Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin Taproot Yükseltmesi Geliyor! Akıllı Sözleşmelerin Kilidi Açılacak Mı?

Yaklaşık 3 gün içinde Bitcoin’in Taproot yükseltmesi yayına girecek. Taproot, 2017’deki Ayrılmış Tanık (SegWit) iyileştirmesinden bu yana Bitcoin ağında tartışmasız en çok beklenen ve hayati yükseltme.

bitcoin taproot

Taproot yükseltmesi üç Bitcoin İyileştirme Önerisinden (BIP) oluşuyor: Tapscript, Schnorr Signatures ve Taproot. Toplu olarak, Bitcoin ile işlem yapmanın daha özel ve verimli yollarını birleştirmeyi amaçlayan Taproot yükseltmesi olarak adlandırılmaktalar.

Taproot yükseltmesinin üç BIP’den oluştuğu göz önüne alındığında, birden fazla imzayı tek bir imza çıktısında toplayarak daha fazla yerden tasarruf sağlayan ve özel hale geleceği için akıllı sözleşmeleri Bitcoin ağına dahil etmeyi amaçlamaktadır. BTC ağı halka açık bir defterdir çünkü herkes zincir üzerindeki işlemleri görebilir. Bu nedenle, özel değildir ve Taproot geliştirmesi, entegre bir gizlilik çözümü sunmayı hedefliyor.

Akıllı sözleşme yetenekleri Ethereum (ETH), Solana (SOL), Cardano (ADA) gibi blok zincirlerine patlama yaratan faktörlerden bazılarıdır, çünkü bunlara merkezi olmayan finans (DeFi) ve eşsiz token (NFT) gibi yükselen sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Taproot yükselmesi, Lightning Network’ün kanallarını normal BTC işlemlerine benzeterek gizliliğini de artıracak.

Bitcoin Hash Oranında Yükseliş

Bitcoin madencilik şirketi Blockware Solution’a göre:

“Çinli madenci göç yazından bu yana, hash oranının (turuncu) agresif bir şekilde çevrimiçi olduğunu gördük. Bununla birlikte, Bitcoin art arda 8 pozitif zorluk ayarlaması geçirdi. Dünyadaki Bitcoin hash oranının büyümesi ve ademi merkeziyetçiliği konusunda yükselişe devam ediyoruz.”

Hashrate (hash oranı), BTC ağının işlem gücünü ölçmek için kullanılır. Bilgisayarların işlemlerin ağ üzerinden onaylanmasını ve onaylanmasını sağlayan sorunları işlemesine ve çözmesine olanak tanır.

Hash oranındaki artış, ABD’nin geçtiğimiz mayıs ayında Çinli yetkililer tarafından kripto madenciliği yasağının ardından en büyük BTC madencilik merkezi olarak ortaya çıkmasına bağlanabilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir