Sosyal medya

İnternet

Android’de daha güvenli bir tarama deneyimi için 8 uygulama

android güvenlik

Herkes telefonuyla internette geziniyor. Peki siz bunu güvenli bir şekilde yapıyor musunuz? İşte Android taramanızı güvende tutmanın 8 yolu.


İlginizi çekebilir: İklim değişikliği, interneti de etkiliyor!

reklam
Aorus reklamı

İnternette daha güvenli nasıl gezinebiliriz

Kullandığınız cihaz ne olursa olsun, çevrimiçi ortamda güvende kalmak hayati önem taşır. Android’deki bazı kötü uygulamaların farkında olsanız da, işletim sistemi genel olarak güvenlidir. Ancak hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, ekstra önlemler almanız önemlidir. Başlamanız için işte size Android’de daha güvenli bir gezinme deneyimi sağlayacak sekiz ipucu ve uygulama.

1. Bir Sanal Özel Ağ (VPN) Kullanın

Gizliliğinizin çevrimiçi ortamda tehlikeye atılmasının kritik yollarından biri, web sitelerinin ve hatta bazı tarayıcıların dijital profilinizi oluşturmaya başlamasıdır. Bu, reklam verenlerin sizi izlemesine ve geçmiş etkinliklerinize göre içerik göstermesine olanak tanır. Bunun için en basit ve kanıtlanmış çözüm, bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır.

Adventure İstanbul

VPN’ler, konumunuzu ve IP adresinizi gizleyerek ve gerçek kimliğinizi gizlemenize izin vererek internette görünüşte anonim olarak gezinmenize izin verir. Ek olarak, VPN’lerin bir dizi başka faydası vardır. Örneğin, farklı bir konuma geçerek, Netflix veya YouTube gibi platformlarda coğrafi olarak engellenen içeriğe erişebilirsiniz. Hemen bir VPN indirerek gizliliğinizi korumanızı tavsiye ederiz.

2. Üçüncü Taraf DNS Çözümleyiciye Geçin

İnternet, gizliliğinizin tehlikeye atılabileceği birden fazla katmana sahiptir ve bu zincirdeki daha zayıf bağlantılardan biri DNS Çözücü olarak adlandırılan şeydir. DNS Çözümleyiciyi bir telefon rehberi olarak düşünebilirsiniz. Tüm alan adlarını (adları) ve bunlara karşılık gelen IP adreslerini (sayıları) içerir. Bir URL girdiğinizde çözümleyici, talep ettiğiniz web sitesinin IP adresini almaya çağrılır. Teslim edildikten sonra, bilgisayar tarayıcıyı ona bağlar.

DNS Çözümleyici, internetin etkinleştirilmesinde çok kritik bir rol oynadığından, çözümleyicinin kanalındaki bir sızıntı tüm geçmişinizi tehlikeye atabilir. İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) genellikle DNS Çözümleyiciyi yönetir, ancak en yüksek kalitede DNS kullanmama ihtimali vardır. Bu, zayıf şifreleme anlamına gelir ve bazı DNS hizmetlerinin, kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarını araştırdığı ve bu verileri reklam verenlere sattığı bilinmektedir. Bu, özellikle rahat internet gizlilik yasalarına sahip ülkelerde olasıdır.

İyi haber şu ki, başka bir DNS çözümleyiciye kolayca geçebilirsiniz ve üçüncü taraf bir hizmete geçtiğinizde, İSS’niz artık telefon defterinize erişemeyecek ve bu nedenle kişilerinizi kaydedemeyecektir. Güvenilir bir DNS hizmeti bulmak zor olabilir, ancak bunu yaptığınızda, büyük olasılıkla sorgularınıza yanıt vermek daha hızlı ve daha güvenli olacaktır.

3. Gizlilik Odaklı Bir Tarayıcı Kurun

firefox focus tarayıcı

Çevrimiçi olarak korunduğunuzdan emin olmanın bir başka yolu da Firefox Focus gibi gizlilik odaklı bir tarayıcı kurup bu tarayıcıya geçmektir. Focus, yalnızca dijital varlığınızı güvence altına almak amacıyla tasarlanmıştır. Modern tarayıcılardaki gibi göz atma geçmişi, sekmeler, yer imleri veya benzer özellikler bulunmaz. Bunun yerine Firefox Focus, bir web sitesinden ayrıldıktan sonra izlerinizi kapatmanıza izin veren geniş bir araç setiyle birlikte gelir. Tarayıcı bunu, aksi takdirde tarama alışkanlıklarınızı izleyebilecek izleyicileri ve çerezleri engelleyerek yapar.

4. Mevcut Tarayıcı Ayarlarınızı Yapın

do not track android gizlilik

Göz atma geçmişinizi ve sekmelerinizi daha sonra korumak isterseniz, tercih ettiğiniz mevcut tarayıcının gizlilik ayarlarını değiştirmeyi deneyin. Günümüzde çoğu tarayıcı, sizi izleyiciler gibi öğelere karşı korumak için birçok güvenlik seçeneğiyle birlikte gelir. Örneğin, Google Chrome’un Android uygulaması, tehlikeli web sitelerini otomatik olarak engellemek için etkinleştirebileceğiniz bir “Güvenli Tarama” anahtarına da sahiptir. Ayarlar > Gizlilik bölümünde mevcuttur.

5. Tarayıcının Parola Yöneticisini Kullanmayın

Google Chrome gibi birçok tarayıcı kendi şifre yöneticilerini sunmaya başladı. Ancak, aldatıcı web siteleri bunları istismar edebileceğinden, kimlik bilgilerinizi tarayıcıya kaydetmeniz genellikle önerilmez. Özel parola yöneticileri ise çok daha iyi şifrelemeye sahiptir ve her tarayıcıda veya platformda çalışır. Bu arada, zaman kazandıran otomatik doldurma aracı gibi bir şifre yöneticisine geçmenin çeşitli avantajları vardır.

6. Bilinmeyen Uygulama Kaynakları Ayarını Devre Dışı Bırakın

uygulama izinleri

Android 8.0 Oreo’dan itibaren uygulamaları kolayca yan yükleme yeteneği, popüler bir Android özelliğidir. Ancak bu aynı zamanda ciddi bir güvenlik tehlikesidir ve kötü amaçlı yazılım ajanlarının telefonunuzu ele geçirmesine izin verebilir. Bu nedenle, ayarı devre dışı bırakın ve yalnızca Play Store dışından güvenilir bir uygulama yüklemek üzereyseniz açın.

7. İndirmeler İçin Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısı Edinin

İnternetten sık sık dosya indiren biriyseniz, arka planda çalışan bir kötü amaçlı yazılım tarayıcınız olmalıdır. Bu şekilde, açtığınız paketin herhangi bir gizli virüs içermediğinden emin olabilirsiniz. Dahası, Android’deki antivirüs uygulamaları hırsızlık önleme özellikleri, performans yönetimi ve daha fazlası gibi kullanışlı bulabileceğiniz diğer araçlarla birlikte gelir. Android için mevcut onlarca antivirüs uygulamasından herhangi birini kurabilirsiniz.

8. Halka Açık Wi-Fi’yi Tarayın

wi-fi security

Halka açık Wi-Fi, iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Genellikle bağlanmakta özgür olsanız da, ana bilgisayarın trafiğinizi izleyerek bunu telafi etme şansı vardır. Ağda herhangi bir olağandışı etkinlik bulur bulmaz sizi uyaran ARP Guard gibi ayrı bir Wi-Fi güvenlik uygulaması yükleyerek bu tür uygulamalardan kaçabilirsiniz. Açık Wi-Fi kanallarında güvende kalmak için uygulamanın güvenlik yönergesini de takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Europol, Dark Web’in en büyük pazarı DarkMarket’i çökertti

Yazan:

Europol DarkMarket

DarkMarket‘in neredeyse 500.000 kullanıcısı vardı. En büyük DarkWeb pazarı Europol tarafından çökertildi ve kapatıldı.


İlginizi çekebilir: Apple, Çin’deki Uygur Türkleri’nin Zorla Çalıştırılmasına Karşı Çıktı

reklam
Aorus reklamı

Europol dev bir operasyon gerçekleştirdi

Yetkililere göre, göre dünyanın en büyük karanlık web pazarı olan DarkMarket, Europol tarafından koordine edilen uluslararası bir operasyon sonucunda çevrimdışı duruma getirildi . Alman kolluk kuvvetleri, yasadışı sitenin operatörü olduğuna inanılan Avustralyalı şahsı tutukladı. Ayrıca platformu barındıran 20 sunucuya el koyarak, yasadışı faaliyetlerin yuvası haline gelen bu platforma son verdi.

Europol‘e göre, DarkMarket kapanmadan önce 500.000’e yakın kullanıcıyı ağırladı ve 320.000‘den fazla yasadışı işlemi kolaylaştırdı. Dark web pazarı, uyuşturuculardan ve sahte paralardan, çalınan kredi kartı bilgilerine ve kötü amaçlı yazılımlara kadar her şeyi barındırdı ve alışverişe açtı. Europol‘un tahminine göre, site, Bitcoin ve monero karışımında bugünün parasıyla 140 milyon € eşdeğerinde işlem yaptı.

Adventure İstanbul

DarkMarket

The Guardian’a göre DarkMarket, web barındırma şirketi Cyberbunker ile ilgili daha büyük bir soruşturmanın parçası olarak ortaya çıktı . Cyberbunker (aslında eski bir NATO sığınağında bulunan) geçmişte hem The Pirate Bay hem de WikiLeaks için sunucular barındırıyordu. Bu DarkMarket vakası diğer yasadışı sitelerle ilgili gelecekteki araştırmalar için değerli bir başlangıç ​​noktası olacak gibi görünüyor.

Son birkaç yılda, DarkMarket gibi karanlık internet mekanlarında mengene benzeri bir tutuş sıkıldı. Başka bir karanlık web pazarı olan Wall Street Market, 2020’de bir Avrupa soruşturması sırasında benzer bir sonla karşılaştı ve Empire Market gibi diğer siteler, ister kovuşturma korkusuyla ister operatörlerin kayıplarını kesip parayı almaları nedeniyle tamamen ortadan kalktı. Yıllar önce Alphabay veya The Silk Road gibi avantajlı siteler, devlet kurumları bu pazar yerlerini avlama ve deşifre etme konusunda daha agresif hale geldikçe ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlayabildikçe ortadan kayboldu.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için tıklayın.

Devamını oku

Genel

Microsoft Edge önemli bir özelliğini geri getiriyor

microsoft edge

Microsoft, Edge tarayıcısına getireceği yeni güncellemeyle birlikte tarayıcının en güzel özelliklerinden birini geri getiriyor. Üstelik mobil cihazlar için ise geliştirilmiş dokunma desteği geliyor.


İlginizi çekebilir: Edge ve Chrome tarayıcıları büyük bir Windows güncellemesi alıyor

reklam
Aorus reklamı

Tarayıcı, UWP Edge ve legacy sürümlerinde bazı PDF özelliklerine sahipti. Ancak sonrasında Chromium sistemine geçilmesinin ardından bu gibi özellikler Microsoft tarafından ortadan kaldırılmıştı. Şimdi ise yeni gelecek güncellemeyle şirket bu özellikleri tekrardan tarayıcıya getirecek. Her ne kadar Edge bilindik PDF düzenleyicilerinin özelliklerinden bazılarına hala sahip olmasa da, yine de bunun iyi bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

microsoft edge

Adventure İstanbul

Bahsettiğimiz önceki versiyonunda Edge tarayıcısı dosyaları iki kısımlı şekilde görüntülemeye, işlevli bir şekilde yaklaştırıp uzaklaştırmaya ve PDF içindeki önemli bilgileri vurgulamaya izin veriyordu. Tarayıcının şimdiki Chromium versiyonunda artık bunları yapmak mümkün olabilecek. Aynı zamanda Microsoft, PDF dosyaları için kelime arama aracını da geri getirecek. Böylece Edge kullanıcıları PDF dosyalarında sayfanın üst tarafında kelime aramalarına imkanı sağlayan arama bölümünü bulabilecekler.Microsoft Edge yenilikleri bunlar ile bitmiyor

Tarayıcıya gelen yenilikler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Birkaç ay önce Microsoft Edge, internet sitesi üzerinden ekran görüntüsü almaya izin veren Web Capture isimli bir işlevi test etmeye başlamıştı. Bu özelliği daha da geliştirmek amacıyla şirket, Web Capture ile alınan görüntüler üzerinde çizim yapma şansı tanıyacak bir işlev üzerinde daha çalışıyor. Bu da özellikle dokunmatik ve kalem destekli cihazlar için önemli bir gelişme.

Bu yeni özellik ise Microsoft Edge tarayıcısının Canary versiyonunu kullanan kişiler için erişebilir hale gelecek. Genel kullanıcılar için ise muhtemelen gelecek bir güncellemeyle birlikte tarayıcıya dahil edilecek.

Microsoft, Edge tarayıcısında geçen sene Chromium sistemine geçtiğinden beri yeni özellikler ve işlevleri tarayıcıya getirmeye devam ediyor. Dolayısıyla duruma bu gelişmelerle birlikte bakacak olursak, şirketin tarayıcıya getireceği başka özelliklerin yanında UWP Edge versiyonundaki bazı işlevlerin de yeni tarayıcıda yerlerini almaları oldukça muhtemel.

Devamını oku

Güncelleme

WhatsApp Web, çoklu cihaz işlevi ile telefonsuz girişe yol açıyor

whatsapp web

WhatsApp Web uygulamasından 2021 yılında beklenen yeniliklerden başta geleni de çoklu cihazları desteklemesi. Gelen bilgilere göre ise bu durum yakın zamanda gerçek olabilir.


İlginizi çekebilir: WhatsApp eski cihazlara desteğini kesiyor

reklam
Aorus reklamı

Şu anda WhatsApp genellikle telefonda olmak üzere sadece bir cihazda kullanılabiliyor. Aynı şekilde WhatsApp Web kullanılarak bir bilgisayar tarayıcısından da uygulamaya ulaşılabiliyor. Ancak bu işlev telefondan bağımsız çalışmıyor. Yani telefonun açık ve internete bağlı bir şekilde olması gerekiyor.

Facebook ise bilindiği üzere birkaç aydır WhatsApp uygulamasına çoklu cihaz desteğini getirmek için uğraşıyor. Ve görünüşe göre bunun için çok da fazla beklememiz gerekmeyecek. WaBetaInfo tarafından sunulan bilgilere göre uygulamanın gelecek beta versiyonları, WhatsApp Web işlevini telefona bağlı olma zorunluluğu olmadan çoklu cihazlarda denemeye izin verecek. Nasıl çalışacağı tam bilinmese de basitçe bir WhatsApp hesabına gelen bilgilere göre dörde kadar cihazda telefona bağlama zorunluluğu olmadan girilme imkanı verilecek.

Adventure İstanbul

  • Sizler için güçlü ve nispeten uygun fiyatlı telefonları listeledik.
  • Özellikle iş ve okul için uygun, sağlam bilgisayarlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

WaBetaInfo aynı zamanda WhatsApp uygulamasının son beta sürümünde WhatsApp Web Beta işlevinin “telefonu bağlı tutmak zorunda olmadan” denenebileceği bir sayfa da keşfetti. Görünüşe göre WhatsApp Web’e hem mevcut olan bağlanma kullanılarak hem de bağımsız bir şekilde girilebilmesi için uygulamaya bir deneme butonu eklenecek. Bahsedilen diğer bilgilere göre ise bazı özellikler betada yer almazken uygulamaya sonradan eklenecekler.

whatsapp web

2019 yılından beri bu konudaki söylentiler zaten devam ediyorlardı. Şimdi ise her ne kadar beta için resmi bir tarih verilmese de bu özellik kullanıcılarla buluşmaya oldukça yakın diyebiliriz.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler