Sosyal medya

Bitcoin

Blockchain ve Kripto Paralar – Şu işi adam akıllı bir açıklayalım! | HWP Özel

Blockchain sadece Bitcoin’in varolmasını sağlayan bir algoritma değil. O, günümüzde pek çok soruna çözüm olma potansiyelini gösteren bir matematik denklemi. İşte bu yüzden seveni de nefret edeni de çok fazla. Tek bir güç tarafından kontrol edilememesi bir yana, bu zamana kadar süregelen ve pek gücün ekmek yediği dünya düzenini tamamen değiştirebilir. O yüzden Bitcoin’in yanında Blockchain’i de adam akıllı tanımak lazım.

Geçtiğimiz Aralık ayında değeri 20.000 dolara kadar yükselen Bitcoin, haliyle herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Birçok kişi için sadece “kısa yoldan zengin olma aracı” olarak görülen kripto para birimi, aslında arka planında yer alan Blockchain teknolojisiyle başta finans sektörü olmak üzere birçok alanda devrim yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca sadece Bitcoin değil, farklı sorunlara çözüm olmayı hedefl eyen birçok farklı Blockchain uygulaması ve kripto para projesi de var. Biz de o nedenle herkesin aksine Bitcoin’in fiyatına değil, arkasında yatan Blockchain teknolojisine odaklanıyor ve yakın gelecekte hayatımızda neleri değiştirebileceğine yakından bakıyoruz.

reklam
Aorus reklamı

Blockchain ve Kripto Paralar

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Devlet Kurumlarına Blockchain Çağrısı!

Blockchain nedir ve neden bu kadar önemli?

Blockchain veya Türkçesiyle söyleyecek olursak blok zinciri teknolojisi, adından da anlaşılabileceği gibi zincirleme bir modelle inşa edilen ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Bu kadar teknik bir tanımlama ile Blockchain teknolojisini kavramanın zor olduğunun farkındayız. O nedenle bu teknolojinin neden önemli olduğuna değinelim ve daha sonra günümüzdeki bazı uygulamalarına yakından bakalım.

Adventure İstanbul

Blockchain ve Kripto Paralar

Merkeziyetsizdir

Bir bakkal defteri düşünün. Bu defterin merkezi bakkaldır ve teorik olarak verileri istediği gibi değiştirme imkânına sahiptir. Bu bakkal defterini Blockchain teknolojisine taşıdığımızda ise herkes tarafından defterin görülebildiği, şifreleme sayesinde kimsenin verilere müdahale edemediği şeff af ve güvenli bir sisteme geçmiş oluruz. Bundan sonra bakkal defterine girecek her kayıt, diğer kullanıcılar tarafından onaylanmadan zincire işlenmez. Böylece güvenli, şeff af ve hızlı bir veri tabanımız olur.

Güvenilir ve ulaşılabilirdir

Sistem, ağa dahil olan birçok kişi ile birlikte çalıştığından kesintilere ve saldırılara karşı dirençli bir yapıdadır. Herhangi bir noktada hata meydana geldiğinde, diğer kullanıcılar işleme devam ederek zincirin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Hızlı ve masrafsızdır

Bu sistem, Bitcoin ve Digibyte gibi bir ödeme aracı olarak tasarlandığında günümüzde kullanılan SWIFT gibi çözümlere oranla çok daha hızlı ve masrafsızdır. Günümüzde Türkiye’den yurtdışına para transferi yapmak istediğinizde hem çok bekler hem de bankaları zengin edersiniz. Ancak şu anda kripto paralar ile dakikalar içerisinde kuruş bazında masraf ödeyerek aktarım yapmak mümkün.

Starbucks, Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Bitcoin dışında neden 1500 tane coin var?

Şu anda Bitcoin ile birlikte toplam 1.514 tane kripto para var. Bitcoin dışındaki tüm coin’lere “altcoin” (alternatif coin’in kısaltması) diyoruz. Aklınıza doğal olarak “Dijital para Bitcoin olacaksa, niye Bitcoin’den farklı 1500 tane daha kripto para var?” sorusu gelebilir.

Bunun cevabı basit, bazı kripto paralar birbirleriyle benzer özellikler sunsa da aslında hepsinin amacı farklı. Örneğin Bitcoin ve Litecoin gibi örnekler bir para birimi. Yani tek amaçları ödeme aracı olmak. Ethereum ile birlikte Blockchain teknolojisine entegre edilen akıllı kontratlar sayesinde ise gerçek hayatta birçok farklı alanda kullanılabilecek kripto paralar geliştirildi. Ayrıca Blockchain teknolojisinden faydalanmak için illa bir kripto para çıkarmanıza da gerek yok. Örneğin şu anda Microsoft’un bulut tabanlı Blockchain hizmeti çalışmaya başladı bile.

Twitter CEO’su: “Bitcoin, Dünyanın Tek Para Birimi Olacak”

Aeron (ARN) – Havacılık güvenliği

Havacılık dünyanın en büyük endüstrilerinden biri. Dünya çapında günde 100.000 uçuş gerçekleştiriliyor ve 2 milyon insan bu uçuşlarda seyahat ediyor. Her ne kadar havacılık en güvenli ulaşım seçeneklerinden biri olsa da yılda yaklaşık 3302 kaza oluyor ve bunların %57’si insan hatası yüzünden gerçekleşiyor. Aeron ise bir Blockchain ağı ile insan faktörünü aradan kaldırmayı ve oluşacak kazaları minimuma indirmeyi amaçlamakla beraber hem havayolu şirketlerinin hem endüstri çalışanlarının hem de yolcuların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Blockchain teknolojisi bildiğiniz gibi şeffaf ve değiştirilemediği için güvenli. Aeron da bu nedenle günümüzde pilotlar uçuş kayıtlarını değiştirebilir, uçuş okulları yozlaşmış olabilir, uçak operatörleri uçuş saatlerini gereğinden az raporlayabilir veya farklı şekillerde manipüle edebilir, veri günlüğünde herhangi bir değişiklik yapılabilir diyor. Şirketin yol haritası; proje tamamlandığında pilotların, havacılık şirketlerinin ve yolcuların ayrı ayrı kullanacağı uygulamalarla Blockchain teknolojisini kullanan bir havuz oluşturmak ve böylece sektörü çok daha güvenli ve verimli bir hâle getirmek.

Merkezi olmayan depolama platformu: Siacoin (Sn)

Günümüzde hepimiz Google Drive, Microsoft OneDrive ve Dropbox gibi bulut depolama servislerini kullanıyoruz. Siacoin ise blockchain altyapısını kullanan, merkeziyetsiz ve verilerin blok zincirinde depolandığı bir bulut sistemi. Bu sistem sayesinde bilgisayarınızda kullanmadığınız alanları Sia’nın merkezi olmayan ağına dahil edebiliyor ve bir başkasına kiralayarak Siacoin olarak ödeme alabiliyorsunuz. Tabii ki bu sistem sayesinde Siacoin ile ödeme yaparak, geleneksel bulut depolama çözümlerine oranla daha uygun fi yata depolama alanı kiralamak da mümkün. Sistemde ‘host’ yani alanı kiralayan kişi, belli bir süre boyunca dosyaları saklamak zorunda. Eğer depolama alanına bir müdahalede bulunursa, sistem kiralayan kişiye ödül vermiyor. Yani sistem bir nevi karşılıklı anlaşmaya dayanıyor.

Genom dizileme Blockchain’e taşınıyor

Blockchain teknolojisine farklı bir bakış açısı getiren girişimlerden biri de Nebula Genomics. Harvard Üniversitesi‘nden genetik uzmanı George Church, PhD öğrencisi Dennis Grishin ve aynı üniversiteden mezun Kamal Obbad‘ın bu girişimi, aynı zamanda 999 dolar ücretle genom dizileme hizmeti veren Veritas Genetics şirketinin CEO’su Mirza Cifric tarafından da destekleniyor. Günümüzde DNA testi için para ödediğinizde, testi yaptırdığınız şirket genetik verinize sahip oluyor. Nebula ise insanların genom dizisini bir blockchain ağında tutmak ve insanların verilerini paylaşmaya izin verdikleri takdirde dijital para kazanmalarını amaçlıyor. Girişimin manifestosunda (white paper) ilaç ve biyoteknik şirketlerinin yeni ilaçlar geliştirmeleri için geniş genom verilerine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Şirketler genellikle ihtiyaç duydukları verileri milyonlarca dolar ödeyerek büyük genetik şirketlerinden satın alıyor. Bu girişimle birlikte insanlar isterlerse genomik verilerini direkt olarak ilaç firmalarına veya bu veriye ihtiyaç duyan diğer şirketlere satabilecek. Obbad‘ın açıklamasına göre veriye ihtiyaç duyan şirketin, kişilerin paylaşılan bilgilerini indirmesine gerek olmayacak. Bu veriler ödünç alınacak. Ayrıca paylaşılan verilerin sahipleri anonim olacak ve kimlikleri tamamen gizli tutulacak. Genomik veri ve ticari işlemlerin tümü Blockchain üzerinden gerçekleştirilecek.

Deniz Mahsülleri Endüstrisi’ne Blockchain çözümü

Blockchain’in şeff af ve güvenilir yapısı, yakın zamanda illegal balık avcılığını ve insan hakları ihlallerini bitirebilir. Doğal hayatı koruma vakfı WWF, birçok farklı şirketle gerçekleştirdiği işbirliği sonrasında Blockchain teknolojisini kullanarak Pasifik Adaları’nda yer alan ton balığı endüstrisini kontrol altına almaya hazırlanıyor. Şu anda ton balığı alım satımları kağıt kayıtlar üzerinden gerçekleştiriliyor, o da yapılırsa. Blockchain teknolojisiyle birlikte ise balıkçılar, yakaladıkları balıkları radyo frekans tanımlama sistemini kullanarak etiketleyebilecek ve tarayabilecek. Bu da bir ton balığının çıkarılmasından süper markete gidene kadarki tüm sürecin takip edilebilmesine olanak tanıyor. En nihayetinde ton balığı alan müşteriler, akıllı telefon uygulamasıyla paketi taratıp ihtiyaç duydukları tüm verileri görüntüleyebilecek.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Telegram 18.5 milyon dolar ceza ödeyecek!

Telegram son yatırımlarından biri olan sanal para birimi “Gram” için ABD’de 18.5 milyon dolar ceza ödeyecek ve yatırımcılarına 1.2 milyar dolar fon iadesi yapacak.

İlginizi çekebilir: Google ilk “Akıllı Ev Sanal Zirvesi’ni” 8 Temmuz’da düzenliyor!

reklam
Aorus reklamı

Telegram 18.5 milyon dolar ceza ödeyecek!

Telegram’ın ABD’de gerçekleştirdiği “Gram” kripto para birimini başlatma teklifi başarısız oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün Telegram tarafından gerçekleştirilen ihlallerin giderilmesi için yatırımcılarına 1.2 milyar dolar fon iade etmesine ve 18.5 milyon dolarlık ceza ödemesine karar verildi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Telegram yeni sanal para birimi Gram’ın Bitcoin’e benzer merkezi olmayan bir yapıya sahip olacağı söylemişti. Aynı zamanda şirket Gram para biriminin 31 Ekim 2019’a kadar hazır olacağına söz vermişti.  Şirket Ekim ayına kadar Gram para birimlerinin teslim edilmemesi durumunda girişimcilere yatırımlarını geri ödeyeceğini söylemişti. Ancak Ekim ayının ortasına gelindiğinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) müdahale ederek şirkete karşı geçici bir sınırlama emri almıştı. Kararın gerekçesi olarak Gram sanal para biriminin bir menkul kıymet olarak görüldüğü ve 1933 tarihli düzenlenen kanunları ihlal ettiği gösterildi. Daha sonra Mart ayında ABD’nin New York Güney Bölge Mahkemesi, Gram dağıtılmasını engelleyen bir ön tedbir kararı aldı. Tüm bu olanların ardından son olarak SEC nihai kararını verdi.

Telegram

Adventure İstanbul

SEC icra bölümü siber birim şefi Kristina Littman açıklamasında şunları söyledi: “Yeni ve yenilikçi işletmeler sermaye piyasasına katılabilirler ancak federal menkul kıymetler yasalarının kayıt şartlarını ihlal edemezler. Bu şartlar altında Telegram’ın yatırımcılara fon iade etmesi ve karar verilen cezayı ödemesi gerekmekte.” dedi. Telegram tüm bu alınan kararlara itirazda bulunmadan cezayı kabul etti. Şirketin gelecekte Gram girişimini yeniden hayata geçirme planları olup olmadığı henüz bilinmiyor. Benzer bir süreci Facebook’un dijital para birimi “Libra” için de görmüştük. Yetkililer tarafından yoğun bir inceleme yürütülmüş ve bu lansmanda sürekli olarak gecikmelere neden olmuştu.

Devamını oku

Bitcoin

Bitcoin 11.000$’ı aşmışken: Ledger Nano X incelemesi! (HEDİYELİ)

Yazan:

Ledger Nano X

Güncelleme: Yarışmamızı Sura Çepik kazandı. Kendisini tebrik ediyoruz. Çekilişimizi Instagram hesabımızın canlı yayın tekrarından izleyebilirsiniz.

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/hwptr/

reklam
Aorus reklamı

BtcTurk’e üye olmak için: https://hwp.to/2NcT6Jx

Yarışmaya katılım formu: https://hwp.to/2RzT7Wq

Adventure İstanbul

Not: Yarışma kurgusunu sadece BtcTurk’e üye olmak olarak değiştirdiğimiz için Gleam’i devreden çıkarttık. Katılım için üye olduktan sonra katılım formunu doldurmanız yeterli. Yarışmanın kazananını 4 Temmuz Perşembe günü canlı yayında belirleyeceğiz.

Ledger Nano X incelemesi

Son yıllarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından biri kripto paralar. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, kullanıcılara sundukları merkeziyetsiz yapı ve şeffaflık gibi özelliklerle yepyeni bir pencere açıyor. Tabii ki son yıllarda kripto paraların değerlenmesiyle oluşan ilgiyi de es geçmemek gerek.

Ledger Nano X incelemesi

Konu kripto paralar olduğunda güvenlik oldukça önemli. Zira daha önce birçok kişinin kripto paralarını çaldırdığına şahit olduk. O nedenle kullanıcıların tercih edebileceği en güvenli çözümlerden biri donanım cüzdanları. Bu alanda en bilinen markalardan biri olan Ledger, Bluetooth destekli yeni kripto para cüzdanı Nano X’i geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Nihayet Binbirçeşit aracılığı ile ülkemizde de satılmaya başlanan cihazı incedik.

Ledger Nano X incelemesi

Dış görünümü bir USB belleği andıran Ledger Nano X, üzerindeki iki fiziksel tuş ile kontrol ediliyor. Bu sefer Bluetooth bağlantısı olduğundan kablo ile bağlantı şart değil. Cüzdan 100’den fazla uygulamayı ve 1100’den fazla kripto para destekliyor. Bu sayede sadece Bitcoin’lerinizi değil pek çok altcoin’i de Nano X ile saklayabiliyorsunuz.

Videomuzda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini nasıl alabileceğinizi ve aldığınız kripto paralarınızı Ledger Nano X’e nasıl aktarabileceğinizi de adım adım gösterdik.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto para ticareti ile para kazanma stratejileri (VİDEO)

Yazan:

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında tavan yapan Bitcoin fiyatıyla birlikte kripto paralara olan ilgi arttı ancak son dönemde çok sert bir ayı piyasası ile karşı karşıyayız ve tüm kripto paraların değerleri ciddi anlamda düştü. Peki dijital paralar piyasasında, belli başlı teknik analiz stratejileriyle para kazanmak ne derece mümkün?

Bu videomuzda EnaCrypto mahlası ile tanınan ve bir süredir dijital para ticareti yapan İbrahim Ethem Afacan’ı konuk ettik ve bu soruya yanıt aradık.

reklam
Aorus reklamı

EnaCrypto Twitter hesabı: https://twitter.com/EnaCrypto

Adventure İstanbul

EnaCrypto YouTube hesabı: https://www.youtube.com/channel/UCoo_xmcv7ZnDvXi2gsaxw3A

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler