Sosyal medya

Kripto Para

Binance, Çin Yuan’ını Platformundan Kaldırıyor

Binance, 31 Aralık itibariyle Çin Yuan’ını platformundan kaldırmaya hazılanıyor. Ayrıca Binance, Çin anakarasından bağlanan yatırımcıları da engelleyecek. Bu hamleyle birlikte de Çin’in kripto paralar üzerindeki etkisi daha da azalıyor.

Dünya’nın en büyük kripto para alım satım platformu Binance, Çin Yuan’ını (CNY) artık kabul etmeyecek. 2022 itibariyle Binance üzerinden Yuan ile kripto para alımı yapılamayacak. Bununla birlikte Çin anakarasından platforma erişim de kesilecek.

Binance, bir kripto para tezgah üstü piyasa platformudur. Bu sistem ayrıca C2C (customer to customer) yani müşteriden müşteriye pazaryeri olarak da adlandırılıyor. Bu sistem alıcılar ve satıcılar arasında ticaret yapılabilmesini sağlar. Ve yatırımcılara kendi belirledikleri değerlerde alım ve satım yapabilme olanağı tanır. Ayrıca yatırımcılar sanal olarak platformun kabul ettiği tüm itibari paraları kullanabilir. Normalde Çin Yuan’ı (CNY) Binance tarafından kabul edilse de 2022 itibariyle bu değişecek. Binance ise bu duyuruyu şu ifadeleri kullanarak yaptı:

“Yerel devletin yasal gerekliliklerine karşılık olarak, Binance C2C, 31 Aralık 2021 itibariyle CNY ticaretini kaldıracak.”

Bugün yapılan duyuruda Binance ayrıca mevcut müşterilerinin tabanının hiçbirinin Çin anakarası merkezli olmamasını sağlamak için planlarını gözden geçireceğini ifade etti. Binance’e göre eğer ki platform Çin anakarasından bir kullanıcı bulursa o hesabın haklarını “yalnızca çekim” moduna alacak. Ve o hesap üzerinden yalnızca çekim ve pozisyon kapatılışı yapılabilecek. Platform şu ifadeleri de duyurusuna ekledi:

“Binance, Çin anakarasından 2017 yılında çekildi ve Çin anakarasında alım satım işlerine girmedi.”

Çin’in son kripto yasaklamasının ardından kripto para alım satım platformlarından önemli adımlar gelmeye devam ediyor. Çin Halk Bankası, geçtiğimiz ay kripto paralara yeni bir yasaklama getirerek kripto para ticaretini kaldırmıştı. Ve sanal paraları da “kumar, illegal para toplama, dolandırıcılık, piramit şeması ve para aklama gibi bir yasadışı, kriminal suç” olarak tanımlamıştı.

Çin’den gelen bu yasaklamanın hemen ardından kripto para alım satım platformu Huobi, Çin anakarasındaki yatırımcıları kısıtladığını ve hesaplarına 31 Aralık itibariyle erişimin kapatılacağını duyurdu.

Diğer bir önemli kripto para alım satım platformu KuCoin de benzer bir adım atarak Çin anakarasında oturan kullanıcı hesaplarını kapattığını duyurmuştu.

Binance tarafından gelen hamlenin ardından diğer bir platform OKEx de benzer bir açıklama yayınladı. Ancak yapılan açıklamada Çinli kullanıcılara karşı herhangi bir yaptırım uygulanacağı belirtilmedi. Bu da OKEx’in Huobi ve Binance gibi platformlardan çıkan müşterileri çekmek için yapılmış bir adım olarak görüldü. OKEx’in yerel kripto parası OKB token da bu açıklamanın ardından önemli bir yükseliş yaşadı.

Çin, istediği gibi getirdiği yasaklar ile kripto paralardan vatandaşlarını uzaklaştırmayı başarıyor. Oldukça totaliter bir rejimin hakim olduğu Çin anakarasında hükümetin kontrol edemediği herhangi bir oluşum hükümet tarafından hoş karşılanmıyor. Kripto paralar da senelerdir benzer bir durumla karşı karşıyaydı. Ancak Çin tarafından gelen son yasaklamanın kripto para piyasalarına etkisinin az olması Çin’in kripto paralar üzerindeki etkisinin ne kadar azaldığını gösterdi. Bu durum da şüphesiz ki kripto paralar için olumlu bir sonuç.

Edward Snowden: Çin’in Yasakları Bitcoin’i Güçlendirdi

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval