Sosyal medya

Apple

Apple, akıllı ev teknolojileri için özel bir patent aldı!

Apple

Apple, akıllı ev teknolojilerinde kullanılmak üzere özel bir patent edindi. Bugün paylaşılan patentte, görüldüğü üzere akıllı ev dinamikleri çok daha fazla geliştirilmeye çalışılmış.


İlginizi çekebilir: iPhone 12, Koronavirüs’e rağmen 5G’li A14 işlemciyle gelecek!

reklam

Apple’ın bugün yayınladığı patentte ortaya çıkan sızıntılar, alınan patentte akıllı ev cihazlarının otomatik olarak tespit edilmesi üzerine hazırlanmış bir fikri gösteriyor. Oda içerisindeki potansiyel olan cihazlara tanımlıyor ve işlevlerini size söylüyor.

Apple’ın bu patenti almasının ana sebebi, çok fazla akıllı ev cihazının ve teknolojisinin olması olabilir. Fakat, tam entegre akıllı ev yapmak bu cihazlarla birlikte aslında çok uğraştırıcı bir süreç. Farklı tip iletişim protokolleri, konnektör tipleri, uyumsuz cihazlar ve bunun gibi birçok sıkıntı oluşabiliyor. Apple, aldığı patentle birlikte yeni akıllı cihazları çok daha kolay şekilde otomatik tespit sistemi oluşturmayı planlıyor.

Apple

Odanızın içindeki ne ise, sizin kullanımınız için eşleştirme başlatıyor. Teoride, mutfağınıza akılllı bir aydınlatma cihazını konumlandırdınız. Sistem cihazınızı iPhone’unuzda bulunan Ev uygulaması içerisinden görüntülüyor ve otomatik olarak mutfağınızdaki aydınlatma olduğunu anlıyor.

Patentte ayrıca, bu uygulamanın bir ek aparat yardımıyla oluşturulabileceği belirtiliyor. Aparat sistemi, evde yüklü olan cihazları telefonunuz veya herhangi bir Apple cihazınız vasıtasıyla bilgilerini alıyor. Bunun üstüne evin neresindeyse ona göre isimlendiriyor. Ayrıca bu üniteyi evin her yerine döşerseniz evin planını dahi çıkarabiliyor.

Apple

Bu özel aparat ayrıca nesnenin hareketli bir obje olduğunu da tespit edebiliyor. Yani sizin insan olduğunuzu kolayca saptayabiliyor. Bunu da Time of Flight (ToF)” sensörü dediğimiz 3D derinlik verebilen sensör aracılığıyla, tanımlama işlemini yapabiliyor.

Alınan patentte, ayrıca farklı senaryolar da oluşturmak mümkün. Eğer kullanıcı sisteme “tanımlı” ise ev içerisinde farklı kullanıcı oluşturabilir. Bu kullanıcılara evdeki statüsüne göre haklar yaratabilirsiniz.

Çekirdek aile yapısı bulunan bir evde, anne, baba ve çocuklara ayrı ayrı izinler verilebiliyor.

Henüz, yeni patentle ilgili entegrasyon süreçleri tamamlanmış değil. Apple’ın bu ürün üstünde daha çok durmaya başlayacaktır. Keza, akıllı evlere olan rağbet son dönemlerde artmaya devam ettiği düşünüldüğünde.

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Yeni nesil Apple Watch, Touch ID ile mi geliyor?

Yazan:

Apple yeni nesil akıllı saati Apple Watch için önemli bir özellik getiriyor. İddialara göre firma akıllı saatlerine Touch ID ekleyecek.


İlginizi çekebilir; Apple Watch sağlık yönünden gelişmeye devam ediyor.

reklam

Ekran altına Touch ID

Apple, kullanıcılarının çok sevdiği özelliği olan Touch ID‘yi görünüşe göre geri getiriyor. YouTube’da iUpdate isimli kanalda yer alan videolu habere göre Apple, yeni nesil akıllı saati Apple Watch‘a ekran altı parmak izi okuyucusu eklemek istiyor. Touch ID özelliği sayesinde kullanıcıların her saati bağladıklarında PIN girmesi sorununun da ortadan kalkması bekleniyor. Aynı şekilde saat üzerinden yapılan ödemeler de Touch ID vasıtasıyla hemen halledilebilecek. Apple hayranların sevdiği bu özellik dışında yeni nesil saatlerinin içerisine “Hey Siri!” komutlarını da ekleyecek. Günlük hayatı kolaylaştıracak özelliklerin yanı sıra Apple‘ın, yeni nesil saatlerine kanda yer alan oksijen miktarının ölçülebildiği gelişmiş bir sistem daha getirerek sağlık alanında da atılım yapması bekleniyor.

Apple Watch Touch ID

Tüm bu gelişmelerin ışığın da yeni nesil Apple Watch oldukça önemli özelliklerle bizleri karşılayacak gibi gözüküyor. WatchOS 7 ile geleceğine kesin gözüyle bakılan akıllı saatin, tanıtım tarihine kadar daha fazla yeni özelliklere kavuşup kavuşamayacağını kestirmek güç. Ayrıca etkinler ve tarihleri konusunda sıkıntılı günler yaşayan firma, geleneksel Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nı şimdilik hazirana erteledi. Dünya genelinde ki Corona virüsü salgının etkilerine göre konferansın internet üzerinden yapılabileceği bilgisi aktarıldı.

Devamını oku

Apple

Apple tedarikçileri iPhone siparişlerinde düşüş olduğunu söylüyor!

Apple

Apple, iPhone 11 serisi ile piyasada oldukça iyi gidiyordu ancak yayımlanan bir rapor Apple’ın siparişlerinde düşüş olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir: Samsung, ücretsiz YouTube Premium aboneliği veriyor!

reklam

Apple tedarikçileri 2020 1. çeyreğinde iPhone siparişlerinde düşüş olduğunu söylüyor!

Routers haber ajansına göre Apple’ın ana tedarikçilerinden birinin üst düzey yöneticisi bu çeyrek için siparişlerin geçen yıla göre %18 daha düşük olduğunu söyledi. Çin’den gelen bilgiler ise Apple’ın ekran tedarikçisinin sevkiyatını 70 milyondan 58 milyona düşürdüğünü iddia ediyor. Şirket ayrıca Vietnam’daki Apple üretim hattında işçiliği de azaltmakta.

Tüm bunlara ek olarak Malezya’daki bir tedarikçi şu anda kapanma ile karşı karşıya ve devam eden tedarik zinciri kesintileri nedeniyle durumun her gün değişmekte olduğunu söyledi. iPhone siparişlerindeki düşüşün nedeni hepimizin de tahmin edebileceği üzere dünyanın farklı bölgelerini etkileyen Corona virüs salgını. Asya’dan gelen son bir rapor Apple’ın iPhone 12 serisinde gecikmeye hazırlandığını gösteriyor. Son zamanlarda iddialara göre şirket yeni nesil cihazlarını aylarca erteleme olasılığı üzerine bir dizi iç tartışma düzenledi. Tedarik zinciri kaynakları salgın nedeniyle büyük sorunlar yaşamakta ve bu da Apple yetkililerini bu tür önlemler almaya zorlayabilir.

iPhone 11

Apple’ın bazı mağazaları hala kapalı!

Çin’deki Apple mağazaları son zamanlarda normal faaliyetlerine başladı ancak şirket COVID-19 salgını nedeniyle çeşitli ülkelerde mağazalarını kapatma kararı aldı. Apple, Amerika ve Avrupa’yı etkisi altına alan salgını yakından takip ediyor ve bu bölgeler şirketin en büyük pazarları. Dahası, şirket mevcut durumun tüketicilerin akıllı telefonlarını yükseltmek için ilgilerini azaltabileceğinden endişe ediyor.

Şu an itibariyle iPhone 12 serisinin tanıtımı için kesin bir zaman çizelgesi yok. Bu denli büyük etkinliklerin devam edebilmesi için ilk olarak Kaliforniya hükümetinin karantina emirlerini kaldırması gerekiyor.

Devamını oku

Apple

Eski iPhone modelleri için güncelleme sürprizi!

Son dönemde güncelleme politikasını değiştiren ve destek süresini kısaltan Apple, buna karşın iPhone kullanıcılarına küçük sürprizler sunmaya devam ediyor. Markanın iOS 12 sürümü için yayınladığı yeni güncelleme, iPhone 5S ve 6 gibi eski cihazları yeniden hatırlatacak!


İlginizi çekebilir: Redmi Note 9s vs Realme 5 Pro karşılaştırması

reklam

iPhone 5S ve 6 sahiplerini ilgilendiren sürpriz iOS 12 güncellemesi!

Ekonomik ömürlerini dolduran iPhone 5S, 6 ve 6 Plus modelleri; iOS 13 güncelleme programına dahil edilmeyerek bir anlamda emekliye ayrılmıştı. Yayınlanan son güncelleme ise telefonların güvenlik açıklarını kapatma amacı taşıyor. iOS 12.4.6 sürüm numarasına sahip olan güncelleme ile eski cihazlarda tespit edilen güncel açıkların ortadan kalktığı belirtiliyor. Bunun haricinde ise herhangi bir yeni özellik ya da arayüz değişikliği bulunmuyor.

iphone 5s

En son işletim sistemi sürümü iOS 12 olan akıllı telefonlar haricinde iPadOS 12’ye sahip tabletler için de güncelleme yayınlanmış. iPad Air, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 cihazları için yayınlanan güncelleme, tıpkı iPhone modelleri gibi güvenlik açıklarını gideriyor. Ayrıca 6. nesil iPod Touch modelinde de benzer bir güvenlik güncellemesi bulunuyor.

Günümüzde giriş ve orta seviye pek çok Android cihazın neredeyse hiç güncelleme almadığını göz önünde bulundurursak, 8 yaşını deviren iPhone 5S’in güncelleme alması dikkate değer bir olay gibi gözüküyor. Özellikle eski bir işletim sistemi sürümü için güncelleme sunulması da bulunan güvenlik açığının kritik seviyede olabileceğini akıllara getiriyor.

Devamını oku