Sosyal medya

Bitcoin

Blockchain ve Kripto Paralar – Şu işi adam akıllı bir açıklayalım! | HWP Özel

Blockchain sadece Bitcoin’in varolmasını sağlayan bir algoritma değil. O, günümüzde pek çok soruna çözüm olma potansiyelini gösteren bir matematik denklemi. İşte bu yüzden seveni de nefret edeni de çok fazla. Tek bir güç tarafından kontrol edilememesi bir yana, bu zamana kadar süregelen ve pek gücün ekmek yediği dünya düzenini tamamen değiştirebilir. O yüzden Bitcoin’in yanında Blockchain’i de adam akıllı tanımak lazım.

Geçtiğimiz Aralık ayında değeri 20.000 dolara kadar yükselen Bitcoin, haliyle herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Birçok kişi için sadece “kısa yoldan zengin olma aracı” olarak görülen kripto para birimi, aslında arka planında yer alan Blockchain teknolojisiyle başta finans sektörü olmak üzere birçok alanda devrim yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca sadece Bitcoin değil, farklı sorunlara çözüm olmayı hedefl eyen birçok farklı Blockchain uygulaması ve kripto para projesi de var. Biz de o nedenle herkesin aksine Bitcoin’in fiyatına değil, arkasında yatan Blockchain teknolojisine odaklanıyor ve yakın gelecekte hayatımızda neleri değiştirebileceğine yakından bakıyoruz.

Blockchain ve Kripto Paralar

reklam
Huawei P40 reklamı
ABD Hazine Bakanlığı’ndan Devlet Kurumlarına Blockchain Çağrısı!

Blockchain nedir ve neden bu kadar önemli?

Blockchain veya Türkçesiyle söyleyecek olursak blok zinciri teknolojisi, adından da anlaşılabileceği gibi zincirleme bir modelle inşa edilen ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Bu kadar teknik bir tanımlama ile Blockchain teknolojisini kavramanın zor olduğunun farkındayız. O nedenle bu teknolojinin neden önemli olduğuna değinelim ve daha sonra günümüzdeki bazı uygulamalarına yakından bakalım.

Blockchain ve Kripto Paralar

Merkeziyetsizdir

Bir bakkal defteri düşünün. Bu defterin merkezi bakkaldır ve teorik olarak verileri istediği gibi değiştirme imkânına sahiptir. Bu bakkal defterini Blockchain teknolojisine taşıdığımızda ise herkes tarafından defterin görülebildiği, şifreleme sayesinde kimsenin verilere müdahale edemediği şeff af ve güvenli bir sisteme geçmiş oluruz. Bundan sonra bakkal defterine girecek her kayıt, diğer kullanıcılar tarafından onaylanmadan zincire işlenmez. Böylece güvenli, şeff af ve hızlı bir veri tabanımız olur.

Güvenilir ve ulaşılabilirdir

Sistem, ağa dahil olan birçok kişi ile birlikte çalıştığından kesintilere ve saldırılara karşı dirençli bir yapıdadır. Herhangi bir noktada hata meydana geldiğinde, diğer kullanıcılar işleme devam ederek zincirin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Hızlı ve masrafsızdır

Bu sistem, Bitcoin ve Digibyte gibi bir ödeme aracı olarak tasarlandığında günümüzde kullanılan SWIFT gibi çözümlere oranla çok daha hızlı ve masrafsızdır. Günümüzde Türkiye’den yurtdışına para transferi yapmak istediğinizde hem çok bekler hem de bankaları zengin edersiniz. Ancak şu anda kripto paralar ile dakikalar içerisinde kuruş bazında masraf ödeyerek aktarım yapmak mümkün.

Starbucks, Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Bitcoin dışında neden 1500 tane coin var?

Şu anda Bitcoin ile birlikte toplam 1.514 tane kripto para var. Bitcoin dışındaki tüm coin’lere “altcoin” (alternatif coin’in kısaltması) diyoruz. Aklınıza doğal olarak “Dijital para Bitcoin olacaksa, niye Bitcoin’den farklı 1500 tane daha kripto para var?” sorusu gelebilir.

Bunun cevabı basit, bazı kripto paralar birbirleriyle benzer özellikler sunsa da aslında hepsinin amacı farklı. Örneğin Bitcoin ve Litecoin gibi örnekler bir para birimi. Yani tek amaçları ödeme aracı olmak. Ethereum ile birlikte Blockchain teknolojisine entegre edilen akıllı kontratlar sayesinde ise gerçek hayatta birçok farklı alanda kullanılabilecek kripto paralar geliştirildi. Ayrıca Blockchain teknolojisinden faydalanmak için illa bir kripto para çıkarmanıza da gerek yok. Örneğin şu anda Microsoft’un bulut tabanlı Blockchain hizmeti çalışmaya başladı bile.

Twitter CEO’su: “Bitcoin, Dünyanın Tek Para Birimi Olacak”

Aeron (ARN) – Havacılık güvenliği

Havacılık dünyanın en büyük endüstrilerinden biri. Dünya çapında günde 100.000 uçuş gerçekleştiriliyor ve 2 milyon insan bu uçuşlarda seyahat ediyor. Her ne kadar havacılık en güvenli ulaşım seçeneklerinden biri olsa da yılda yaklaşık 3302 kaza oluyor ve bunların %57’si insan hatası yüzünden gerçekleşiyor. Aeron ise bir Blockchain ağı ile insan faktörünü aradan kaldırmayı ve oluşacak kazaları minimuma indirmeyi amaçlamakla beraber hem havayolu şirketlerinin hem endüstri çalışanlarının hem de yolcuların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Blockchain teknolojisi bildiğiniz gibi şeffaf ve değiştirilemediği için güvenli. Aeron da bu nedenle günümüzde pilotlar uçuş kayıtlarını değiştirebilir, uçuş okulları yozlaşmış olabilir, uçak operatörleri uçuş saatlerini gereğinden az raporlayabilir veya farklı şekillerde manipüle edebilir, veri günlüğünde herhangi bir değişiklik yapılabilir diyor. Şirketin yol haritası; proje tamamlandığında pilotların, havacılık şirketlerinin ve yolcuların ayrı ayrı kullanacağı uygulamalarla Blockchain teknolojisini kullanan bir havuz oluşturmak ve böylece sektörü çok daha güvenli ve verimli bir hâle getirmek.

Merkezi olmayan depolama platformu: Siacoin (Sn)

Günümüzde hepimiz Google Drive, Microsoft OneDrive ve Dropbox gibi bulut depolama servislerini kullanıyoruz. Siacoin ise blockchain altyapısını kullanan, merkeziyetsiz ve verilerin blok zincirinde depolandığı bir bulut sistemi. Bu sistem sayesinde bilgisayarınızda kullanmadığınız alanları Sia’nın merkezi olmayan ağına dahil edebiliyor ve bir başkasına kiralayarak Siacoin olarak ödeme alabiliyorsunuz. Tabii ki bu sistem sayesinde Siacoin ile ödeme yaparak, geleneksel bulut depolama çözümlerine oranla daha uygun fi yata depolama alanı kiralamak da mümkün. Sistemde ‘host’ yani alanı kiralayan kişi, belli bir süre boyunca dosyaları saklamak zorunda. Eğer depolama alanına bir müdahalede bulunursa, sistem kiralayan kişiye ödül vermiyor. Yani sistem bir nevi karşılıklı anlaşmaya dayanıyor.

Genom dizileme Blockchain’e taşınıyor

Blockchain teknolojisine farklı bir bakış açısı getiren girişimlerden biri de Nebula Genomics. Harvard Üniversitesi‘nden genetik uzmanı George Church, PhD öğrencisi Dennis Grishin ve aynı üniversiteden mezun Kamal Obbad‘ın bu girişimi, aynı zamanda 999 dolar ücretle genom dizileme hizmeti veren Veritas Genetics şirketinin CEO’su Mirza Cifric tarafından da destekleniyor. Günümüzde DNA testi için para ödediğinizde, testi yaptırdığınız şirket genetik verinize sahip oluyor. Nebula ise insanların genom dizisini bir blockchain ağında tutmak ve insanların verilerini paylaşmaya izin verdikleri takdirde dijital para kazanmalarını amaçlıyor. Girişimin manifestosunda (white paper) ilaç ve biyoteknik şirketlerinin yeni ilaçlar geliştirmeleri için geniş genom verilerine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Şirketler genellikle ihtiyaç duydukları verileri milyonlarca dolar ödeyerek büyük genetik şirketlerinden satın alıyor. Bu girişimle birlikte insanlar isterlerse genomik verilerini direkt olarak ilaç firmalarına veya bu veriye ihtiyaç duyan diğer şirketlere satabilecek. Obbad‘ın açıklamasına göre veriye ihtiyaç duyan şirketin, kişilerin paylaşılan bilgilerini indirmesine gerek olmayacak. Bu veriler ödünç alınacak. Ayrıca paylaşılan verilerin sahipleri anonim olacak ve kimlikleri tamamen gizli tutulacak. Genomik veri ve ticari işlemlerin tümü Blockchain üzerinden gerçekleştirilecek.

Deniz Mahsülleri Endüstrisi’ne Blockchain çözümü

Blockchain’in şeff af ve güvenilir yapısı, yakın zamanda illegal balık avcılığını ve insan hakları ihlallerini bitirebilir. Doğal hayatı koruma vakfı WWF, birçok farklı şirketle gerçekleştirdiği işbirliği sonrasında Blockchain teknolojisini kullanarak Pasifik Adaları’nda yer alan ton balığı endüstrisini kontrol altına almaya hazırlanıyor. Şu anda ton balığı alım satımları kağıt kayıtlar üzerinden gerçekleştiriliyor, o da yapılırsa. Blockchain teknolojisiyle birlikte ise balıkçılar, yakaladıkları balıkları radyo frekans tanımlama sistemini kullanarak etiketleyebilecek ve tarayabilecek. Bu da bir ton balığının çıkarılmasından süper markete gidene kadarki tüm sürecin takip edilebilmesine olanak tanıyor. En nihayetinde ton balığı alan müşteriler, akıllı telefon uygulamasıyla paketi taratıp ihtiyaç duydukları tüm verileri görüntüleyebilecek.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bitcoin 11.000$’ı aşmışken: Ledger Nano X incelemesi! (HEDİYELİ)

Yazan:

Ledger Nano X

Güncelleme: Yarışmamızı Sura Çepik kazandı. Kendisini tebrik ediyoruz. Çekilişimizi Instagram hesabımızın canlı yayın tekrarından izleyebilirsiniz.

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/hwptr/

BtcTurk’e üye olmak için: https://hwp.to/2NcT6Jx

reklam
Huawei P40 reklamı

Yarışmaya katılım formu: https://hwp.to/2RzT7Wq

Not: Yarışma kurgusunu sadece BtcTurk’e üye olmak olarak değiştirdiğimiz için Gleam’i devreden çıkarttık. Katılım için üye olduktan sonra katılım formunu doldurmanız yeterli. Yarışmanın kazananını 4 Temmuz Perşembe günü canlı yayında belirleyeceğiz.

Ledger Nano X incelemesi

Son yıllarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından biri kripto paralar. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, kullanıcılara sundukları merkeziyetsiz yapı ve şeffaflık gibi özelliklerle yepyeni bir pencere açıyor. Tabii ki son yıllarda kripto paraların değerlenmesiyle oluşan ilgiyi de es geçmemek gerek.

Ledger Nano X incelemesi

Konu kripto paralar olduğunda güvenlik oldukça önemli. Zira daha önce birçok kişinin kripto paralarını çaldırdığına şahit olduk. O nedenle kullanıcıların tercih edebileceği en güvenli çözümlerden biri donanım cüzdanları. Bu alanda en bilinen markalardan biri olan Ledger, Bluetooth destekli yeni kripto para cüzdanı Nano X’i geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Nihayet Binbirçeşit aracılığı ile ülkemizde de satılmaya başlanan cihazı incedik.

Ledger Nano X incelemesi

Dış görünümü bir USB belleği andıran Ledger Nano X, üzerindeki iki fiziksel tuş ile kontrol ediliyor. Bu sefer Bluetooth bağlantısı olduğundan kablo ile bağlantı şart değil. Cüzdan 100’den fazla uygulamayı ve 1100’den fazla kripto para destekliyor. Bu sayede sadece Bitcoin’lerinizi değil pek çok altcoin’i de Nano X ile saklayabiliyorsunuz.

Videomuzda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini nasıl alabileceğinizi ve aldığınız kripto paralarınızı Ledger Nano X’e nasıl aktarabileceğinizi de adım adım gösterdik.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto para ticareti ile para kazanma stratejileri (VİDEO)

Yazan:

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında tavan yapan Bitcoin fiyatıyla birlikte kripto paralara olan ilgi arttı ancak son dönemde çok sert bir ayı piyasası ile karşı karşıyayız ve tüm kripto paraların değerleri ciddi anlamda düştü. Peki dijital paralar piyasasında, belli başlı teknik analiz stratejileriyle para kazanmak ne derece mümkün?

Bu videomuzda EnaCrypto mahlası ile tanınan ve bir süredir dijital para ticareti yapan İbrahim Ethem Afacan’ı konuk ettik ve bu soruya yanıt aradık.

reklam
Huawei P40 reklamı

EnaCrypto Twitter hesabı: https://twitter.com/EnaCrypto

EnaCrypto YouTube hesabı: https://www.youtube.com/channel/UCoo_xmcv7ZnDvXi2gsaxw3A

Devamını oku

Bitcoin

Kripto para madenciliği bağış aracı oldu

Yazan:

UNICEF

Başta Monero olmak üzere pek çok kripto para birimi, siber suçla ilişkilendirilerek birçok insanın onları etik dışı bulmasına neden oluyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET de pek çok incelemesinde kötü niyetli kullanımlara dikkat çekiyor. Ancak ESET’e göre hiçbir araç tek başına iyi ya da kötü değildir. Bu, onları kimin, ne için kullandığına göre değişir.

UNICEF’ten sıra dışı bağış kampanyası

Bu kez kripto para birimi madenciliğinin, asil ve iyi bir amaç doğrultusunda kullanıldığını görüyoruz. İnsani nedenler doğrultusunda yeni bir fon yaratma yolunda öncülük eden UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), çarpıcı bir çalışmaya imza attı. UNICEF, doğrudan para bağışı istemektense, kripto para madenciliği için bilgisayar kaynakları ve işlem gücü talep edilen iki kampanya başlattı.

İlk kampanya Suriye’deki çocuklar için

İlk kampanya 2018 Şubat’ında “Game Chaingers” adı altında başlatılarak 31 Mart’a kadar devam etti. UNICEF Fransa’nın bir girişimiydi ve amacı, insani kriz ve savaştan ciddi biçimde etkilenen Suriye’deki çocuklar için para toplamaktı. “Game Chaingers” ismi, Ethereum gibi kripto para birimlerinin desteklediği blockchain teknolojisine atıfta bulunarak, içinde “chain” yani zincir kelimesi geçecek şekilde, stratejik olarak belirlenmiş. Kampanya chaingers.io adresinden görülebileceği gibi; Ethereum madenciliği için gerekli üst düzey işlem gücüne sahip, yüksek performanslı grafik kartları ile güçlü bilgisayarlara sahip olan eSports oyuncuları, tasarımcıları ve diğer kullanıcıları hedefledi.

reklam
Huawei P40 reklamı

UNICEF’in faydalanması amacıyla gerçekleştirilen Ethereum madencilik süreci, madencilik aracı UNICEF’in cüzdanından grafik kartı modeli ve işletim sisteminize göre hazır olarak indirildiği için oldukça basittir. Madencilik aracı indirildikten sonra, tek yapmanız gereken bir kısayol aracılığıyla onu çalıştırarak madencilik işlemini başlatmanızdır.

Ancak, bu geçmiş kampanyayı örnek alarak, kaynaklarınızın kullanılmasına izin vermeden önce dikkate almanız gereken bazı sorunlar bulunuyor. Birincisi, bu durumun neden olduğu elektrik tüketimi. UNICEF web sitesine göre Ethereum madenciliği yapan standart grafik kartına sahip bir bilgisayar, yüksek kaliteli bir video oyunu oynamakla eşdeğer şekilde, ortalama 0.16 kWh seviyesinde bir tüketim gerçekleştiriyor.Bu tüketim günde birkaç saatlik bağış yaptığınızda sorun oluşturmayabilir; fakat madencilik faaliyetini günde 24 saat olarak planlıyorsanız kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

Ayrıca, yoğun ve aşırı yüklenmiş şekilde kullanılan işlemcilerin bilgisayara zarar verebileceği veya bazı devrelerinin yanmasına neden olabileceği de bilinen bir gerçektir.Bu nedenle, madencilik için kullanılacak işlem yüzdesini ve gücünü her zaman dikkate almalısınız.

İkinci kampanya devam ediyor

UNICEF Avustralya tarafından 29 Nisan’da başlatılan ikinci kampanya ise hala aktif. Bu kampanyada, Bangladeş’te sığınmacı olan ortalama 340 bin Myanmar’lı çocuk için bağış toplamak amacıyla “UmutSayfası” (TheHopePage) adı altında bir web sitesi oluşturuldu.

Kampanya bir tarayıcı üzerinden Monero madenciliği komut dosyası çalıştırdığından tüm kullanıcıları hedeflemektedir. Bu inisiyatif ile işbirliği yapmak için, TheHopePage.org adresini ziyaret ederek “Start Donating” seçeneğine tıklamanız yeterli.

ESET Latin Amerika Ofisi inceledi

Bu kampanyaların ikisi de farklı UNICEF ofislerince tanıtıldı ve ESET’in Latin Amerika’daki uzmanları tarafından kullanıcıların konuyla ilgili gerekli bilgileri edinebilmeleri amacıyla incelendi. Çünkü bu tip yenilikçi fikirlerin ardından, her zaman kullanıcıları aldatmak amacıyla kötü amaçlı faaliyetler yürüten çabalar ortaya çıkabiliyor. Yine de kripto para madenciliği konusunda alınması gereken önlemlerin dışında, bir STK’nın kripto madenciliğini, saldırganların uyguladığı alışılagelmiş kurnazlıkların ve aldatmacaların aksine, asil ve iyi niyetli bir şekilde kullanabilmesi oldukça enteresan ve yenilikçi bir durum.

Devamını oku