Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Cep telefonundan internete nasıl bağlanılır ve nasıl paylaşılır?

03

Operatörlerin modemleri ile internet

Ülkemizde 3G şebekesinin başladığı ilk günden bu yana üç operatörümüz de en iyi hizmeti sunmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta öyle ki iddialarına göre (en azından ikisinin iddiasına göre) ABD’nin 4G şebekesinden bile hızlı internet sağlıyorlar. Bu yüzden de internet hızlarına güvenen GSM operatörleri, internet servis sağlayıcıları gibi bilgisayarlara da 3G şebekesi üzerinden kablosuz internet servisi sunuyorlar. Bu servis için de tabii ki bilgisayarların bağlanması için modemler sunuyorlar.

Turkcell, 3G şebekesinden kablosuz internet sunan modemine isim olaran VINN diyor, pek çoğumuzun bildiği gibi. Bu modemler üzerlerinde kendilerine ait SIM kartları ile geliyor, yani cihazları kutusundan çıkartıp, bir USB bellek gibi cihazınıza takıyor ve hemen internete girebiliyorsunuz.  Turkcell VINN modemleri ile 7.2 Mbps hızında download ya da 5.76 Mbps hızında upload yapabiliyorsunuz.

Turkcell’in VINN seçenekleri aylık 1 GB’ı 14.90 TL’lik fiyattan başlıyor, aylık 15 GB’ı 82.90 TL’ye kadar çıkıyor. Ayrıca her anlaşma ile 14.90 TL ile 29.90 TL arasında bir 3G modem ön ödemesi yapmanız gerekiyor. Bunun dışında her ay  5.50 TL’lik ek ödeme (tesis hat ücreti, ruhsat vergisi, kullanım vergisi) yapıyorsunuz. Her ay ekstra 3 TL ödeme yaparsanız da limitinde durma özelliğini ekleyerek faturada sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz.

Vodafone’un 3G modeminin ismi ise Vodem. Vodem ile de aynı şekilde tak-çalıştır internete bağlanabiliyorsunuz. Yine USB belleğe benzeye bu modem ile masaüstü bilgisayarınızı ya da dizüstü bilgisayarınızı rahatlıkla internete sokabiliyorsunuz. Vodemlerin hızı seçtiğiniz modele göre değişebiliyor. K3773 modeliyle 7.2 Mbps hızında, K3806 modeli ile ise 14.4 Mbps hızında download yapabiliyorsunuz.

Vodafone Vodem fiyatları 12 aylık kontratlı olarak 1 GB’ı 19 TL’den başlayıp 8 GB’ı 49 TL’ye kadar çıkıyor. BU ödeme dışında 5 TL’lik Vodem ek ödemesi yapıyorsunuz. Ayrıca yine aylık bir ekstra ödemeyi de vergilere yapıyorsunuz.

Avea’nın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için 3G çözümü ise Jet adında. Jet Modem de yine tak-çalıştır şeklinde, USB bellek görünümündeki modemiyle cihazınızı anında internete bağlıyor. Avea’nın rakiplerine göre en büyük artısı ise paket aşma gibi bir durumun olmaması. Avea Jet Modem, 7.2 Mbps download yapabiliyor.

Avea Jet Modem ile internete bağlanmak isteyenler yine 12 ay taahhütlü olarak 5 GB’ı 25 TL’ye, 8 GB’ı ise 39 TL’ye kullanabiliyorlar. Aylık yine toplamda 5.5 TL’lik vergi de faturaya yansıtılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sayfalar: 1 2 3 4

Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval