Sosyal medya

Google

Google Arama, AI destekli yeniliklerle daha kullanışlı hale geliyor

Search On AI

Google, Search On etkinliğinde yazım düzeltmelerini iyileştiren yeni algoritma dahil, arama motorundaki yapay zeka destekli geliştirmelerini duyurdu. Tüm bu geliştirmelerin odak noktasında, Google’ın yapay zekadan faydalanarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunması yatıyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft yapay zeka ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor

reklam
MSI reklamı

Google, Arama’da yaptığı yenilikleri bu hafta gerçekleştirdiği Search On etkinliğinde bir bir anlattı. Google’ın bahsettiği geliştirmelerin en önemlisi ise Arama’nın yapay zekayla güçlendirilen yepyeni bir öneri algoritması.

Algoritma temelde, Google Arama motorunu kullanırken yaptığınız yazım yanlışlarını o yanlışa özel olarak düzeltmeyi hedefliyor. Sadece bununla da kalmıyor elbette. Yaptığınız aramaları daha verimli hale getirmek ve bilhassa ne istediğinizi size tam anlamıyla sunmak, Google’ın birincil hedefi.

AI destekli Google Arama motoru, artık daha akıllı ve kullanışlı

Google, klasik gruplara geçiş seçeneğini kapatıyor

Yeni algoritma, sizin yanlış yazdığınız (aslında, ‘yanlışlıkla yanlış yazdığınız’) kelimelerin içeriğini, 680 milyon parametreye sahip derin bir sinir ağını kullanarak, cümlenin akışına göre daha iyi kavrayabiliyor. Google’ın sadece 3 milisaniye içinde çalışabildiğini söylediği sistem, bir sinek kuşunun kanat çırpınışından bile daha hızlı.

Google’ın geliştirdiği bu algoritma, ay sonuna kadar Google Arama’nın “Bunu mu demek istediniz?” özelliğine dahil edilecek.

Google Arama

Sonuçları spesifik olarak gösterme konusunda daha becerili

Google ayrıca Arama hizmetinin kullanıcıyı spesifik bir sonuca ulaştırmasını da kolaylaştırdığını söyledi. Yani Google’da bir kelimeyi arattığınız zaman, Arama artık size sadece o arattığınız kelimeyi baz alarak spesifik sonuçlar gösterecek. Bu sayede Google, aradığınız şeyi bulmak için telefonun veya bilgisayarın başında kullanıcıları uzun uzun bekletmek yerine, bulmak istediğinizi size direkt olarak göstermeyi amaçlıyor.

Örneğin Amazon Prime’ın aynı anda kaç hesapla kullanılabildiğini merak ettiğinizi düşünün, bunu Google’a sorduğunuzda arama sonuçları sizi bir sürü siteye tıklamaya maruz bırakmadan doğrudan sorunun cevabını karşınıza getirecek.

Google Arama

Bir başka yenilik, yaptığınız aramalarla ilgili alt konuları Google’ın anlaması ve size göstermesi hakkında. Bunu basitçe, Google’da arama yaparken kullandığımız birkaç parametreyi artık Google’ın kendisinin yapacak olması gibi düşünebilirsiniz.

Yani örneğin Samsung Galaxy S10 fiyatlarını sadece alışveriş sitelerinden bulmak istediğinizi ve onun dışında herhangi bir sonuç istemediğinizi farz edin, bu durumda tırnak içinde “fiyat” yazarak sadece o konu özelinde sonuçlar çıkarabiliyordunuz. İşte Google, aslında bunu kullanıcıya yaptırmak yerine kendisi yapay zekayı kullanarak yapacak.

Sonuçla ilgili videolar özel dakikalarıyla gösterilecek

Google Search On

Son olarak Google, Arama motorunun videolara da artık daha duyarlı olduğunu söyledi. Bu bağlamda örneğin 5.000 TL altı laptopları Google’da arattığınızı düşünün, Google size bu konuyla ilgili videoları “şu dakikada bu konudan bahsediliyor…” manasına gelen bir formatta gösterecek. Şirket, aramaların %10’unun 2020’nin sonuna kadar bu sistemi kullanmasını bekliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Dökümanlar 1 milyar indirme sayısına ulaştı!

Yazan:

Google Dökümanlar uygulaması tam 1 milyar indirmeyi geride bıraktı. Popüler belge görüntüleme ve düzenleme uygulaması yükselişini sürdürüyor.


İlginizi çekebilir; Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Bulut tabanlı uygulama yükselmeye devam ediyor!

Google bildiğiniz üzere sadece arama motoru olarak hayatımızda yer almıyor. Android işletim sisteminin en önemli yapı taşını oluşturan firma, aynı şekilde insanların hayatını kolaylaştıracak servisleri de kullanıcılarının beğenisine sunmakta. Bu uygulamaların başında gelen Dökümanlar, Google Play Store üzerinde tam 1 milyar indirme sayısını geride bıraktı. Bulut tabanlı belge görüntüleme ve düzenleme aracı olan uygulama ilk olarak hayatımıza 2014 yılında merhaba demişti. 2018 yılında 500 milyonu geçen indirmenin sadece iki yılda ikiye katlanmasının ardında ise başlıca artan akıllı cihaz kullanımı gösterilmekte.

Google Dökümanlar

Öte yandan Android Police isimli internet sitesinde yer alan rapora göre, Google Dökümanlar uygulaması yakın zamanda hızlı yükselişini sürdürecek. Özellikle küresel salgın nedeniyle insanların evden çalışma ve okula modellerine iyice ayak uydurduğu şu dönemlerde uygulamanın kullanımının artacağı düşünülmekte. Geçtiğimiz günlerde Google Workspace hizmetini tanıtan firma, servislerini daha da fazla kullanıcıya ulaştırma niyetinde. Öte yandan geçtiğimiz günlerde kelime sayılarını gösterme yeteneğine de kavuşan Dökümanlar uygulaması Google Play Store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Bakalım firma önümüzdeki zamanlarda kendi servislerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Google

Google Play Müzik resmen kapatıldı! Artık kullanılamıyor

Yazan:

Google, Play Müzik’i resmen kapatmaya başladı ve uygulama bugünden itibaren “Google Play Müzik artık kullanılamıyor” hatası veriyor. Ayrıca Google, kullanıcıların içeriklerine erişmesini de engelliyor ve verilerini YouTube Müzik’e aktarmalarını istiyor.


İlginizi çekebilir: LG W31, Google Play Console’da görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Google Play Müzik, 22 Ekim 2020’den itibaren tüm dünyada kademeli olarak kapatılmaya başlandı. Uzun süredir bildiğimiz ve Google tarafından da sık sık hatırlatılan kapatılma süreci, böylelikle resmi olarak hayata geçmiş oldu.

Şimdiden sonra Play Müzik’i, uygulamadan veya music.google.com web sitesinden açmaya çalıştığınızda Google Play Müzik’in artık kullanılamadığına dair küçük bir hatayla karşılaşacaksınız.

Google Play Müzik artık kullanılamıyor

Google Play Müzik artık kullanılamıyor

Play Müzik Android uygulaması, kullanıcılara artık uygulamanın kullanılmadığını belirtmekle beraber aynı zamanda verilerini de YouTube Müzik’e aktarmalarını istiyor. Aynı şekilde Play Müzik’in web sitesinden de içeriklerinize erişmeye çalıştığınızda, hizmetin artık aktif olmadığını ve verilerinizi de YouTube Müzik’e sınırlı bir süre için aktarma şansınızın olduğunu hatırlatan bir bildirimle karşılaşıyorsunuz.

Yalnız Google’ın bu noktada ülkelere göre Play Müzik servisini hala kullanıma sunmaya devam ettiğini de hatırlatmak gerekiyor. Örneğin Android Authority ekibinin aktardığına göre, Güney Afrika, İngiltere ve Hindistan’daki bazı kullanıcılar hala Play Müzik’in uygulamasına ve web sitesine erişebilmeye devam ediyorlar. Türkiye’de ise denediğimde bende de kapatıldığını fark ettim.

Aynı şekilde Reddit’te de hizmetin hala kendisinde çalışmaya devam ettiğini söyleyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Elbette kapatıldığını söyleyenler de var, ancak görünen o ki şirket tüm dünyada aniden Play Müzik hizmetini kapatmadı. Bunun yerine kademeli olarak kapatmayı tercih etmiş olacak ki, böylesine bir durum söz konusu oluyor.

Devamını oku

Google

YouTube, videoyu ilerletmek için çubuğa dokunma özelliğini kaldırdı

Yazan:

YouTube, Android uygulamasında bir videoyu izlerken ileriki dakikalara atlamak için alttaki bara dokunma özelliğini kaldırdı. Artık videoyu ilerletmek için çubuğa parmağınızla basılı tutup sürüklemeniz gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Youtube Müzik, Apple Watch serisi için artık kullanılabilir!

reklam
MSI reklamı

Birkaç yıl önce YouTube, mobil uygulamasında yeni bir video oynatıcı arabirimini kullanıma sunmuştu. Bu arabirim videoda ileriki bir zamana atlamayı çok kolaylaştıran çeşitli küçük değişikler içeriyordu, ancak en büyük sorun çoğu kişinin muzdarip olduğu, yanlışlıkla tam ekran düğmesine dokunmaktı.

Özellikle tam videoya odaklanmışken başımıza gelen bu sinir bozucu deneyim, Google’ın YouTube’da yaptığı son güncellemeyle değişti. Artık YouTube’un mobil uygulamasında, videonun ilerleme çubuğuna dokunarak atlamak mümkün olmuyor, bunun yerine çubuğa parmağınızla basılı tutup sürüklemeniz gerekiyor. Böylelikle Google, YouTube’un iOS uygulamasında varsayılan olan bu özelliği Android’e de getirmiş oldu.

YouTube uygulamasında videoları ilerletmek için parmağı sürüklemek artık zorunlu

YouTube Android

YouTube geliştiricileri, böylesine bir kullanım şeklinin Android’de de sinir bozucu kazaları önlemek adına gerçekten faydalı olduğuna karar verdiler. Google Destek forumlarında konuyla alakalı bir yetkili, şunları söyledi:

“S: Arama çubuğunu / ilerleme çubuğunu neden değiştiriyorsunuz? Herhangi bir nedenle arama çubuğunu / ilerleme çubuğunu hareket ettirmek için dokunamıyorum.

C: İlerleme çubuğunu hareket ettirmek için tek bir dokunuşun, yanlışlıkla yapılan dokunuşlarda çok fazla hayal kırıklığına neden olduğunu duyduk. Artık ilerleme çubuğuna dokunabilir, basılı tutabilir ve kaydırabilirsiniz – kırmızı nokta hareketinizi takip edecek ve parmağınızı kaldırdığınızda video, o noktaya atlayacaktır.”

YouTube her ne kadar bunun bir hata değil, yeni özellik olduğunu söylüyor ve kazayı önlemek için yaptıklarını vurguluyor olsa, da Reddit ve Google forumlarında çoğu kişi bu değişiklikten şikayet ediyor. Özellikle kullanıcılar, artık videoyu ilerletmenin daha zor olduğunu söylüyorlar. Belki Google bunu kullanıcının kendisinin ayarlamasına izin verse daha güzel olabilirdi, ancak şu an için varsayılan olarak YouTube uygulaması artık böyle olacak.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler