Sosyal medya

Haber

Ehliyet ve kimlik kartları birleşiyor!

İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ehliyet ve kimlik kartını birleştirme projesi tamamlandı. Yeni tip ehliyet ve çipli kimliğiniz varsa 21 Eylül tarihinden itibaren ücretsiz olarak birleştirmek mümkün olacak.


İlginizi çekebilir: Bakanlık, scooter yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladı.

reklam
MSI reklamı

Ehliyet ve kimlik tek kartta

Yeni dönemle birlikte çipli kimlik kartları daha işlevsel bir hal alıyor. Ehliyetin çipli kimliğe yüklenmesiyle vatandaşların yanında yalnızca kimlik taşıması yeterli olacak. 21 Eylül’den itibaren nüfus müdürlüklerinden randevu alarak ehliyeti kimliğe yükleyebilirsiniz. Bu işlem için vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmayacak. Artık eski kimliğin yerine yeni kimlik alırken ehliyeti yüklemek isteyip istemediği de vatandaşa sorulacak. Bu sayede vatandaşın ehliyeti yüklemek için tekrar bir işlem yapmasına gerek kalmayacak. Ancak halihazırda olduğu gibi yüklenen ehliyetin de bir süre sonra yenilenmesi gerekecek. Süresi dolan ehliyetler otomatik olarak kimlik kartından silinecek.

ehliyet kimlik birleşiyor

İlerleyen dönemde çipli kimlik kartlarının daha işlevsel olması için çalışmalar sürdürülüyor. Dolandırıcıların önüne geçmek için elektronik kimlik doğrulama sistemi üzerinde çalışıldığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. Süleyman Soylu, yapılan açıklamada ”Önümüzdeki yılın ilk zaman dilimlerinde inşallah elektronik kimlik doğrulama sistemini getiriyoruz. Bu da bir devrim, değişim. Bu teknoloji olarak bizi başka bir noktaya götüren husus. Notere gidiyorsunuz nüfus kağıdı veriyorsunuz, siz misiniz değil misiniz… Çok dolandırıcılık oldu. Keza bankalar, kamu kurumları, özel sektör de dahil. Basit bir şey. Ufak bir kimlik doğrulama cihazı. Gidecek kimliğini oradan geçirecek, parmağını oradan koyacak. Karşı tarafta noterdeki şahsa diyecek ki bu benim; bitti. Yüzüne bakacak, resmine bakacak. Bu sağlandığı andan itibaren bir başka noktaya daha geçiyor tüm Türkiye. Dolandırıcılığın, sahteciliğin engellendiği işlem kolaylığının olduğu ve bütün kurumların bu konuda kontrol mekanizması açısından çok ciddi bir noktaya getirecek bir yapıya ulaştırılmış olacak. Bütün altyapı bitti, yazılımlar bitti, düzenlemeler bitti. Şimdi atacağımız adımlar ile birlikte inşallah 2021’de; ehliyet kimlik meselesinden sonra inşallah adım atılmış olacak.” dedi. Her yıl milyonlarca vatandaşın nüfus ve kimlik işlemleri yaptığını söyleyen Soylu, yapılan yenilikleri bir devrim olarak nitelendirdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Yazan:

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan iPhone 12 ailesi, batarya kapasitesiyle tartışmalara konu olmaya devam ediyor. PhoneArena tarafından gerçekleştirilen batarya testlerine göre iPhone 12 serisi, mobil oyuncuları bir hayli üzecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

reklam
MSI reklamı

Selefine nazaran radikal tasarımsal değişikliklere ve 5G bağlantı teknolojisine ev sahipliği yapan iPhone 12, batarya kapasitesiyle tartışma konusu. Lansmanda herhangi bir kapasite detayının paylaşılmaması da tartışmaları alevlendirmişti. Cihazın raflarda yerini almasının ardından iPhone 12’de yer alan bataryanın 2815 mAh olduğu ortaya çıktı. Selefine göre daha düşük kapasitedeki bataryayla satışa sunulan yeni modeli teste eden PhoneArena, sonuçların pek de iç açıcı olmadığını raporluyor.

Tarayıcı testinde daha iyi performans

Popüler haber sitesinin verilerine göre tarayıcı gezintisinin baz alındığı testte iPhone 12 ve 12 Pro, selefinden ortalama 1 saat daha uzun kullanım deneyimi sunuyor. Her iki cihazın da 2815 mAh bataryaya ve aynı yonga setine sahip olması, testte iPhone 12 ve 12 Pro modellerinin neredeyse aynı performansı vermesine neden olmuş görünüyor. Yeni seri cihazların, çok daha büyük bataryaya sahip Android cihazlarla benzer deneyim süresi sunması ise dikkat çekici.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Video oynatma testinde ilginç sonuçlar

Android tarafındaki yüksek batarya kapasitesinin işe yaradığı ve öne çıktığı taraf olan Youtube video oynatma testinde ise veriler oldukça ilginç. Rapora göre 12 Pro, selefi olan 11 Pro modelini az bir farkla geçerken baz 12 modeli, selefine nazaran daha kötü bir performans ortaya koyuyor. iPhone 11 modelinin karşılaştıramada yer alan tüm Apple cihazlar içerisinde en iyi performansı sunan cihaz olması oldukça farklı bir tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. 6,5 saati bulan video oynatma performansı fena sayılmasa da yeni piyasaya sürülmüş bir cihazın daha uzun süre kullanım imkanı sağlaması bekleniyordu.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

iPhone 12, batarya performansıyla oyuncuları üzecek

PhoneArena’da yer alan ve belki de yeni iPhone modelleri için çizilen en kötü tablo, oyun testinde karşımıza çıkıyor. Gerçekleştirilen 3D oyun testinde sadece 3 saatlik kullanım imkanı veren iPhone 12 ailesi, selefinden 4,5 saat daha az kullanım deneyimi sunuyor. Oyunlarda iPhone 11 modelinin yarısından daha az batarya performansı sunan modeller, mobil oyun severleri bir hayli üzebilir. Testi Call of Duty Mobile ve Minecraft ile tekrarladıklarını bildiren PhoneArena, her iki oyunda da aynı batarya performansı kaydettiklerini raporluyorlar. Oyun esnasına cihaz oldukça ısınırken, normal kullanıma dönülmesinin ardından cihazın batarya tüketimi ve ısı değerlerinin de normale döndüğü ifade ediliyor. Bu bağlamda A14 Bionic işlemcisinde bir hatanın olduğu söylemek yanlış olmaz.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

 

Oyun performansı haricinde günlük kullanım için birçok kullanıcı tatmin edecek olan iPhone 12, halen daha piyasadaki en güçlü telefonlardan biri. Mobil oyun severlerin belki de uzak durması gereken cihaza Apple kanadından herhangi bir müdahale gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, akıllı telefon satışlarında Apple’ı geçti!

Pazar araştırma şirketleri, 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin akıllı telefon satış istatistiklerini yayınladı. Verilerde Xiaomi markasının yükselişi dikkat çekerken, marka bu çeyrekte Apple’ı geçerek dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olmayı başardı!


İlginizi çekebilir: OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition çıkış tarihi belli oldu!

reklam
MSI reklamı

Apple’ı geçen Xiaomi, en büyük üçüncü telefon markası oldu!

IDC, Canalys ve Counterpoint şirketlerinin yayınladığı verilere göre, Temmuz-Eylül ayları arasında en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren marka Samsung oldu. Yaklaşık 80 milyon akıllı telefon satan Samsung, küresel pazarın %22’sini elinde bulunduruyor. Listenin ikinci sırasında ise akıllı telefon satışlarında kan kaybeden Huawei bulunuyor. 51 milyon cihaz sevkiyatı gerçekleştirip pazarın %14’ünü elinde bulunduran markanın geçtiğimiz yıla kıyasla %24 kayıp yaşaması gözlerden kaçmıyor.

Listenin en çok dikkat çeken bölümü ise Xiaomi’nin Apple’ı geride bırakması gibi görünüyor. 2019’un aynı dönemine göre akıllı telefon satışlarını %45 arttırdığı belirtilen Xiaomi, %13’lük pazar payı ile üçüncü sıraya yükselmeyi başardı. Xiaomi’nin bu önemli başarısının nedeni ise büyük ölçüde Huawei’nin yaşadığı sorunlar gibi görünüyor. Avrupa pazarında Huawei’nin satışlarının %25 gerilediği belirtilirken, Xiaomi ise satışlarını %88 oranında arttırdı. Dolayısıyla Xiaomi’nin yılın son çeyreğinde ikinciliğe dahi çıkabileceği tahmin ediliyor.

apple xiaomi

Apple ise geçtiğimiz yıl ile benzer satış rakamlarına sahip olmasına karşın 3. sırayı Xiaomi’ye kaptırdı. 2020 üçüncü çeyreğinde 43 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Apple’ın iPhone 12 serisindeki ilk verileri yıl sonunda ortaya çıkacak. Son olarak listede yer alan markalardan Realme de istatistiklerini yukarı yöne taşımayı sürdürüyor. Markanın bu yılın ikinci çeyreğine göre %42, 2019’un aynı dönemine göre ise %132 oranında daha iyi performans göstermesi dikkat çekiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition çıkış tarihi belli oldu!

Yazan:

OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition

OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition çıkış tarihi açıklandı. Oyunculara özel üretilen akıllı telefonun 2 Kasım tarihinde piyasaya çıkacağı öğrenildi.


İlginizi çekebilir; Acer, ultra ince modellerde ve oyuncu dizüstü bilgisayarlarında pazar payını artırıyor

reklam
MSI reklamı

Cyberpunk 2077 temalı akıllı telefon 2 Kasım tarihinde geliyor!

Oyun dünyasının merakla beklenen işlerinden biri olan Cyberpunk 2077, ertelemeler nedeniyle oyuncuların canını biraz sıkmış durumda. Yeni nesil konsollar ile birlikte merakla beklenen oyun, oyun dünyası dışında diğer sektörlerde de adından söz ettireceğe benziyor. OnePlus 8T modelinin Cyberpunk 2077 özel sürümü ile birlikte akıllı telefon dünyasına da giriş yapan yapım, 2 Kasım tarihinde hayranları ile buluşacak. OnePlus firmasının tasarımında oyuna özel değişiklikler yaptığı akıllı telefonun, teknik özellik bakımından baz model ile aynı olması bekleniyor.

OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition

Amiral gemisi özelliklere sahip olacak olan OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition gücünü Qualcomm yapımı Snapdragon 865 işlemcisinden alıyor. 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip olan akıllı telefon, 120 Hz OLED ekran ile hayranlarını karşılayacak. Özellikle Cyberpunk 2077‘nin Aralık 2020 tarihine ertelenmesi nedeniyle kızgın olan bazı oyuncular, bu yeni akıllı telefon ile birlikte bir nebze olsun teselli bulabilecekler. Fiyatı henüz belli olmayan akıllı telefonun sınırla sayıda üretileceği ve çok da “uygun” olmayacağı tahmin ediliyor. Bakalım firma oyun temalı akıllı telefonu ile birlikte beklentileri karşılayıp hedeflerine ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler