Sosyal medya

Geek

Hologramın ‘dokunulabilir’i yapıldı

Hologram denince akla ilk (en azından benim aklıma ilk gelen) Star Wars’tan “yardım et Obi-Wan Kenobi, tek umudum sensin” repliği.
Hayır mı? Peki.

Hologramlar artık belirli bir şekle oturmuş iken Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nin karmaşıklık bilimi ve mühendislik departmanının geliştirmiş olduğu proje hologramlara dokunabilmenizi sağlıyor.

Bunu şu şekilde yapıyorlar; iki adet doğru açı ile simetrik konumlandırılmış yansıma yapan camlar yerleştirilmiş. Videoda da görebileceğiniz gibi koyulan asıl cisim yansıdığı yerde daha soluk görünüyor, normalde daha soluk olması gerekir. Bu sorunu şiddetli ışık kaynakları ile çözmüşler. Böylece daha fazla renk yansıtılabilmiş. His verme kısmına gelecek olursak; bu durum, gözlemlerime göre mikro denetleyiciler ve noktasal olarak derinlik algılayabilen sensörler ile kontrol edilen ultrasonik ses dalgları sayesinde mümkün oluyor. Videoda görebileceğiniz çabuk dağılmayacak bir sıvı olan bitkisel yağ (doğru gördüğümü zannediyorum ki en uygun malzeme bence bu) ile gösterdikleri örnek de cihazı tuttuklarında odaklanan bölge de basın oluştuğunu görebilmektesiniz. Bu demoyu ilk gördüğümde tazyikli hava olduğunu düşünmüştüm ama hiç stabil olmazdı. Daha dikkatli bakıldığında sıvıda odaklanılan yerin dışında, her enerji gibi bunun da kontrol edilemeyen kısmındaki ses dalgası parazitlerini gözlemledim. Bu kanıya varma sebebebim, aklıma gelen diğer yöntemlerin hiç birinde bu kadar homojen bir dağılma yaşamayacak olmasıdır. Belli ki şu anki teknoloji ile bukadar kontrol edilebiliyor. Yine de olağanüstü bir başarı.

reklam
Huawei P40 reklamı

Araştırmacı Yoshikazu Furuyama ve ekibine başarılarının devamını diliyorum. Geliştirdikleri bu teknoloji sayesinde yeni sektörlerin kapıları aralanmış oldu.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun LEGO seti Stratosfer’e gönderildi

En çok bilinen maket-modelleme şirketlerinden biri olan LEGO, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)‘na ait setini duyurdu.  LEGO ise bu model setinin çıkışını kutlamak adına bir meteoroloji balonuna konularak gerçek ISS‘e doğru, olabilecek en yakın konuma yani Stratosfer’e gönderdi.


İlginizi çekebilir: Netflix, The Witcher’ın izlenme verilerini açıkladı


reklam
Huawei P40 reklamı

LEGO tarafından yapılan açıklamaya göre, bu set geliştirilirken NASA uzmanlarından da yardım alınmış. Neredeyse her gün farklı bir görünümde olan ISS‘in son hali nasıl olacağı belli olmadığı için bu set, gerçeğinin ana modülleriyle ele alınmış hali diyebiliriz. Mini ISS birçok dikkat çekici ayrıntıya sahip. Örneğin aracın enerjisini üretmesini sağlayan sekiz adet devasa güneş paneli ve astronotların uzay yürüyüşlerini yapmak için çıktıkları vakumlu kapıyı bile göstermeyi ihmal etmemişler. Ayrıca sette ISS‘e kargo ve astronot trafiğini sağlayan, Rus Soyuz Kapsülü‘ne ve diğer araçlara göndermede bulunan bir uzay mekiği de var.

Fakat mini ISS‘te bulunan bazı ayrıntılar, gerçek ISS‘te güncel olarak bulunmayabiliyor. Örneğin sette bulunan, 2000’li yıllara kadar kullanılan ve ISS‘e kenetlenebilen uzay mekiğinin programı 2011’den itibaren askıya alınmış vaziyette.  Yani bu mini ISS seti sizi zamanda yolculuğa çıkartacak da diyebiliriz.

Ayrıca LEGO son zamanlarda, uzay içerikli setlerinin sayısını arttırdı. İnsanlığın aya ilk ayak basışına görev alan efsanevi Saturn V roketi ve Apollo mekiğinden, Space X‘e ait roketler ve kapsüllere kadar bir çok aracı barındıran geniş bir koleksiyona sahip.

ISS LEGO seti 864 parçadan oluşuyor ve 1 Şubat‘ta satışa çıkacak. Yaklaşık 70 $‘lık bir fiyat etiketine sahip set, 90’lı yılların başında 87 milyar $’dan fazla yatırım yapılan ISS‘in kendisine kıyasla daha ulaşılabilir duruyor.

 

Devamını oku

Geek

Avengers: Endgame yeni TV Spot yayınlandı!

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame “to the end” başlıklı TV Spot bugün Marvel Entertainment’in resmi Youtube kanalı üzerinden yayınlandı.


İlginizi Çekebilir: Avengers Endgame Fragmanı yayınlandı


Avengers: Endgame şüphesiz 2019 yılının en çok beklenen sinema filmi olmasıyla beraber, Reddit ve Twitter gibi platformlarda hayranları tarafından en fazla teori yazılan film. Daha önce yayınlanan fragman ve TV Spotlarda gördüğümüz kadarıyla ekibimizin Mad Titan Thanos‘a karşı yapacakları bir saldırının planlarını yapacağını biliyoruz.

reklam
Huawei P40 reklamı

Yeni yayınlanan TV Spot’ta Marvel Sinematik Evreni‘nin (MCU) geçtiğimiz 10 yılda yapmış olduğu tüm filmlerden kısa sahneler görmemizle beraber Infinity Gauntlet ve Infinity War çizgi romanlarının beyaz perdeye aktarılmak için yavaş ve planlı işlendiği süreci görüyoruz.

Devamını oku

Geek

Thor: Ragnorak Hem Eleştirmenler Hem de Seyircilerden Tam Not Aldı!

Yazan:

Dün itibariyle “dünya çapında” gösterime giren Thor: Ragnorak, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden geçer not almayı kolayca başardı.

Kadrosunda; Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston ve Idris Elba gibi birbirinden ünlü oyuncuların bulunduğu ve yönetmenliğini Taika Waiti’nin üstlendiği Thor: Ragnorak, 25 Ekim 2017’den itibaren 28 milyon dolar gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Üstelik bu rakama, Marvel-Disney işbirliğinin en güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri dahil değil. Yapım, 5 Kasım 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girecek.

thorYapımın şimdiden gösterime girdiği ülkeler arasında Türkiye de var. Buna ek olarak Uzak Doğu ve Batı Avrupa ülkelerindeki sinemaseverler, filme yoğun ilgi gösterdiler.

Film; IMDB’de 8.3/10, Rotten Tomaetos’da 9.5/10 gibi puanlar elde etmeyi başardı.

reklam
Huawei P40 reklamı

Thor: Ragnorak’ın dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı sınırına yaklaşma bekleniyor.

Devamını oku