Sosyal medya

Haber

AKP, sosyal ağ propaganda ekibi mi kuruyor?

The Daily Dot’ın haberine göre AKP, Gezi Parkı olaylarıyla birlikte iyiden iyiye öne çıkan sosyal ağlarda, halkın görüşlerini şekillendirmek için 6.000 kişilik bir sosyal ağ ekibi oluşturuyor. Wall Street Journal’dan gelenn bilgilere göre AKP, öncelikli hedef Twitter ve Facebook olmak üzere, Instagram ve YouTube da dahil birçok sosyal ağda kontrolü ele geçirmeyi hedefliyor.

Wall Street Journal’a yapılan açıklamada AKP sözcüsünün “Sosyal ağ gönüllülerini eğitirken, pozitif bir politika dili geliştirmeye odaklanıyoruz” dediği belirtiliyor. Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağlarda aktif olarak çalışacak gönüllülerin her zaman pozitif ve doğru bilgi aktaracağı aKP tarafından vurgulanıyor.

Daha önce Çin ve Vietnam’da da bu tip çalışmaların gerçekleştirildiği, propaganda taktiği olarak sosyal ağların kullanıldığı belirtiliyor. Her iki ülkenin de Reporters Without Borders oluşumu tarafından eleştirildiği ve “İnternet’in düşmanı “ olarak adlandırıldığı da başka bir ek bilgi. Mayıs ve Haziran ayında AKP’nin kontrol etmekte epey zorlandığı Gezi Parkı olaylarının ardından böyle haberler duymak, açıkçası İnternet özgürlüğü açısından biraz endişe verici. Bakalım bu olayların sonu nereye varacak.

Kaynak: http://www.dailydot.com/news/turkey-twitter-gezi-akp-propaganda/

Nokia’nın Android telefonu halen üretiliyor!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval