Sosyal medya

Basın Bülteni

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü İçin Düğmeye Basıldı

Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik atıkların büyük miktarlara ulaştığı bu dönemde sorumluluğu üstlenenlerden biri de ELDAY oldu.

ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği) kimdir ve amacı nedir?

ELDAY elektrik ve elektronik geri dönüşümün en faydalı şekilde yapılmasını hedefleyen ve bu doğrultuda kurulmuş kar amacı gütmeyen bir dernektir. ELDAY ülkemizde üretim yapan Beyaz Eşya Sektörü’nün öncü kuruluşları; BSH, Vestel, Indesit, Candy Hoover ve Demirdöküm tarafından 2014’te kurulmuştur. ELDAY’ın  amacı, sektörün kaynak kullanımını azaltmak ve zararlı maddelerin kullanımından kaçınmak ve yerlerine daha güvenli alternatif maddeleri kullanmaktır. Bu sayede hammadde olarak, kaynak kullanımını azaltıp, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı arttırmayı hedefler.

ELDAY, AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya) Kontrolü Yönetmeliği kapsamında; 3 Nisan 2015 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olmuştur. ELDAY; AEEE Kontrolü Yönetmeliğinde de belirtildiği üzere toplanan atıkların lisanlı tesislerde geri dönüşümünün yapılması ve tüm süreçlerin Bakanlığa raporlanması konusunda çalışmalarını da sürdürmektedir. Ayrıca AEEE konusunda bilinç oluşturmak ve belediyelerle birlikte eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapmak da ELDAY’ın görevleri arasındadır.

reklam
Huawei P40 reklamı

img_4112

Şu anda 29 üyeye hizmet veren ELDAY, tüm Türkiye’de toplanan AEEE’leri lisanlı tesislere taşıyarak geri dönüşümünü yapacak organizasyonu kurmuştur.

 • Elektrik ve elektronik eşya (EEE) nedir?

Evlerde prize takılarak kullanılan tüm eşyalara EEE denir.

 • Atık elektrikli ve elektronik eşya (AEEE) nedir?

Ömrünü tamamlamış elektrikli ve elektronik eşyalara AEEE denir.

 • Elektronik atıkların Dünya’da ve Türkiye’de durumu nedir?

Dünyada yaklaşık her yıl 50 milyon ton e-atık üretiliyor. Türkiye’de ise her yıl 500bin ton e-atık çıkmakta ve her yıl bu rakam %10 artıyor.

Dünya genelinde e-atıkların;

 • %30’unu çamaşır makinesi, fırın, elektrikli süpürge, klima ve kahve makinesi,
 • %20’sini buzdolabı,
 • %15’ini DVD/VCD, CD çalar ve müzik seti,
 • %15’ini bilgisayar, telefon, faks,yazıcı,
 • %10’unu televizyon ve diğer
 • %10’unu ise monitörler oluşturuyor.

Neden AEEE bu kadar önemli?

Eski ürünlerin kullanımı enerji sarfiyatını arttırırken, atık halini almış EEE’lerin düzgün şekilde geri dönüştürülmemesi kurşun, cıva, brom ve krom gibi zehirli materyallerin salınımına ve insan ve doğa sağlığına zarar vermesine sebep olur.

Küçük bir örnek vermek gerekirse 1 floresanın içerisinde bulunan cıva 30.000 litre suyu kullanılamaz hale getiriyor. Bir çay kaşığının 70’te 1’i civa bile 80bin metrekarelik göldeki suyu kirletip yaşayan balıkların yenmesini engelliyor. 80bin metrekare ise Topkapı Sarayı’nın kapladığı alana eşit.

Eşyalar çevreye zararı sadece kullanırken ya da atık haline geldikten sonrasında vermemektedir. Tüm sektörlerde üretim için kullanılan hammaddenin cevherden elde edilmesi kaynakların azalmasına sebebiyet vermektedir.

1 kg demirin elde edilmesi için 200 kg cevherin çıkarılması ihtiyaç duyulurken 2 kg AEEE geri dönüşüm prosesinden elde edilen demir yeterli olmaktadır.

Cevher kullanımı ile ilgili Türkiye’deki en kapsamlı araştırma Çelik İhracatçıları Birliği tarafından 2014 yılında yapılmıştır. Global Hurda Değerlendirme Raporu’ndaki verilere göre 2012 yılında Türkiye’nin toplam ithalatı 236,5 milyar dolardır. İthal edilen hurda çeliğe ise (kullanılan toplam ithal çeliğin yaklaşık %69.5’u ithal edilmiştir.) toplam 9,4 milyar dolar ödenmiştir. Bu veriler göstermektedir ki toplam ithalatın %4’ünü hurda ithalatı oluşturmaktadır. Öte yandan Birleşmiş Milletler Üniversitesinin “2014 Global e-Atık İzleme Raporu”na göre Türkiye elektronik atık üretiminde 503 bin ton ile 17. sırada. Yani toplanamayan ve kayıt altına alınamayan atıklar nedeniyle ekonomide kayıp yaşanmaktadır.

Ulusal ve uluslararası standartlara uygun geri dönüşüm nasıl gerçekleştiriliyor?

2014 yılı verilerine göre; Türkiye’de ömrü tamamlanan elektrikli ve elektronik eşyaların miktarı 503 bin ton olarak hesaplandı. ELDAY; kişi başına 6,5 kilogram atık elektrikli ve elektronik eşya ile 184 ülke arasında 17. sırada yer alan Türkiye’de, çevreye zarar vermeden ulusal ve uluslararası standartlarda geri dönüşüm yapılabilmesi için aldığı yetkiyle çalışmalara başladı. Buna göre ELDAY İktisadi İşletmesi,  elektrikli ve elektronik atıkların standartlara uygun bir şekilde geri dönüşümünü sağlayarak söz konusu atıkların içeriğinde bulunan; civa, kuşun, fosfor, CFC gazı gibi zararlı maddeleri ayrıştırarak bertaraf edecek;  demir, bakır, alüminyum, plastik gibi malzemeleri de dönüştürerek ekonomiye kazandıracak.

ELDAY kimlerle işbirliği yapar?

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan ELDAY:

 • Tüketiciler
 • Elektrikli ve Elektronik Eşya (EEE) üreticileri ve dağıtıcıları
 • Belediyeler
 • İşleme Tesisleri

ELDAY’dan hizmet alan üreticiler arasında sektördeki ürünlerin yaklaşık %60 kadarını piyasaya süren Elektrikli ve Elektronik eşya üreticileri yer almaktadır.

Osmangazi,Mudanya,Muratpaşa,İnegöl,Üsküdar,Konak Belediyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları, okullar ile de işbirliği halinde olan ELDAY e-atık bilincini toplumun her kesimine yaymayı hedefliyor.

Türkiye’de sistem nasıl çalışıyor?

Yönetmelik’e göre atıkların 2 tane toplanma noktası vardır: Belediyeler ve dağıtıcılar. Yurtdışında toplanma sürecinin en büyük aktörü Belediyelerdir. Almanya örneğinde mahalle aralarında getirme merkezleri kurulmuştur. Atığını bu noktalara getirmeyen tüketicilere cezalar kesilmektedir.

31.12.2014 yılında yayınlanan Atık Getirme Merkezi Tebliğine göre 2016 ile 2018 yılları arasında ülkemizdeki bütün belediyelerin Atık Getirme Merkezi kurması gerekmektedir. Ancak şu ana kadar kurulan merkez sayısı 10 adedi bulmamıştır. Belediyelerin kurması gereken 1. sınıf atık getirme merkezinde istenen yönetim binası, kantar, giriş kontrol noktası, asgari 1.000 m2 alan gibi zorunluluklar bunların genelde şehir dışında merkezi olmayan yerlerde kurulmasına neden olacaktır.

Vatandaşın kendi inisiyatifiyle AEEE’lerini buraya bırakması için ciddi bir eğitim ve bilinç düzeyinin haricinde lojistik imkanlar gerekecek bu da sistemin işleyişinde oluşabilecek güçlüğü gözler önüne sermektedir.

Öte yandan üretici yükümlülüklerinin 2013 yılı itibariyle başlaması ancak sistemin asıl atık kaynağı olacak olan Belediye getirme merkezlerinin ancak 2016 sonu itibariyle işlevsel olması üreticileri hedeflere ulaşabilmek için üstün bir çaba sarf etmesine yol açmıştır. Şu ana kadar olan AEEE toplamalarının hemen tamamını üretici servisleri vasıtasıyla yapılmıştır. Atığın evden çıkarılmasının teşviği için üreticiler ‘’eskiyi getir, yeniyi götür’’ kampanyaları düzenlemektedirler. Atığı teslim alan servis ve bayilerde biriken atıklar ELDAY organizasyonu tarafından alınarak lisanslı işleme tesislerinde geri dönüşümü yapılmaktadır.

Var olan sistemle bir senedir atık toplanmaktadır. Ancak tüketici davranışları gereği sistemin sürdürülebilirliği pek mümkün görünmemektedir. Yapılan kampanyalar 6 kategorinin sadece 3’ünde etkili olmaktadır ve bu etkinin de zamanla azalacağı görülmektedir. Bu nedenle biran önce belediyeler tarafından Atık Getirme Merkezleri kurulmalı ve vatandaşlar buraya yönlendirilmelidir.

Türkiye’de sistemin en büyük atık sahibi olan son bir grup daha vardır. Sokak toplayıcıları ve lisanssız işleme tesisleri kayıt dışı olarak atık toplamakta ve insan sağlığına ve doğaya ciddi derece zarar vermektedirler. Buradaki atıkların kayıt altına alınması ve lisanssız tesislerde geri dönüşümün engellenmesi gerekmektedir.

 

 

Amatör Fotoğrafçı, Elektronik Spor Tutkunu, Outdoor Meraklısı, Sinema Takipçisi, Teknoloji Bağımlısı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

Philips 800 serisi OLED TV’leri temmuz ayında satışta!

Philips

Philips 800 serisi OLED TV’ler temmuz ayından itibaren satışa sunulacak. Firmanın yeni nesil televizyonları, 4.nesil P5 görüntü işleme motorunu, yapay zekayla birleştirmeyi hedefliyor.


İlginizi çekebilir: Philips Sound, kulaklıklara özel kampanya düzenliyor!


TP Vision tarafından yapılan açıklamaya göre; 3 farklı modelle (805/855/865) satışa çıkacak olan OLED TV’ler, 55 inch(140cm) ve 65 inch(165 cm) seçenekleriyle Temmuz ayında raflardaki yerini alacak.

reklam
Huawei P40 reklamı

4.nesil P5 görüntü işleme motorunu yapay zekayla birleştiren yeni Philips OLED TV’ler, görüntü kalitesi çıtasını yukarı taşıyor.

TV’lerde bulunan diğer özellikler:

 • 3 taraflı Ambilight
 • 9.Nesil Android işletim sistemine sahip Akıllı TV
 • 50watt çoklu hoparlör
 • Çoklu hoparlörleri ve farklı odaları birbirine bağlayan DTS Play-Fi özelliği mevcut.
 • Yapımında gerçek metal ve deri kullanılan üstün Avrupai tasarım
 • İskoç menşeili deri uzmanı Muirhead imzası taşıyan uzaktan kumanda

Philips OLED TV’ler, son 3 yıldır bağımsız uzmanlar tarafından görüntü kalitesi açısından standartları belirleyen marka olarak adlandırılıyor. Philips OLED TV’ler sadece geçtiğimiz yıl 80 makalede ‘En iyi TV’ seçilerek rakiplerini geride bıraktı. TP Vision bu başarısını; Temmuz ayından itibaren satışa sunacağı 2020 model yeni OLED serisinde de devam ettirmeye kararlı.

Yeni OLED 800 serisi 4. nesil P5 görüntü işleme motoruyla, mevcut P5 motorunun görüntü işleme teknolojisini Yapay Zeka ile birleştirirek görüntü kalitesini daha da yukarıya taşıyor.

Yapay zeka teknolojisi; görüntü işlemenin halihazırda sahip olduğu beş özellik olan (kaynak, renk, kontrast, hareket ve keskinlik) arasında denge kurarak izleyiciye daha gerçekçi ve doğal bir görüntü sunuyor.

TP Vision’un PQ uzmanları yapay zeka parametrelerini beş kategoriye ayırıyor: manzara görüntüleri, doğal bir cilt tonu, spor/hareket, kontrast ve animasyon. Yapay zeka doğru kategoriyi seçerek en doğal ve gerçekçi görüntüyü sağlamak için dengeyi kuruyor. Yeni OLED TV’ler SDR kalitesindeki görüntüleri de gerçek HDR kalitesine çıkartıyor.

“Dolby Bright Mode” seçeneği de bulunuyor!

Tüm geliştirilmiş HDR standartlarını destekleyen az sayıda TV markasından biri olan Philips TV’nin yeni OLED modellerinde, HDR 10 ve 10+ görüntü kalitesi ve geliştirilmiş Dolby Vision özelliklerine ek olarak ‘Dolby Bright Mode’ seçeneği de bulunuyor.

Philips

Yeni OLED serisi; TV’lerdeki ses kalitesini de bir ileri noktaya taşıdı. Daha derin basları ileten ekstra dört pasif hoparlörün yanında; önde bulunan iki adet 50 W’lık hoparlör sayesinde ses daha berrak hale geliyor. Dolby Atmos kod çözücü ve Virtulizer özellikleri de var olan ses kalitesini daha da yükseğe çıkarıyor.

2020 model Philips televizyonlarda; Android 9 Pie işletim sisteminin yanında Google Asistant ve Amazon Alexa özellikleri de yer alıyor. Yeni ürünlerde ultra ince altlık, çerçeve ve yüksek kaliteli metal kullanılıyor.

OLED805 modeli; koyu renkteki krom altlıklarıyla izleyiciye yüzüyormuş algısı yaratmak için özel olarak tasarlandı. OLED 855 modeliyse; yine koyu renkteki krom altık ve döndürülebilir tasarıma sahip. OLED 865 modelinde de 855 modeliyle aynı altlık bulunuyor ancak bir farkla. Bu modelde İskoç menşeili Muirhead tasarımı deri detaylar da bulunuyor.

2020 model Philips TV Oled 800 modellerinin uzaktan kumandaları ise tasarımıyla göz dolduruyor. Muirhead deri detayları bulunan uzaktan kumandalar metal kaplama, zarif, gömme ve arkadan aydınlatmalar sayesinde oldukça güzel gözüküyor.

Devamını oku

Basın Bülteni

Türk Telekom, çevreci anlaşmaya imzasını attı!

Türk Telekom, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde önemli bir anlaşmaya imza attı.


İlginizi çekebilir: Türk Telekom 2020’ye sağlıklı ve güçlü başladı!


Türk Telekom, başta enerji verimliliği projeleri olmak üzere, sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarının finansmanı amacıyla, Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam maliyeti LIBOR + 2.85% olan 6 yıl vadeli 100 milyon USD tutarında bir kredi anlaşması gerçekleştirildi.

reklam
Huawei P40 reklamı

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik eden yatırımlara imza atarken, karbon emisyonunu sistematik olarak azaltan, enerji verimliliğine destek sağlayan yatırımlarına ve optimizasyon çalışmalarına destek veriyor. Türk Telekom bu çevreci vizyonuna paralel olarak; başta enerji verimliliği projeleri ve sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarının finansmanı amacıyla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam maliyeti LIBOR + 2.85% olan anaparası vade sonunda tek seferde ödenmek üzere 6 yıl vadeli 100 milyon USD tutarında bir kredi anlaşması imzaladı.

“Uluslararası finans kuruluşlarının güvenini gösteren gelişme”

Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilirlik politikamızın bir parçası olarak, enerji verimliliği başta olmak üzere çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilirliğin evrensel ilkelerini iş modelimize, stratejilerimize ve kurumsal karar alma süreçlerimize de tam olarak entegre etmeyi planlıyoruz.

Türk Telekom

Bu alandaki hedeflerimize EBRD gibi bir iş ortağı ile ilerlememiz vizyonumuzun doğruluğunu tescilleyen aynı zamanda uluslararası finans kuruluşlarının şirketimize ve ülkemize güvenini gösteren bir gelişme. İmzalanan bu anlaşma EBRD ile olan güçlü ve uzun soluklu işbirliğimizi daha da pekiştirecek” dedi.

Türk Telekom: Çevre dostu projelere yöneliyoruz

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla şu ana kadar birçok projeyi hayatı geçirdiklerini belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Hızla artan müşteri sayısına ve bant genişliğine rağmen, sabit ve mobil şebekede elektrik tüketimlerini uzun yıllardır başarılı bir şekilde olumlu yönde yönetiyoruz.

Türk Telekom

Baz istasyonu, sistem odası gibi enerji tüketimi gerektiren ekipmanları daha düşük enerji tüketen modellerle değiştirdik. Baz istasyonlarında, doğaya dost klima gazı kullanmaya ve belirli bölgelerdeki baz istasyonlarını yüksek verimlilikte çalışan modellerle değiştirmeye başladık.

Projelerimiz pandemi koşullarına rağmen hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmalarımızla birçok global kuruluşun da raporlarında yer alıyoruz. Örneğin, Küresel e-Sürdürülebilirlik Girişimi GeSI’nin verilerine göre, Türk Telekom sabit ve mobil şebekesi ile dünyada elektrik tüketimini azaltan operatörlerden biri.

Ayrıca, şirketlerin iklim değişikliği risklerini küresel çapta raporlayan Karbon Saydamlık Projesine de (CDP) dâhiliz. EBRD ile sağlanan finansman anlaşması, başarılı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarımızın artarak devam etmesi açısından son derece önemli” dedi.

Devamını oku

Basın Bülteni

Honor Magic Earbuds Türkiye’ye geliyor!

Honor

Honor Magic Earbuds, aktif gürültü engelleme özelliği ve daha net telefon görüşmeleri vadeden tasarımıyla çok yakında Türkiye’de satışa sunulacak.


İlginizi çekebilir: Honor Play 4, üç farklı renk seçeneği ile ortaya çıktı!


Huawei çatısı altında gençlere yönelik teknolojik ürünleriyle HONOR, akıllı yaşam stratejisi kapsamında tüm pazarlarda ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor. Honor’un ilk aktif gürültü engelleme özellikli kablosuz kulaklığı olan HONOR Magic Earbuds, 16 Haziran’da Türkiye’de tüketicilerle buluşacak.

reklam
Huawei P40 reklamı

Aktif gürültü engelleme teknolojisi, dokunmatik kontroller ve yüksek ses kalitesini, Bluetooth 5.0 bağlantısı ile kablosuz şekilde sunan Honor Magic Earbuds, Türkiye’de inci beyazı ve açık mavi renk seçenekleriyle sunulacak.

Honor

Şehrin gürültüsüne son verin

Honor Magic Earbuds, barındırdığı iki farklı mikrofon sayesinde 32dB’e kadar çevre gürültüsünü engellemek için Hibrit Aktif Gürültü Engelleme teknolojisini kullanır. Bu sayede trafik, toplu taşıma, ofis, uçak gibi çok fazla istenmeyen sesin bulunduğu ortamlarda, dinlediğinize odaklanmanızı sağlar. Bu şekilde en sevdiğiniz şarkılardaki en ince detayları kaçırmaz, telefon görüşmelerinde ise karşınızdakini net bir şekilde duyarsınız.

Rüzgârlı havada bile sesiniz tertemiz

İçerisinde bulunan üç mikrofon sayesinde Magic Earbuds’la yapacağınız görüşmelerde sesiniz karşı tarafa yüksek kalitede aktarılır. Yoğun rüzgâr ya da arka plan gürültüsü bulunan yerlerde bile, yerleştirilmiş üç mikrofon, sesinizin düzgün şekilde iletilmesine yardımcı olyorr. Böylece telefonla konuşmanın mümkün olmadığı ortamlarda bile Honor Magic Earbuds ile rahatça sohbetinize devam edebiliyorsunuz.

Honor

Uzun pil ömrü ve dahası

Aktif gürültü engelleme (ANC) özelliğine sahip kablosuz kulaklıklar için pil ömrü genellikle kısadır. Ancak Magic Earbuds, ANC özelliği açık şekilde 3 saate kadar kesintisiz müzik dinleme, 2 saate kadar da kesintisiz konuşmaya yetecek kadar pil ömrü sunar. Ayrıca şarj kutusunun pil ömrüyle birlikte bu süre 13 saate kadar çıkıyor. Uzun pil ömrünün yanında akıllı dokunmatik kontrollere de sahip olan Magic Earbuds, EMUI 10 işletim sistemli telefonlarda da otomatik olarak hızlıca kullanılabiliyor. Kutusunda üç farklı boyda silikon uç ile sunulan Magic Earbuds, her kulak şekline uyum sağlayabiliyor.

Devamını oku