Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin.org Hacklendi

Bitcoin’in geliştirilmesine destek veren açık kaynaklı proje Bitcoin.org, kimliği henüz bilinmiyen kişiler tarafından hacklendi. Ve hackerler internet sitesinden sahte bir çekiliş ilanı paylaşarak insanlardan Bitcoin talep ettiler.

Perşembe günü, Bitcoin.org kullanıcıları internet sitesine girdiklerinde küçük bir pencereyle karşılaştılar. Pencerede “Bitcoin Vakfı topluluğa geri veriyor” başlığı ve “yıllarca bize yardımcı olmuş kullanıcılarımızı destekleyin” mesajı yer alıyordu. Bu mesaja bir de bir Bitcoin cüzdan adresi ve adrese bağlı bir QR kod iliştirilmişti. Kullanıcılara gönderdiklerinin iki katının geri ödeneceği söylenerek bu cüzdana Bitcoin yollanmaları isteniyordu.

Bitcoin.org internet sitesinin fonksiyonelliği ise sınırlandırılmıştı. Çünkü kullanıcılar açılan penceredeki bu mesajı geçip siteye erişemiyorlardı. Dolayısıyla bu durum arka planda gözüken internet sitesinin klasik arayüzünün basit bir ekran görüntüsü olabileceğini düşündürdü. İlk bakışta sitenin hacklendiği ve açılan mesajın klasik bir dolandırıcılık denemesi olduğu da dikkatlerden kaçmadı ve mycrypto.com resmi twitter adresinden de doğrulandı.

Haberin kaleme alındığında hackerların paylaştığı Bitcoin cüzdanına 0.40571238 Bitcoin (anlık kurdan 17,500 dolar) gönderilmişti. Ancak Twitter’daki bazı kullanıcılar, gönderilen Bitcoin’lerin kendileri tarafından cüzdanın meşruluk algısını oluşturmak için gönderildiğini iddia ettiler.

Kripto topluluğu olaya karşı hızlı bir aksiyon göstererek uyarı mesajlarını Twitter üzerinden paylaştılar. Bitcoin.org sitesine barındırma hizmeti veren Namecheap de bir uyarı paylaştı. Ve bitcoin.org adresini geçici olarak kapattıklarını duyurdu.

Çekiliş yöntemiyle dolandırıcılık, son yıllarda siber suçlar arasında oldukça popüler hale geldi. Dolandırıcılar genelde iyi tanınan kişilerin veya ünlülerin kimliklerini kullanarak çekiliş yaptıklarını iddia ediyorlar. Tesla CEO’su Elon Musk, Microsoft kurucusu Bill Gates ve Ethereum eş kurucusu Vitalik Buterin daha önce bu tarz dolandırıcılık olaylarında kimliği kullanılan kişilerden birkaçı.

Bitcoin.org, en eski kripto bağlantılı internet sitesi olma özelliği taşıyor. Sitenin 2008 yılı üyeleri arasında Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi gibi Bitcoin’in çekirdek isimleri yer alıyor. Ancak internet sitesi 2012 yılında kurulan kar amacı gütmeyen Bitcoin Vakfı ile bağlantılı değil.

An itibariyle Bitcoin.org sitesine erişim sağlanabiliyor. Ama özellikle siber ortamlarda kullanıcıların bunun gibi olaylara dikkat etmesi ve tanımadıkları kişilere hiç bir vaat ile kripto paralarını göndermemesi tavsiye ediliyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir