Sosyal medya

Kripto Para

Ethereum Fiyatı Düşüyor, Yatırımcılar Kâr Etmeye Devam Ediyor!

Piyasa içi veri sağlayıcısı IntoTheBlock tarafından sağlana verilere göre, Ethereum fiyatı 4.000 dolarlık psikolojik barajın altına düşmesine rağmen, ETH sahiplerinin %82’si kâr etmeye devam ediyor.


İlginizi Çekebilir: EY, İş Sürecine Ethereum Blok Zincirini Ekliyor!


CoinMarketCap verilerine göre Ethereum fiyatı son yedi gün içerisinde %8 değer kaybı yaşadı ve 3.700 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’den sonraki en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum bu yıl, ağındaki çeşitli kullanım durumları sayesinde önemli adımlar attı. Yeni zirveleri ölçeklendirdi ve geçtiğimiz ay 4.850 dolarlık tarihi zirvelere yükseldi. Ayrıca ETH, yıllık getiri bakımından da Bitcoin’den daha fazla getiri sağladı. ETH şimdiye kadar %406 yıllık getiri sağlarken BTC’de bu oran %72 civarında kaldı.

Real Vision’ın CEO’su ve kurucusu Raoul Pal, Ethereum’un ağında gerçekleşen yakma mekanizmasına ve stake etme işlemine dayanarak Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

“Yakma + staking + korunan hacim, ETH’nin 2021’de BTC’den 4 kat daha iyi performans göstermesinin nedenidir. Ancak, alana akan net gerçek yeni sermaye olmadan, dikkat hem BTC’den hem de ETH’den hacimleri alarak, daha önceki ağ benimsemesine sahip olan diğer zincirlere yöneliyor.”

Yanma mekanizması, geçtiğimiz ağustos ayında Londra Hard Fork (EIP 1559) yükseltmesiyle tanıtıldı ve bu da Ethereum’un yıllık enflasyon oranını % 1.4’e düşürmeye yardımcı oldu. Ethereum artık işlemlerde her kullanıldığında yakılmakta ve kıtlığı kaçınılmaz hale getirmekte.

Öte yandan, Aralık 2020’de başlatılan Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesinin, mevcut iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasını bir hisse kanıtı (PoS) çerçevesine aktarmayı amaçladığı göz önüne alındığında, ETH ekosistemi üzerinde stake yapma olasılığını da yarattığı söylenebilir.

Ethereum 2.0 yükseltmesi bir oyun değiştirici olarak görülüyor ve yıllık %1’lik bir deflasyon oranını tetiklemesi bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval