Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefon pazarının lideri Samsung

Counterpoint isimli teknoloji pazar araştırma şirketi tarafından yayınlanan rapora göre Samsung, en büyük payı elde ederek global akıllı telefon pazarının liderlik koltuğuna yeniden oturmayı başardı. Ayrıca Samsung, payını genişleterek Amerikan ambargosuyla boğuşan ikinci sıradaki Huawei’yle farkı büyüttü.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A02 ve M02, yeni Bluetooth sertifikaları aldı!

reklam
MSI reklamı

Counterpoint tarafından yayınlanan rapora göre, Huawei’nin pazar payında ciddi bir düşüş yaşandı. 2020 yılının Ağustos ayı itibarıyla Huawei’nin global akıllı telefon pazar payı %16’ya düşmüş durumda. Bu düşüşün sebebi ise Huawei’nin maruz kaldığı Amerikan ambargosu. Samsung ise pazar payını %22 seviyesine çıkardı ve akıllı telefon pazarının liderliğini ele geçirdi. Counterpoint’in Nisan ayının ardından paylaştığı raporda Samsung’un pazar payı %20 seviyesindeydi. Güney Koreli şirket, kısa bir sürede payını %2 büyütmeyi başardı. Huawei’nin pazar payı ise Nisan ayının ardından %21 seviyesindeydi ve şirket lider konumdaydı. Ambargo sebebiyle Çinli teknoloji devinin pazar payında kısa bir sürede %5 düşüş yaşandı.

akıllı telefon pazarının

Rapora göre, üçüncü sırada ise %12 ile global akıllı telefon pazar payını korumayı başaran Apple bulunuyor. iPhone 12 serisinin tanıtımıyla birlikte şirketin pazar payında artış bekleniyor. Dördüncü sırada ise %3 büyümeyle birlikte akıllı telefon pazar payını %8 seviyesinden %11 seviyesine yükselten Xiaomi bulunuyor. Geri kalan üreticiler ise toplam global akıllı telefon pazarının %40’lık dilimini elinde bulunduruyor.

Teknoloji ve oyun meraklısı, mühendis adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei akıllı telefonlar 3 yıl boyunca takılmadan kullanılabilecek!

Huawei akıllı telefonlar

Huawei, dün çok sayıda ürünü piyasaya sürdüğü ve yeni teknolojilerini kullanıcılara tanıttığı büyük bir konferans gerçekleştirdi. Huawei Mate 40 serisinin tanıtıldığı bu konferansta seriye ek olarak pek çok yeni akıllı aksesuar ve ürün tanıtımı yapıldı. Bu ürünler, Huawei Sound X, 50W kablosuz dikey şarj cihazı, Huawei Eyewear II ve Watch GT2 Porsche Design olarak sıralanıyor. Huawei‘nin yeni kablosuz kulak üstü kulaklığı Freebuds Studio da lansmanda gösterildi.


İlginizi çekebilir: DxOMark, akıllı telefon ekranlarını test etmeye başladı!

reklam
MSI reklamı

Huawei akıllı telefonlar daha mı dayanıklı üretilecek?

Geçtiğimiz gün yapılan lansmanda Huawei akıllı telefonlar ve cihazlara ek olarak Kirin 9000 ve Kirin 9000E yonga setleri tanıtıldı. Huawei Tüketici İşleri CEO’su Yu Chengdong, şirketin dört yıl önce söz verdiği gibi telefonların 18 ay boyunca takılmadan çalıştığını hatırlattı. Chengdong, şimdi ise yeni yonga setleri ile bu sürenin 36 aya yani 3 yıla çıktığını belirtti. Yani Kirin 9000 yonga seti kullanacak olan telefonlar artık 3 yıl boyunca takılma ve performans kaybı olmadan çalışabilecek.

Huawei akıllı telefonlar

Yeni Huawei akıllı telefonlar üzerinde yapılan testlerde, 36 aylık kullanımın ardından akıcılığın yalnızca %2,5 düşeceği görüntülendi. Bu, iki yıllık telefonların güncelleme bile almadığı düşünüldüğünde oldukça etkileyici gözüküyor. Huawei Mate 40 Pro, kullandığı Kirin 9000 5G yonga seti ile piyasadaki diğer telefonlara performans tarafında üstünlük kurdu. 36 ay boyunca bu cihazların takılma olmadan kullanılacak olması da uzun ömürlülük açısından büyük bir adım olacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefon patenti aldı!

Yazan:

Xiaomi

Katlanabilir telefonlar her geçen gün gelişirken henüz böyle bir model tanıtmayan şirketlerden Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefonun patentini aldı. Bu pazarda en çok Samsung’un modellerini görmekteyiz ancak LG Wing, Motorola Razr 5G ve Microsoft Surface Duo gibi farklı tasarımlara sahip cihazlar da geniş bir çeşitlilik yaratıyor. Bu doğrultuda Xiaomi’nin yeni telefonu kaydırılabilir ekranıyla dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, 80W kablosuz şarj teknolojisini duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Xiaomi kaydırılabilir ekranla şaşırttı

Bu yeni akıllı telefon tasarımı için patent dosyası şirket tarafından nisan ayında doldurulmuştu. Bugün, yani 23 Ekim itibariyle onaylanıp yayınlanan patent LetsGoDigital tarafından fark edildi. Tasarımda en çok dikkat çeken özellik ise içe doğru katlanmanın kaydırılabilir bir panel aracılığıyla yapılması.

xiaomi katlanabilir telefon

Aslında telefonun tasarımı Samsung Galaxt Z Fold serisinin neredeyse birebir aynısı. Ancak burada Xiaomi tarafından farklı yapılan şey, içe katlanan ekranda kamera için herhangi bir çentik bulunmuyor. Hatta dış ekranda dahi çentik yer almıyor çünkü ön kamera ünitesi ve ahize kaydırılabilir panelin hemen üstünde. Cihazın arka tarafında ise dörtlü, dik şekilde yerleştirilmiş kamera dizilimini görüyoruz. Sağ kenarda güç tuşu ve ses yükseltme-kısma tuşları yer alırken üst tarafta da bir adet mikrofon ve SIM kart girişi görünüyor. Patent görüntülerinde alt kısım yer almadığı için şarj ve kulaklık girişleri hakkında henüz bir bilgimiz yok.

 

 

xiaomi katlanabilir telefon

Her ne kadar bu tasarım özellikle kaydırılabilir ekranıyla kendine özgü olsa da Xiaomi, böyle bir cihazı imal edip satışa sunma konusunda temkinli davranabilir. Halihazırda katlanabilir ekranlar fiyatı belirli bir düzeyde arttırırken kaydırılabilir ekran konsepti maliyeti daha da üst seviyelere çekiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 30E Pro 5G de tanıtıldı!

Yazan:

huawei mate 30e pro 5g

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanında yeni Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın Mate 30 ailesine ek bir üye olarak Huawei Mate 30E Pro 5G modelini de tanıttı. Tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı olan telefon Kirin 990E işlemcisiyle dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

reklam
MSI reklamı

Huawei Mate 30E Pro 5G: Geçen yıla 5G eklendi!

Şirketin Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın serisine yeni bir model eklemesi ilginç bir hamle olarak görülebilir. Ancak özellikle Çin’de geniş kullanım alanlarına erişmeye başlayan 5G teknolojisine sahip bir başka model olarak düşünülürse iyi satış rakamları öngörülebilir. Telefon özellikle henüz detaylarına sahip olmadığımız Kirin 990E 5G işlemcisi ve 8GB RAM + 128 GB depolama işbirliğiyle öne çıkıyor. Bu işlemcinin Kirin 990’ın kısılmış versiyonu olabileceği söyleniyor.

huawei mate 30e pro 5g

Telefon tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı. Arka tarafta Leica imzalı dörtlü kamera dizilimi halka şeklinde yer alıyor. Burada 40 MP’lik ana kameraya 40 MP’lik ultra geniş açı lensi, 8 MP’lik telefoto kamera ve ToF sensörü eşlik ediyor. Ön tarafta ise 6.53 inç’lik 1176 x 2.00 piksel çözünürlüğündeki OLED panel ve 32 MP’lik özçekim kamerası yer alıyor. Gücünü 4.500 mAh’lik bataryadan alan telefon Android 10 üzerine kurulu EMUI 11 ile sunuluyor. Ayrıca batarya, 40W kablolu, 27W kablosuz ve 5W tersine kablosuz şarjı da destekliyor.

Son olarak Huawei Mate 30E Pro 5G, ekran altında gömülü parmak izi sensörüne ve IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına da sahip. Altı farklı renkte bugün satışa sunulacak telefonun fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler