Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Araba sürerken telefonla konuşma yasağı, kazaları azaltmadı!

cell phone driving

Uuzn bir süredir cep telefonu ve akıllı telefonların araç sürerken kullanılması bildiğiniz gibi tüm dünyada yasak. Eğer elinizde bir telefon ile araç sürerken yakalanırsanız doğrudan ceza yiyorsunuz.

Bu doğal olarak kazaları engellemek adına alınmış bir önlem. Yetkililer bu şekilde en azından cep telefonları yüzünden oluşan kazaların azalacağını ön görüyorlardı. Lakin sonuç hiç öyle olmamış.

Yapılan bir araştırmaya göre araştırmacılar Nicholas E. Burger, Daniel T. Kaffine ve Bob Yu cep telefonlarının araç kullanımı sırasında yasaklanmasının daha az oranda kaza olmasına bir etkisi olmadığının kanıtını bulmuş. Araştırma sonucu oldukça ilginç gözükse de süreç boyunca elde edilen bilgi bu yönde.

cell phone driving

Sadece telefonla konuşmanın yetmediği kişiler de var

 

Kaffine konu hakkında şunları söylüyor:

“Eğer gerçekten tehlikeliyse ve insanların çok ufak bir bölümü bile cep telefonu kullanımını bıraksaydı kaza oranlarında az da olsa bir azalma görürdük ancak maalesef düşüş ile ilgili istatistiksel hiç bir delile rastlamadık. Araştırmalarımız gösterdi ki cep telefonu kullanımının araç sürüşü sırasında yasaklanması trafikte beklenilen güvenlik oranını sağlamamış.”

Elbette ülkemizin en güzel örnek olduğu konu ise bu kuralların hiç umursanmaması. Özellikle minübüs gibi toplu taşıma araçlarındaki şöförlerin sadece cep telefonu değil işine gelmeyen hiçbir trafik kuralına uymadıklarını düşünürsek araştırmanın ne kadar sağlıklı olduğu konusunda biraz şüphelenmek gerekir. Fakat bir gerçek var ki bir şeyi yasaklamak, bu konuda akıllanmayan insanlar için hiç bir anlam ifade etmiyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval