Sosyal medya

Genel

Amazon, MWC 2020’ye katılmayacağını açıklayan şirketler arasına katıldı

Amazon

Amazon, korona virüsü endişesi ile MWC 2020’ye (Mobil Dünya Kongresi) katılmayacağını açıklayan şirketler arasına katıldı. Çin’de ortaya çıkan virüs dünya genelinde teknoloji sektörünü etkilemeye devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Sony, MWC 2020’ye katılmayacağını resmen açıkladı!

reklam

Mobil Dünya Kongresi (MWC) katılımcı kaybetmeye devam ediyor

Amazon, korona virüsün getirdiği riskler nedeniyle dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan MWC’den çekilme kararı alan en yeni şirketlerden oldu. Organizasyon yetkilileri, 100 bin kişinin katılımını bekledikleri etkinliğin devam edeceğini söyledi. Ancak diğer şirketlerin de katılım konusunda kararsız olduklarını itiraf etti. Geçtiğimiz günlerde Sony, LG, Ericsson ve NVIDIA 24-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğe katılmayacaklarını açıklamışlardı.

mwc

 

Etkinliği düzenleyen GSMA, bazı büyük katılımcıların bu yıl fuara gelmemeye karar verdiklerini onayladı. Fakat 2800’den fazla katılımcı şirketle birlikte güçlü kalacaklarını belirtti. Ziyaretçilerin, katılımcıların sağlık ve güvenliklerinin en büyük kaygıları olduğunu dile getiren organizasyon yetkilileri Korona virüsü riskine karşı ek önlemler aldıklarını açıkladı. Bu önlemler arasında Virüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’in Hubei eyaletinden tüm katılımcılara etkinliğin yasaklanması ve daha önce Çin’de bulunan katılımcıların son 14 gün boyunca ülke dışında olduklarını kanıtlamaları zorunluluğu yer alıyor.

Görünüşe göre Korona virüsü Barcelona’da düzenlenecek olan Mobil dünya kongresini (MWC) bütün önlemlere rağmen olumsuz etkilemeye devam edecek. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütünün acil durum ilan etmesi ve Çin’de  salgının her geçen gün daha büyük kitlelere yayılması şirketlerin fuardan çekilmesinde bir numaralı neden olarak gözüküyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Hyundai i20’nin iç tasarımına ait yeni görseller paylaşıldı!

Hyundai‘nin küçük sınıftaki temsilcilerinden i20, radikal değişikliklerle yenilenerek karşımıza çıkacak. Üreticinin paylaştığı görseller ise i20’nin yüksek teknolojileri içeren iç tasarımını vurgular nitelikte.


İlginizi çekebilir: Ford Otosan salgın için maske üretimine başlıyor

reklam

Hyundai’nin yeni tasarım felsefesi olan “Sensuous Sportiness” ile (Türkçe’ye “duygusal sportiflik” olarak çevirebileceğimiz) daha dinamik çizgilere sahip olacak yeni i20, Ford Fiesta ve Peugeot 208 gibi segmentinin yıldızlarından biri olmayı hedefliyor. Güney Koreli üretici, yeni i20’nin iç tasarımı ile modern estetik ve tüm teknik özellikleri bir arada sunan geniş, havadar bir atmosfer yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Ön konsoldaki en dikkat çekici öğe, boydan boya uzanan havalandırma ızgarası oluyor. Yeni dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemine ait her biri 10.25 inç büyüklükte iki ekran bulunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen yeni i20’de, kablosuz şarj ve 8 hoparlörlü Bose ses sistemi gibi özellikler de bulunuyor.

Hyundai’nin söylediğine göre yeni i20’de, segmentinin “en kapsamlı” güvenlik sistemi yelpazesi yer alıyor. Navigasyon tabanlı aktif hız sabitleyici, hem yaya hem de bisikletli algılama ile yeni nesil İleri Çarpışma Önleme Sistemi ve akıllı hız sınırlayıcı gibi özellikler bunlardan bazıları. Yeni i20 boyutları konusunda önceki modele göre 24 mm daha alçak, 30 mm daha geniş ve 5 mm daha uzun. Dingil mesafesi ise 10 mm kadar arttırılan aracın bagaj hacmi ise 25 litre daha büyüyerek 351 litreye çıktı.

Yeni i20’deki motor seçenekleri nasıl olacak?

99 beygir ve 118 beygir olmak üzere iki adet 1.0 litrelik T-GDI benzinli ünite bulunuyor. 99 beygirlik modelde opsiyon olarak, 118 beygirlik modelde ise standart olarak 48 V değerinde hafif hibrit sistem sunulacak. Üreticinin dediğine göre 48 V hibrit sistem, aracın CO2 emisyonunu %3-4 civarında azaltacak. Ayrıca bu T-GDI motorların ikisini de 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla almak mümkün olacak.

Yeni i20’nin baz modelinde bulunacak olan 83 beygirlik 1.2 litrelik MPi motor seçeneği, 5 ileri manuel şanzımanla alınabilecek. Polo ve Fiesta‘nın rakibi yeni i20’nin satışına bu yaz, Avrupa’da başlanması bekleniyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

ABD’den Huawei tarafının çip satın alımlarına limit!

Yazan:

ABD ile Huawei arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Gelen yeni haberlere göre ABD, işlemci üretimi için çip satın alan firma için yeni bir limit getirmek istiyor.


İlginizi çekebilir; ABD Huawei için 45 gün ek süre verdi.

reklam

Amaç ABD pazarında Huawei etkinliklerini azaltmak

ABD ile Huawei arasında yaşanan casusluk davası gerginliği devam ediyor. Çin ile olan ticaret savaşları sebebiyle en çok hasar alan firmaların başında Huawei geliyor. ABD‘nin agresif adımları karşısında ayakta kalmaya çalışan Huawei yeni bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Zira ABD yeni bir lisans türü için çalışmalara başladı. Şöyle ki Huawei cephesinin donanım tedarik zincirini etkilemek amacıyla, çip üreten firmalara ABD‘den lisans alması zorunluluğu gelebilir. İlişkileri iyi olan ülkeleri de Huawei konusunda yönlendirmek isteyen ABD, bu karar ile elektronik piyasasına büyük bir hasar verebilir. Çünkü eninde sonunda bu lisans olayı yüzünden Huawei ile pek çok firmanın arası bozulacak. Bu limit durumunda da Huawei yeni alternatifler aramada zorlanmayacak iken, çip üreten firmalar yeni müşteriler aramak zorunda kalacaklar.

Amerikan yapımı ekipmanları ile donanım üretmeye devam eden Huawei, eğer gerçekleşirse bu hamleden sonra belli ki yeni iş ortakları bulmak için kolları sıvayacak. Sert bir ortamda geçen casusluk davası ile oldukça gerilen ilişkiler toparlanır mı bilinmez ama iki tarafın da davada savunduklarından geri adım atmayacakları çok açık. ABD ile yaşanılan gerginliğe rağmen üretimde geri kalmayan Huawei, Google servislerinin yer almadığı P40 serisini geçtiğimiz günlerde tanıttı.

Devamını oku

Diğer

Facebook Messenger bilgi servisi hazırlıyor!

Facebook Messenger platformu, COVID-19 hakkında bilgilendirecek bir bilgi servisi hazırlıyor!


İlginizi çekebilir: Facebook, bilgi kirliliğine karşı Messenger’a sınırlama getirecek!

reklam

Facebook Messenger bilgi servisi hazırlıyor!

    Facebook, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki COVID-19 hakkında oluşan bilgi kirliğini önlemek adına çalışmalara başlamıştı. Facebook şu anda, Messenger üzerinden insanlara salgın konusunda doğru bilgileri ulaştırabilmek adına bir bilgi servisi hazırlıyor. Facebook, Perşembe günü yaptığı açıklamada bu servisin; internetteki bilgi kirliliğini önlemeyi ve evinde karantinada kalan insanları birbiriyle iletişimde tutmayı hedeflediğini söyledi.

    Messenger‘da son derece hızlı bir kullanıcı artışı görülüyor. Stan Chudnovsky yaptığı açıklamada “Küresel boyutta video konferans görüşmelerine katılan insanların sayısı %70 arttı ve insanlar video konferanslarda iki kat daha fazla zaman geçiriyor.” dedi.

Bilgi kirliliği ile savaşmak adına Facebook Messenger‘ın koronavirüs verilerini online olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHOHastalık Kontrol Merkezinden ve UNICEF‘den alacak.

Devamını oku