Sosyal medya
MSI reklamı

Apple

iPhone 12, Koronavirüs’e rağmen 5G’li A14 işlemciyle gelecek!

Apple

iPhone 12, Koronavirüs’e rağmen 5G destekli A14 işlemci ailesiyle gelecek. Üretimler her ne kadar gecikse de, firma üretici şirketin sınırlarını zorlamakta kararlı gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Foxconn’un iPhone üretimi yapan Zhenghzou tesisi faaliyete başladı

reklam

Apple iPhone 12’yi, Çin’de ve dünyada yaşanan Koronavirüs salgınının getirdiği geciktirmeye rağmen eylül ayında piyasaya sunmayı planlıyor.

Apple, salgının etkisiyle toplamda var olan stoklarının %1’ini kaybetmişti. Samsung tarafında ise, geçtiğimiz günlerde amiral gemisi modelleri olan S20’yi piyasaya sürmeyle stok ihtiyacı olduğu aşikar hale geldi.

Apple’da Samsung’un üretime olan güvenine inanıyor ve kendi işlemci ailesinin hız kesmeden devam etmek istiyor.

Apple

Apple iPhone 12 ailesinde, hangi teknolojiler kullanılıyor?

Şirkete göre, geçenlerde duyurduğu iPhone 11 serisindeki değişikliklerle birlikte, Apple severler, son teknolojilerin 2019 model iPhone’larda olmadığını düşünüyorlar.

Ancak, iPhone tasarımcıları ve mühendisleri gözden kaçırdıkları bir şeyin olmadığını öne sürüyorlar. iPhone 12 ile birlikte gelmesi beklenen A14 işlemci, 5G ağ teknolojileri ve şu an da kullanılan OLED ekranın akıllı telefonda bulunması bekleniyor.

Yeni versiyonun yayınlanmasıyla birlikte Apple’ın hisseleri hızlı artışa geçmiş ve piyasalarda yatay ivme kaydetmişti. Ancak, Çin’de yaşanan büyük krizin ardından Çin’den mal alamayan Apple’ın stok rakamları düşmüş. Buna bağlı olarak hisselerdeki artışı azalma kaydetmişti.

Şu an’da prototip çalışmaları başlanan Apple iPhone 12 ile ilgili yeni iddialara göre bu artışı tekrardan dalgalandırmak adına bu sefer firma çok daha fazla iPhone modeli tanıtacak. Bununla birlikte senelerdir beklenen fiyat/performans iPhone modelinin yeni versiyonu SE 2020’yi de görebileceğimiz anlamına geliyor.

Beklenen cihazların özellikleri ise sırasıyla baz model iPhone 12’de 5,4 inç’lik OLED ekran, bir diğer versiyonunda ise 6.1 inç’lik OLED ekranla gelmesi bekleniyor.

Bu iki modelde de, iki kameralı bir yapının kullanılacağı düşünülüyor. Bir diğer iPhone modeli 12 Max’de ise 6.1 inçlik OLED ekran ve üç kameralı kurulum bekleniyor. Ayrıca kamera sensörlerinde 3D derinlik etkisi veren Time of Flight (ToF) yapısının kullanılacağı tahmin ediliyor.

Her geçen gün, Çin’de yaşanan felaketin, dünyada derin yaralar bıraktığını gözlemlemeye devam ediyoruz. Aşıların üretimin, gerçekçi perspektifle bakıldığında 5 yıldan fazla sürmesi bekleniyor. Çünkü, virüs sürekli değişim ve gelişim gösteriyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, Türkiye’de satışta olan ürünlerine zam yaptı!

Apple

Apple, Türkiye’de satışını yapmış olduğu birçok ürüne zam uygulama kararı aldı. 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olan kararla birlikte; iPhone, iPad ve Mac modelleri başta olmak üzere ürünler, yeni fiyatlarıyla satılmaya devam edecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro ve Pro Max, 120 Hz ekran tazeleme hızı ile gelecek!

reklam

Bir süredir Apple kanadından da aslında böyle bir zam kararı bekleniyordu. Üzerinden çok vakit geçmeden firma, ürünlerinde fiyat artışına gitmiş oldu. Peki bu zam, hangi cihazları etkileyecek?

iPhone cephesinde 11 ailesinin tümünde, fiyat artışına gidildi! SE’ye ise zam yok!

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max olmak üzere ailenin tüm mensupları zamma kurban gitti. Firmanın küçük ama bir o kadar güçlü işlemciyle (Apple A13 Bionic) donatılan modeli olan SE ise, herhangi bir fiyat artışına tabi tutulmadı.

iPhone 11 (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 7.299 TL > 7.999 TL

128 GB: 7.749 TL > 8.449 TL

256 GB: 8.599 TL > 9.299 TL

iPhone 11 Pro (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 10.999 TL > 11.999 TL

256 GB: 12.299 TL > 13.299 TL

512 GB: 13.999 TL > 15.149 TL

iPhone 11 Pro Max (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 11.999 TL > 13.199 TL

256 GB: 13.299 TL > 14.499 TL

512 GB: 14.999 TL > 16.349 TL

iPad Air ve Macbook Air da zamdan nasibini alan cihazlar arasında!

iPad Air; geniş ekran deneyimini, üst segment özellikler sunmadan, ekonomik ölçütlerle sahip olmak isteyen kullanıcılara hitap etmek için tasarlanan bir model. Aynı şekilde MacBook tarafında, Air cihazlar da, benzer kullanıcı kitlesini ilgilendiriyor. Görüyoruz ki, iki cihaz da artık, yeni fiyatları ile Apple Türkiye’nin internet sitesindeki yerini aldı.

iPad Air WiFi (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 3.999 TL > 4.199 TL

256 GB: 5.199 TL > 5.499 TL

MacBook Air (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

Intel Core i3: 7.999 TL > 8.699 TL

Intel Core i5: 10.399 TL > 11.099 TL

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 serisi 4K 120FPS video kayıt seçeneğine sahip olabilir

Yazan:

iphone 12 4K 120FPS

Bugün, Apple cihazları üzerine tutarlı sızıntılarıyla ünlü PineLeaks adlı kullanıcı tarafından yayınlanan bilgilere göre, iPhone 12 serisi 4K 120FPS hatta 4K 240FPS video kayıt özelliğine sahip olabilir.

2017 yılında, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X ile 4K 60FPS video kayıt desteğini hayatımıza dahil eden Apple, bir kez daha bu bölüm için öncü konumda yer almak istiyor. Geçtiğimiz saatlerde yayınlanan iOS 14 Beta 1 dosya sisteminde ortaya çıkan bir detaya göre, yüksek ihtimalle iPhone 12 serisine dahil olan neredeyse tüm cihazlar (cihazlar henüz kesin değil) 4K 120FPS seçeneğini barındıracak.

reklam

“Raporda belirtildiği gibi, iOS 14 Beta 1 güncellemesi dosya sistemi üzerinde, 4K 120 ve 4K 240FPS video modlarına ait kanıtlar bulduk. Buna göre, yeni iPhone modellerinin 4K 120 FPS video kaydına izin verebileceğine inanıyoruz.”

İlginizi çekebilir: Ubisoft, istismar suçlamaları nedeniyle iki yönetici için soruşturma başlattı

Ayrıca diğer bir bulguya göre, 120FPS seçeneğinin yanında 240FPS seçeneği de cihazlar içerisinde yer alacak. Fakat Apple’ın bu özelliği yavaşlatılmış hareket kaydı gibi engellerle sınırlayabileceği söylenmekte. Rakiplerinin 8K 30FPS video kayıt desteği sağladığını gördüğümüz Apple, iPhone 12 serisinde bu özelliklerin yanında daha belirleyici özellikler de müjdeleyebilir. Birçok kullanıcının 4K 60FPS seçeneğini yeterli bulduğu bu dönemde, özelliğin cihaz satışlarına etkisi merak ediliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12, kutusundan şarj cihazı ile çıkmayabilir!

Apple’ın en yeni akıllı telefon serisi iPhone 12, bu yaz sonunda resmi olarak duyurulacak. Cupertino merkezli şirket cihazların maliyetini düşürmek için kolları sıvarken, kutu içeriğinde önemli bir kesintiye gidebilir!


İlginizi çekebilir: Redmi Note 9 Pro incelemesi | Gerçekten pro mu?

reklam

Apple, iPhone 12 kutu içeriğine şarj aleti koymamayı düşünüyor!

Tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, iPhone 12’nin tedarikçiler tarafından belirlenen malzeme maliyeti önemli ölçüde arttı. 5G desteği nedeniyle gerçekleşen bu artışa rağmen Apple, yeni cihazlarının satış fiyatını iPhone 11 serisi ile benzer şekilde tutmak istiyor. Daha önceki raporlarda maliyeti düşürmek için EarPods’un kutu içeriğinde yer almayacağı iddia edilse de bunun yeterli olmayacağı düşünülüyordu. Kuo ise bunun üzerine markanın iPhone 12 serisinde şarj adaptörüne de yer vermemeyi tartıştığını belirtiyor.

iphone 12

Apple, eğer bu teori gerçekleşirse 5W’lık klasik iPhone şarj adaptörünün üretimini durduracak. Ayrıca iPhone 11 Pro’nun kutu içeriğinden çıkan 18W değerindeki hızlı şarj aleti de üretilmeyecek. Bunun yerine iPhone 12 için 20W’lık hızlı şarj desteği sunan yeni bir adaptör tasarlandığı ve bu aksesuarın ayrı satılacağı belirtiliyor. Ayrıca Apple’ın gündeme gelen maliyet tasarrufu sadece yeni iPhone modellerini kapsamıyor. Yine Ming-Chi Kuo’nun ifadelerine göre, yıl sonundan itibaren geçerli olmak üzere yeni iPhone SE’nin kutu içeriğinden de şarj cihazı çıkmayacak. 

Gündeme bomba gibi düşen bu iddia karşısında tüketicilerin pek de hoşnut olmayacağı neredeyse kesin gibi gözüküyor. Ancak her akıllı telefonun kutusundan şarj aleti çıktığı için alınan kararın çevre kirliliği konusunda olumlu bir etkisi olabilir.

Devamını oku