Sosyal medya

Donanım

AMD R9 ve R7 300 Serisi Grafik Kartlarıyla Yeni Dönem Başlıyor

AMD, Los Angeles’ta dünya çapında binlerce oyunseverin internet üzerinden canlı izlediği, Microsoft, EA ve Oculus şirketlerinin de katıldığı bir etkinlikte yeni nesil AMD Radeon grafik kartlarını duyurdu. Yeni nesil AMD grafik kartları, ultra yüksek çözünürlük, benzersiz sanal gerçeklik deneyimleri, daha akıcı oynanabilirlik, DirectX 12 ve Vulkan gibi en gelişmiş API’lara destek ve devrimsel form faktörleri sunan, her bütçeye uygun çözümler olarak geliştirildi.

reklam
Aorus reklamı

Radeon™ R9 Fury serisi grafik kartları – Sadece bir yükseltme değil. Bir Devrim.

·         Baştan aşağı bir devrim – Bilgisayar tutkunları için tasarlanmış en gelişmiş ve yenilikçi GPU olan AMD Radeon Fury X GPU, Fiji yongasının baştan aşağı geliştirilmesiyle ortaya çıktı.

·         Yenilikçi teknoloji. Belleğin en iyisi  –AMD Radeon R9 Fury X GPU pazardaki en yüksek GPU bellek bant aralığına sahip grafik kartı. AMD öncülüğünde geliştirilen Yüksek Bant Aralığı Bellek (HBM) teknolojisine sahip Radeon R9 Fury X eşsiz 4096-bit bellek arayüzü ile GDDR5 üzerinden yüzde 60 daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor. The Radeon R9 Fury X GPU sadece 19 cmlik bir kart yüzey bölgesinde 3 kattan fazla GDDR5 watt başına performansı yüzde 94 daha az baskılı devre kartı (PCB)  üzerinde sağlıyor.

·         Yüksek kalite tasarım. Parlak ışıklar. Büyük yoğunluk.  – Tasarım açısından bir teknoloji harikası olan AMD Radeon R9 Fury X GPU’ları siyah nikel aliminyum dış iskelete,  yumuşak doku alüminyum  plakalara, yüksek kalibre sıvı soğutma, kişiselleştirilebilir GPU Tach faaliyet metresi ve tasarım detaylarını gösteren bir LED aydınlatmaya sahip.

·         Gerçekliği yeniden tanımlayın  –AMD Radeon R9 Fury X GPU en zorlayıcı sanal gerçeklik oyun ve uygulamalarında yüksek performans göstermesi için tasarlandı.  Faydalandığı AMD LiquidVR teknolojisi sayesinde son derece rahat bir sanal gerçeklik deneyimi vaat ederken geniş bir sanal gerçeklik başlığı ürün yelpazesiyle de uyum sağlar.

·         En iyi 4K oyun deneyimi. Görüntünün keyfine varın – AMD Radeon R9 Fury X GPU oyun deneyimini en üst seviyeye taşıyor. 4096-bit yüksek bant genişlikli bellek arayüzü en zorlayıcı 4K oyunlarının gereksinimlerini karşılamaktan da ötesini sağlayarak en yüksek ayarlarda 4K oyunlarda muhteşem bir performans sağlıyor.  AMD FreeSync desteği sayesinde akıcı bir oyun deneyimini garanti eden AMD Radeon R9 Fury X GPU, DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan  ve AMD Mantle gibi yeni nesil çok iş parçacıklı API’ları da destekliyor.

·         Yeni PC form faktörleri. Küçük boyut. Büyük etki. AMD Radeon R9 Fury X GPU’sunun kompakt tasarımı heyecan verici form faktörlerine olanak sağlarken modifiyeciler, kendin yap geliştiriciler ve sistem entegratörleri için daha önce hiç olmadığı kadar tasarım esnekliği sağlıyor. AMD Inovasyon Laboratuvarı’nın yakın geçmişte tanıttığı Project Quantum prototip bilgisayarı, Radeon R9 Fury X GPU’larının sanal gerçeklik dönemi için işlemi nasıl yeniden tanımlandıracağı ve önceden hayal bile edilemeyecek form faktörlerini mümkün kılacağını açıklar nitelikte.

·         Dünyanın ilk  HBM özellikli grafik kartı – Dünyanın ilk HBM özellikli grafik kartı AMD Radeon R9 Fury X 24 Haziran’dan itibaren pazara sunulacak. Sıvı ve hava soğutmalı seçenekler ile satışa sunulacak AMD Radeon R9 Fury ise 14 Temmuz’dan itibaren raflarda yerini alacak. 15 cm uzunluğu ve küçük boyutları ile kendine yeni bir sınıf yaratan AMD Radeon R9 Nano ise 2015’in 3ncü çeyreğinde bilgisayar tutkunlarıyla buluşacak.  AMD ayrıca 4k çözünürlükte çok akıcı bir oyun ve sanal gerçeklilk uygulaması performansı sağlayacak olan bir Radeon Fury amiral gemisi ürününü pazara sürmeyi planlıyor. Sonbaharda tanıtılması beklenen bu ürün iki Fiji GPU’su içerecek.

R9_390_StraightOn_4c_XL

Radeon R9 300 serisi grafik kartları – Her türlü zorluğa göğüs germek için tasarlandı.

·         4K Oyun DNA’sı – AMD Radeon R9 300 serisi GPU’lar benzersiz 4K oyun deneyimi sağlamak üzere çok güçlü bir grafik performansı sağlıyor. 1080p ekranlarda bile 4K çözünürlüğü zorlayan Virtual Super Resolutıon (VSR) gibi en güncel oyun teknolojilerini destekleyen AMD Radeon R9 300 serisi, AMD CrossFire çoklu GPU teknolojisinin yanı sıra  DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan  ve AMD Mantle gibi yeni nesil  API’ları da destekleyerek yüksek çözünürlülük ötesi oyunlar için mükemmel bir çözüm.

·         Sanal dünyayı gerçeğe dönüştürün – AMD LiquidVR teknolojisinden faydalanan AMD Radeon™R9 300 serisi GPU’ları sanal gerçeklik için tasarlandı. R9 300 serisi konforlu, düşük gecikme süreli, en yüksek resim kare hızı ile en iyi sanal gerçeklilk deneyimi sunmak üzere çoklu GPU kullanır.

·         Akıcı yırtılmasız oyun deneyimi  – AMD Radeon R9 300 serisi GPU’ları AMD FreeSync  desteği sayesinde tek ekranlı oyun deneyiminde ve çoklu ekran EyeFinity ayarlarında ekrandaki yırtılmaları ve takılmaları engeller.

 

Radeon™ R7 300 serisi grafik kartları. Online oyunlarda eşsiz ve geleceğe hazır.

·         Online oyunlar için geliştirildi – AMD Radeon R7 300 serisi GPU’ları online oyunlar ve e-Spor oyuncuları için en uygun çözümdür. En popüler online oyunlarda 1080p ve 1440p çözünürlüklerde ultra ayarlarda hiç zorlanmadan 60 fps üzeri oyun performansı gösterir ve Virtual Super Resolution (VSR) teknolojisi sayesinde 1080p ekranlarda 1440p çözünürlüğü sağlayarak muhteşem bir esim kalitesi sağlar. AMD Eyefinity çoklu ekran teknolojisi ile 1080p oyunlarda görüş açısını genişletir.

·         Geleceğe için hazır – AMD Radeon R7 300 serisi GPU’ları en gelişmiş oyun deneyimini sunmak için DirectX 12, OpenGL 4.5 ve Vulkan gibi yeni nesil  API’lar için optimizasyon sağlar.

Üst seviye performans ve yetenekler – Oyunseverler AMD Catalyst sürücüleri tarafından sunulan en güncel özelliklerden ve performans iyileştirmelerinden faydalanabilirler ve AMD Gaming Evolved sunucusu ile oyunlarını tek klikle optimize edebilirler. R7 300 serisi Windows 10’u da destekliyor.

R9_390_BlackReflective_4c_10inch

AMD Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Ürün, İşlem ve Grafik İş Birimi Genel Müdürü Matt Skynner yeni ürünler hakkında şu yorumda bulundu: “Yeni nesil Radeon grafik ürün ailemiz, bütün oyunseverlerin faydalanabileceği inovatif çözümler olarak öne çıkıyor. Sunduğu olağanüstü performans, devrimsel sanal gerçeklik yetenekleri, yeni ve dinamik form faktörleri, yüksek kalite endüstriyel tasarım ve muhteşem 4K deneyimleri ile bugünün  oyunlarında en üst seviye performans vermek üzere geliştirilen ürünlerimiz DirectX 12 ve Vulkan gibi geleceğin API’larına da destek veriyor. Bu bilgisayar oyun dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı. Yazılım ve donanım ortaklarımız ile beraber AMD bu grafik kartlarını oyunseverlere sunmaktan gurur duyuyor.”

Etkinliğe katılan Microsoft Grafik Grup Program Müdürü Kam VedBrat konu hakkında, “DirectX 12, Windows tabanlı cihazlarda oyun performansı, esneklik ve görüntü kalitesi açısından yeni bir dönemi temsil ediyor. Bugün AMD’nin olağanüstü oyun performansı sağlamak üzere GCN mimarisi ile geliştirilen DirectX 12 destekli üçüncü nesil ürünleri olan R9 ve R7 300 serisi grafik kartlarının tanıtılmasına katılmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Radeon R9 300 ve R7 300 serisi grafik kartları seçkin e-ticaret sitelerinde 18 Haziran’dan itibaren satışa sunulacak. AMD Radeon R9 Fury X GPU ise 25 Haziran’dan itibaren tedarikçilerde yerini alacak.

Screenshot_1

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Oppo Tarafından Dynaudio Ortaklığıyla Geliştirilen “Enco X” Türkiye’de Satışa Sunuldu

1623931798_OPPO_Enco_X__2_

Oppo, Danimarkalı hoparlör üreticisi Dynaudio ile başladığı iş birliğinin ilk meyvesi olan Enco X TWS kulaklık modelini Türkiye pazarında da satışa sundu. DBEE 3.0 ses sistemi ve LHDC kablosuz iletimle desteklenen OPPO Enco X kablosuz kulaklıklar, Hi-Fi düzeyinde ses kalitesi sunabiliyor.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir: Oppo A54 Kutu Açılışı | Yerli Oppo telefonlara bir yenisi daha eklendi!


Oppo’dan Dynaudio iş birliğiyle yeni TWS kulaklık hamlesi

Oppo, geçtiğimiz dönemde Enco W31 ve W51 TWS kulaklık modellerini satışa sunmuştu ve bu modeller tüketiciler tarafından da beğeniyle karşılanmıştı. Şimdi de Oppo, yeni kablosuz kulaklığı Enco X’i Türkiye pazarında tüketicilerin beğenisine sundu. DBEE 3.0 ses sistemi ve LHDC kablosuz iletimle desteklenen Oppo Enco X kablosuz kulaklıklar kullanıcılara Hi-Fi deneyimini sunabilmek adına tasarlanmış. Enco X’in dikkat çeken bir diğer özelliği de şirketin, Danimarkalı üretici Dynaudio ile yaptığı iş birliğinin ilk ürünü olarak dikkat çekiyor.

1623931787_OPPO_Enco_X_White__1_

Enco X TWS kulaklık, Oppo’nun akustik tecrübesi ve İskandinav ses şirketi Dynaudio’nun sektördeki uzmanlığının birleştirilmesiyle tasarlandı. Dynaudio’nun baş akustik uzmanları ve Oppo’nun kendi akustik ekibinin Avrupa’da yaptıkları araştırmalar, testler ve akortlar Enco X’in ses kalitesine de yansıtılmış durumda.

Oppo, ilk DBEE 1.0 Dinamik Ses teknolojisini 2007 yılında tanıtmıştı. Aradan geçen 14 yıldan sonra bu teknoloji evrilerek; bugün DBEE 3.0 olarak adlandırılan düzeye ulaştı. DBEE 3.0’da, yeni malzemeler, yeni bir yapı ve yeni teknolojiler yer alıyor. Oppo Enco X kablosuz kulaklıklar eş merkezli çift sürücülü bir tasarıma sahip. Öndeki manyetik kaplamalı sürücü yüksek frekansları yönetirken, arkadaki üç katmanlı kompozit dinamik sürücü orta ve düşük frekansları kontrol ediyor. Düşük gecikmeli kablosuz transferin gerçekleşmesini de LHDC desteği sağlıyor. LHDC üzerinden paralel çift hoparlörlerin oluşturduğu kombinasyon, Enco X’te kullanıcıların ses senkronizasyonunu minimum gecikmeyle elde edebilmesini sağlıyor.

1623931789_OPPO_Enco_X_Black__2_

Çoklu, gürültü engelleme modu

Çift çekirdekli bir Bluetooth gürültü azaltma çipine sahip olan Enco X, hibrit aktif gürültü önleme özelliğiyle birlikte sunuluyor. Kablosuz kulaklıkta dört farklı gürültü engelleme modu arasında dilediğiniz gibi ayarlama yapabiliyorsunuz. Örneğin, toplu taşımada seyahat halindeyken müziğinizin tadını alabilmek için maksimum gürültü önleme modunu tercih edebilirsiniz. Bu sayede bütün çevre gürültülerini egale ederek; müziğinize tamamen odaklanabilme şansı yakalayabilirsiniz. Dilerseniz de bir kafede kahvenizi yudumlarken veya ofis ortamına dikkat kesilerek gürültüyü yumuşatmak üzere gürültü önleme modunu seçebilirsiniz. Kulaklığınızı çıkarmadan çevrede olup bitenlerin farkında olmak istiyorsanız da şeffaf modu tercih edebilirsiniz. Son olarak da, isterseniz gürültü önleme özelliğini tamamen inaktif ederek sessiz bir ortamda dinleme deneyiminizi sürdürebilirsiniz.

Oppo Enco X’in gürültü engelleme mekanizması üç mikrofonlu gürültü kontrol algoritmasına sahip buna ek olarak; ayarlanabilir bir filtre tüm gürültüleri tanıyıp devreden çıkarabiliyor. Böylece gürültülü ve rüzgârlı ortamlarda bile sesiniz net bir şekilde duyuluyor.

Düşük gecikme ve yüksek senkronizasyon

Enco X TWS kulaklıklar, Oppo’nun daha önceki kulaklık modellerinde kullandığı gibi gecikmeyi engelleyen teknolojilere sahip. Binaural düşük gecikmeli Bluetooth iletimi daha iyi bir gecikme optimizasyonu ve daha güçlü gecikme azaltması sağlıyor. Kulaklıkta görsel-işitsel senkronizasyonun geliştirilmesiyle birlikte de; video izlemek ve oyun oynamak gibi aktiviteler daha eğlenceli hale getirilebiliyor.

1623931786_OPPO_Enco_X_White__6_

Pil ömrü

TWS kulaklıklarda en önemli unsurlardan biri de pil ömrü. Gerek kutuda sunulan pil ömrü; gerekse de kulaklıkların tek başına sunabildikleri pil ömrü gibi veriler, kullanıcıların kulaklık seçiminde en çok dikkat ettikleri parametrelerden. Peki Oppo Enco X kullanıcılara ne kadar pil ömrü sunabiliyor.

Oppo Enco X’in saklama kutusuyla sunabildiği toplam pil ömrü 25 saat müzik dinlemeye veya 15 saat telefon görüşmesi yapabilmeye denk geliyor. Şarj kutusu olmadan da; kulaklıkların dahili bataryalarıyla 5.5 saat müzik dinleyebilir veya 3.5 saat telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Gürültü engelleme modlarını kullandığınız zaman da tabi ki kulaklıkların çalışma süresi aşağı yönlü bir hareket gösteriyor. Maksimum gürültü önleme moduna geçtiğinizde kulaklığınız, eğer şarj kutusu varsa 20 saat, tek başınaysa da 4 saat çalışabiliyor.

Dokunmatik kontroller

TWS kulaklıkları kullanmayı kolaylaştıran bir diğer unsur da, dokunmatik kontrollerle yönetilebilmeleri. Benzer dokunmatik kontroller, Oppo Enco X’te de mevcut. Peki Oppo X’te dokunmatik kontrollerle nelere ulaşabiliyorsunuz.

•Çift tık kontrol: Kulaklıkların herhangi birine çift tıklayarak bir sonraki şarkıya geçebilir, gelen aramaya yanıt verebilir veya görüşmeyi sonlandırabilirsiniz.

•Kaydırarak kontrol: Kulaklıkların herhangi birini kaydırarak ses düzeyini kontrol edebilirsiniz.

•Dokun ve basılı tut kontrolü: Kulaklıkların herhangi birine dokunup bir saniye basılı tutarsanız seçilmiş iki gürültü önleme modu arasında değişim yapabilirsiniz.

• Üç tık kontrol: Bu kontrolle akıllı asistanları harekete geçirebilirsiniz.

Ayrıca bütün bu standart dokunmatik kontroller, kulaklık işlevleri menüsünden kişiselleştirilebiliyor.

1623931788_OPPO_Enco_X_Black__3_

Fiyat

Oppo Enco X’in, siyah ve beyaz olmak üzere 2 ayrı renk seçeneği bulunuyor. Oppo Enco X için belirlenen satış fiyatıysa 1.499 TL olarak açıklanmış durumda.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Windows 10’lu HP HP 245 G8 – 27J57EA İncelemesi | Güvenilir Performans Cihazı!

Yazan:

Windows 10 İşletim Sistemi Yüklü HP 254 G8 incelemesiyle karşınızdayız. Baştan belirtmeliyiz ki tam bir fiyat performans ürünü olarak karşılıyor kullanıcıları. İnce çerçevelerine eşlik eden şık kasasıyla gerek güvenlik kanadında gerek performans kanadında oldukça verimli bir cihaz. Hadi şimdi HP 245 G8 – 27J57EA ’nın güçlü ve güvenilir bir iş istasyonu olmasını sağlayan özelliklerini yakından inceleyelim.

reklam
Aorus reklamı


Göz atmak isteyebilirsiniz: OPPO Reno 5 Lite incelemesi! | Kamera odaklı yerli üretim telefon!


HP 245 G8 – 27J57EA ÖZELLİKLERİ:

• Koyu Kül Grisi Rengi

• 1.47 kg Ağırlık

• 32,4 cm genişlik x 22,59 cm dikey genişlik x 1,99 cm yükseklik

• 14 İnç Full HD IPS Ekran

• Parlama Önleyici Kaplama

• 250 Nite Varan Parlaklık

• NTSC Renk Gamutunun %45’ini Destekleme özelliğine sahip.

• HP True Vision Destekli 720 p çözünürlüğünde Kamera

• Çoklu Dokunma Hareketlerini Destekleme Özellikli Touchpad

• Stereo hoparlörler, tümleşik dijital mikrofon

• Wifi 5 Desteği

• Bluetooth 4.2 desteği

Orijinal Yazılım Avantajları;

Windows 10 ile tüm yazılım güncelleştirmelerini anında almak ve saldırılara karşı güncel kalmak önem kazanıyor. Çünkü;

• Kullanıcılar için online alışverişin daha da arttığı bugünlerde kimlik, kredi kartı, şifre vb. nin güvenliği için çok kritik. Her geçen gün online ortamların kullanımı ve dolayısıyla alışveriş oranı da artarken, kullanıcılar da Kimlik, kredi kartı ve banka bilgileri çalınma riski ile daha çok karşı karşıya. • Bilgisayarda tuttuğunuz her türlü dosya ve bilginin güvenliğini sağlama ,bilgilerin kaybedilmesini ya da dışardan erişimini engellenmesi için

• Uzaktan çalışmanın daha çok arttığı bugünlerde nereden çalışıyor olursanız olun performansı artırıp, güvenliği sağlamak için Cihazın Windows 10’a sahip olmasının avantajlarından biri de kesintiye uğramadan ve takılmadan yüksek performans sunuyor.

Hp 254 G8, iş yoğunluğunuza ayak uyduracak daha uzun süre kullanım ömrü sunan mobilite bir performans cihazı. Yani şöyle betimleyebiliriz. Orijinal yazılıma sahip bir cihaz satın alarak tüm riskleri ortadan kaldırabilir ve güvenle cihazınızı kullanabilirsiniz.

DONANIM Özellikleri;

• AMD Ryzen 3 3250U

• AMD Radeon Grafik Kartı

• 8 GB RAM

• 256 GB SSD

• 45 W/h Lityum İyon Pil Harici Güç Adaptörü

BAĞLANTI PORTLARI;

• 1 Adet Type C

• 1 Adet SD kart Okuyucu

• 2 Adet Type A USB

• 1 Adet HDMI Bağlantı Portu

• 3.5 mm’lik Kulaklık Girişi

• RJ45 Bağlantı Portu

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Sony WF-1000XM4 yakında Türkiye’de satışa sunulacak

1623411380_WF_1000XM4_S_Noise_Cancelling_Home_AP_Large Sony

Sony’nin hem kulak üstü hem de kulak içi kablosuz kulaklık modellerinin üst gamını oluşturan 1000XM serisi, TWS tarafındaki yeni üyesine kavuştu. Yakın zamanda ülkemizde de satışa sunulacak olan WF-1000XM4, bakalım halefi WF-1000XM3 kadar başarılı olabilecek mi?

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir: 2021’de SONY Xperia XZ1 Kullanmak


Sony WF-1000XM4 neler sunacak?

Sony, bize kalırsa ANC yani gürültü engelleme teknolojisini ürünlerinde en optimum şekilde kullanabilmeyi başaran şirket. WF-1000XM4’te de, umuyoruz ki Sony bu kaliteyi daha da yukarıya taşımıştır. Sony tarafından geliştirilen V1 işlemciye de sahip olan WF-1000XM4, QN1e çipinin gürültü engelleme performansını daha da yukarı taşımayı amaçlıyor. Sony tarafından geliştirildiği ve güçlendirildiği iddia edilen gürültü engelleme performansı ve Bluetooth “Çipte Sistem” teknolojisi, yine Sony’nin iddia ettiği üzere daha düşük bir güç tüketimine sahip.

Gürültü engelleme teknolojisi konusunda Sony’nin çiplerine destekte bulunan çifte mikrofonlar, her bir kulak için biri ileri diğeri geri beslemeli iki ayrı gürültü algılama fonksiyonu sayesinde ortam seslerini algılayabiliyor ve analiz edebiliyor. Sony’nin premium seviyedeki gürültü engelleme teknolojisinin temelleri de kendi yazılımlarıyla harmanlayarak kullandıkları üst kalite çiplere ve mikrofonlara dayanıyor.

1623411379_WF_1000XM4_S_KeyVisual_Large

Mıknatıs hacmi %20 artırılan 6 mm çaptaki sürücü birimi de, WF-1000XM4’ün gürültü engelleme yeteneğini artırmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor. Mıknatıs hacmindeki artış ve yüksek uyumluluk diyaframı düşük frekanslarda kulaklığın daha iyi performans göstermesini sağlarken düşük frekans aralığında yüksek hassasiyetli bir engelleme sinyali üreterek gürültü engellemeyi geliştirebiliyor.

Pasif gürültü engelleme konusunda da kulak içi bir kulaklık olmasının avantajlarını kullanan cihaz gürültü yalıtımlı kulaklık başlığı uçları sayesinde hem kulağa daha iyi oturuyor hem de pasif bir ses yalıtımı sağlıyor. Sony’nin belirttiğine göre yeni kulaklık başlığı uçları, kulaklık başlığı ucu ile kulak kanalı arasındaki yüzey temas alanını mümkün olduğunca artıran yumuşak ve elastik bir poliüretan köpük malzemeden üretilmiş. Sesi yalıtmak ve gürültüyü azaltmak üzere boşlukları ortadan kaldıran bu yapı aynı zamanda kulaklığın kulak kanalına daha stabil bir şekilde oturmasını sağlayarak takılmasını da kolaylaştırıyor.

Rüzgârlı ortamda da kulaklıkta bulunan “Otomatik Rüzgâr Gürültüsü Azaltma” modu, havanın rüzgârlı olup olmadığını algılayarak rüzgârı otomatik olarak bastırabiliyor.

Peki ses kalitesi ne durumda

Sony’nin yeni kulaklıklarını henüz deneyimleyemediğimiz için net bir şey söyleyemesek de; 1000XM serisi ilk modellerinden itibaren üst düzeyde bir ses kalitesine sahipti. LDAC gibi kablosuz müzik kodeklerinin en gelişmişini de kullanan Sony kulaklıklar, High-Resolution Audio Wireless desteği de sunabiliyor. LDAC nedir diye soranlar için de LDAC; günümüz standartlarında kablosuz bağlantıya en yakın noktada bulunan kablosuz ses aktarım kodeki.

1623411384_WF_1000XM4_Transparent_FB_mic_Mid

Sony WF-1000XM4, 6 mm sürücüler sayesinde, küçük boyutuna rağmen dinamik ses üretebiliyor. Yüksek uyumluluk sunan diyafram ise zengin bir bas aralığı ortaya koyabiliyor. Entegre İşlemci V1, ses kalitesini yükseltmenin yanı sıra bozulmayı da azaltabiliyor. LDAC codec işlemeyi ve DSEE Extreme’i kullanmayı da mümkün hale getiriyor.

Edge-AI (Yapay Zeka) kullanan DSEE Extreme (Dijital Ses Geliştirme Motoru), sıkıştırılmış dijital müzik dosyalarını gerçek zamanlı olarak yükseltebiliyor. Ayrıca enstrümanları, müzik türlerini ve vokal veya parça arası gibi her şarkıya özgü unsurları dinamik olarak tanıyabiliyor. Bununla da yetinmeyen DSEE Extreme yazılımı, sıkıştırmada müzikte kaybolan yüksek aralıklı sesi restore edebiliyor. Bu sayede Sony kulaklıklar ses kalitesini yine artırabiliyor.

Konuş ve Sohbete Başla (Speak-to-Chat) özelliği artık WF-1000XM4’te de mevcut

Speak-to-Chat özelliği, kulaklığı çıkarmadan kısa konuşmalar yapabilme imkanı sunuyor. Biriyle konuştuğunuz anda, Konuş ve Sohbete Başla özelliği otomatik olarak müziği duraklatıp ortam sesini kulağınıza vererek sohbet etmenizi sağlayabiliyor. Bize kalırsa bu özellik kulaklığınızı çıkarmak istemediğinizde veya elleriniz dolu olduğunda gayet kullanışlı hale geliyor. Üstüne üstlük konuşmanız bittiğinde WF-1000XM4 bunu algılayarak, otomatik olarak tekrar müziği çalmaya başlıyor. Sesinizi tanıyan yazılım sesinize tepki verip; dört mikrofon ve sensörle Hassas Ses Algılama Teknolojisini temel almakta.

1623411383_WF_1000XM4_Transparent_DriverUnit_Mid

WF-1000XM4‘te ‘Hızlı Dikkat’ modu da mevcut. Bu sayede, bir duyuruyu dinlemek veya kısa bir şey söylemek istiyorsanız, sesi anında azaltmak ve ortam sesini içeri almak için parmağınızı sol kulaklık üzerine yerleştirmek yeterli oluyor.

Kulaklığın anında durdurma ve anında çalma özelliği de müziğinizin otomatik olarak durdurulmasını sağlıyor. Kulaklık başlıklarını kulaklarınızdan çıkardığınızda cihazlar bunu algılayarak müziği durdurabiliyor ve yakınlık sensörü, kulaklık başlıklarından birini mi yoksa her ikisini birden mi taktığınızı tespit edebiliyor. Kulaklık başlığını yeniden taktığınızda ise müzik tekrardan devam ediyor.

Kulaklığın çağrı performansı ne durumda

Hassas Ses Algılama Teknolojisi sayesinde eller serbest görüşme yapabilmeniz mümkün. Hassas Ses Algılama Teknolojisi ile mikrofonları ve kemik iletimi sensörünü bir araya getiren WF-1000XM4, eller serbest görüşmeler için sesinizi algılıyor. Hüzmeleme mikrofonları da yalnızca sizin ağzınızdan çıkan sesleri algılayacak şekilde kalibre edilmiş durumda. Böylelikle bulunduğunuz ortam çok gürültülü olsa dahi her kelimeyi yakalar. Buna ek olarak, yeni kemik iletimi sensörü de yalnızca sesinizden gelen titreşimleri alır, ortam sesini kaydetmez, böylece görüşme yaparken konuşma seslerinin daha da net duyulmasını sağlar. Gürültü Engelleme, gürültülü durumlarda bile çağrının diğer ucundaki kişiyi daha net duymanızı sağladığından WF-1000XM4 ile görüşme yapma deneyiminize katkıda bulunur.

Tasarımda ne gibi değişiklikler yapıldı

Aslında Sony dünya üzerinde ilk kez kulak içi kulaklık satışa sunan şirket. 1982’de Sony tarafından piyasaya sunulan MDR-E252 bu noktada Sony için çok özel bir kulaklık idi. O günden bugüne dünyanın dört bir yanında kulak şekilleriyle ilgili büyük miktarda veriyi analiz ettiğini söyleyen Sony, bütün bu bilgi birikimini WF-1000XM4’te de kullandığını ifade ediyor. Kulak boşluğuna uygun bir kalıbı yeni bir ergonomik yüzey tasarımıyla bir araya getirerek kulaklığın kulağa daha stabil şekilde oturmasını sağlayan WF-1000XM4, Sony’nin belirttiği kadarıyla bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkmış bir ürün.

Sony’nin belirttiği bir diğer bilgiye göre de kulaklık, ses kalitesinden veya pil ömründen ödün vermeden, önceki nesle göre %10 daha küçük olacak şekilde yeniden tasarlanmış. Aynı şekilde Sony şarj kutusunu da %40 küçültmeyi başarmış.

1623411377_WF_1000XM4_S_In_Situ_WirelessCharging_Xperia_Large

Suya dayanıklılık

IPX4 sertifikası sayesinde WF-1000XM4 sıçramalara ve suya karşı da dayanıklı. Böylelikle yağmur altında otobüse de koşsanız rahat ofisinizde oturuyor da olsanız bu kulaklık sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

WF-1000XM4, Temmuz 2021’den itibaren Siyah ve Gümüş renk seçenekleriyle ülkemizde satışta olacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval