Sosyal medya

ASUS

ASUS, CES’te, kurumlara ve günlük yaşama yönelik yeni ürünler!

ASUS

ASUS; CES 2020’de kurumlara ve günlük yaşama yönelik tasarladığı ürünlerini tanıttı. Tanıtılan yeni ürünler arasında anakartlar, masaüstü bilgisayarlar, ekranlar, router’lar ve AIoT cihazları yer alıyor.


İlginizi çekebilir: ASUS ROG, CES 2020’de oyuncular için yeni ürün serisini tanıttı


ASUS, CES 2020’de içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyoneller için geliştirdiği Prime TRX40-Pro anakartını tanıttı. AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerinin tüm potansiyelinden yararlanmak için özenle tasarlanan bu anakart, Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı ile birlikte inanılmaz derecede hızlı depolama performansı sunan SSD RAID dizilimleri yapma imkanı sunuyor.

Tanıtılan diğer ürünler arasında ProArt Station mini PC’ler, ZenScreen MB16ACE taşınabilir monitör, ProArt Display PA248QV ve PA278QV monitörler, TUF Gaming VG27AQL1A oyuncu monitörü, ZenWiFi Voice, ZenWiFi AX (XT8), ZenWiFi AC (CT8), RT-AX89X ve RT-AX86U router’lar ve Tinker Edge T ile Tinker Edge R tek kartlı bilgisayarlar ve Mini PC PN61T gibi AIoT cihazları yer alıyor.

ASUS’tan yeni anakart serisi!

ASUS Prime TRX40-Pro ATX anakart içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyonel kullanım için AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla özenle geliştirildi.

16 aşamalı sağlam bir güç tasarımına; kapsamlı sıcaklık kontrolü ve soğutmaya; üç adet yeni nesil PCIe 4.0 M.2 yuvası, Intel Gigabit Ethernet ve USB 3.2 Gen 2 ile yeni nesil bağlantı seçeneklerine ve akıllı ayarlara sahip olan Prime TRX40-Pro, yaratıcı fikirleri gerçeğe dönüştürmek için gereken olağanüstü performansı ve dayanıklılığı sunabilen bir üst düzey masaüstü bilgisayar anakartı.

ASUS

Tüm ASUS ve ROG TRX40 anakartlarla uyumlu Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, sistemlere dört adet NVMe SSD eklemesine olanak veriyor.

16GT/s’ye kadar PCIe 4.0 bant genişliğini, CPU PCIe veri yollarını kullanarak donanım tabanlı ön yüklenebilir RAID dizilimlerine destek veriyor. Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, 4K ve 8K video dosyalarıyla çalışan video editörleri gibi içerik üreticiler için mükemmel bir depolama performansı sağlıyor.

ZenScreen MB16ACE ile güçlü donanım!

15,6 inç boyutundaki Full HD ZenScreen MB16ACE taşınabilir ekran, 1080p dizüstü bilgisayar sahibi bir kullanıcının çalışma alanını iki katına çıkarıyor. 8 mm inceliği ve 0,7 kg ağırlığıyla MB16ACE çoğu dizüstü bilgisayar çantasına sığıyor. ZenScreen MB16ACE ayrıca, orijinal kılıftan %35 daha hafif olan yeni ve gelişmiş Smart Case Lite kılıfla birlikte geliyor. Bu kılıf koruyucu görevi görmesinin yanı sıra bir stant olarak da kullanılabiliyor.

ASUS

ProArt Display PA248QV ve PA278QV modelleri fotoğrafçılar, video editörleri ve grafik tasarımcılar gibi yaratıcı profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı. Fabrikada kalibre edilen bu ekranlar ortalama Delta E < 2 seviyesi ve %100 sRGB/ %100 Rec. 709 renk alanıyla üst düzey renk doğruluğu sunuyor.

27” ProArt Display PA278QV geniş en boy oranıyla 2560 x 1440 çözünürlük sunarken, 24,1” ProArt Display PA248QV ise 16:10 en boy oranıyla 1920 x 1200 çözünürlüğe sahip. Her iki ekranda da son derece ince yan ve üst çerçeveler yer alıyor.

Oyuncu monitörleri tarafında ise, TUF Gaming VG27AQL1A çok daha sağlam bir kullanım imkanı sunuyor. Ultra ince çerçeveler ekrandaki görüntüye odaklanmanızı sağlarken VESA DisplayHDR 400 standartlarına uyumluluk sayesinde sanal oyun dünyaları en yüksek kaliteyle gözlerinizin önüne seriliyor.

TUF Gaming VG27AQL1A’nın 1440p IPS ekranı 165 Hz yenileme hızı ve 1 milisaniye tepki süresi (MPRT) ile kullanıcılara kusursuz ve hızlı bir oyun deneyimi sunuyor. ELMB SYNC sayesinde ELMB (düşük hareket bulanıklığı teknolojisi) ve değişken yenileme hızı özelliğini aynı anda çalıştırabilen monitör, oyunlarda yüksek kare hızlarıyla net görüntüler için gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırıyor.

ASUS, yeni nesil ağ çözümlerinde iddialı!

Ağ sistemleri için geliştirilen ZenWiFi Voice çift bant AC1300 router, Amazon Alexa entegrasyonuna sahip. AiMesh teknolojisine destek veren cihaz, tek başına bir router olarak ya da diğer AiMesh cihazlarıyla birlikte kurulan ağ sisteminin bir parçası olarak kullanılabiliyor.

ASUS

Ürünü kablosuz router’ların sinyal gücünü güçlendirmek için bir menzil artırıcı olarak da kullanmak mümkün. Zen WiFi Voice kablosuz cihazlar arasında kesintisiz bağlantı sağlamanın yanı sıra Amazon Alexa’ya da erişim imkanı sunuyor.

ZenWiFi AX (XT8) maksimum kapsama alanı ve performans arayanlara iki adet WiFi 6 router ile kuruluma hazır bir ağ sistemi sunuyor. İstemciler ve düğümler arası iletişim için bir adet 2,4 GHz ve iki adet 5 GHz bandı üzerinden toplam 6.600 Mbps’ye kadar bağlantı sunan WiFi 6 desteği sayesinde eşsiz bir performans elde ediliyor.

İki şık ZenWiFi düğümü özel 4×4 WiFi 6 bağlantısıyla kendi aralarında 4804 Mbps hıza kadar veri paylaşıyor. Sisteme bağlı istemciler ise gigabit sınırının ötesine geçebilen veri aktarım hızlarının keyfini çıkarıyor.

ASUS

ZenWiFi AC (CT8) ağ WiFi sistemi, 3000 Mbps’ye ulaşan veri hızına ve ZenBook ailesinden esinlenerek her tür dekorasyona uyum sağlayabilen şık görünüme sahip iki adet AC3000 router ile üst düzey performans sunuyor. Üç adımda kolayca kurulabilen ZenWiFi AC, ayarları tüm düğümlerde senkronize edebilme özelliğiyle ağ sisteminin hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulmasına imkan tanıyor.

ASUS AIOT cihazlar da tanıtımda yerini aldı!

Küçük ve güçlü birer tek kartlı bilgisayar olan Tinker Edge T ve Tinker Edge R, düşük güç harcayarak makine öğrenimi arayüzlerini çalıştırabilen nöral işlem birimlerine (NPU) sahip.  Nöral ağlarla çalışmak için geliştirilen NPU’lar bulut ortamındaki yapay zekayı yerel cihaza taşıyor.

ASUS

Geliştiriciler için kullanışlı özelliklere sahip olan Tinker Edge T ve Tinker Edge R yapay zeka için hazır olmanın yanı sıra ölçeklendirme imkanı da sunuyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASUS

10. nesil Intel ve RTX Super içeren ASUS ROG laptoplar duyuruldu!

ASUS

Özel çevrim içi toplantısına katıldığımız ASUS ROG ekibi yeni nesil Intel 10. nesil işlemciler ve NVIDIA RTX Super ekran kartlarına sahip göz alıcı modellerini duyurdu.


İlginizi çekebilir: ASUS ZenScreen, en çok satan portatif monitör serisi oldu!


Yapılan online lansmanda herkese yönelik oyunculuk ifadelerine yer verildi. Açılıştaki verilen bilgiler doğrultusunda oyun oynayan kullanıcıların 21-35 yaş olması ama 36-50 yaşları arası kullanıcıların da %15 gibi bir düzeyde yakalaması dikkat çekiyor.

Uzun zamandır kurulmaya çalışılan “erkek oyun oynar” imajı da lansmandaki verilerle ortadan kalkmış oldu. Verilen istatistiklere göre oyuncuların %46’sı kadın olarak karşımıza çıkıyor.

Tanıtılan laptop modellerinde 10. Nesil Intel Core i9 ve Wifi 6 gibi güncel teknolojilere yer verdiğini gözlemliyoruz. Aynı zamanda yeni DDR4 hafıza birimi ise eski kullanılan donanıma nazaran 1.33X daha hızlı olarak lanse ediliyor.

ASUS

ASUS ROG Zephyrus S15 – Daha küçük, daha hızlı, daha cafcaflı!

Yeni nesil oyuncu bilgisayarımız Zephyrus S15’de “Active Aerodynamic” soğutma teknolojisi kullanılıyor. Böylece bilgisayarın içerisine daha fazla hava akışı sağlanabiliyor. Daha serin çalışabiliyor.

ASUS

Küçük bir cihaz olmasına rağmen performanslı olan bilgisayarımızda Intel Core i7-10875H işlemciyle birlikte 8 çekirdekli ve 16 hücreli bir donanımla karşılaşıyoruz. Grafik biriminde “ROG Boost up” teknolojisiyle performansı daha da arttırılan 1540 MHz’de çalışabilen RTX 2080 SUPER ekran kartı bulunuyor.

Dünyaca ünlü ekran panellerini test eden kuruluş Pantone’dan da onaylı IPS panelimizde 300/Hz tazeleme hızı ve 3ms gecikme performansı yer edinmiş.

ASUS

Ayrıca GPU tarafında G-SYNC ve Optimus yazılımlarından biriyle modelimizi kullanabiliyorsunuz.

ROG Zephyrus S17 – Geniş ekran, ince tasarım

Zephyrus S17 modelimizde S15 modelinde olduğu gibi “Active Aerodynamic” soğutma sistemi yer alıyor. Bu sistem dahilinde kasa yapısı ince de olsa performanstan ödün vermiyor. Adından da anlaşılabileceği üzere S15’e göre daha büyük bir ekran olan 17 inçlik ekran modeli kullanılmış.

Asus’un ZenBook Pro Duo modeli dünyanın ilk ve iki ekranlı laptop modeli olarak geçerken Zephyrus serisinin cihazları dünya üzerindeki en ince üst seviye oyuncu laptopları olarak tarihi adını yazdırmış oldu.

Intel Core i7-10875H işlemci biriminin kullanıldığı dizüstü bilgisayarda 8 çekirdekli ve 16 hücreli bir donanım görüyoruz. Ayrıca RTX 2080 SUPER grafik birimiyle yüksek donanım isteyen tüm oyunları ürünle birlikte oynayabiliyorsunuz.

S15 modeline nazaran S17’de klavye kurulumu, daha rahat erişim için geride tutulmuş. Böylece oynadığınız oyunlarda etkili sonuçlar elde etmeniz hedeflenmiş.

Yeni nesil oyuncu bilgisayarımıza aynı zamanda harici olarak 60FPS 1080P çözünürlükte kayıt yapma olanağı sunan bir kamerada takılabiliyor.

ASUS ROG Zephyrus M15 – Elinizin altındaki portatif canavarla tanışın!

Sağlamlaştırılmış magnezyum alaşıma sahip kasa yapısı sadece 18.9 mm inceliğinde ve 1.9 kilogram ağırlığında bizi karşılıyor. Açıkçası oyuncu bilgisayarlarında gördüğümüz 5 kg’a varan ağırlıklardan artık eser yok diyebiliriz.

ASUS

Oyunculuk tarafında “ROG Boost up” ile 1435 MHz hızında çalışabilen RTX 2070 SUPER grafik birimini görüyoruz. Aynı zamanda modelimizde yüksek çözünürlüklü ses sunabilen üst düzey kalite sunan “Sabre DAC” 8 kanal yonga da dahil edilmiş.

Cihazı arayüz içerisinde performanslı kılan ve depolama tarafında en iyisini vadeden son nesil Dual M.2 NVMe SSD desteği de M15’te yerini bulmuş.

Panel kısmında ise yine Pantone onaylı 240Hz tazeleme hızına çıkabilen 3ms gecikme sunan bir ekranla karşılaşıyoruz. Aynı zamanda 4K Adobe RGB renk alanını da destekliyor. Böylece tasarımcılar da oyuncu laptoplarından yararlanabiliyorlar.

ASUS ROG Strix G15 ve G17 – Wifi 6 ve M2 SSD ile hızın doruklarına ulaşın!

Üst düzey performansı yakalamak isteyen kullanıcılara yönelik G15 ve G17’de Intel Core i7-10875H işlemci bulunuyor. Bu işlemci 8 çekirdekli ve 16 hücreli olarak bizi karşılıyor.

ASUS

Grafik tarafında oyuncuları fazlasıyla tatmin eden RTX 2070 SUPER ekran kartına yer veriliyor. Bellek tarafında ise üst düzey hızları yüksek depolama kapasitesiyle harmanlamak isteyenler için yaratılmış 3 adet M.2 slot’a sahip dual NvMe SSD’lerimiz bulunuyor. Aynı zamanda son nesil iletişim seçeneklerinden Wifi 6’da cihazımızda ihmal edilmemiş.

Dizüstü bilgisayarımızda yer alan klavyelerin görüntüsü özelleştirilebiliyor. Oyuncular için yoğun kullanımda olan yön tuşları da özel olarak renklendirme sunuluyor.

Ayarlar içerisinden Orjinal Siyah, Elektro Punk ve Buzul Mavisi renkler renklendirme yapmak üzere seçilebiliyorlar.

ROG Strix Scar 17 – GeForce RTX 2080 Super’le güçlendirmiş donanım!

Dörtlü soğutma ve altılı ısı borularına sahip özel tasarımla donatılan ROG Strix Scar 17’de daha büyük thermal soğutma sunan modüller bulunuyor. Böylece elinizin altındaki alan her zaman serin kalabiliyor.

Oyuncular için daha güçlü donanımı içerisinde barındıran bilgisayarımızda RTX 2080 Super’den gücünü alan ekran kartı yer alıyor.

ASUS

Diğer modellere nazaran Strix Scar 17’de Intel Core i9-10980HK işlemci dahil edilmiş. Böylece hem tasarım hem de oyun tarafında sizi üzmeyen bir canavara sahip oluyorsunuz.

Gelişen e-spor sektöründe daha çok yer edinecek dizüstü modelimizde 17.3 inçlik devasa ekran ve bu ekranda 300Hz tazeleme oranı 3ms gecikme bulunan bir yapı mevcut.

Bunların dışında standart model Strix Scar 17’ye göre 1.5mm daha ince bir tasarıma sahip. Böylece taşınabilirlik anlamında çok daha kullanışlı diyebiliriz.

ROG Zephyrus Duo 15 – ZenBook Pro Duo kadar ince ama daha kaslı!

Dünyanın ilk laptop içi çift ekranlı modeli olan ZenBook Pro Duo’ya benzer çizgilere sahip Zephyrus Duo 15’te termal soğutma sunan “Sıvı Metal Alaşım” bulunuyor. Bu alaşım dahilinde 8 derece daha düşük sıcaklık, ısı ve ses yalıtımı sunabiliyor.

ASUS

“AAS Plus” teknolojisinin kullanıldığı canavar laptopumuzda içerisindeki soğutma teknolojileriyle hem az önce belirttiğim gibi sıcaklık düşüyor hem de %30 daha fazla hava akımı cihazı serin tutuyor.

Zephyrus Duo 15 modelinde 2TB’a kadar arttırılabilen çift NWME SSD’ler kullanılabiliyor. Aynı zamanda rakiplerine nazaran daha uzun pil ömrü sağlayan hem de iki ekrana da güç veren 90Wh daha büyük batarya barındırıyor.

Devamını oku

ASUS

ASUS ZenScreen, en çok satan portatif monitör serisi oldu!

ASUS

ASUS, ZenScreen serisinin dünyanın en çok satan taşınabilir monitörleri olduğunu duyurdu. Önde gelen analiz şirketlerinden biri olan IHS Markit’in yayınladığı rapora göre, ASUS taşınabilir monitörler 2019’un ilk üç çeyreğinde toplam global pazarın %64’ünü oluşturuyor.


İlginizi çekebilir: ASUS, 2. nesil Xeon Scalable işlemcili sunucularını duyurdu!


IHS Markit’e göre, kullanıcıların taşınabilir monitörlerin avantajlarının farkına varmasıyla birlikte pazar 2019’da %46 büyüdü. 2020’de ise pazarın %27 daha büyümesi bekleniyor. Pazarda büyüme yaşanırken ASUS liderliğini korumayı sürdürüyor. ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki büyük e-ticaret mağazalarından toplanan verilere göre ASUS, taşınabilir monitör satışlarında üst üste üç yıldır lider konumda.

ASUS’un bu alandaki liderliği 2013 yılında şirketin piyasaya sürdüğü ilk taşınabilir USB monitör olan MB168B ile başladı. 2016’da ise ASUS, dünyanın USB Type-C™ (USB-C™) bağlantılı ilk taşınabilir monitörünü sundu. Bu cihaz tek bir USB-C kablosuyla hem güç hem de video sinyali aktarımı yapabiliyor.

ASUS 2017’de dünyanın en ince 15,6 inç FHD taşınabilir monitörü olan ZenScreen MB16AC ile ZenScreen serisini genişletti. Bu model ayrıca hibrit sinyal çözümüne sahip ilk taşınabilir monitör oldu. USB-C ve USB Type-A bağlantılarına destek veren bu monitör neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlara uyum sağlıyor. 2018’de ASUS, kendi piline sahip en ince taşınabilir monitör olan ZenScreen Go MB16AP modelini piyasaya sürdü. 2019’a gelindiğinde ise ASUS, kendi piline ve çoklu dokunmatik özelliğine sahip ilk taşınabilir monitör olan ZenScreen Go MB16AMT modelini çıkardı.

Üretkenliği artıran çok yönlü seçenekler!

ZenScreen taşınabilir monitörler mobil üretkenlik ve eğlence deneyimini iyileştirmek için tasarlandı. Çok yönlü tasarımlara sahip olan bu modeller, çok farklı şekillerde kolaylıkla kullanılabiliyor. Evden çalışan dizüstü bilgisayar kullanıcıları ekstra bir ekran ile çalışma alanlarını genişleterek üretkenliklerini ve konforlarını bir üst seviyeye çıkarabiliyor. Kullanıcılar ayrıca akıllı telefonlarındaki uygulamaları veya içerikleri daha geniş ekranda izleyebiliyor.

ASUS

ZenScreen fotoğrafçıların fotoğraflarını daha geniş bir ekranda daha ayrıntılı görüntülerle düzenlemesine olanak veriyor. Konsol oyuncuları ise evlerinde değilken oyun keyfini yaşamaya devam edebiliyor. Tüm ZenScreen modellerinde FHD çözünürlükte 15,6 inç IPS ekranlar bulunuyor.

ASUS farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt veren farklı özelliklerle donatılmış birçok ZenScreen taşınabilir monitör modeline sahip. HDMI bağlantısına, 10 nokta çoklu dokunmatiközelliğine,dahili hoparlörlere, pile,USB-C bağlantısına veya başka özelliklere sahip modeller arasından tercih yapılabiliyor.

ASUS oyuncular için yeni taşınabilir monitörler tasarladı!

ASUS taşınabilir monitör serisini eğlence için tasarlanan modellerle genişletiyor. Bu yeni modeller, seyahat ederken de yüksek kaliteli oyun deneyimi yaşamak isteyen rekabetçi oyuncuların artan ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı. Yeni ROG Strix XG17 taşınabilir oyuncu monitörü, 240 Hz yenileme hızı ve 3 ms tepki süresine sahip 17,3 inç IPS FHD ekranıyla dünyanın en hızlı taşınabilir monitörü unvanını taşıyor. Yalnızca 1 kg ağırlığındaki Strix XG17, dahili pili sayesinde tek bir şarjla 3,5 saate kadar 240 Hz performansı sergileyebiliyor. Hızlı şarj teknolojisine sahip monitör, bir saat şarj ile 120 dakika çalışabiliyor. 48-240 Hz arasında çalışan adaptive-sync teknolojisiyle donatılan ürün, çok güçlü olmayan GPU’larla bile akıcı bir oynanış sunabiliyor. Öne dönük stereo hoparlörler oyunlarda net ve etkileyici bir ses deneyimi yaşatıyor.

XG17, tercihe bağlı sunulan ROG Tripod ile birlikte kullanıldığında farklı açılara ve yüksekliğe getirilebiliyor. Böylece hemen her kullanım senaryosuna uygun hale gelebiliyor. Örneğin oyuncular XG17’yi doğrudan oyuncu dizüstü bilgisayarlarının üzerine yerleştirip oyun alanını genişletebiliyor. ROG Tripod ayrıca XG17’yi konsol oyuncularının seyahatlerde kullanabilecekleri bir monitöre veya mobil oyunlar için geniş bir ekrana dönüştürüyor.

ZenScreen ile yeni nesil ekran deneyimi!

Taşınabilir monitörlerinin başarısını kutlamak isteyen ASUS, 16 Mart5 Nisan 2020 tarihleri arasında sosyal medya üzerinde bir kampanya başlatıyor. #TeamZenScreen etiketiyle deneyimlerini Facebook, Instagram veya Twitter’da paylaşan ZenScreen kullanıcıları, hediye olarak verilecek üç adet ZenBeam S2 taşınabilir projektörden birini kazanma şansı yakalayacak. ZenScreen sahibi olmayanlar ise ZenScreen modellerini nasıl kullanmak istediklerini #TeamZenScreen etiketiyle Facebook, Instagram ve Twitter’da paylaşarak, üç adet ZenScreen MB16ACE taşınabilir monitörden birini kazanma şansı elde edecek.

Devamını oku

ASUS

ASUS, 2. nesil Xeon Scalable işlemcili sunucularını duyurdu!

ASUS

ASUS, yeni 2. nesil Xeon Scable mimarisine sahip işlemcili sunucu ailesini duyurdu. Güç Dengeleme teknolojisi ve yeni 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler ile ASUS sunucuları, belirli iş yüklerinde düğüm başına 31 watt güç tasarrufu yapabiliyor.Sunucu sistemleri, sunucu anakartları, is istasyonları ve iş istasyonu anakartları üreten ASUS, yeni 2. Nesil Intel® Xeon® Scalable işlemcileri (genişletilmiş Cascade Lake-SP yeni SKU’lar) destekleyen, aralarında RS720/720Q/700 E9, RS520/500 E9 and ESC8000/4000 G4 serisi sunucu sistemleri ve Z11 sunucu anakartlarının da yer aldığı tüm sürücü ürünleri serisinde özel Güç Dengeleme özelliğini sunduğunu duyurdu.

Yüksek performanslı bilgi işlem (HPC), yapay zeka veya sınır bilişim gibi karmaşık uygulamalarda performans ve güç tüketimi dengesini kurmak her zaman bir sorun olmuştur. Güç Dengeleme teknolojisi ve yeni 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler ile ASUS sunucuları, belirli iş yüklerinde düğüm başına 31 watt güç tasarrufu yapabiliyor.

Büyük ölçekli sunucu ortamlarında daha da yüksek verimlilik sağlayan bu teknoloji, güç tüketimini önemli ölçüde azaltarak toplam sahip olma maliyetini düşürüyor ve işlemlerin optimize edilmesini sağlıyor.

ASUS, özel “Güç Dengeleme” teknolojisi kullanıyor!

Çevresel farkındalık ve güç tüketimi son yıllarda sunucu endüstrisinde önemli birer konu haline geldi. Veri merkezlerinin daha yüksek işlem performansı, daha fazla depolama alanı ve daha hızlı bağlantıyla birlikte daha verimli güç tüketimi talep etmesiyle bunları önemi iyice arttı. ASUS, 2019’da Thermal Radar 2.0 adlı sunucu termal denetim teknolojisini kullanıma sundu.

 

Bu teknoloji sıcaklığı gerçek zamanlı olarak takip etme imkanı sunmasının yanı sıra fanların daha az güç harcaması için dinamik fan ayarı yapabiliyor. Yeni 2. Nesil Xeon Scalable işlemcilerle (genişletilmiş Cascade Lake-SP yeni SKU’lar) birlikte ASUS, güç verimliliğini optimize etmek için tasarlanan “Güç Dengeleme” teknolojisini sunuyor.

ASUS Güç Dengeleme, gerçek zamanlı takibe dayalı olarak ASUS sunucuların toplam CPU yükünü otomatik olarak ayarlamasını sağlayan özel bir teknoloji. Toplam güç tüketimini azaltan bu teknoloji verimi artırmasının yanında maliyet ve performans dengesini de kuruyor.

ASUS’un dahili sunucu laboratuvarında Güç Dengeleme özelliğine sahip olan ve olmayan ASUS sunucuları arasında bir karşılaştırma yapıldı. Bu teknolojiden yararlanmayan sunucularda CPU %80 yük altındayken 130 watt güç tüketti. ASUS Güç Dengeleme teknolojisine sahip olan sunucu ise aynı performansı %14 güç tasarrufuyla sağladı. Testlerde elde edilen sonuçlar, Güç Dengeleme teknolojisi sayesinde ASUS sunucuların birden fazla iş parçacığının kullanılmasını gerektiren durumlarda en uygun frekansları belirleyerek CPU güç tüketimini azalttığını gösterdi.

ASUS

Yeni 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilere sahip ASUS sunucular

ASUS, yeni 2. nesil Intel Scalable işlemcilerden (genişletilmiş Cascade Lake-SP yeni SKU’lar) yararlanan sunucu ve sunucu anakartları serisiyle üst düzey performans sunuyor. Intel’in sunduğu 18 yeni model arasındaki en üst düzey işlemci Turbo Boost ile 4,5 GHz’e ulaşabiliyor. SPEC CPU2017 testinde %25-36 performans artışı sağlayan bu işlemci müşterilerin acil ihtiyaçlarına anında yanıt verebiliyor. Tüm yeni işlemciler, Intel Optane kalıcı bellek teknolojisinin sistem belleği ve depolama özelliklerini destekliyor.

Yeni 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilere destek vereb ASUS Z11 serisi sunucu anakartları birçok farklı senaryoda kullanılabilmeleri için ATX, EEB ve CEB biçimlerinde geliyor. Yüksek frekansta daha fazla çekirdeğe sahip işlemciler ile bu anakartları HPC, finansal hizmetler, bulut oyunculuk ve sanal makine performansı için kullanmak mümkün. Ayrıca müşteriler bunlardan, sistemlerini yeniden yapılandırmak için minumum çaba sarf ederek yararlanabiliyor.

Aralarında RS720/720Q/700 E9, RS520/500 E9 ve ESC8000/4000 G4 serilerinin de bulunduğu ASUS sunucu modelleri, Intel Optane kalıcı bellek teknolojisine sahip yeni 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcileri destekliyor. Bu modeller, donanım ve yazılım seçimini hızlandıran ve kolaylaştıran, iş yüküne göre optimize edilmiş çözümler sunuyor. 2U ve 1U biçimlerinde gelen RS720/700/720Q E9 serisi çift soket sunucular, birden fazla iş yükü, lider performans ve işlem yoğunluğu için tasarlandı (RS720Q).

Performans, verimlilik ve yönetilebilirliği dengeleyen RS520/500 E9 serisi orta seviye anakartlar, 4U, 2U ve 1U biçimlerinde geliyor. ESC8000/4000 G4 serisi yüksek yoğunluklu GPU sunucuları, yapay zeka, derin öğrenme, sanal masaüstü altyapısı (VDI), görüntü işleme ve bilimsel araştırmalar için ideal bir çözüm sunuyor.

Devamını oku