Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Dosya

4.5G Bir Yılda Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

4.5g lte 1. yıl

LTE – Advanced, ülkemizde daha iyi bilinen adıyla 4.5G tam bir yıldır hayatımızda. İletişim hızımız ve kalitemiz bu bir yılda nasıl arttı, neleri daha fazla kullanmaya başladık? Hepsini sizin için derledik.

Ülkemizde son bir yılda yaşanan teknolojik değişim son yıllardaki en büyük atılımın sonucu olarak karşımıza çıkıyor. LTE – Advanced, yani ülkemizdeki ismiyle 4.5G mobil iletişim şebekesinin devreye girmesi üzerinden geçen bir yılda teknolojik alışkanlıklarımız çok hızlı şekilde değişti. Veri bağlantı hızlarının artması yalnızca bu işin bir ayağı. Görünmeyen tarafta yaşanan teknolojik ilerlemeler ise çok daha fazla alanda hayatımızı bize fark ettirmeden kolaylaştırıyor.

4.5G’nin en çok etkilediği alan olan veri hızı artışı, daha önce mümkün olmayan birçok hizmetin bugün var olmasını sağladı. Yüksek veri hızı gerektiren online TV izleme, görüntülü görüşme ve mobil cihazlardan video yayını gibi özelliklerin yaygınlaşmasını sağlayan 4.5G, yalnızca ,bir sene içinde HD kalitede televizyon yayınlarına erişmemizi ve yüksek çözünürlüklü olay yerinden sevdiklerimize veya takipçilerimize yayın yapabilmemizi mümkün hale getirdi.

4.5g mobil internet

Veri kullanımı konusunda ülke ortalamamı 3G zamanındaki aylık 1,6 GB ortalamadan 4,5G teknolojisinde aylık 5 GB seviyesine kadar ulaştı. Bu esnada veri kullanımının artmış olmasına rağmen faturalara yansıması aynı ölçüde olmadı. Bunun en büyük sebebi veri kullanım tarifelerinin de teknolojinin getirdiği çağa uygun şekilde artmış olması. Hatta Turkcell kullanıcıları, SpeedTest’in hizmetinin sağlayıcısı Ookla tarafından Şubat 2017’de yayınlanan rapora göre dünyadan çok daha hızlı LTE – Advanced bağlantı teknolojisini kullanırken dünyanın önde gelen operatörlerden daha düşük bir ücret de ödemişler. Bu ülkeler arasında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri,Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya var.

Sesin yerini görüntü alıyor

3G ile gelen görüntülü görüşme teknolojisi yerini uygulamalara bıraktı. Bugün WhatsApp ve yerli rakibi BiP başta olmak üzere birçok yazılı ve sesli iletişim yazılımı aynı zamanda görüntülü iletişimin kapılarını kullanıcılara açmış durumda. Hatta BiP kullanıcılarına baktığımızda görüntülü konuşmanın sesli konuşmayı geçtiğini görüyoruz.

Neden bugüne kadar bekledik? Çünkü 3G zamanında herkesin telefonu görüntülü konuşma standardını desteklemiyordu ve sorunlar çıkıyordu. En nihayetinde teknoloji firmaları gelişen internet teknolojisini akıllı telefonlarla kesiştiği yerde sağlam yazılımlarla karşımıza çıktı. Sıcak kanlı insanlar olduğumuz için birbirimizin yüzünü görmek de hoşumuza gitti herhalde. En nihayetinde 4.5G ile akıcı, berrak bir ses eşliğinde yüksek kaliteli görüntülü görüşme yapmayı halkımız çok sevdi.

4.5g volte

Görüntülü görüşme kadar gündelik alışkanlıklarımızı değiştiren bir diğer görüntülü iletişim aracı da mobil televizyonun oldu. Ülkemizde hizmet veren birçok video servisinin yanı sıra Turkcell TV+ gibi hizmetler herkesin her yerden televizyon izlemesine, premium içeriklerim aktarıldığı yeni mecraların ortaya çıkmasına da ön ayak oldu. Bunun yanında 3G devriyle kıyaslandığında televizyon seyir alışkanlıklarımız da mobile iyiden iyiye taşınmış oldu. Rakam vermek gerekirse cepten televizyon izleme sürelerimiz altı kat artmış durumda.

Yüksek kaliteli ses dönemli

Ülkemizdeki LTE – Advanced ağı sayesinde kullanıcılar normal sesli görüşmelerini bile yüksek kalitede yapabiliyorlar; uçaktaki WiFi üzerinden bile kendi telefon numaralarıyla arama yapabiliyorlar.

Bu iki teknoloji 4.5G ile hayatımıza giren VoLTE ve VoWiFi teknolojileri. Bu iki teknolojinin bir arada anılmasının sebebi 4.5G’nin getirdiği yeni iki özelliği kapsaması ve ses iletişimini daha kaliteli ve erişilebilir hale getirmesi. Aslında iki farklı şeyden bahsediyoruz.

VoLTE teknolojisi, diğer adıyla HD ses hizmeti, sesli çağrı geldiğinde telefonunuzun 3G’ye geçmeden sesli 4.5G üzerinden yüksek kaliteli olarak aktarmasını sağlayan bir teknoloji. Bu sayede 4.5G yalnızca veri hızlarını değil ses iletim kalitesini de artırdı.

4.5g vowifi

Diyelim ki uçaktasınız ve yalnızca kablosuz ağ bağlantısı var. VoWiFi imdadınıza yetişiyor. Sanki telefonunuz şebekeye bağlıymış gibi dünyanın neresinde olursanız olun telefonunuzdan herkesi arayabilir ve aranabilirsiniz. 4.5G’nin önemli iki teknolojik kazanımlarından iki tanesi de bu bahsettiğimiz VoLTE ve VoWiFi teknolojileri oldu.

Bulut teknolojileri yükselişte

4.5G’nin hızı ve iyileşen tepki süresi sayesinde daha önceden mümkün olmayan performans seviyeleri mümkün hale geldi. Genellikle yalnızca hızdan bahsediliyor olsa da baz istasyonlar arası geçiş sürelerinin düşmesi kesintisiz iletişim ve performanslı veri bağlantılarını mümkün hale getiriyor.

Bulut teknolojileri ve internet temelli hizmetler de yeni nesil iletişim teknolojilerinin faydalandığı bir diğer alan. Akıllı cihazlarının tüm verilerini bulut üzerinde depolamaya yarayan sistemler veri kayıplarını engelliyor ve tüm kullanıcılara her yerden ve her cihazdan erişilebilecek güvenli bir alan sağlıyor. 4.5G ile yükleme hızlarının yaklaşık 10 kata kadar artmış olması da bu noktada önemli bir destekçi olarak karşımıza çıkıyor.

Yerli baz istasyon testi gerçekleştirdi

Ülkemizin teknoloji konusunda ileri doğru büyük adımlar attığını görmek sevinç verici. Bu sevinç kaynaklarından bir tanesi de yerli üretim 4.5G baz istasyonun ilk testinin gerçekleşmesi oldu.

4.5g turkcell ulak yerli baz istasyon

Türkiye’nin yerli baz istasyonu projesi ULAK’a ilk adımlarından bu yana destek veren Turkcell tarafından yapılan test, İstanbul’da bulunan Turkcell Küçükyalı Plaza ile Erzincan şehir merkezi arasında BiP uygulaması üzerinden yapılan görüntülü görüşmeyle gerçekleştirildi. ASELSAN, Netaş ve Argela ile birlikte geliştirilen ve LTE – Advanced teknolojisini destekleyen yerli baz istasyon, Turkcell tarafından 1.200 saat boyunca test edildi.

Genel Yayın Yönetmeni / Editor-in-chief @HWPtr

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Redmi Display 1A monitörü tanıtıldı!

Redmi Display 1A

Redmi, yeni bilgisayar monitörü Display 1A modelini duyurdu. Monitör, 23.8 inç büyüklüğü, teknik özellikleri ve uygun fiyatı ile oldukça dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Sony ZV-1 vlog kamerası tanıtıldı!

Redmi Display 1A

Xiaomi’nin alt markası olan Redmi, akıllı telefonlarının dışında ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Redmi Smart TV ve RedmiBook dizüstü bilgisayar gibi ürünler çıkaran şirket, bunların yanına şimdi de bir bilgisayar monitörü ekledi.

Oldukça şık bir tasarımı ve çerçeveleri konumuna göre ince olan model,  çoklu kurulumlarla da oldukça uygun olduğu görünüyor. 23,8 inç boyutunda olan Redmi Display 1A, LCD IPS panelinde 1920×1080 piksel çözünürlük sunuyor. 250 nit parlaklığı bulunan ve 1000:1 kontrast değeri sunan cihaz, bünyesinde standart bağlantılar taşıyor. Ayrıca 60 Hz tazeleme hızına sahip olan monitör, griden griye 6 ms gecikmeye sahip.

Redmi Display 1A

Redmi’nin yeni monitörü, 178 derecelik görüş açısı sunuyor ve mavi ışık için TÜV Rheinland sertifikasını içeriyor. Display 1A bağlantı noktasında bir adet VGA ve bir adet de HDMI bağlantısı içeriyor. Monitör, 26 Mayıs’ta Redmi 10X serisi akıllı telefonlar, yeni bir Redmi Smart TV serisi ve Redmibook dizüstü bilgisayarlar ile birlikte piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Söz konusu monitörün bu özelliklerinin yanında en çok merak edilen kısmı ise elbette fiyatı. İlk olarak Çin pazarında çıkmasın beklenen Redmi Display 1A modelinin fiyat etiketi ise yalnızca 83 dolar olarak belirlenmiş. Oldukça şık bir ayak ve tasarım ile gelen bu monitörün ülkemize ne zaman geleceği ise henüz belli değil.

Devamını oku

Finans

LG 2020 1. çeyrek raporları açıklandı!

LG 1. çeyrek raporlarına göre şirket genel anlamda iyi bir çeyrek geçirmiş olsa dahi mobil tarafta sıkıntılar devam ediyor.

İlginizi çekebilir: GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

LG 2020 1. çeyrek gelirleri oldukça iyi ancak mobil tarafta hala sıkıntılar mevcut!

LG, alt işletmelerinin ekonomik sonuçlarını içeren 1. Çeyrek raporunu paylaştı. Güney Koreli şirket tarihinde ikinci defa yılın ilk çeyreğinde 1 trilyon KRW’ı (826 milyar dolar) aştı. Şirketin toplam geliri ise 12.4 milyar dolar oldu. LG’nin Ev Aletleri, Hava Çözümleri ve Ev Eğlencesi şirketleri 6.95 milyar dolar gelir ile oldukça iyi sonuçlar elde etti. Tüm bu olumlu tablonun yanı sıra LG Mobil hala pazarda kalabilmek için mücadele ediyor. İlk çeyrek sonuçlarına göre şirketin mobil tarafı 843.9 milyon dolar değerinde satış yapmış durumda. İşletmenin 200 milyon dolar zarar ettiği düşünülürse sonuç oldukça kötü. İşletmenin giderleri, pazarlama ve diğer masraflarının yanı sıra kalkınma için harcanan değerlerin sonucu olarak mobil tarafta böyle bir zarar ortaya çıkmakta. İlginçtir ki şirketin 2020 1. çeyrek sonuçları geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinden daha iyi fakat tabii ki de bu tablonun yeterli olmadığının hepimiz farkındayız.

LG Velvet

Koreli şirket geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %34 daha az akıllı telefon sattı. Tabii ki bu rakamlarda Çinli şirketlerin tedarik kesintilerinin de etkisi var. COVID-19 salgınından etkilenen tek şirket LG değil. Akıllı telefon satışlarında önümüzdeki yıl için genel bir düşüş beklenmekte. İçinde bulunduğumuz günlerde kullanıcıların daha temel ihtiyaçlarına öncelik vermeleri hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Şirketin son akıllı telefonu LG Velvet 5G oldukça büyük bir önem ifade ediyor. Yakında çıkacak telefon LG’nin yıllardır bir numaralı serisi olan G serisinin yerini alacak. Ancak söylentilere göre telefonun fiyatı Snapdragon 765G kullanan bir cihaza göre oldukça pahalı olacak. Bu hamlesi LG mobil için oldukça riskli olabilir.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Motorola Edge tüm özellikleri ile Google Play listesinde görüldü!

Motorola Edge

Motorola’nın 22 Nisan’da tanıtacağı Edge modelinin teknik özellikleri Google Play listesinde görüldü.

İlginizi çekebilir: Meizu 17, 17 Nisan’da tanıtılacak!

Motorola Edge’in özellikleri Google Play listesinde görüldü!

Motorola 22 Nisan’da Edge+ olarak adlandırılan yeni amiral gemisi ve daha sadeleştirilmiş özelliklere sahip sürümü olan Edge modelini tanıtacak. Edge modeli, orta üst sınıf cihazlar içerisinde 5G bağlantı teknolojisini de destekleyerek fark yaratacak gibi gözüküyor. Cihazın tasarımını daha önce sızan görseller sayesinde görmüştük. Şimdi Google Play listesinde telefonun teknik özellikleri de açığa çıktı.

Motorola Edge

Motorola Edge özellikleri

Motorola Edge, Qualcomm’un entegre 5G modemi bulunan Snapdrogan 765G işlemcisine sahip. Telefon 6GB RAM ve 128GB dahili depolama ile birlikte geliyor. Listede  telefonun 6.6 inçlik bir panel ve FullHD+ çözünürlüğe sahip olduğu görülüyor. Ayrıca 2020 yılında sıkça görmeye başladığımız 90Hz ekran tazeleme oranına sahip.

Motorola Edge arka tarafında 3lü kamera kurulumu ile geliyor. 64MP ana kameraya 16MP ultra geniş açı ve 8MP telephoto üniteleri eşlik ediyor. Telefonun ön tarafında ise kullanıcıları 25MP özçekim kamerası ve ekran içi parmak izi taracısı karşılıyor. Batarya tarafında ise 4.500mAh pil tercih edilmiş. Şirketin Edge modeli için nasıl bir fiyat belirlediği henüz netlik kazanmadı ancak orta üst sınıf telefonlara göre yüksek bir fiyatlandırmaya sahip olması şaşırtıcı olmayacak. Özellikle işlemci ve kamera tarafındaki güncel tercihler buna işaret ediyor. Motorola’nın yeni serisi Edge ve Edge+ 22 Nisan’da tanıtılacak.

Devamını oku