Sosyal medya

Haber

Clubhouse, Afganistan Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerini Gizledi

Clubhouse Android

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse, Afganistan da bulunan binlerce kullanıcısının, hesap biyografilerini ve görsellerini silerek onları zarardan korumaya çalışıyor.

Afganistan’ın Taliban tarafından ele geçirilmesinin ardından, sosyal medya platformları kullanıcılarını korumaya çalışmak için adımlar atıyor. Sosyal ses uygulaması Clubhouse için ise, kötü kullanım için kullanan kişilerin bireysel kullanıcıları takip etmesini zorlaştırmaya çalışıyor.

Clubhouse binlerce Afganistan da bulunan kullanıcıların hesaplarındaki ayrıntıları sıfırladığını, bu süreçte biyografisini ve fotoğrafları sildiğini bildirdi. Değişiklik, bir süredir etkin olmayan hesaplar için geçerli olurken, aynı zamanda hesabın aramalarda bulunmasını da zorlaştırıyor.

Clubhouse’dan gelen bir bildirim, değişikliğin kullanıcı güvenliği için yapıldığını bildiriyor, ancak tüm unsurlar geri alınabilir. Mesaja göre kullanıcılar, belirli bir destek talebi göndererek ve ülkeden bahsederek hesaplarını daha keşfedilebilir hale getirmeyi seçebilirler.

Clubhouse Açıklama

Uygulamanın bir sözcüsü, hesap bilgilerinin silinmesinin herhangi bir takipçiyi etkilemediğini ve gerekirse tüm unsurların tamamen geri alınabileceğini söyledi. Ayrıca, sahte isimlerin insan hakları ve güvenlik amacıyla kullanılmasına izin verdiği için, ülkedeki kişiler tarafından takma adların kullanılabileceğini de öne sürüyor.

Diğer büyük sosyal ağlar, Taliban’ın devralmasının ardından hesapların nasıl kullanılabileceğini veya kötüye kullanılabileceğini sınırlamak için adımlar attı.

Facebook, Afganistan’daki hesapların arkadaş listelerini görüntüleme ve arama özelliğini engelledi. Facebook Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher ise Twitter üzerinden  bir bildiri yayınlayarak Afganistan’da bulunan kullanıcıları güvende tutmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını açıkladı ve ülkede bulunan insanların hesaplarını korumaları için yeni bir uygulamaya gittiklerini söyledi. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar hesaplarını daha hızlı bir şekilde kilitlemeleri için tek tıklama ile yapabilecekleri bir özelliği başlattıklarını açıkladı. Bu sayede profilleri kilitledikleri durumda arkadaşı olmayan kişiler profil fotoğraflarını indiremez, paylaşamaz ve zaman tünelinde bulunan gönderileri göremez. Ayrıca Facebook, ABD yasalarına göre terör örgütü olarak sınıflandırılması nedeniyle Taliban içeriğini aktif olarak yasaklıyor.

Facebook Afgan Hesapl Kitleme

Gleicher şu an için Instagram’da korumaya yönelik gelişme olmadı ancak hesaplarını korumaları için çalışmaya başladıklarını açıkladı. Çalışmalar başarılı sonuçlandıktan sonra kullanıcılarına nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirmelerde bulunacağı söylüyor.

LinkedIn, Afganistan’daki kullanıcıların bağlantılarını gizledi ve yine kötü kullanıcıların olması nedeniyle Taliban veya Afgan hükümeti ile algılanan herhangi bir bağlantıyı gizleme seçeneğine gitti.

Twitter, etkilenen kullanıcılardan gelen istek üzerine arşivlenmiş tweetleri kaldırmak için İnternet Arşivi ile birlikte çalışıyor. Kullanıcıların kendilerini tehlikeye atabilecek bilgileri silmek için bir hesaba erişemedikleri durumlarda, Twitter, kullanıcı kontrolü tekrar ele geçirene kadar hesapları geçici olarak askıya alacaktır.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir