Sosyal medya

Finans

Flipkart 3.6 Milyar Dolar Yatırım Alarak 37.6 Milyar Dolar Değere Ulaştı

Walmart’ın sahibi olduğu Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Flipkart, yakın zamanda halka arz edileceğini ve bundan önce 1 milyar dolarlık yatırım almayı hedeflediğini belirtmişti. Bunun üzerine geçtiğimiz saatlerde 3,6 milyar dolar yatırım aldığını açıklayan Flipkart böylelikle değerini 37,6 milyar dolara çıkartmış oldu. Flipkart’ın Walmart tarafından satın alınmadan önceki değeri ise 22 milyar dolar seviyelerindeydi.

Hindistan’da dünya sıralamasında zirvede olan Amazon ile adeta bir yarış halinde olan firma, son yıllarda erişim ağını genişletmek amacıyla Hintçeyi destekleyerek halk arasında daha çok rağbet görmeyi planlıyor. Flipkart, Hindistan gibi dünyanın en kalabalık ülkelerinden birinde Amazon gibi bir firmayla rekabet ederek gücünü kanıtlamış bir konumda bulunuyor.

Walmart İnternational CEO’su Judith McKenna, Flipkart’ın Hindistan’ı yansıtan ve potansiyel olarak harika bir iş olduğunu bu yüzden de 2018’de yatırım yapma kararı aldıklarını ve yatırım yapmaya da devam edeceklerini iletti. Bu söylediklerine ek olarak McKenna, Flipkart’ın ülkedeki en büyük moda devlerinden biri olan Myntra’nın da dahil olduğu 350 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu ve aynı zamanda Flipkart’ın tedarik zinciri kolu olan Ekart’ın ise 100 binden fazla kişiyi istihdam ettiğini de vurguladı.

Hindistan’da hızla büyüyen Flipkart, Walmart ile birlikte çok daha büyük projelere adım atacak gibi gözüküyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple’ın Kârı, COVID-19 Kısıtlamaları Hafifledikçe Neredeyse İki Katına Çıkarak 21,7 Milyar Dolara Yükseldi!

Apple CEO’su Tim Cook, “Bu çeyrek, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki tüketiciler için artan bir iyimserlik duygusu gördü ve yenilenmiş bir umut yarattı.”

Apple Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici harcamalarındaki iyileşme ve pandemi kısıtlamaları hafifledikçe “büyüyen iyimserlik duygusu” nedeniyle az önce sona eren çeyrekteki kârının neredeyse iki katına çıktığını söyledi. Kaliforniya teknoloji devinin kârı, iPhone satışlarındaki ve giderek daha önemli hale gelen dijital hizmetlerindeki büyümeyle 21,7 milyar dolara yükseldi.

Gelir, bir yıl öncesine göre yüzde 36 artarak 81,4 milyar dolara ulaştı ve bu, teknoloji titanının üçüncü mali çeyreği için şimdiye kadarki en iyi rakamdı.

CEO Tim Cook bir konferansta verdiği demeçte, “Teknolojimizin, müşterilerimizi bağlı tutmada önemli bir rol oynamaya devam etmesinden özellikle memnunuz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Cook, pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesinin dünyanın birçok yerinde tüketici harcamalarını arttırmaya yardımcı olduğunu ve Apple’ın bundan faydalandığını söyledi.

Tüketiciler süper hızlı 5G kablosuz ağlar için yeni cihazlar aradıkça Apple’ın büyümeye devam edebileceğini söyleyerek sözlerine devam etti.

“5G’nin henüz çok başlarındayız ancak inanılmaz performansı ve hızı şimdiden insanların teknolojimizden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri üzerinde önemli bir etki yarattı” dedi.

“Müşteriler, süper yüksek hızlı 5G hızı için iPhone 12’yi seviyor.”

Hindistan pazarı hakkında konuşan Cook, “Meksika, Brezilya, Şili, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, daha önce bahsettiğim gibi Çin, Tayland, Malezya, Vietnam ve Kamboçya’da Haziran çeyreği rekorlarını kırdık. Ve aklınızda bulunsun ki, hala SE’miz var. Bir yıl önce piyasaya sürdük ama bugün hala aynı çizgide ve bir nevi giriş fiyatı noktamız. Bu yüzden hepsinin yaptıklarından memnunum ve sanırım ağırlamak istediğimiz insan türlerini barındırmak için bu fiyat aralığına ihtiyacımız var. Ve böylece, gerçekten iPhone’a geçmek isteyen ilk alıcılar ve satın alabilecekleri en iyi iPhone’u isteyen profesyonel alıcılar için bir şeyimiz var.” diye ekledi.

Apple hisseleri, çoğu tahminden daha güçlü olan sonuçların ardından piyasa sonrası işlemlerde çok az değişti.

iPhone satışlarından sağlanan gelir %50 civarında arttı ve dijital ödemeler, müzik, televizyon yayını ve oyun oynama gibi hizmetlerinde artışlar kaydetti.

Sonuçlar, Apple ve diğer teknoloji devlerinin, pandemi sırasında artan kilit ekonomik sektörlerdeki hakimiyetleri için dünyanın dört bir yanındaki antitröst (tekelciliğe karşı) uygulayıcılarının artan baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla geldi.

‘Altın Madalya’

Üçüncü Köprü araştırma firmasından Scott Kessler, Apple’ın küresel yarı iletken eksikliğine rağmen momentumunu koruyabildiğini ve gelir akışını çeşitlendirmede önemli olan hizmetlerdeki büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Kessler bir araştırma notunda çip kıtlığının “%50 artan iPhone satışlarını etkilemediğini” söyledi.

“Son birkaç yılda şirket için ana tema, hizmet tekliflerinin ve ilgili gelirlerin ortaya çıkması olmuştur. Hizmetler, gelirlerin %20’sinden fazlasını oluşturuyor ve istikrarlı bir büyüme kaynağı oldu.”

Wedbush Securities’den Daniel Ives, Apple’ın hisse fiyatlarını artırmaya yardımcı olması gereken beklenenden daha güçlü sonuçlar verdiğini söyledi.

Ives, müşterilere bir notta, “Genel olarak, bunu Apple’ın çeyrek boyunca gösterdiği bir ‘altın madalya’ performansı olarak nitelendireceğiz, özellikle de çip kıtlığını göz önünde bulundurduğumuzda,” dedi.

“Bu çeyreği esasen 5G süper döngüsünün ikinci yarısı ve arka bölümünün başlangıcı ve Apple için bir ‘noktayı koy’ çeyreği olarak görüyoruz.”

Ives, Apple’ın hizmetlerini artırmada güç gösterdiğini ve Çin de dahil olmak üzere küresel olarak büyümeyi yönettiğini söyledi.

“Çip kıtlığı çeyrek boyunca Apple için bir sorun olsa da, iPhone ve hizmetlerin bu çeyrekteki gücünün, Street’in üç ay önce beklediği kısa vadeli zayıflıkları etkisiz hale getirdiğine inanıyoruz” dedi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Bitcoin

Bir Türk Borsası Dünyada ilk 50’nin içinde!

Yazan:

Narkasa.com, ortalama iki yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde 156 farklı ülkenin Kripto/ Dijital para yatırımcısına hizmet veren ve dünyanın en güvenlikli 50 platformu içinde yer alarak  Türkiye’nin gururu oldu.


İlginizi Çekebilir: Facebook, kripto para biriminin adını Diem olarak değiştirdi.


Narkasa firması Kripto Para konusunda dünyanın önde gelenleri arasında yerini almayı başardı. Kuruluş çalışmalarını global ölçekte farklı pazarlar içinde başlatıp geliştiren marka, kendi ülkesine “Narkasa.com” platformuyla giriş yaptı. Bitcoin ve farklı Kripto para alım-satım işlemlerinin 12 farklı dilde gerçekleştirildiği platformun, sektörün en önemli derecelendirme kuruluşu olan “Cer.live Hacken” in denetiminden ilk 50 borsa/ platform içinde yer alarak çıkması sektörde boşluğu yaşanan güven endeksini de arttırmış oldu.

Narkasa Yazılım Ticaret A.Ş. CEO’su Erdal Kaya, “Dolaşım değişimden kaçamaz. Bunu doğru okuyan markalardan biri de Narkasa oldu. Yerli yatırımın ve yatırımcının gücünü globale taşıyarak Türkiye’nin her türlü finans sektöründe önder sözcülerden biri olmasını sağlamak amacındayız” dedi.

2020 Temmuz ayı ile birlikte yerelden globale açılmayı hedefleyen Narkasa.com yeni nesil yatırımcının farklı, hızlı ve güvenilir adres olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ekliyor. Erdal Kaya bu adımları; “Şimdilik en güvenilir ve güvenlikli ilk 50 Kripto para alım-satım platformunun içindeyiz. Ama biliyorum ki aynı inanç ve gelişimle zirveyi görmemiz çok uzun zaman almayacak. Türkiye’nin ve dünyanın en güvenilir markalarından biri olarak bayrağımızı global pazar içinde dalgalandırmak ortak heyecanımız olacak” diye vurguladı.

Narkasa.com mevcuttaki Türk Kripto para alım-satım platformlarının yükselen performanslarını da “Rakip değil yol arkadaşıyız. Geleceğin finansal devlerinin aynı ülkeden çıkması herkesten çok bize gurur verir” ifadesiyle yer verdi.

Dijital/ Kripto para dünyasında ufuk çizgisi Türkiye için açık ve heyecan verici olmasının yanı sıra, yarına artık daha yüksek bir güvenle yakınlaşıyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval