Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin fiyatı yeniden 30 bin doların altında!

Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı dört hafta içinde ilk kez 30.000 dolar destek seviyesinin altına düştü. Bitcoin’in mayıs ortasından beri yaşadığı düşüş, kurumsal talepteki azalma ve yaşanan dalgalanmalar Bitcoin’in büyük ölçekli satışına atfedilen düşüş eğilimini daha da artırabilir.

Bitcoin son 24 saatte %5.78 ve son bir haftada %10.39 düştü. Lider kripto para birimi Bitcoin bu düşüşlerin ardından yazı sırasında 29 bin 624 dolardan işlem görüyor.

Mayıs ortasından bu yana Bitcoin, 30.000 ila 40.000 dolar arasında bir fiyat aralığında kilitlendi. Çin’in kripto para birimlerini bastırmak için aldığı güçlü önlemler nedeniyle, Bitcoin 22 Haziran’da kısa bir süreliğine 30.000 doların altına düştü. Bu, Bitcoin’in o zamandan beri ikinci kez 30 bin dolarlık psikolojik engelin altına düşmesi oldu.

Kripto para veri sağlayıcısı Glassnode tarafından yayınlanan bir rapora göre, mevcut Bitcoin fiyatı düşük oynaklıkla konsolide olmaya devam ediyor.

UTXO göstergesi, zincirin fiyatlandırma aralığını gösteren bir işlem hacmi göstergesidir. Gösterge toplam BTC arzının %10,5’inden fazlasının toplam değeri 1.973 milyon BTC ile 31.000 ila 34.300 dolar arasında olduğunu gösteriyor. Bu işlem hacmi, 50 bin dolar ile 60 bin dolar arasındaki işlem hacminden çok daha yüksek.

Aynı zamanda, 18.8 bin doların üzerinde pek çok alım satım desteği olmadığını belirtmekte fayda var. Bitcoin daha da düşerse, 26.5 bin dolarlık işlem seviyesi ilk destek seviyesi olacak ve bunu 23.3 bin dolar ve 18.8 bin dolar takip edecek.

Ayrıca, mayıs ayındaki piyasa kurulu düzeltmesi, kurumsal yatırımcıların ilgisinde keskin bir düşüşe yol açtı. Örneğin Grayscale GBTC. Geçtiğimiz hafta GBTC piyasa indirimi devam etti ve indirim aralığı yaklaşık olarak -%-11,0 ile -%-15,3 arasındaydı. İndirim derecesinin Çin nedeniyle mayıs ortasına göre yavaşladığı grafikten görülebilse de, kripto para madencileri üzerindeki kısıtlamalar %20’ye varan bir indirime neden oldu.

ETF’lerin başka amaçlar için net girişi de yavaşladı. Glassnode verilerine göre, bu hafta mayıs ortasından bu yana en büyük net çıkış 90.76 BTC kadar yüksekti. Piyasa analisti Edward Moya, pandemi üzerindeki korkunun, en iyi performans gösteren varlıkların tümüne genel bir panik satışını tetiklediğini söyledi.

Bu arada üç büyük ABD hisse senedi endeksi, S&P 500 Endeksi, Dow Jones Endeksi ve Nasdaq Endeksi, sırasıyla %-1,59, %-2,09 ve %-1,06 oranında kapanarak çeşitli derecelerde düşüş gösterdi. Analist Edward Moya şu ifadeleri kullandı:

“Borsa satışları yoğunlaşırsa, Bitcoin ve Ethereum düşüşlerini kolayca uzatabilir”

Ayrıca Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesine kadar ani bir düşüşe karşı savunmasız olabileceğini, ancak bu fiyat seviyesinin sabırla görmeyi bekleyen birçok kurumsal alıcıyı çekmesi gerektiğini de ortaya koydu.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Polonyalı bir influencer NFT şeklinde “aşk” sattı!

Blok zincir teknolojisinin en son ve ilgi çekici ürünü olan NFTler, bir diğer adıyla eşsiz tokenlar yatırımcı çevresinden ilgi görmeye devam ettikçe kripto para piyasasındaki en ilginç gelişmelere tanık olmaya da devam ediyor. Piyasaya ilk çıktıkları zaman çoğunlukla “sanat” etrafında dönen NFTler artık çok daha farklı alanlara yayılmış durumda. Öyle ki artık bir “Aşk” içeren NFT bile var. Polonyalı bir influencer NFT şeklinde “Aşk” sattı ve 250.000 dolar kazandı.

 


İlginizi çekebilir: Coca-Cola ilk NFT’sini piyasaya sürüyor!


NFT furyasında şu ana dek belki de en ilginç içeriğe şahit olundu. 26 yaşındaki Polonyalı bir influencer, aşkını dijital olarak NFT şeklinde sattığını açıkladı. NFT şeklinde aşk 250.000 dolara satıldı ve şanslı alıcı, influencer ile bir randevuya çıkacak.

Marta Rentel (@martirenti) isimli influencer, aşkını dijital olarak NFT şeklinde 250.000 dolara satarak piyasadaki en ilginç işlerden birinin altına adını yazdırdı. Satış hakkında konuşan Rental, fiziksel aşkını satmadığını açıkladı. Ama daha çok çevrimiçi kişiliğinin sevgisini satıyordu. Rental, “İnternetteki hiçbir şey fiziksel değildir” dedi. “Çevrimiçi kişiliğimin bir parçası.” diye ekledi.

26 yaşındaki Polonyalı influencer, Instagram’da 600.000’den fazla takipçiye sahip. Instagram’da Marti Renti olarak tanınan influencer dünyada duyguları simgeleyen ilk kişi olmak istediğini söylüyor. Rentel, aşkın fiziksel aşk, platonik aşk ve en önemlisi dijital aşk olarak ayrılabileceğine inanıyor.

Rentel, NFT’nin satışını doğruladı ancak kimin satın aldığını da bilmediğini ekledi. Alıcının kimliği, etkileyici ile tarihe kadar bilinmeyen kalacak gibi görünüyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Güney Kore 11 kripto para borsasını kapatıyor!

Kripto para piyasasının geneli ağustos ayına girerken yatay bir hareket seyrediyor. Bitcoin’in uzun zamandır beklenen yükseliş hareketine geçmesi ve 40 bin dolar seviyesinde tutunmayı başarması ile beraber temmuz ayını olumlu sonlandıran yatırımcılar, ağustos ayında bu yükselişin devam etmesini bekliyor. Bu sırada son zamanların artan düzenleyici baskısı da yeniden gündeme geldi. Güney Kore 11 kripto para borsasını kapatıyor.  The Korea Herald tarafından paylaşılan bir habere göre Güney Kore’de faaliyet göstermekte olan 11 kripto para borsası, ülkenin finansal düzenleyicisi Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından kapatılacak. Detaylar haberimizde.

Güney Kore kripto para borsasını kapatıyor

Bilindiği üzere kripto para piyasasında mayıs ayından beri oldukça fazla yüksek düşüşler yaşanıyor. Bu düşüşü başlatan en büyük etkenler olarak Çin hükümetinden gelen baskılar ve Tesla’nın BTC ödemelerini durdurması olarak gösteriliyordu. Son zamanlarda Çin harici ülkelerin düzenleyici kurumları da kripto para piyasasına ve bu alanda faaliyet gösteren borsalara yönelik baskılar uygulamaya başladılar. (Bkz: İngiltere Mali Denetim Otoritesi (FCA), Binance ’ın ülkedeki faaliyetlerini durdurmasını istedi!). Bu bağlamda en son gelişme de Güney Kore’den geldi. Gelen haberlere göre ülkenin en büyük mali düzenleyicisi olan düzenleyicisi Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkede faaliyeti olan 11 kripto para borsasını yasadışı faaliyetlere katıldıkları gerekçesi ile kapatacak. Ülkede yakın zamanda kapanmış olan Darlbit ve Bitsonic gibi yerel borsaların yanına eklenecek olan borsaların net bilgileri henüz açıklanmadı. Ülkenin en büyük iki kripto para borsası Upbit ve Bithumb ise yasal gereklilikleri yerine getirdiklerinden ve  müşterileri için gerçek isimli banka hesapları sundukları için düzenleyici kurum baskılarından kurtulan nadir borsalardan. Kara para aklama ve diğer başka türlü dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek amacıyla 2018 yılından beri Güney Kore’de gerçek isim kaydı zorunlu halde.

Güney Kore, dünyada en çok kripto para yatırımı yapılan üçüncü ülke konumunda. Bu durum da ülkenin kripto alanına yönelik baskılarını artırmasına sebep oldu. Yakın zamanda ülkedeki borsaların Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) olarak kaydolmasını gerektiren düzenleme yasal hale getirilmişti. Bununla birlikte tüm kripto para borsalarının Kara Para Aklamayı Önleme Yasası ve Finansal İşlem Raporlama Yasası’nı da kabul etmesi istenmişti. Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Eun Sung Soo  tarafından yapılan açıklamada da eylül ayına kadar bu gereklilikleri yerine getirmeyen borsaların kapatılacağı söylenmişti.

Düzenleyici kısıtlamalar ülkenin yerel kripto para borsalarının da ötesine geçiyor. Yabancı kripto para borsalarının da 24 Eylül tarihine kadar Kore Mali İstihbarat Birimi’ne (KFIU) kaydolması gerekiyor. Aksi takdirde borsaların faaliyetlerini durdurmak veya potansiyel olarak cezai suçlamalarla karşı karşıya kalmak gibi riskleri var.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval