Sosyal medya

Video

Aynı Fiyata Amiral Gemisi Mi, Orta Seviye Mi? | Poco F3 vs Galaxy A72 Karşılaştırma

Akıllı telefon seçimine gelince hepimiz olabildiğince az ödeyerek en iyi özelliklere sahip olmak istiyoruz. Bu durum, fiyat performans cihazı dediğimiz cihazların rakiplerinden sıyrılmasını ve insanların dikkatini çekebilmesini sağlıyor. Orta – üst segmente geldiğimizde de, cebimizdeki bütçeyi artırmadan amiral gemisi özelliklerine sahip cihazlardan birini satın alabilmek istiyoruz. Bu segmente hitap etmek için piyasaya sunulan 2 cihaz olan Poco F3 ve Galaxy A72’yi gelin birlikte değerlendirelim.

Poco F3 ve Galaxy A72’nin güncel fiyatlarını Hepsiburada üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Poco F3 ve Galaxy A72’nin güncel fiyatlarını Trendyol üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: realme Book için lansman tarihi açıklandı!


Aynı fiyata amiral gemisi mi tercih edersiniz yoksa orta üst seviye mi?

Öyle iki akıllı telefon düşünün ki, fiyatları aynıyken bir tanesi orta üst seviyede olsun ve diğeri de amiral gemisi seviyesine göz kırpsın. Bu iki cihaz muhtemelen sizin de tahmin ettiğiniz gibi Poco’nun yeni akıllı telefonu F3 ve Samsung’un lansman tarihinden beri dikkatleri üzerine çeken Galaxy A72 modeli.

Tasarım

Cihazların tasarımlarına baktığınızda iki markanın da çok farklı tasarım çizgilerine sahip olduğunu görüyorsunuz. Poco F3, malzeme bazında baktığınızda daha premium bir his yaratabilmeyi başarsa da; Galaxy A72 bu hissiyatı yaşatamıyor. Galaxy A72’nin ise bu noktada öne çıkan özelliği arka kapağının leke tutmaması yönünde oluyor. Ayna benzeri parlak yüzeylere sahip olan akıllı telefonlar kirleri çok fazla ve belirgin bir şekilde gösterirken plastik arka kapaklarda bunun pek de böyle olmadığını gözlemliyoruz. Eğer bu konuda titiz bir kullanıcıysanız Poco F3’e kıyasla A72’nin size daha cazip görüneceğini söyleyebiliriz.

Cihazların ebatlarına baktığımızda da hemen hemen aynı ölçülere sahip olduklarını ve ağırlıklarının da çok yakın olduklarını görüyoruz. Yine de elde tutuş hissiyatı ve kullanım kolaylığıyla Poco F3, Galaxy A72’nin önüne geçiyor.

Ekran

Ekran tarafına gelince Poco F3’te genellikle yalnızca amiral gemisi modellerde gördüğümüz ve şuanda en iyi AMOLED panellerden biri olarak değerlendirdiğimiz E4 AMOLED bir ekran paneli sunulduğunu görüyoruz. E4 AMOLED ekranlar sadece panel kalitesiyle öne çıkmanın da ötesinde; 120 Hz yüksek tazeleme hızlarını destekleyerek daha akıcı görüntüler sunabiliyorlar. Böylelikle E4 AMOLED paneller kullanıcının taleplerini fazlasıyla karşılayan ve en çok tercih edilen paneller haline geliyorlar. Poco F3’te kullanılan bu iddialı ekrana karşılık olarak Galaxy A72’de 90 Hz tazeleme hızına sahip bir AMOLED panel kullanılmış. Galaxy A72’de gördüğümüz bu panel her ne kadar amiral gemisi düzeyinde olmasa da; ortalamanın çok üzerinde bir kaliteye sahip. Fakat yine de genel anlamda ekran yönünde Poco F3’ün önde olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Dananın kuyruğunun koptuğu yer: İşlemci

Cihazların işlemcilerini göz önüne aldığımızda çok ciddi bir fark görüyoruz. Poco F3’te Qualcomm’un en güncel işlemcilerinden biri olan Snapdragon 870 işlemci seti kullanılırken Galaxy A72’de şimdiye kadar birçok akıllı telefonda gördüğümüz Snapdragon 720G kullanılıyor. Snapdragon 720G her ne kadar rüştünü ispatlamış bir işlemci olsa da; 870’in hızı ve performansıyla yarışabilecek düzeyde değil. Aradaki güç ve performans farkını da dikkate aldığımız zaman işlemci tarafında Poco F3, Galaxy A72’nin ciddi manada önüne geçiyor.

Arayüz

Arayüz kullanım kolaylığı da sübjektif bir konu olsa da; çoğunluğun ONE UI gibi arayüzleri kullanmayı tercih ettiğiniz gözlemliyoruz. Kullanıcıyı kompleks süreçlere maruz bırakmayan ve kolay kullanıma sahip arayüzler; müşterilerin akıllı telefon tercihlerinde belirleyici olabiliyor. Bu noktada MIUI arayüzünde Xiaomi bünyesi altındaki akıllı telefonlar daha çok çeşitliliğe sahip olsa da; basitliğiyle öne çıkan ONE UI, arayüz karşılaştırmasında birçok kullanıcının tercihi olacaktır.

Samsung Galaxy A72 özellikleri

Boyut: 165 x 77.4 x 8.4 mm

Ağırlık: 203 gram

Ekran: 67 inç FHD+ Super AMOLED 90 Hz

İşlemci: Snapdragon 720G

Bellek: 8 GB

Depolama: 128 GB + MicroSD

Arka Kamera: 64 MP + 12 MP + 8 MP + 5 MP

Ön Kamera: 32 MP

Video: 4K 30 fps (Ön ve Arka)

Batarya: 5000 mAh

Şarj: 25 Watt

POCO F3 özellikleri

Boyut: 163,7 x 76,4 x 7,8 mm

Ağırlık: 196 gram

Koruma: Gorilla Glass 5 (ön ve arka)

Ekran: 6,67 inç FHD+ AMOLED, 120 Hz, HDR10+

İşlemci: Snapdragon 870

Bellek: 6 GB / 8 GB

Depolama: 128 GB / 256 GB

Kamea: 48 MP + 8 MP + 5 MP

Ön Kamera: 20 MP

Batarya: 4520 mAh

Şarj: 33 Watt

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir