Sosyal medya

e-Spor

ESPORTS.con: Türkiye’nin ilk espor zirvesi gerçekleşti

ESPORTS.con

Pazarlama alanının yeni mecrası olarak kabul edilen espor ve gaming ekosisteminin tüm paydaşları, Demirören İstiklal’deki Nonstop Zula Espor Merkezi’nde “ESPORTS.con” zirvesinde bir araya geldi. “Brands engage with Esports” söylemiyle, espor ve gaming ekosistemindeki paydaşlarını markalarla buluşturan zirvede, sektörün önemli isimleri esporu her yönüyle ele aldı.


İlginizi çekebilir: Türkiye’nin ilk espor merkezi Nonstop Zula Espor Merkezi açıldı


Türkiye’den ve yurt dışından alanının yetkin isimlerinden oluşan çok sayıda konuşmacıya ev sahipliği yapan ESPORTS.con;InGame Group ana sponsorluğunda, Vestel ve Ininal sponsorluğunda,Tab Gıda, Nielsen, Sunset Gıda, Nestle Professional katkılarıyla gerçekleştirildi. Spor dünyası ve kulüplerin yanı sıra pazarlama ve iletişim profesyonellerinin de geleceğine yön verecek espor trendlerinin masaya yatırıldığı zirvede, espor alanındaki gelişmeler konusunda bilgisini derinleştirmek isteyenler için içerikler, espora yatırım yapan marka ve kurumların başarı hikayeleri, sporcu, kulüp, sponsor ve teknoloji üreticileri ekseninde esporun geleceğine dair öngörüler paylaşıldı.

Dünyada en fazla taraftarı olan spor dalı olan espor ile markaların ilk büyük buluşması: ESPORTS.con

Espor bugün dünyanın en fazla taraftarı olan spor dalı olarak konumlanıyor. Marketing Türkiye önderliğinde ve Think Event organizasyonuyla, pazarlama profesyonelleriyle espor ekonomistlerini bir araya getiren Türkiye’nin ilk espor konferansı ESPORTS.con, InGame Group’un mekân sponsorluğuyla Nonstop Zula Espor Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir, Nielsen Europe Espor Başkanı Michael Heina, 1907 Fenerbahçe Başkanı Sina Afra, Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, Beşiktaş Kulübü Sponsorluklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Umut Kutlu, spor yorumcuları Okay Karacan ve Kaan Kural gibi alanında uzman pek çok isim espora ilişkin vizyonlarını aktarmak üzere zirvede konuşmacı olarak yer aldı.

Zirvenin açılışında konuşan TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir; Esporun ilk kez bu kadar kapsamlı konuşulacağı bu konferansın Türkiye’nin ilk espor merkezi olan NonStop Zula Espor Merkezi’nde gerçekleşmesinin çok anlamlı olduğunu belirtti. 2000’li yıllardan beri hayatımızda olan espor alanındaki farkındalığın özellikle son 4-5 yıldır çok arttığını vurgulayan Özdemir, “TESFED olarak yaptığımız da Türkiye’de esporun çerçevesini çizmek oldu’’ dedi.

3 büyükler ESPORTS.con’da buluştu

Spor yorumcusu Okay Karaca’nın moderatörlüğünü yaptığı “Yeni Nesil Taraftar Yaratmak“ başlıklı panelde 3 büyük takımın yöneticileri biraraya geldi. Panelde konuşan InGame Group kurucu ortaklarından Genco Alp de, yerli oyun Zula’nın Süper Ligi’nde yirmi bine yaklaşan bir esporcu havuzları bulunduğunu ve on takımla ligi başlattıklarını vurgulayarak  şöyle devam etti; “Gençlerin çok yoğun ilgisi var, ikinci sezonda izleyici sayısı 5 milyona yaklaştı. Zula Espor Markası altında farklı turnuvalar yapıyoruz. Dünya çapında 21 milyonu geçen oyuncu sayımız var. Bir Türk firması olarak sorumluluğumuzun  daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Hedefimiz uluslararası çapta esporcular yetiştirmek.”

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı da: “Galatasaray gençlere dokunmalı. Bunun da en kolay yolu espor. Bu yüzden espora çok ciddi yatırım yapıyoruz. 3-4 yıl içinde espor futboldan sonra en önemli branş olacak” dedi.

1907 Fenerbahçe Başkanı Sina Afra da “Önümüzdeki 3-4 yıl içinde muazzam bir gelişme yaşanacak. Türkiye’de espor alanında inanılmaz bir potansiyel var. Fenerbahçe olarak gençlerin olduğu yerde olmak istiyoruz. Espor finallerinin biletleri pop star konserlerinden bile fazla satıyor ve tükeniyor” diye konuştu. Beşiktaş Kulübü Sponsorluklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Umut Kutlu da, esporun geleceğine inandıklarını ve espora büyük önem verdiklerini, Beşiktaş’ın espor yapılanmasının global büyümesinin ana kollarından biri olduğunu söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-Spor

RAZER, CES’de PC ve mobil oyunculuğa dair ürünlerini sergiledi!

RAZER

RAZER, CES 2020 teknoloji fuarında yeni nesil oyuncu ekipmanlarıyla adeta büyüledi.  Firma, yaptıkları açıklamalarda bulut oyunculuğa dair atılımlarını vurguladı.


İlginizi çekebilir: Razer Gravity ile küresel ortaklığını duyurdu


Razer , bugün yeni “Kishi” evrensel mobil oyun kontrol cihazlarını, “Sila” 5G Ev Router’ını, “Tomahawk” Masaüstü Oyun Bilgisayarı’nı ve çeşitli oyun yayıncıları ve teknolojik ürün satıcıları ile iş birliği içinde oluşturulan yeni bir Razer eRacing Simulator konseptini duyurdu.

NVIDIA’nın GeForce NOW bulut oyununun önizlemesini de içeren yeni bir bulut oyun deneyim bölgesinin keyfini çıkartabilir.

Yeni modüler, ultra kompakt oyun masaüstünü de içeren Razer’ın endüstri lideri oyun sistemlerini tanıyabilir ve Razer eRacing Simulator’da üç turlu bir yarışmaya katılabilirler.

Yüksek performanslı bulut oyunculuğu için temelleri atıyoruz!

Oyun donanımı, yazılımı ve hizmetlerinde tartışmasız inovasyon lideri olan Razer, oyuncuları bulut ve mobil oyunların geleceğine hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Yüksek performanslı giriş aygıtları ve altyapı çözümleri için ekosistem oluşturmayı amaçlıyor. iOS ve Android cihazlara evrensel bir bulut oyunculuğu kontrol cihazı olan Kishi ile ilk oyun odaklı 5G yönlendiricisi olan “Razer Sila 5G” Home Router’ını tanıttı.

RAZER

Kishi evrensel mobil oyun kontrolü, Android ve iOS cihazlarda düşük gecikmeli oyun oynamayı destekliyor. Esas olarak Razer Phone 2 sahiplerini hedefleyerek hazırlanan Junglecat’ın kompakt ergonomik formunu temel alıyor.

Razer’in yeni Kishi bulut uyumlu kontrol cihazı, çoğu akıllı telefonla uyumluluk sağlaması için Gamevice ile ortaklaşa üretildi. “Kishi mobil kontrol cihazı” (Android ve iOS için) 2020’nin başlarında satışa sunulacak.

RAZER Sila ile düşük gecikmeli oyun konforu yaşatacak

Razer’ın Sila 5G Home Router konsepti, oyuncuların Razer tescilli FasTrack motorunu içeren sabit ve mobil oyun sırasında ultra düşük gecikme süresi sunacak şekilde tasarlanmış yüksek hızlı bir ağ cihazıdır.

RAZER

Dahili şarj edilebilir pil, gittiğiniz her yerde; anında, gecikmesiz turnuvalar için mobil 5G erişim noktası olarak da kullanılabiliyor.

Razer’ın FasTrack motoru, yüksek hızlı oyun veya yayınlar için kullanılan uygulama ve cihazlara bant genişliği önceliği veren akıllı, sürekli uyarlanabilir bir QoS (quality of service- hizmet kalitesi) özelliği olarak belirtildi.

RAZER, kompakt oyun sistemleri yeniden tanımlanıyor!

Intel ile ortak olarak Razer, yeni ultra kompakt “Tomahawk N1” kasasını kullanan ilk gerçek modüler masaüstü oyun sistemi Razer Tomahawk’ı tanıttı.

RAZER

Intel NUC 9 Extreme Compute Element için mükemmel uyum sağlayan Tomahawk N1, Razer’ın minimalist tasarım dilini benzersiz bir masaüstü oluşturmak için oyun kasasına aktaran gelişmiş modüler düzene sahip.

Şık, kompakt bir kasadır. Tomahawk N1 tam boyutlu bir masaüstünün gereksiz bölümlerini atarak yüksek saat ve kare hızlarına ulaşabilen kasa olma özelliğini taşıyor.

“E-spor alanında ilk sıradayız!”

Razer E-racing Simulator konsepti için, bugüne kadar ki en sürükleyici yarış deneyimini sunmak adına yarış simülasyonlarının önde gelen şirketleri ile bir araya gelerek rekabetçi eRacing dünyasının geleceğine odaklanıyoruz.

RAZER

Project CARS Pro’yu çalıştıran bu konsept model, Vesaro, Simpit, Fanatec ve Synthesis VR teknolojisi ile 202 derecelik bir projeksiyon sistemi oluşturuyor. Hidrolik yarış platformu, tam manuel kontroller ve vites düğmeli direksiyon ile heyecan verici ve sürükleyici bir eRacing deneyimi sunuyor.

Firmanın Global E-spor Direktörü David Tse, “Rekabetçi eRacing alanı, firmamızın yeni bir inovasyon oluşturdu. Oyunları sevenleri için daha keyifli, sürükleyici ve heyecan verici hale getiren bir sektör yarattı.

Devamını oku

Aksesuar

Logitech G Pro serisi profesyonel oyuncular için Blue VO!CE desteğiyle geliyor!

Logitech G Pro X kulaklık

Logitech G Pro serisine ait G Pro ve G Pro X oyuncu kulaklıkları, profesyonel oyuncular ve yayıncılar için üretildi. Özellikle Blue Microphones ile ortaklaşa geliştirilen Blue VO!CE teknolojisini kullanan G Pro X, gelişmiş ses kartı sayesinde 7.1 çevresel ses desteği de sağlayabiliyor.


İlginizi çekebilir; Logitech G yeni kulaklıklarını piyasaya çıkarıyor


Günümüzde oldukça popülerleşen e-spor dünyasında oyuncu ekipmanları da ciddi yol kat etmeye başladı. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Logitech tarafından geliştirilen G Pro serisi kulaklıklar, oyun arenasında mükemmel bir ses ve mikrofon deneyimi vadediyor.

Logitech G Pro

Logitech G Pro oyun kulaklığı

Logitech’in profesyonellere yönelik olan G Pro oyun kulaklığı, pasif gürültü önleme özelliği, 50 mm Pro-G hassas sürücüleri ve USB harici ses kartı ile üstün ses seviyesini ve berraklığı sunmayı başarıyor. Şık ve sade görünümüyle dikat çeken Pro G kulaklıkta 20 Hz – 20 kHz frekans aralığı ve 1 mW ve 1 cm’de 91,7 dB SPL hassasiyet değeri mevcut. Mikrofon tarafında 100 Hz – 10 KHz arasında frekans desteği sunan profesyonel mikrofona sahip olan cihaz, toplamda sadece 320 gr ağırlığında.

Logitech G Pro X

Logitech G Pro X oyun kulaklığı

Genel olarak G Pro ile benzer özelliklere sahip olan G Pro X kulaklık, 7.1 çevresel ses desteği için DTS Headphone X 2.0 ile üst seviye bir ses deneyimi sağlarken, mikrofon tarafında da ayrıca geliştirilen ve Blue Microphones ortak yapımı Blue VO!CE özelliğiyle geliyor. Özel ses filtresi ile gürültüyü azaltmayı başaran bu sistem, daha net ve daha profesyonel bir ses için geliştirildi.

Devamını oku

e-Spor

OpenAI Dota 2 botu 7.215 maç kazandı!

Yazan:

OpenAI Dota 2 botu üç günde insanlara karşı tam tamına 7.215 maç kazandı. Bu bot, haftasonu boyunca insanlarla maçlar yaptı ve bunlardan %99.4‘ünü kazanmış oldu.

OpenAI insanları kırdı geçirdi!

18 Nisan’dan 21 Nisan’a kadar, internet bağlantısı olan ve Dota 2 oynayan herkes, bu ayın başlarında arka arkaya oynanan iki maçta da dünya şampiyonu takımı mağlup eden OpenAI’nin Dota 2 botuna karşı oynama şansı buldu. Sonuçlar tahmin edebileceğiniz gibi pek de şaşırtıcı değil. Bot, 7.215 tane ranked (rekabetçi) oyun kazanarak, genel olarak %99.4 oranında bir zafer elde etmiş oldu. OpenAI botu, haftasonu boyunca sadece 42 oyun kaybetti.

Elon Musk’ın kurduğu kar amacı gütmeyen şirkete ait olan bota; ‘OpenAI Five‘ denildi. Bunun sebebi, insanlarla sadece 5’e 5 maçlar yapması. Bu botun amacı, her gün kendine ve geçmişe karşı 180 yıllık oyun oynaması. Yani, 180 yıllık oyun oynayarak öğrenen bir makine öğrenme projesi diyebiliriz. Mesela, sadece Dota 2’de; hem rekabetçi, hem de kooperatif maçlarını topladığımızda totalde 10.7 yıllık oyun oynamış oldu.

                          NaVi’den (Natus Vincere) bildiğimiz Dendi de OpenAI’ye karşı oynadı ve kaybetti. 

VentureBeat’e göre; bu OpenAI Five‘ın son kamu gösterisi. Kuruluş, yeteneklerini arttırmaya devam edecek. Ancak zorunlu olarak Dota 2 oyuncularını yenmeye devam etmek istediği için değil, diğer uygulamalardaki deneyimlerinden öğrendiği şeyleri kullanabileceği için. Bot üzerindeki çalışmalara benzer şekilde, robotlara başarısızlıktan ders almayı öğreten açık kaynaklı bir algoritma olan Hindsight Experience Replay’in ortaya çıkmasına yardımcı oldu. OpenAI CTO Greg Brockman yaptığı açıklamada;

AI araştırmalarında oyunlar gerçek birer ölçek oldu. Bu karmaşık strateji oyunları, hepimizin üzerinde çalıştığı bir dönüm noktasıdır. Çünkü, gerçek dünyanın da özelliklerini yakalamaya başlarlar.

Devamını oku