Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Google

Google Chrome 64-bit, Android cihazlar için sonunda geliyor!

google chrome

Google Chrome 64-bit sonunda mobil cihazlar için geliyor. Yeni sürümün Android cihazlar için çok yakın bir zamanda geleceği öğrenildi.


İlginizi çekebilir; WhatsApp pek çok yeni özellikle güncellendi!

reklam

Google Chrome 64 bit olmaya başladı!

Google, mobil Android uygulamaları 64-bite geçirmeye devam ediyor. Firma bu işe tahmin edebileceğiniz üzere kendi uygulamalarından başladı. Android Police isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Chrome Beta uygulaması bazı cihazlarda 64-bit oldu. Tarayıcıya girilen “chrome://version” kodu üzerinden ortaya çıkan bu durum karşısında kullanıcılar 32-bit ve 64-bit olarak çalışan tarayıcıları Octane 2.0 üzerinden teste soktular. Test sonucunda ise 64-bitlik sürümün daha performanslı çalıştığı ortaya çıktı. Versiyon kısmında yapı numarası 83 ve 84 ile başlayan sürümlerin 32-bit olduğu gözlemlenirken, 85 ve 86 ile başlayan sürümlerin 64-bit olduğu ortaya çıktı.

Google Chrome

64-bite geçiş ile birlikte performans ve güvenlik konularında daha sağlam bir tarayıcı olacağı belli olan Google Chrome, ağustos ayı içerisinde Android 10 kullanan neredeyse bütün cihazlara gelecek. Hali hazırda dünya üzerinde yer alan Android cihazların sadece %8′lik bir bölümü Android 10 sürümünü kullanmakta. Bununla birlikte firma yine Ağustos 2021 tarihine kadar diğer Android uygulamalarına da 64-bite geçişi bitirmeleri yönünde talimatta bulundu. Apple iOS tarafının 2017 yılından bu yana 32-bit desteğini sonlandırmasının ardından, Google da Android için böyle bir yol izleyerek performans ve güvenlik konusunda önemli adımlar atmak istiyor. Eğer sizlerde Google Chrome Beta uygulamasına sahipseniz URL kısmına “chrome://version” yazarak kullandığınız tarayıcının sürümünü öğrenebilirsiniz.

MSI reklamı

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, Nearby Share özelliğini Windows’a getirmenin yolunu buldu

Yazan:

Google Nearby Share

Nearby Share, Apple‘ın AirDrop‘una rakip olarak Google tarafından duyurulmasının ardından, geliştirilme çalışmaları devam ediyor. İlk olarak Android platformuna gelecek olan bu özelliği Google, Windows‘a da getirmenin yolunu buldu.


İlginizi çekebilir: Honor V40 serisi MediaTek işlemciler ile geliyor!

reklam

Nearby Share Chrome tarayıcıya eklenecek

Chrome tarayıcının özelliklerini önceden deneyimlememize olanak sağlayan Dev ve Canary sürümlerinde, merakla beklenen Nearby Share özelliğinin yer aldığı görülüyor. Anlaşılan o ki Google, AirDrop rakibi dosya paylaşım servisini Windows işletim sistemine getirmek için elindeki güçlü silahı olan Chrome tarayıcıyı kullanacak.

Nearby Share

Google‘ın bu hamlesinin nasıl bir sonuç vereceğini ve en önemlisi son kullanıcı deneyiminin nasıl olacağını merakla bekliyoruz. AirDrop‘a dişli bir rakip olabilmek için şirketin çok çalışması gerekiyor. Zira AirDrop; Mac, iPhone, iPad fark etmeksizin tüm iOS ekosisteminde büyük dosya paylaşımları noktasında bile sorunsuz bir entegrasyonla kullanıcıları memnun edebiliyor.

Nearby Share özelliğinin Chrome tarayıcı ile birlikte sunulması aslında Google için çok büyük bir koz olabilir. Çünkü Chrome sadece Windows ve Android’de değil, aynı zamanda Mac, Linux ve Chromebook‘larda da çalışabiliyor. Eğer Google gerçekten bu özelliği iyi geliştirir ve Apple’ın karşısına güçlü bir şekilde çıkarsa, kısa süre içerisinde özelliğin büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığını görebiliriz.

Beta sürümü kullanılabilir durumda

Nearby Share özelliği Android platformunda henüz tam olarak sunulmadı, sadece birkaç kullanıcının denemesine izin veriliyor. Eğer o şanslı kullanıcılardan biriyseniz, hemen şimdi tarayıcınızda da etkinleştirip deneyebilirsiniz. Bunun için Chrome‘un adres satırına chrome://flags yazarak açacağınız ilgili bölümde Nearby Sharing ifadesini aratmanız gerekiyor. Default olan ayarı Enabled konumuna getirdiğinizde ise özellik aktif edilmiş olacak.

Özelliğin çalışabilmesi için Bluetooth özellikli bilgisayara ve uyumlu bir Android cihaza ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Ayrıca dosya paylaşımı yapılacak olan her iki cihazın birbirine yakın olması gerekiyor. Bununla birlikte Nearby Share‘in ne zaman kullanıma sunulacağı kesinleşmedi. Beta sürecinde son aşamalara gelindiği ve Ağustos ayında çıkacağı söyleniyor olsa da, Google tarafından resmî açıklama henüz yapılmadı.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Pixel 4a nihayet 3 Ağustos’ta tanıtılacak!

Google Pixel 4a

Google’ın COVID-19 salgını nedeniyle iptal ettiği Google I/O etkinliğinde tanıtılması beklenen Pixel 4a sonunda resmi olarak tanıtılacak. Uzun süren ertelemelerin ardından Google Pixel 4a’nın 3 Ağustos’ta tanıtılacağı sızıntıları ortaya çıkmıştı. Google söylentilerin ardından Pixel 4a’nın resmi tanıtımını dolambaçlı bir yöntemle de olsa doğruladı.

İlginizi çekebilir: Hyper Scape 11 Ağustos’ta çıkış yapıyor

reklam

Google Pixel 4a nihayet 3 Ağustos’ta tanıtılacak!

Arama motoru devi Google resmi mağazasına yeni bir  sayfa ekledi. Sayfaya girdiğinizde “lorem ipsum” ifadelerini göreceksiniz çünkü web sayfası küçük bir bulmacadan oluşuyor. Bulmaca çözüldüğünde 3 Ağustos’taki Pixel tanıtımı açığa çıkıyor. Bulmacanın bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz ve çözmek için tek yapmanız gereken renkleri Google’ın resmi logosuna göre seçmek.

Bulmaca çözüldükten sonra ekranda 3 Ağustos tarihi ve “Yalnızca beklediğiniz telefon” ifadeleri yer alıyor. Bunların hiçbiri Google tarafından doğrudan Pixel 4’nın tanıtılacağını ifade etmiyor olsa da uzun süredir beklenen modelin tanıtılması oldukça muhtemel.

Pixel 4a

Geçmişte akıllı telefonun teknik özellikleriyle ilgili birçok bilgi ortaya çıkmıştı. Google Pixel 4a 2340×1080 piksel çözünürlüğe sahip 5.81” AMOLED panel ile gelecek. Ekranın sol üst tarafında özçekim kamerası yer alıyor. Performans tarafında ise 6GB RAM ve 128GB dahili depolama alanı Snapdragon 730 yonga setinden gücünü alacak. Fiyat konusunda henüz çok fazla bilgiye sahip olmamakla beraber telefonun 400500 dolar seviyelerinde olmasını bekleyebiliriz.

MSI reklamı
Devamını oku

Google

Chrome, otomatik doldurmayı daha güvenli hale getirecek

Yazan:

Chrome

Chrome, mobil sürümlerinde otomatik doldurmayı daha güvenli ve kolay hale getirecek özellikler sunmaya hazırlanıyor. Otomatik doldurma özelliğini biyometrik kimlik doğrulama ile güçlendirecek yeni özellikler birkaç hafta içinde tarayıcıya gelecek.


İlginizi çekebilir: Stadia Pro Chromecast Ultra sahiplerine 3 ay bedava!

reklam

Chrome otomatik doldurmayı parmak iziyle yapacak

Kredi kartınızı Google hesabınıza kaydettiyseniz, internetten alışveriş yapacağınız zaman sitelerde otomatik doldurma imkanının olduğunu görmüşsünüzdür. Chrome şu haliyle kartınızı otomatik doldururken, o an için kartınızın CVC kodunu girmenizi istiyor ve girdiğiniz takdirde otomatik olarak dolduruyor.

Gelecek olan yeni güncellemede Chrome, her seferinde CVC kodunu sormak yerine eğer isterseniz sadece parmak izinizi kullanarak onay vermenizi yeterli bulacak. Yani kart bilgilerinizi siteye otomatik doldurma esnasında sizden sadece parmak izi ile onaylamanızı isteyecek, onun dışında başka bir bilgi girmenize gerek kalmayacak. Bu sayede kart bilgilerini daha güvenli bir şekilde tarayıcıda tutmayı amaçlamanın yanı sıra, otomatik doldurma işleminin daha fazla kolaylaştırılması hedefleniyor.

Chrome

Parolalar da tek dokunuşla otomatik doldurulacak

Chrome sadece kredi kartını değil, site şifrelerini otomatik doldurma noktasında da yeni özellikler sunuyor. Yenilenen haliyle şifre yöneticisi, sitelerde tek tuşla oturum açmayı kolaylaştırıyor. Eğer bir sitede giriş bilgilerinizi tarayıcıya kaydetmişseniz, oturum açacağınız zaman artık e-posta yazma bölümüne elle tıklamaya gerek kalmadan, Chrome tek tuşla bilgilerinizi doldurmanıza izin verecek. Bu sayede çok kolay bir şekilde o ilgili sitede oturum açabileceksiniz.

Chrome

Google, kredi kartlarını ve şifreleri otomatik doldurmayı kolaylaştırmakla beraber, kullanıcıları ödeme yaparken daha güvende tutacak özellikleri önümüzdeki haftalarda yayınlayacağını açıkladı.

MSI reklamı
Devamını oku
Xiaomi Mi 10 banner