Sosyal medya

Otomotiv

Dünyada tek Lamborghini Egoista

Lamborghini’nin 50. yılı için hazırladığı 2. süper otomobili Egoista, sadece bir tane üretildi.

Lamborghini ve Ferrari… İki İtalyan markasının ürettiği arabalara sahip olmak her yiğidin harcı değil. Süper özenle, süper mühendislikle ve süper işçilikle üretilen arabalar, performanslarıyla olduğu kadar görünümleriyle de insanları büyülüyorlar. Bu markalardan Lamborghini’nin 50. yılını kutlamaktayız. Yarım yüzyılı doldurmalarının şerefine ürettikleri Veneno modelinden, toplamda 3 tane üretmişlerdi. İşin komik tarafı, bu üç model de dakikalar içerisinde satılmış olması. Firma, bir ay sonra ise yeni aracını tanıttı: Egoista.

lamborghini_egoista_yazı

“Sanki üzerinden pervaneler çıkacakmış da uçup gidecekmiş gibi görünüyor.”

Yancıya yer yok

Lamborghini Egoista, kutlamalar için firmanın tamamen kendisine yönelik ürettiği bir otomobil. Bir tane üretildi ve bu araç satışa sunulmayacak. Aracın adının Egoista olmasının sebebi, tek veya satılmayacak olması değil, tek kişilik bir kabine sahip olması.

Tasarımında Apache helikopterlerden esinlenen Lamborghini, tek kişilik yapısıyla dikkat çekiyor. Daha önce ortada direksiyon model araçlarla karşılaşmıştık, McLaren F1 de bunlardan biriydi. Fakat Lamborghini Egoista, tamamen tek kişilik bir araç. Cam kısmı, komple yukarı doğru açılarak aynı zamanda kapı işlevi de görüyor. Arabaya biniş hissinin bariz bir şekilde savaş uçağına benzetildiğini belirtmem gerek. Tabii bunu, arabaya bindiğim için söylemiyorum (ama savaş uçağına bindim. “Bu ay ne yaptık?” sayfalarına alalım sizi), fotoğraflara bakınca siz de fark edeceksiniz.

lamborghini_egoista_yazı-02

Gallardo’dan devşirme

Egoista ilk bakışta “Veneno gibi Aventador’dan devşirmedir” diye düşündürse de, aslında Gallardo’dan devşirme bir araç. 5.2 litrelik V10 motoru, 600 beygir güç üretebiliyor. Maalesef aracın ne kadar hızlı kalkabildiği ile ilgili bir bilgi yok. Tek araba olduğu için, muhtemelen testlere verilmeyecektir diye düşünüyorum.

Egoista’nın dış görünümünün, Aventador’dan sonraki aşır abartı modeller arasına girebilecek kadar sivri olduğunu görüyoruz. Aracın görünümünü ben çok beğenmedim. Sanki üzerinden pervaneler çıkacakmış da uçup gidecekmiş gibi görünüyor. Lamborghini’nin agresif yapıdaki araçlarını sürdürmesi, fakat bunu abartmamasını diliyoruz.

“Arabaya biniş hissinin bariz bir şekilde savaş uçağına benzetildiğini belirtmem gerek.”

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval