Sosyal medya

Genel

Huawei, önümüzdeki yıl büyük bir tehditle karşı karşıya!

Huawei

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde Huawei Geliştiriciler Konferansı düzenlenmişti. Bu konferansta, geliştiricilerden beklentilerini de dile getiren Huawei yetkilileri; iş ortağı olarak gördüğü yazılım geliştiricilerden, Huawei cihazlar için yazılım desteğini sürdürmelerini istedi.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 serisi 2021’e ertelenebilir!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, kendi yazılım ekosistemi ile yoluna nasıl devam edeceğinin planlarını yapıyor

Huawei, Google ile olan iş birliği sona erdiğinden beridir, yazılım geliştiricileri Huawei ekosistemi için üretimde bulunmaya teşvik ediyordu. Şirket yetkililerinden Zhang Ping An, konuyla ilgili olarak; “uygulamalar olmadan telefonlarımızı, “akıllı telefon” olarak adlandıramayız” diyerek, bu konunun önemini bir kez daha vurguladı.

Yazılım geliştiricileri, Huawei adına yazılım üretmeye teşvik edeceklerini söyleyen Huawei yetkilileri; yazılımcıların desteğini bünyesinde barındırmaya devam edebilmek istiyor. Bu noktadaki en büyük bilinmezlik durumu ise, mevcut yaptırımlardan dolayı Huawei’nin cihaz üretmeye ne kadar süre daha devam edebileceğinin belli olmaması. Hatırlarsanız, 2019 yılında başlayan ambargolardan sonra Huawei, eski iş ortağı Google’a daha fazla güvenemeyeceğinin ve bağımlı kalamayacağının farkına varmıştı. Kendi ekosisteminde yoluna devam edebilmek adına o günden bugüne birçok adım atan Huawei, en çok da yazılım konusuna odaklanmıştı.

Adventure İstanbul

Şirket için durumlar, gelecek adına “optimistik” bir yöndeymiş gibi görünse de; gerçekler öyle olmayabilir

Yazılımcılar ve Huawei adına gelecekte olumlu gelişmeler yaşanabilmesi söz konusu gibi gözükse de; Geliştiriciler Konferansı sırasında tartışılmayan bir konu var: “15 Eylül tarihinde başlayacak olan yaptırımlar ile; Huawei’nin, bir daha Amerikan teknolojisine sahip işlemcileri, kendi cihazlarında kullanamayacak olması!”. Ayrıca bu durum, Huawei’nin elindeki mevcut teknolojiler ile yeni bir akıllı telefon üretemeyeceği anlamına da geliyor!

Canalys yetkililerinden Jia Mo’nun konu ile ilgili öngörülerine göre ise, Huawei zaman kazanmak adına üretim kapasitesini, hali hazırda mevcut olan koşullara göre yeniden biçimlendirecek. Fakat, 2021 yılının 2. yarısında, Huawei’nin telefon satışı yapamayacak hale gelmesi, hala muhtemel bir olasılık.

Bildiğimiz üzere Huawei mühendisleri, yaptırımlara rağmen şirketin yoluna devam edebilmesi adına birçok çalışmada bulunuyor. Hatta Huawei, yeni işletim sistemi Harmony OS 2’yi de, Geliştiriciler Konferansı’nda duyurdu. Huawei yetkililerinin belirttiğine göre ise, Harmony OS 2, IoT‘ye, en iyi uyum sağlayan işletim sistemi!

Huawei, başarıdan başarıya koştuğu günleri ne kadar devam ettirebilir?

Ambargo öncesi dönemde, çok hızlı bir büyüme yakalayan Huawei, 2018 yılında Apple’ı geride bırakarak en büyük 2. akıllı telefon üreticisi konumuna gelmişti. 2020 yılının ilk yarısında ise, Çin’de artan satışlarla beraber Huawei, neredeyse zirveyi ele geçiriyordu. Bütün zorluklara rağmen başarılı geçen bu döneme rağmen, Huawei’nin tüketici elektroniği bölümü, çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Eğer önümüzdeki yıl Huawei’nin elindeki mevcut işlemci stoğu tükenirse; ambargolardan dolayı A.B.D. teknolojilerini kullanamayacak olan Huawei’nin, yoluna nasıl devam edebileceği bilinmiyor.

Google servislerinden men edilen Huawei, kendi yazılım ekosistemini oluşturmaya başlayarak; bu dezavantajı bir avantaja çevirebilmeyi başarmıştı. Bildiğiniz üzere, Çin’de Google servisleri hali hazırda kullanılamadığından dolayı, Çinli yazılımcılar zaten mobil yazılımlar üretebilmek konusunda deneyimliydiler. Haliyle, yeni bir yazılım ekosistemi oluşturmak Çinli mühendisler için çok da zor olmadı. Hatta Google Servisleri’nden, Huawei Mobil Servisleri’ne geçilecek olması, Çinli yazılım geliştiriciler için iyi bir haber. Bu sayede Çin menşeili uygulamalar, global pazara açılma fırsatı da yakalayacak. Fakat iş, işlemci üretmek gibi donanımsal teknolojilere gelince, Huawei’yi çok daha zorlu bir sınav bekliyor. Diğer bir durum olarak da; AppinChina yetkililerinden Rich Bishop’a göre, Çin dışındaki geliştiriciler daha çok iOS ve Android için yazılım geliştirmeye odaklanmış durumda. Bu durum, Harmony OS gibi Çin menşeili bir işletim sistemine ve bu sistemin uygulama marketine, global anlamda sağlanacak katkının çok düşük olacağı anlamına geliyor.

Huawei için gidişat iyi gibi gözükse de; önümüzdeki yıl Huawei’yi bekleyen büyük tehlikeye şirketin nasıl cevap vereceğini zaman gösterecek.

Ambargoların yanı sıra, sektörde artan rekabet de Huawei’yi zorluyor!

Huawei’de azalan cihaz üretimi, şimdiden dikkatleri çekmeye başlamış durumda. Canalys Araştırma Şirketi’nin tahminlerine göre, Huawei için, elde bulunan komponent miktarı göze alındığında, satmaya değecek (satışının Huawei’ye yeteri kadar fayda sağlayabileceği) cihaz sayısı 70 ve 100 milyon adet civarında.

Göze çarpan bir diğer durum da, Canalys raporlarına göre 2020 yılının 2. çeyreğinde Xiaomi’nin, Avrupa pazarında Huawei’yi geride bırakmış olması. Ayrıca Eylül ayında da Oppo, 2020 yılının 2. yarısı için satış hedeflerini %30 artırdı. Bütün bu gelişmelere rağmen, Huawei’nin rakibi konumuna gelebilecek bir şirket henüz mevcut değil. Yine de, BBK Electronics, bünyesinde barındırdığ Oppo, realme, OnePlus, Vivo gibi markalar ile, Huawei’ye rakip olmaya en yakın aday konumunda.

Öte yandan, Huawei’nin bu bağımsızlık mücadelesi, BBK Electronics gibi Çinli şirketler adına da faydalı olabilir. Çin içinde geliştirilecek yeni bir ekosistem, gelecekte bütün Çinli markaların Google’a ve A.B.D.’ye olan bağımlılığının sona ermesi anlamına gelebilir. Bu sayede, gelecekte A.B.D. yaptırımları ile yüzleşmeden yollarına devam edebilirler. Bizce, Çin’in mevcut yönetim yapısı da göz önüne alındığında, gelecekte Çinli şirketler arasında topyekün bir beraberlik ve iş birliği söz konusu olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Amazon Prime Video Türkiye’nin Şubat 2021 takvimi açıklandı

Yazan:

Şubat ayında Amazon Prime Video Türkiye’de başrollerini Salma Hayek ve Owen Wilson’ın paylaştığı aşk hikayesi “Bliss” ve Lev Grossman’ın kısa hikayesinden filme uyarlanan “A Map of Tiny Perfect Things”in yanı sıra, casus dizisi “The Family Man”in ikinci sezonu Amazon Prime üyelerinin beğenisine sunuluyor. 


İlginizi çekebilir: Realme X7 ve X7 Pro bugün çıkıyor

reklam
Aorus reklamı

Amazon Prime Şubat 2021 takviminde öne çıkan içerikler neler?

Bliss – 5 Şubat

Adventure İstanbul

Başrollerini Salma Hayek, Owen Wilson ve Nesta Cooper’ın paylaştığı Bliss, 5 Şubat tarihinde Prime Video Türkiye’de yayına giriyor. Yakın zamanda boşanan ve işinden kovulan Greg (Owen Wilson), yaşantısını sokaklarda sürdüren gizemli Isabel (Salma Hayek) ile tanışıyor. İçinde yaşadıkları dünyanın bir bilgisayar simülasyonu olduğuna inanan Isabel’in bu fikirlerine ilk başta şüpheyle yaklaşan Greg, zamanla bu çılgın teoride gerçeklik payı olabileceğine inanmaya başlıyor.

A Map of Tiny Perfect Things – 12 Şubat

Kathryn Newton ve Kyle Allen’ın başrollerini üstlendiği The Map of Tiny Things, 12 Şubat’tan itibaren Prime Video Türkiye’de Prime üyelerinin beğenisine sunuluyor. Ödüllü yazar Lev Grossman’ın kısa hikayesinden uyarlanan film, hazırcevap Mark’ın aynı günü yaşadığı sonsuz bir döngünün hikayesini anlatıyor. Mark’ın dünyası, kendisi ile aynı döngüde sıkışıp kalan gizemli Margaret ile tanıştıktan sonra altüst oluyor. İkili, içinde sıkışıp kaldıkları günü mükemmel hale getirecek küçük detayları bulmaya çalışırken, bir yandan da bu kaçışı isteyip istemediklerini sorguluyorlar.

The Family Man, İkinci Sezon – Şubat 12

Hindistan’ın sevilen aile adamı Srikant Tiwari’nin hikayesini anlatan The Family Man’in ikinci sezonu, 12 Şubat’ta Prime Video’da yayına giriyor. Kişisel yaşamıyla iş hayatı arasındaki dengeyi sağlamakta zorlanan Srikant, ikinci sezonda yeni ve güçlü bir düşman olan Raji ile karşılaşıyor. Sürpriz gelişmelerle dolu ve bu sefer kimsenin güvende olmadığı yeni sezonda Srikant, yeni görevleriyle Prime Video izleyicilerine eşsiz bir macera yaşatıyor.

 

Devamını oku

Genel

realme’den müjde; realme 7 alana Watch S hediye !

Yazan:

Realme dünyada ve ülkemizde de kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon markası, hepsiburada.com ile birlikte yaptığı kampanya ile realme 7 alanlara yeni akıllı saati Watch S’i hediye ediyor. Kampanya çerçevesinde süper ikili stoklarla sınırlı sayıda 2899,90 TL fiyatla sunuluyor.


İlginizi çekebilir: Realme Race modelinin tanıtım tarihi belli olmuş olabilir!

reklam
Aorus reklamı

Yeni akıllı saati Watch S’i hepsiburada.com ile birlikte yapılan kampanya ile realme 7 alanlara  hediye ediyor. Kampanya çerçevesinde  stoklarla sınırlı sayıda 2899,90 TL fiyatla sunuluyor. realme 7’nin yanında hediye edilen realme Watch S’in değeri ise 899 TL.

Realme 7 sadece 26 dakikada yüzde 50 şarj oluyor

Adventure İstanbul

 

Mobil oyunlar için yüksek performans sunacak şekilde tasarlanan realme 7, Helio G95’i ilk kullanan akıllı telefon olurken, Antutu’da da 300.000 puana ulaşarak başarılı bir performansa imza attı. Yüksek performans için 90Hz Ultra Akıcı Ekran, 30W Dart Şarj, 5000 mAh büyük pil ve güçlü işlemciyi bir arada sunuyor. Hızlı şarj özelliği sayede telefonun 26 dakikada yüzde 50 şarj oranına ulaşmasını sağlanırken hem güvenlik hem de verimlik bir arada yer alıyor. Sony 64MP Geniş Açılı Dört Kamera kurulumuna da sahip olan telefon üstün oyun deneyiminin yanı sıra üst düzey fotoğraf performansı ile de dikkat çekiyor.

 

Tüm Android ve İOS cihazlarla uyumlu 

Oppo Realme Watch S Akıllı Saat

Hem Android hem de iOS işletim sistemindeki tüm telefonlar ile uyumlu biçimde çalışan Watch S, 15 güne kadar süren uzun pil performansı ile göz dolduruyor. Gerçek zamanlı kalp atış hızı izleme, kan oksijen doykunluk seviyesi izleme, akıllı bildirimler, 16 farklı spor modu, müzik ve kamera kontrolü gibi pek çok özelliği ile bir akıllı saatte olması gereken her şey Watch S’te bir arada bulunuyor. Tanınmış tasarımcılar ve kullanıcılar ile yapılan işbirliği neticesinde tasarlanan 100’den fazla havalı kadrana sahip olan Watch S, kullanıcılarına yüksek performans ile şık görünümü bir arada sunuyor.

Siz de bu kampanyadan yararlanmak isterseniz buradaki linkten kampanyaya ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Devamını oku

Genel

Yasal, dijital ve kolay: LetSign

Yazan:

Hukuki geçerli imzalama altyapısına sahip LetSign, karşılıklı imza veya onay gerektiren dokümanların dijitalde tek platform üzerinden paylaşılmasını sağlıyor. Windows ve macOS uyumluluğuna sahip, dokümanlar üzerinde karşılıklı yorum yapılmasına da izin veriyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft yılın son çeyreğinde rekor gelir elde etti

reklam
Aorus reklamı

Tüm imzalama ihtiyaçlarına çözüm sunan akıllı platform LetSign, karşılıklı imza veya onay gerektiren dokümanların tek platform üzerinden paylaşılmasını sağlıyor. Ayrıca dokümanlar üzerinde karşılıklı yorum yapılmasını, elektronik veya mobil imza ile imzalanmasını ve tercih edilen hedef sistemlere aktarılmasını sağlıyor.

Adventure İstanbul

Mobil olanlara LetSign EKSPRES

LetSign, farklı kullanım amaçları için modül seçenekleri sunuyor. EKSPRES modülü, özellikle karşılıklı iki kişinin imzalayacağı dokümanlar için hızlı bir kullanım olanağına sahip. Bu seçenekte dokümana imzası istenilen kişiye imza talebini LetSign üzerinden sadece dört adımda göndermek mümkün. İmzacı, dokümana elektronik ya da mobil imzasını LetSign üzerinden atabiliyor. İmzalı dokümana LetSign üzerinden ulaşılabiliyor. İmzası talep edilen kişinin üye olması ise zorunlu değil.

İmzacı çoksa LetSignPRO 

LetSignPRO ise tek belgede birden fazla kişinin imzasının gerekli olduğu süreçlerin yönetimi için uygun bir çözüm. Web platformu olarak kullanılabildiği gibi lokal olarak da konumlandırılabiliyor. Birden fazla imza gerektiren veya onay süreçlerine dayanan her türlü doküman imzacılar ya da parafçılar arasında dolaştırabiliyor. İmzalı doküman istenilen hedef sisteme aktarılabiliyor. Tercihe bağlı olarak kurum dışından bir kişi sürece dahil edilebiliyor veya vekil atayabiliyor. Ayrıca çözüm bünyesinde iş akış dosyalarını takip eden, gereken hatırlatmalar yapan ve kullanıcıya süreç raporu sunan LetAssistant desteği de mevcut.

İmza öncesi yorum olanağı

Windows ve macOS uyumluluğuna sahip modüler yapısı ve kolay kullanımı ile dikkat çekiyor. Sadece e-imza ve onay sürecine imkân tanıyan platformların aksine LetSign platformu, dokümanlar üzerinde karşılıklı yorum yapılmasına da izin veriyor. Bu sayede bir doküman üzerinde çalışan iki farklı firma veya kişi platform içerisinde bulunan LetsChat özelliği sayesinde görüşlerini dijital ortamda birbirlerine aktarabiliyor. Doküman ile bağlantılı ek dosyalar iletebiliyor.

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler