Sosyal medya

Haber

Facebook’a WhatsApp entegrasyonu geliyor

Her ne kadar bir süredir WhatsApp’ın sahibi Facebook olsa da, satın almadan bu yana her iki servisin de birbirinden bağımsız olarak yollarına devam ettiğine tanık olduk. Ancak GeekTime’ın sızdırdığı ekran görsellerine göre bu durum yavaş yavaş değişiyor olabilir.

whatsapp-fb-640x533

reklam

Facebook’a eklenecek yeni WhatsApp entegrasyonu sayesinde paylaştığınız bir görseli WhatsApp ikonuna tıklayarak WhatsApp’da bulunan kişilerle de kolayca paylaşabileceksiniz. Söylentiye göre bu özellik şu anda Facebook tarafından Android uygulaması üzerinde test ediliyor. Kullanıcılara zaman kazandırma amaçlı düşünülmüş ufak ama etkili WhatsApp ikonunun ardından Facebook’ta daha farklı özellikler görmemiz de olası.

Adventure İstanbul

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chrome güncelleme döngüleri daha da kısalmak üzere

google chrome

Google tarayıcısı Chrome için daha sık bir güncelleme döngüsü getirmenin peşinde gibi duruyor. Öyle ki Perşembe günü yapılan açıklamaya bakacak olursak; Google tarayıcıya yeni özellikler getiren gelecek büyük güncellemeleri dört haftada bir çıkartacağını söylüyor. Şu anda ise altı haftada yenilendiğini gördüğümüz tarayıcı böylelikle daha sık güncelleme alacak.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Google firması açıklamasında yeni takvime geçişlerinin; daha gelişmiş hale gelen test ve genel süreçlerinden dolayı olduğunu belirtiyor. Böylelikle Chrome tarayıcısı geçen seneden beri aylık güncelleme alan Mozilla Firefox ile de bu konuda eşit hale geliyor.

google chrome

reklam
Aorus reklamı

Bununla beraber firma bunu tek seçenek olarak da bırakmayacak. Google, tarayıcıda bu kadar sık değişiklik görmek istemeyebilecek şirket müşterileri için de bir çözüm tasarlıyor. Buna göre kullanıcılarına bir “Genişletilmiş Stabilite” seçeneği verecek olan firma; bu seçeneği seçen kullanıcılar için ise güncellemelerini sekiz haftada bir tarayıcıya getirecek. Böyle bir durumda olağan güvenlik güncellemeleri ise sisteme yine dahil olacak. Ancak yeni özellikler tarayıcıda yerlerini alamayacaklar.

Yeni güncelleme takviminin birkaç ay daha zamanı olduğunu söyleyebiliriz gibi duruyor. Öyle ki Google dört haftalık güncelleme döngüsüne Chrome 94 ile geçmeyi planlıyor. Bu versiyonun geliş tarihi ise 2021 yılının üçüncü çeyreği olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Ekran Kartı

Steam PC donanımı anketinde Nvidia üstünlüğü var

steam

Steam tarafından yapılan donanım anketinde Nvidia firması ekran kartlarında ilk 20’deki 18 sırayı alıyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

AMD’nin artırdığı rekabete rağmen; GTX 1650, RTX 2060 ve RTX 3080 modelleri bu ayın yüzdesi en çok değişen kartları. Kendi nesilleri içinde lider olan bu kartlar sırasıyla +0.24%, +0.21% ve +0.11% aylık artışa ulaştılar. Diğer yandan GTX 1650 SUPER versiyonundaki artışın da daha düşük bütçeli oyuncu laptopları ve PC’leri tercih edenlerden dolayı olması muhtemel. Ancak bu durumda kartları kripto para için kullanan kişilerin de payı var gibi duruyor. Yine RTX 3080 için stok sorunu çözülmeden ilk ona girmesinin zor olduğunu söyleyelim. Hatta mevcut ilk onda hala GTX 1000 serisi kartların olduğu görülebiliyor.

Nvidia firması son zamanlarda ekran kartlarının farklı platformlar için çok çeşitli versiyonlarını piyasaya çıkartmış durumda. Dolayısıyla kullanıcıya geniş bir seçenek yelpazesi sunan firma için bu sonuçlar fazla şaşırtıcı gözükmüyorlar.

reklam
Aorus reklamı

steam

AMD firmasının ise ilk 20 içindeki iki kartını RX 570 ve RX 580 olarak görebiliyoruz. Bu kartlar da sırasıyla 16. ve 11.sırada yer alıyorlar. Yani özellikle Ryzen işlemcilerden sonra önemli bir müşteri tabanı kazanan Kırmızı Takım; bu kısımda biraz geride kalıyor. Bu durumda Nvidia firmasına nispeten biraz daha uygun tekliflerle gelebilen firmanın hem eski hem de yeni ekran kartları için kullanıcılara daha fazla ulaşım imkanı vermesi firma açısından önem taşıyor.

Tabii ki bu sıralamanın bütün bir ekran kartı piyasasını yansıttığını söyleyemeyiz. Ancak oyuncular açısından düşünürsek; Steam Donanım ve Yazılım Anketi muhtemelen oldukça önemli ve gerçeğe yakın sonuçlar veriyor gibi gözüküyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Aksesuar

TCL S150, S200 ve S600 kablosuz kulaklıklar ülkemizde satışa sunuldu!

TCL_MOVEAUDIOS600_2

TCL, özellikleriyle öne çıkan üç yeni kablosuz kulak modeli TCL MoveAudio S150, TCL S200 ve TCL S600’ün Türkiye’de satışa çıktığını duyurdu. TCL MoveAudio’nun bu 3 yeni üyesi, kablosuz kulaklık pazarında kendilerine sağlam bir yer edinecek gibi gözüküyor. Gelin 3 kulaklığın da detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: 2.399 TL’ye En İyisi TCL 10 Plus!

reklam

TCL MoveAudio S150 neler sunuyor?

13mm çapındaki hoparlörlere sahip olan TCL S150, IPX4 suya, sıçramalara ve tere karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. Bu sayede, “spor yaparken terlersem kulaklığım için problem oluşturur mu” gibi endişelerin de önüne geçiliyor. TCL S150’nin iç yapısı da, pasif bir yalıtım sağlayarak; çevre gürültülerinin azaltılmasına katkı sunuyor. Ayrıca TCL’in akıllı kontrol özelliği de; kolay yoldan cihazınıza komut verebilmenizi sağlıyor.

TCL MoveAudio S150

reklam
Aorus reklamı

Teknik özelliklere gelirsek de; çift taraflı Bluetooth 5.0 desteğine sahip olan S510; iki kulaklığın da iletişimini ayrı bağlantılarla sağlıyor. Bu sayede TCL, kulaklıklar arasındaki senkron problemlerinin önüne geçmeyi amaçlamış. TCL MoveAudio S150, tek kullanımda 3,5 saat, şarj kutusuyla da 20 saate varan batarya ömrü sunabiliyor. MoveAudio S150’nin satış fiyatıysa; 249 TL olarak belirlenmiş durumda.

TCL MoveAudio S200, orta segmentte iddialı

TCL MoveAudio S200 gerçek kablosuz kulaklıklarla; konfor ve tüm cihazlarla kolay bağlantı imkanı vadediyor. Kulaklıklar, dış gürültüyü ortadan kaldırmak; ve kullanıcının sesine odaklanmak için beamforming (hüzmeleme) teknolojisini kullanan dört dahili mikrofona sahip. Çift Bluetooth aktarımına sahip Bluetooth 5.0’ın düşük aktarım süresi sayesinde kullanıcılar film izlerken; ya da oyun oynarken senkron problemleri de yaşamıyor.

TCL Moveaudio s200

Elips tasarımı sayesinde konfor konusunda da bir artıya sahip olan S200, IP54 sertifikası sayesinde suya, toza ve tere karşı dayanıklı. Akıllı kullanım tespit özelliği sayesinde kulaklık takıldığında veya çıkarıldığında otomatik olarak müziği başlatıyor ya da durduruyor. TCL S200 True Wireless (TWS) kulaklıklar tek kullanımda 3.5 saate varan ve şarj kutusuyla birlikte kullanıldığında 23 saate varan batarya ömrü sunuyor. 499 TL’den satışa sunulan kulaklık, siyah ve beyaz olarak iki farklı renk seçeneğine sahip.

TCL Moveaudio s200

TCL MoveAudio S600, Aktif gürültü engelleyicisiyle (ANC) TCL’in amiral gemisi

TCL MoveAudio S600 gerçek kablosuz kulaklıklar (TWS); kullanıcıların kalabalık ve gürültülü ortamlarda bile rahatça ses alabilmek; ve seslerini iletebilmek için ihtiyaç duyduğu bütün donanıma sahip. Her iki kulaklıkta da ortam gürültüsünü azaltan dahili üç mikrofon sayesinde; çağrı yaptığınızda veya müzik dinlediğinizde dış ortamdan izole hale gelebiliyorsunuz. Bas sesler konusunda da iddialı olan MoveAudio S600; müzik dinlemeyi sevenler için yüksek kaliteli ses sunuyor.

TCL Moveaudio s600

Bluetooth 5.0 sayesinde herhangi bir gecikme olmadan tüm cihazlara kolayca bağlanabilen TCL MoveAaudio S600’de; “Smart Wear” adı verilen akıllı kullanım tespiti sayesinde kulaklık takıldığında müzik otomatik olarak devam ederken; kulaklık çıkarıldığında müzik otomatik olarak durduruluyor. Kullanımı daha da kolay hale getirmek için her kulaklıkta aktif gürültü engelleme özelliğini çalıştıran alanlar bulunuyor. Bu dokunmatik alanlar aynı zamanda müzik değiştirmek, aramaları cevaplamak, çalma listesini yönetmek; ve Google Sesli Asistanı çalıştırmak gibi birçok işlevde de kullanılabiliyor. Tek bir şarjla 8 saate varan, şarj kutusuyla da 32 saate varan batarya ömrü sunan bu kulaklıklar; hafif olmasının yanında ergonomik olarak tasarlanmış. Bu sayede TCL, uzun kullanımlarda kullanıcının kulaklarının rahat kalabilmesini amaçlamış. Kulaklıktaki IP54 sertifikası da; cihazın suya, toza ve tere karşı korunmasını sağlıyor.

TCL_MOVEAUDIOS600_2

799 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip kulaklıklar; Grafit Grisi, Saf Mermer, Gümüş Krom ve Turkuaz Mavisi olmak üzere 4 ayrı renk seçeneğine sahip.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler