Sosyal medya

Apple

iPhone 12, Koronavirüs’e rağmen 5G’li A14 işlemciyle gelecek!

Apple

iPhone 12, Koronavirüs’e rağmen 5G destekli A14 işlemci ailesiyle gelecek. Üretimler her ne kadar gecikse de, firma üretici şirketin sınırlarını zorlamakta kararlı gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Foxconn’un iPhone üretimi yapan Zhenghzou tesisi faaliyete başladı


Apple iPhone 12’yi, Çin’de ve dünyada yaşanan Koronavirüs salgınının getirdiği geciktirmeye rağmen eylül ayında piyasaya sunmayı planlıyor.

Apple, salgının etkisiyle toplamda var olan stoklarının %1’ini kaybetmişti. Samsung tarafında ise, geçtiğimiz günlerde amiral gemisi modelleri olan S20’yi piyasaya sürmeyle stok ihtiyacı olduğu aşikar hale geldi.

Apple’da Samsung’un üretime olan güvenine inanıyor ve kendi işlemci ailesinin hız kesmeden devam etmek istiyor.

Apple

Apple iPhone 12 ailesinde, hangi teknolojiler kullanılıyor?

Şirkete göre, geçenlerde duyurduğu iPhone 11 serisindeki değişikliklerle birlikte, Apple severler, son teknolojilerin 2019 model iPhone’larda olmadığını düşünüyorlar.

Ancak, iPhone tasarımcıları ve mühendisleri gözden kaçırdıkları bir şeyin olmadığını öne sürüyorlar. iPhone 12 ile birlikte gelmesi beklenen A14 işlemci, 5G ağ teknolojileri ve şu an da kullanılan OLED ekranın akıllı telefonda bulunması bekleniyor.

Yeni versiyonun yayınlanmasıyla birlikte Apple’ın hisseleri hızlı artışa geçmiş ve piyasalarda yatay ivme kaydetmişti. Ancak, Çin’de yaşanan büyük krizin ardından Çin’den mal alamayan Apple’ın stok rakamları düşmüş. Buna bağlı olarak hisselerdeki artışı azalma kaydetmişti.

Şu an’da prototip çalışmaları başlanan Apple iPhone 12 ile ilgili yeni iddialara göre bu artışı tekrardan dalgalandırmak adına bu sefer firma çok daha fazla iPhone modeli tanıtacak. Bununla birlikte senelerdir beklenen fiyat/performans iPhone modelinin yeni versiyonu SE 2020’yi de görebileceğimiz anlamına geliyor.

Beklenen cihazların özellikleri ise sırasıyla baz model iPhone 12’de 5,4 inç’lik OLED ekran, bir diğer versiyonunda ise 6.1 inç’lik OLED ekranla gelmesi bekleniyor.

Bu iki modelde de, iki kameralı bir yapının kullanılacağı düşünülüyor. Bir diğer iPhone modeli 12 Max’de ise 6.1 inçlik OLED ekran ve üç kameralı kurulum bekleniyor. Ayrıca kamera sensörlerinde 3D derinlik etkisi veren Time of Flight (ToF) yapısının kullanılacağı tahmin ediliyor.

Her geçen gün, Çin’de yaşanan felaketin, dünyada derin yaralar bıraktığını gözlemlemeye devam ediyoruz. Aşıların üretimin, gerçekçi perspektifle bakıldığında 5 yıldan fazla sürmesi bekleniyor. Çünkü, virüs sürekli değişim ve gelişim gösteriyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple milyonlarca maske/siper üretmeye başladı

Apple

Apple sağlık çalışanları için her hafta 1 milyon yüz koruyucu üreteceğini duyurdu. Şirket CEO’su duyuruyu sosyal medya üzerinden yaptı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyada toplam koronavirüs vaka sayısı 1,2 milyonu geçerken büyük şirketler salgınla mücadele için yardım çalışmaları yapıyor. ABD merkezli teknoloji devi Apple da söz konusu salgın için yapacağı yardımı açıkladı.

İlginizi çekebilir: YouTube Covid-19 ve 5G teorilerine müdahale edecek

Apple

Apple CEO’su Tim Cook, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sağlık çalışanları için yüz siperlikleri üretmeye başladıklarını belirtti. Cook, bu zor dönemde salgınla mücadeleye yardımcı olmak için şirket tarafından dünyanın dört bir yanına şu ana kadar 20 milyon cerrahi maske gönderildiğini söyledi.

Tim Cook, ilk teslimatın geçen hafta Santa Clara Vadisi Kaiser Hastanesi‘ne yapıldığını belirtirken, ürettikleri kutunun içinden çıkan yassı haldeki yüz koruyucunun kullanımının son derece kolay olduğunu paylaştı. Her birinin montajının iki dakikadan fazla sürmediğinin altını çizen Apple CEO’su, bu maskelerin üretimi için ihtiyaç duyulan materyallerin ise ABD ve Çin‘den temin edildiğini vurguladı.

Apple

Tim Cook son olarak, “Apple, dünya çapında COVID-19’a karşı verilen mücadeleye destek olmaya kendisini adadı. Tedarik zincirlerimiz üzerinden 20 milyondan fazla maske tedarik ettik. Tasarım, mühendislik, operasyon ve paketleme ekiplerimiz de sağlık çalışanları için yüz siperlikleri tasarlamak, üretmek ve bunları sağlık çalışanlarına ulaştırmak için tedarikçilerle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Apple tarafından üretilen söz konusu maskeler ve siperler, ilk etapta ABD‘de dağıtımı gerçekleştirilecek. Gelecek haftalarda ise şartlara göre diğer ülkelere de dağıtım yapılacak.

Devamını oku

Apple

iPhone 12 Pro 3’lü kamera kurulumu ve LiDAR tarayıcı ile geliyor!

Apple

Bir sonraki iPhone serisinin piyasaya sürülmesine hala aylar olsa da, iPhone 12’nin nasıl görüneceğine dair sızıntılar gelmeye başladı.

İlginizi çekebilir: Yeni nesil Galaxy Buds fasulyeye benzeyebilir!

iPhone 12 Pro 3’lü kamera ve LiDAR tarayıcı ile geliyor!

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter üzerinden yayınlanan görsellere göre iPhone 12 Pro 3’lü kamera dizilimi ve LiDAR tarayıcı ile geliyor. Sızıntılara göre iPhone’un kamera dizilimi güncellenmiş ve 2020 iPad Pro’ya benzer şekilde LiDAR tarayıcıya sahip.  Sızdırılan görseller daha önce de yaklaşan Apple ürünleri hakkında ayrıntılar sızdırması ile tanıdığımız Twitter kullanıcısı Choco_bit’ten geliyor. Hesabın biyografisinden anlaşıldığı kadarı ile hesap eski bir Apple yetkili servisi sağlayıcısı tarafından kullanılıyor.

iPhone 12

Resimde iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için kamera diziliminin nasıl olacağını açıkça görebiliyoruz. Çok sayıda raporda Apple’ın bu yılki iPhone 12 amiral gemisi modellerinde yeni bir derinlik sensörü kullanılacağı ileri sürülmüştü. Sızdırılan bu görüntü ile birlikte Apple’ın yeni LiDAR tarayıcısına yer açmak için kamera kurulumunu yeniden düzenlediğini söyleyebiliriz. Şirket daha verimli alan kullanımı için flaşı kamera kurulumunun ortasında konumlandırmış.

Apple’ın  iPhone 12 modellerini sonbaharda piyasaya sürmesi bekleniyor ancak COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik belirsizlik nedeniyle bu tarihinin ertelenmesi de beklentiler arasında. Tüm bunların yanı sıra eğer her şey yolunda giderse Apple’ın iPhone 12 serisinde 4 yeni model tanıtması bekleniyor. Bu modeller arasında yeni bir 5.4 inç, 2 farklı 6.1 inç ve 6.7 inç iPhone bulunuyor. Gelecek olan tüm bu modellerin OLED ekranlara ve 5G bağlantısına sahip olması kuvvetle muhtemel. 5.4 inçlik modelin iPhone 4’ün kasa yapısına benzer özelliklerde bir tasarıma sahip olması beklenmekte. Sızdırılan resimdeki kamera tasarımının ise iPhone 12 serisinin iki üst düzey modelinde bulunması bekleniyor.

 

Devamını oku

Apple

Apple ile giriş yaygınlaşıyor!

Yazan:

Apple ile giriş

Apple ile giriş yapmayı destekleyen uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor.


İlginizi çekebilir:Apple iPhone 9, Çin’li JD.com üzerinde listelendi!


Google ve Facebook’dan daha güvenli!

Apple ile giriş, ilk olarak iOS 13 ile tanıtılmıştı ve o günden beri uygulama geliştiriciler gerekli güncellemeleri uygulamalarına entegre etmekteler. Yöntem, kullanıcıların uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmaları için mevcut Apple ID’leri ile hesap açabilmelerini sağlıyor. Ek olarak kullanıcıların hangi verilerinin paylaşılıp paylaşılmayacağını seçebilmesi gibi, istenildiği takdirde kullanıcının e-posta adresini gizlemesine de olanak tanıyor.

Şuan için yoğun olarak kullanılan Google ve Facebook’a rakip olan uygulama, sağlamış olduğu yeni özellikler ile daha güvenli bir alternatif oluşturarak kullanıcıların ilgisini çekmiş durumda. Yöntem, Touch ID ve Face ID ile beraber çalıştığı için iPhone kullanıcıları için süreci daha kolaylaştıracağı gibi, giriş yapılan uygulamaya ve web sitesine de kişisel bilgileri göndermeyerek güvenliği de sağlamış olacak.

Gerekli  düzenlemeleri yapmaları için uygulama geliştiricilerine 30 Nisan’a kadar zaman tanımış olan Apple, bu tarihi 30 Haziran’a çekmiş olsa da bir çok popüler uygulama gerekli değişiklikleri sistemlerine entegre ettiler bile.  Son olarak bu listeye IFTTT, Medium ve The New York Times da katıldı. Destekleyen uygulamaların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

AppleİleGiriş

Kullanıcılar durumdan bir hayli memnun, öyleki Facebook’un kullanıcılarını takip ettiğini ve kişisel verilerini bir çok  kurumla paylaştığını bilenler, Facebook yerine Apple ile giriş kullanmaya başladılar. Eğer kullanıcılar, Apple ile girişin özellikleri sebebiyle bu yönteme geçiş sağlar ise, Facebook ve Google da benzer güvenlik önlemlerini kendi bünyelerine katabilir.

Devamını oku