Sosyal medya

Donanım

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Mobil pazarda yaşadığı sıkıntıların gölgesinde Huawei, Kunpeng işlemcileri ve işlemcilerin bulunduğu bilgisayarları test etmeye devam ediyor. Kunpeng işlemcili sistemleri pek yakında faaliyette görebiliriz.


İlginizi çekebilir: Huawei masaüstü bilgisayarın teknik özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Huawei için mobil pazarda pek iyi gitmeyen işleri ve ABD ile yaşadığı problemleri göz önüne alındığında ortaya kötü bir tablo çıkıyor. Şirketin halen daha gelecekte çıkarmayı planladığı işlemciler için üretici bulamaması ve diğer bazı engeller, Huawei’yi yıldırmışa benzemiyor.

Sızıntılar Weibo’dan

Bir Weibo kullanıcısının paylaştığı görselle beraber tekrar gündeme gelen Kunpeng işlemcili bilgisayarlar, Huawei’nin hız kesmeden bu pazardaki çalışmalarına devam ettiğini gösteriyor. Weibo kullanıcısının iddiasına göre Kunpeng işlemcili sistemler halihazırda birçok şirket ve enstitü tarafından kullanılıyor. İddiaya göre sistemler geçen senden beri hepsi bir arada ve masaüstü olarak test ediliyor.

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Çince olmayan çıkartma dikkat çekti

Sistemin sızıntı görselini de paylaşan kullanıcı, Huawei’nin Çin’de bulunan yirmiyi aşkın şehirdeki endüstriyel zincir ve üretim şirketiyle anlaşma yaparak sistemleri kullanıma soktuğunu öne sürdü. Sızdırılan görüntüde USB Tip A 3.0 portunun altında Çince olması beklenen ancak İngilizce yazılmış bir ‘Powered by Kunpeng’ çıkartması yer alıyor. HiSilicon Kirin ailesinde yaşadığı üretim sorunlarını Kunpeng’de yaşamayan Çinli şirket, gerçekleştirdiği üretimle sanayide yerelleşmeyi hızlandırıyor.

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Çoklu çekirdek performansında rakibi i9-9900K

Gelen sızıntılardan derlenen bilgilere göre Huawei masaüstü bilgisayarlarda yer alan 8 GB RAM ve 512 GB büyüklüğündeki SSD Samsung üretimi. AMD Radeon 520 grafik kartı bulunan Huawei bilgisayarlar yerel bir işletim sistemiyle çalışıyor. Kunpeng işlemci için gelen sızıntılarında ise 28 çekirdek detayı göze çarparken işlemcinin çoklu çekirdek performansında Intel i9-9900K’yı az farkla geçtiği ifade ediliyor. Şirketin masaüstü sistemler için 23.8” büyüklüğünde FHD çözünürlüğe ve NTSC renk gamutunun yüzde 70’ini karşılayan panele sahip monitörleri de bulunuyor. Huawei’nin Kunpeng işlemcili sistemleri hakkında yakında detaylı paylaşım yapması bekleniyor.

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Kirin 990, 5G indirme hızında rakiplerinin önünde!

Kirin 990

China Mobile, birkaç gün önce 2020 Akıllı Donanım Kalite Raporu‘nu kullanıcılar ve üreticiler için resmi web sitesi üzerinden paylaştı. Rapora göre Huawei‘nin Kirin 990 yonga seti, 5G destekli yonga setleri arasında en yüksek indirme hızına sahip. Ancak MediaTek 1000+, veri iletimi sırasında güç tüketiminde diğer yonga setlerinden biraz daha iyi performans gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Pentax K-3 Mark III, yüksek ISO değeri ile duyuruldu!

reklam
MSI reklamı

Kirin 990 ve diğer yonga setleri nasıl bir değerlendirmeden geçti?

China Mobile, yonga setlerini ticari 5G kullanımı ve bilgi işleme gücü tarafında değerlendirmeye aldı. Bunların yanı sıra güç tüketimi ve ultra yüksek indirme ve yükleme hızlarını da ölçtü. Ardından bu değerlendirmeleri puanlayıp kullanıcılara ve üreticilere sundu. Bu 5G yonga seti performans değerlendirmesi, SA ağı altında gerçekleştirilen ilk kapsamlı değerlendirmedir. Değerlendirmede sesli arama performansı ve kalitesi de dikkate alındı. 5G teknolojisinde değerlendirilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan güç tüketimi de bu raporda yerini aldı.

Kirin 990

Testte Snapdragon 865 + X55, Kirin 990, MediaTek Dimensity 1000+ ve Exynos 980 değerlendirmeye alındı. Bu dört yonga seti, 18 farklı senaryo ve 27 gösterge ile kapsamlı bir testten geçirildi. Test sonuçlarına göre 5G teknolojisinin artık olgunlaşmaya başladığı ve kullanıcılara yüksek hızlar sunabildiği görüldü. Yüksek indirme ve yükleme hızı kategorisinde Kirin 990 en iyi yonga seti seçildi. Ses aktarımında bütün yonga setleri benzer performanslar gösterdi. Güç tüketiminde ise MediaTek Dimensity 1000+, az farkla Kirin 990 ve Snapdragon 865‘in önüne geçti.

Devamını oku

Donanım

Samsung, Huawei’yle çalışmak için ABD’den lisans aldı

Yazan:

samsung huawei logo

Huawei, ABD hükümetinden gelen tüm kısıtlamalara rağmen akıllı telefonlarını ve yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Daha çok Çin-ABD ekonomik çekişmesinin ortasında ‘suçlu’ konumunda kalan şirket, bu şartlar altında dahi üretime devam etmeye çalışıyor. Bugün ise  bir Reuters  haberine göre Samsung, Huawei’ye ekran sağlamak için gerekli ABD lisanslarını aldı.


İlginizi çekebilir: Huawei Nova 8 SE teknik özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Samsung Huawei’nin yardımına koşabilir!

Gün geçtikçe daha fazla firma Huawei ile birlikte çalışabilmek için Amerika’ya lisans başvurusunda bulunuyor. Samsung’dan önce AMD ve Intel Huawei’yle ortak üretim yapabilmek için ABD lisanslarını almıştı. Bugün ise akıllı telefon pazarında Huawei’nin en büyük rakiplerinden biri olan Samsung, ABD hükümetinden Huawei’yle çalışmak için gerekli lisansları aldı.

Samsung’un alt bölümlerinden biri olan Samsung Display, Çinli üreticiye OLED panelleri sağlamak için ABD hükümetinden yeşil ışığı aldı. Ancak bu lisansların alınması Samsung’un Huawei’ye panel gönderip gönderemeyeceğini tam olarak kesinleştirmiyor. Zira sadece Samsung’un değil, tedarik zincirindeki diğer tüm şirketlerin de ABD’nin gözetiminden geçip aynı lisansları alması gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde LG Display, Samsung Display’in panel üretimindeki önemli rakiplerinden biri Huawei ile çalışma ilişkilerinin devam edebilmesi için lisans almaları gerektiğini belirtmişti.

Huawei ise ABD yasaklarından etkilense de kendi teknolojilerini üreterek bu ortamdan yara almadan çıkmaya çalışıyor. Yeni çıkardığı modellerde Google servisleri bulunmasa da tüm bunlara alternatif çözümler getiren şirket, kendi uygulama mağazası AppGalery, arama servisi Petal Search gibi yeniliklerin yanı sıra işletim sistemi HarmonyOS ile Android’e de rakip olabilir. Tüm bu yasaklardan önce şirketle çalışan birçok şirket çalışmalarına devam etmek amacıyla gerekli izinler için ABD’ye başvurmuş durumda. Bu şirketlerin arasında Qualcomm, MediaTek, Sony, Samsung gibi devler de yer alıyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasında performans farkı var mı?

Huawei Kirin 9000

Geçtiğimiz perşembe günü pek çok aksesuar ile birlikte tanıtılan Mate 40 serisi, yonga seti tarafında farklı bir konumlandırmaya gitti. Bu serinin Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40 Porsche Design olmak üzere dört modeli bulunuyor. Seri hakkındaki ilk beklentiler, her cihazın Kirin 9000 yonga seti kullanacağı yönündeydi. Fakat serinin üç üst modeli Kirin 9000 ile gelirken Mate 40, Kirin 9000E yonga seti ile gelecek.


İlginizi çekebilir: 6G teknolojisinde akıllı telefonlar önemini koruyacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasındaki farklar neler?

Huawei‘nin gerçekleştirdiği konferanstaki en büyük süprizlerden biri Kirin 9000E oldu. Çünkü, bu yonga seti hakkında lansmandan önce herhangi bir spekülasyon bulunmuyordu. Ortaya iki farklı yonga seti çıkması, kullanıcıların bu iki yonga seti arasında ne gibi farklar bulunduğunu sormasına sebep oldu. Şirketin lansmanda paylaştığı tabloya göre iki yonga seti arasında büyük bir fark bulunmuyor. Her ikisi de Mali-G78 grafik ve görüntü işlemcisini kullanıyor. Kirin 9000, bu GPU‘nun 24 çekirdekli modelini kullanırken Kirin 9000E, 22 çekirdekli modeli kullanıyor.

Huawei Kirin 9000

İkinci fark ise Huawei Kirin 9000, NPU olarak 2 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdeğe sahip. Kirin 9000E ise 1 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdek ile geliyor. Genel olarak bakıldığında CPU, ana bant, ISP vb. diğer özellikler iki yonga setinde de aynı olacak. Aradaki farklar sadece NPU ve GPU‘daki ufak kesintilerden ibaret. Bu da iki yonga seti arasında performans tarafında önemli bir düşüş olmayacağını gösteriyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler