Sosyal medya

Sosyal Medya

Facebook’un TikTok’a çok benzeyen uygulaması “Lasso” kapatıldı!

Lasso

Facebook ülkemizde de giderek popüler hale gelen sosyal medya uygulaması TikTok’ın klonu diyebileceğimiz “Lasso” isimli bir uygulamayı test aşamasına almıştı. Ancak çok fazla olumsuz geri dönüş alması nedeni ile uygulama henüz test aşamasını tamamlayamadan kapatıldı.

İlginizi çekebilir: OnePlus Nord, kamera özellikleriyle ortaya çıktı!

reklam
Aorus reklamı

Facebook’un TikTok klonu uygulaması “Lasso” çok kötü geri dönüşler aldı ve şirket tarafından kapatıldı!

Ülkemizde giderek popüler hale gelen sosyal medya uygulaması TikTok dünya genelinde de en popüler mobil uygulamalardan biri. Uygulama sunduğu özellikleri ile birlikte özellikle gençler arasında oldukça popüler. TikTok’ın arkasındaki fikir aslında oldukça basit; zengin bir müzik kütüphanesinden seçebileceğiniz müzik arka planı ile çektiğiniz kısa videoları birleştirmek. Bu fikir kullanıcılar tarafından çok sevildi ve TikTok şu anda sadece Play Store’da 1 milyardan fazla indirilmeye sahip. Mobil uygulamanın bu kadar hızlı yükselişi teknoloji devi Facebook’un da dikkatini çekmiş olacak ki şirket Lasso adını verdikleri bir TikTok klonu yarattı. Ancak Facebook’un bu girişimi kullanıcılardan gelen olumsuz tepkiler ile birlikte başarısız oldu.

Lasso

Adventure İstanbul

Facebook’un iptal edilen uygulaması Lasso’nun dayandığı temel fikir de arka planında müzik olan kısa videolar paylaşılmasıydı. Bu yönden baktığımızda TikTok’ın birebir klonu olduğunu söyleyebiliriz. Mobil uygulama pazarında oldukça güçlü bir yere sahip olan TikTok ile rekabet etmek oldukça zor. Tabii ki bu rekabetin de Lasso’nun başarısız olmasında oldukça büyük bir payı var. Uygulama henüz test aşamasını dahi tamamlayamadan kapatılma kararı açıklandı. Lasso, Orta ve Güney Amerika’da Colombo, Meksika, Arjantin, Şili, Peru, Panama, Kosta Rika, El Salvador, Ekvador ve Uruguay dahil olmak üzere belirli sayıda ülke ile sınırlıydı.

Mark Zuckerberg tarafından iptal edilen ilk sosyal medya uygulaması Lasso değil. Daha önce Pinterest’e benzerliği ile dikkat çekmiş olan Hobbi uygulaması da henüz son kullanıcıya sunulmadan iptal edilmişti. 2014 yılında şirket SlingShot isimli SnapChat klonu diyebileceğimiz bir uygulama da denenmişti ve bu uygulamanın da kaderi diğerleri ile aynıydı. Ancak SnapChat’in en temel özelliklerinden olan hikaye özelliğini sonradan Facebook, WhatsApp ve Instagram’a eklemeyi tercih ettiler ve bu şekilde başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Facebook’un başarısız olan uygulamaları bir son mu?

Reels

WhatsApp, Facebook ve Instagra’a getirilen hikaye örneğine baktığımızda görebileceğimiz üzere şirket başarısız olan uygulamalardan tamamen vazgeçmek yerine var olan uygulamalarına eklemeyi tercih edebiliyor. Başarısız olan Lasso uygulamasının ardından şirket Instagram için “Reels” özelliğini tanıttı. Bu özellik ile birlikte Instagram hikayelerinde müzik eşliğinde TikTok benzeri kısa videolar oluşturabileceksiniz. Teknoloji devinin bu hamlesinin Lasso uygulamasına göre çok daha başarılı olmasını bekleyebiliriz. Özellikle Hindistan’ın ardından TikTok uygulamasının ABD’de de yasaklanacağı söylentileri var. TikTok’ın kişisel verilerin güvenliğini ihlal ettiği iddialarının gündeme geldiği şu günlerde Mark Zuckerberg’in bu hamlesi başarılı olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Avukatlar için Sosyal Ağ: AVUKAPP!

Yazan:

Yalnızca Avukat ve Stajyer Avukatların dahil olabildiği, Avukapp uygulaması ile avukatların kendi aralarında bir sosyal medya ağı oluşturabilmesi ve  aynı zamanda yardımlaşma taleplerinin hayata geçirilebilmesi hedefleniyor.

Azerbaycan kökenli Türk yazılımcılar tarafından yapılan uygulamada fikir Avukat Emre Avşar ile İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan tarafından geliştirildi ve 2021 yılı itibari ile kullanıma sunuldu.

reklam
Aorus reklamı

Uygulamanın içeriğinde neler var ?

Adventure İstanbul

Kendilerine özel bir profil oluşturabilen avukatlar, fotoğraflar paylaşabilecek, hastagler yardımıyla paylaşımını bulabilecek ve aynı zamanda yardıma ihtiyaç duyduğu konularda meslektaşları ile mesajlaşabilecekler. Aynı zamanda iş ilanları ya da birlikte çalışabilecekleri meslektaş arayışlarını da yapabilecekleri Avukapp uygulaması, Google Play Store’dan Android işletim sistemini kullanan telefonlar aracılığı ile ve Apple Store’dan IPhone ve IPad’ler için kullanılmaktadır.

 

Başvuruların Avukat olduğu nasıl tespit ediliyor?

Gelen başvuru talepleri öncelikle bir ekip tarafından kontrol ediliyor ve Baro kayıtları ile uyuşması teyit edildikten sonra başvurular aktif hale getiriliyor. Yani kullanıcıların yaptıkları başvuru taleplerinin hepsi, doğruluğu teyit edildikten sonra sisteme dahil ediliyor. Uygulama içerisinde Avukat ya da Stajyer olmayan kimse yer almıyor. Güvenlik sorununun önüne geçilmesi için şuan tüm başvurular manuel olarak kontrol ediliyor.

Hakim veya Savcılar Uygulamayı Kullanabilir mi?

Avukapp uygulamasının amacı avukatların sosyal bir ağ oluşturması temeline dayandığı için Hakim ve Savcıların tekrardan Avukat unvanı alma durumları söz konusu olursa ve Avukat olarak çalışmaya başlamaları halinde sisteme dahil edilebilirler.

Devamını oku

Genel

Apple Wimkin uygulamasını App Store’dan kaldırdı

Yazan:

apple wimkim

Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı. Uygulama başkanlık seçimleri protestocuları tarafından yoğun olarak kullanılıyordu.


İlginizi çekebilir: Twitter CEO’su, Donald Trump’ın hesabının kapatılması hakkında konuştu

reklam
Aorus reklamı

ABD’de sular durulmuyor. Başkanlık seçiminde mevcut Başkan Donald Trump’ın kaybetmesinin ardından ülke adeta karışmıştı. Trump destekçisi protestocular, senato binasına kadar girmiş ve geniş çaplı saldırgan eylemler gerçekleştirmişti. Başkan Trump, sosyal medyadan protestoculara destek olmak ve deyim yerindeyse “ateşe körükle gitmekle” suçlanmıştı. Bunun sonucu olarak, aralarında Twitter, Facebook, YouTube ve TikTok’un da bulunduğu pek çok sosyal medya uygulaması, Trump’ın resmi hesaplarını askıya aldı. Trump’ın sosyal medya sürgünü devam ederken, eylemcileri sığınmacı olarak kabul eden sosyal medya platformları sektörden tepki görmeye devam ediyor. Son olarak Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

apple wimkim

Adventure İstanbul

Apple, Wimkin uygulamasını mağazasından kaldırdı

Wimkin, yaklaşık 300.000 kullanıcısı olan, ABD merkezli bir sosyal medya uygulaması. Uygulama özellikle % 100 düşünce özgürlüğü ve sansürsüz sosyal medya sloganıyla öne çıkıyor. Son dönemde sosyal medyadan adeta sürgün edilen Trump destekçilerinin sığınağı olan uygulama, Apple tarafından App Store’dan kaldırıldı. Protestocular yasaları çiğnemek, eylemlerinde şiddet kullanmak ve kamu malına zarar vermekle suçlanıyor. Apple, Wimkin uygulamasını kaldırırken, başkanlık geçişi sırasında tehlikeli içeriğe ve bu içeriğe sığınak olan uygulamalara hoşgörülü olmayacaklarını açıkladı. Şirketin yöneticisi, sadece beş adet moderatörlörleri olduğunu ve Apple’ın daha hoşgörülü davranmasını beklediğini belirtti. Wimkin, App Store ve kaldırılma ihtimali olan Play Store arasındaki görüşmeler devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

Haber

Instagram, beğeni sayılarını gizleme/gösterme özelliğini test ediyor

Instagram DM'lerine müşteri hizmetleri sohbetleri geliyor

Sosyal medya şirketi Instagram, insanların paylaştıkları gönderilerdeki beğeni sayılarını gizleyebilme veya gösterebilmesine olanak sağlayacak yeni bir özelliğin testlerine başladı. Yeni özellik sayesinde, eğer paylaşımlarınızdaki beğeni sayıları gizli durumdaysa tekrar açabilecek; açık durumdaysa da istediğiniz zaman gizli hale getirebileceksiniz.


İlginiz çekebilir: Facebook ve Instagram’a reklam yasağı geliyor!

reklam
Aorus reklamı

Hatırlarsanız Instagram, 2019 yılından itibaren platformdaki çoğu kullanıcıdan (bende halâ var) paylaşımlardaki beğeni sayılarını kaldırmıştı. Yapılan değişiklik sonrası, hem kendi paylaşımlarınızdaki hem de başkalarının paylaşımlarındaki beğeni sayılarını göremiyordunuz. Ancak 2021 yılında şirket bu politikasından bir nebze taviz verecek gibi görünüyor. Zira Instagram’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik, beğeni sayılarını göstermenin veya gizlemenin artık kullanıcının tercihine bırakılacağını gözler önüne serdi.

Instagram, beğeni sayılarını gizlemeyi veya göstermeyi kullanıcının keyfine bırakacak

Tersine mühendislik yöntemiyle ortaya çıkarılan yeni özelliğe göre, Instagram uygulamasında paylaşımların menüsüne “beğeni sayılarını göster” ve “beğeni sayılarını gizle” olmak üzere iki yeni özellik gelecek. Eğer paylaşımlarınızdaki beğeni sayıları gizlenmiş durumdaysa, beğeni sayılarını “göster” butonuna tıklayarak yeniden herkese açık hale getirebileceksiniz; beğeni sayılarınız herkese açıksa da, “gizle” butonuna tıklayarak istediğiniz vakitte gizli hale getirebileceksiniz.

Adventure İstanbul

instagram

Aslına bakacak olursanız Instagram, beğeni sayılarını gizlemeye başladığı günden beri neden böyle bir değişiklik yaptığını açıklamamıştı ve bu konudaki sessizliğini hep korumuştu. Fakat kimisine göre Instagram’ın bu kararı alması kullanıcıların birbirlerini beğeni sayılarına göre yargılamalarının ileride yol açacağı kutuplaşma tehlikesinin önüne geçmek istemesinden kaynaklanıyor.

Gerçekten de Instagram, Facebook, Twitter gibi medya uygulamaları hayatımıza girdiklerinden beri insanlar artık birbirlerini beğeni, takipçi ve izlenme sayılarına göre yargılamaya başlar oldu. Özellikle genç kullanıcılar arasında “beğeni” sayısı çok olanın neredeyse küçük dağları ben yarattım psikolojisine bile girdiği görülüyor. Instagram’daki beğeni sayılarının kaldırılması, kullanıcılar arası bu kutuplaşmayı nasıl engelleyecek veya engelleyebilecek mi, orası tartışılabilir. Ancak beğeni sayılarını gizlemek istemeyenlerin sayısının epey fazla olduğunu da unutmamak gerekiyor. İşte son güncelleme, bu kullanıcı kitlesinin gazını alma yönelik olarak yapılacak.


Instagram’a kaliteli fotoğraflar yükleyebileceğiniz akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler