Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Cep telefonundan internete nasıl bağlanılır ve nasıl paylaşılır?

01

Akıllı telefon aracılığıyla internet paylaşımı

Cep telefonumuzu internete çıkış yolu olarak kullanmak için de bir kaç farklı yöntem var. Bunlardan ilki ve en çok kullanılanı kablosuz olarak akıllı telefon ile internet bağlantısı paylaşmak. Bunun için akıllı telefonların kablosuz ve ağ seçeneğine, genelde ayarlar ana kategorisi altından girmek gerekiyor. Daha sonra ise mobile hotspot, tethering ya da Türkçe arayüzlerde internet paylaşımı, bağlantı ve taşınabilir Wi-Fi alanı seçeneklerine basıyoruz.

Son olarak da internet bağlantısı paylaşımını açıyoruz. Kullandığınız cihazın üzerindeki çipsete ve yazılıma bağlı olarak birden fazla cihaz, akıllı telefonunuzu kullanarak internete bağlanabiliyor. Fakat bu işlemin akıllı telefonunuzun şarjını fazlaca kullandığını da ekleyelim.

Windows Phone 8 yüklü olarak gelen Nokia Lumia 920’de 9 cihaza kadar internet bağlantısı dağıtabiliyorsunuz. Yani akıllı telefonunuz dahil toplamda 10 cihaz, sadece akıllı telefonunuzun hücresel internet bağlantısını kullanarak internet kullanabiliyor.

Akıllı telefonunuzun internetini internet bağlantısı olmayan bir cihaz ile paylaşmanın diğer bir yöntemi de USB kablo ile internet paylaşımı. Her akıllı telefon işletim sisteminde ve her akıllı telefon modelinde bulunmayan bu özellik sayesinde, akıllı telefonunuzun USB kablo vasıtasıyla internete bağlamak istediğiniz cihazınıza bağlıyorsunuz. Daha sonra ise kablosuz paylaşımdaki adımları izliyor fakat ekstra olarak USB bağlantısı seçeneğini işaretliyor ve internetinizi kablo ile paylaşıyorsunuz.

Son çare olarak kullanabileceğiniz bir diğer internet paylaşımı seçeneği de yine her telefon ve işletim sistemi tarafından sunulmasa da Bluetooth ile internet paylaşımı. Menzili çok fazla olmayan Bluetooth bağlantısını kullanarak da akıllı telefonunuzun internetini paylaşabilirsiniz. Bunun için de yine kablosuz paylaşımdaki adımları izleyerek son olarak da Bluetooth ile paylaş seçeneğini işaretliyorsunuz. Bu seçenekte ekstra olarak tabii bilgisayarınız ile akıllı telefonunuzu öncelikle eşlemeniz gerekiyor. Ayrıca bilgisayarınız ile akıllı telefonunuzun da oldukça yakın olması gerekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sayfalar: 1 2 3 4

Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval