Sosyal medya

Rehber

360 Derece Kameralar | HWP Özel

360 derece kameralar artık standart kamera sistemlerinin değişmez bir parçası haline gelmeye başladı. Hardware Plus olarak bu rehberimizde sizlere bu kameralar için en uygun seçenekleri anlatıyoruz.

Selife ile Başlayan Furya

Son yılların modası özçekimlerden ötürü üreticiler ön kamera çözünürlüğünü arttırdılar ve hatta yanına flaş eklediler. Özçekim çubuklarının popüler olmasının nedeniyse ön kameraların yakınlığından ötürü kötü çıkan yüzler. Ayrıca toplu özçekimler için de çubuk taşımak gerekebiliyor. Bazı firmalarsa ön kamera sayısını ikiye çıkardılar ve ikinci ön kameraya geniş açılı lens yerleştirip grup özçekim modunu tanıttılar. Daha geniş alanı görüntüleme imkânı veren özel lenslerdeki en belirgin sorun balık gözü efekti yani bombe oluşması. Bu sorun genelde nesnelere yaklaşınca kendini belli ediyor.

reklam

360 Derece Kameralar

Aksiyon kameralarının da sorunu bu. 135 derece gibi geniş açılı lensler kullanarak daha fazla görüntü alıyorlar ama bozulmalar var ama genelde yakın değil uzak nesneleri yani ortamları çektiğiniz için sıkıntı belirgin olmuyor. Bir zamanlar akıllı telefon kameraları açısından büyük yenilik olarak tanıtılmış olan panoramik çekim modu da benzer sorunlar içeriyor. Kamerayı belirli bir hızla yatay eksende döndürerek 360 derece panoramik çekim yapmak mümkün ama hız ve lens açısını korunmak zorunda yoksa görüntüde yırtılmalar ve atlamalar görülebiliyor. Farklı fotoğrafları birleştiren yazılımın en iyi sonucu vermesi için tripod şart.

Tripod ve Aparatlar

Panoramik fotoğraf ya da zaman aralıklı video çekerken tripod kullanılmalı dedik ama telefon ya da fotoğraf makinesi bağlantısında kullanılan yöntem de etkili çünkü kamera alıcısı dönerden merkezi bir nokta esas alınmazsa paralaks etkisi kaçınılmaz oluyor. Kamera altındaki tripod bağlantı noktası lens ile birebir örtüşmüyor. Bunu telafi eden düğüm kaydırma (nodal slide) adlı özel aparatlar var ve görevleri belirli bir kaydırmayla lensin daima merkez nokta etrafından dönmesini sağlamak. Elbette bir miktar ayar yapmanız gerekecek ama sonuçlar açısından değer.

Fotoğraf çekerken kısa sürede sonuca gidebilirsiniz ama zaman aralıklı videolarda bekleme süresi yüksek. Amacınız sürekli olarak 360 derece görüntü sunan bir video çekmek ya da akış olarak sunmaksa en az iki kameralı cihazlar kullanmanızda fayda var. Son zamanların ilgi çekici yeniliği VR gözlüklerle birlikte 360 derece kameraların sayısı hızla arttı. İşte bu sayede 360 derece kamera kullanarak eşsiz çekimler yapabilir ve sonrasında VR gözlük desteğiyle diğer kullanıcıların izlemesine olanak verebilirsiniz. Etkileşimli videolar sayesinde VR gözlük giyen kullanıcılar başlarını çevirerek sanki o ortamdaymış gibi deneyim elde edebilirler.

360 Derece Kameralar İçin En İdeal Seçimler

Genel çözüm biri öne, diğeri arkaya bakan iki kamera yerleştirmek ve bunlara 180 derece geniş açılı lensler eklemek. Ardından dahili işlemci ve yazılım sayesinde görüntüler anında birleştiriliyor ve bozulma etkisi ortadan kaldırılıyor ama şunu unutmamak gerekiyor: insan gözleri gibi belirli aralıkta iki kamera alıcısı yan yana kayıt yapmadığı için bu ucuz modellerde 3B derinlik hissini tam olarak elde edemiyoruz. Samsung Gear 360, LG 360 Cam ve diğerleri bu kategoriye giriyor. 200 dolardan başlayan ucuz seçeneklerde çözünürlük epey düşük ve 1080p altına inebiliyor. Yakından bakınca uzak kenarlarda bulanıklaşma hissedilebiliyor. Daha büyük ve pahalı modellerde başarı artıyor ama sürekli cebinizde taşımanız için uygun değiller. Siz pahalı bir modele yatırım yapıp çekim gerçekleştirseniz bile paylaşacağınız ortamlar bu çözünürlüklere destek vermiyor olabilir! YouTube ve Facebook gibi ortamlara gönderdiğiniz 360 derece çekimler sıkıştırmadan nasibini alıyor. Bir diğer sorunsa çekimler sırasında görüntüleme alanında kaçamayacak olmanız. Nerede durursanız durun siz de videolarda yer alacaksınız.

GoPro Fusion

360 Derece Kameralar

Aksiyon kamerası denince akla gelen ilk isim olan GoPro artık 360 derece çekim desteği de veriyor. İddialı seçeneklerden biri olmasını sağlayacak biçimde 5.2K kalitesinde 30 FPS çekim yapabiliyor. Diğer GoPro modelleri gibi kullanıcı dostu bir arabirime sahip. 60 FPS içinse 3K değerine inmek şart. Video kalitesi rakip seçeneklerden iyi. Bunu parlak ortamda patlamayan renkler ve karanlık ortamda kaybolmayan detaylardan anlayabiliyoruz. 18 MP kalitesinde fotoğraf çekme desteği de var. 5 metre derinliğe kadar su geçirmez ama 699 dolar olan fiyat biraz yüksek gelebilir.

Kodak Pixpro 4KVR360

360 Derece Kameralar

4K kalitesinde çekim yapabilen iki aksiyon kamerasının birleşimi gibi görülebilir. 4K@30 kalitesinde 360 derece video ve fotoğraf çekebilen cihazda 20 MP’lik çift alıcı var. Arzu ederseniz 60 FPS değerine çıkabilirsiniz ama Full HD’ye inmeniz gerekecek. 1440p seviyesindeyse 120 FPS mümkün. Kullanıcı dostu olacak biçimde birleştirme işlemini otomatik olarak gerçekleştiriyor. YouTube ve Facebook ortamlarında paylaşmak son derece kolay. Android ve iOS uyumlu uygulamalarıyla çekim sırasında canlı görüntü alınabiliyor. 599 dolar olması bekleniyor.

Ricoh Theta V 360

360 Derece Kameralar

Aksiyon kameralarından çok basit bir aksesuar görünümünde ama 4K kalitesinde kayıt desteği eksik değil. Daha önceki Theta modelinin güncellenmiş hali ve 4K dışında canlı akış ve çevresel ses desteği ekliyor. Yüksek hızlı Wi-Fi bağlantısıyla aktarımı 2,5 kata kadar hızlandırabiliyor. İyileştirilmiş parlaklık ve beyaz dengesiyle görüntüler daha net. 14 MP fotoğraflar çekebilen cihazın 19 GB dahili depolama alanı var. Buna, 40 dakika uzunluklu 4K kalitesinde H.264 video sığabiliyor. Bluetooth üzerinden akıllı telefona bağlayıp mobil uygulamalarıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz. 430 dolar olacağı söyleniyor.

LG 360 CAM

360 Derece Kameralar

Alınabilecek en uygun fiyatlı 360 derece kameralardan biri olan LG 360 CAM aslında G5’in arkadaşlarından biri olarak ilan edilmişti ve tam bir set oluşturmak adına LG 360 VR gözlüklerle kullanılması öneriliyor. 13 MP kalitesinde 200 derece geniş açılı lense sahip çift kamerası var. Pahalı seçenekler aksine en fazla 2K kalitesinde çekim yapabiliyor. 1200 mAh kapasiteli şarjlı batarya ve sadece 4 GB depolama alanı sunuyor ama microSD kartlar eklenebiliyor. Çekilen görüntüleri YouTube ve Google Street View’e gönderme desteği veriliyor. 199 dolar fiyatıyla dikkat çekiyor.

Samsung Gear 360 (2017)

Samsung’un 2016 yılında sunduğu Gear 360 güncellendi ve aynı zamanda fiyatı aşağı çekildi. Alt kısımdaki katlanır tripod veda etti ama asıl ilerleme artık 4K kalitesinde çekim yapabilen balık gözü efektli dual kamera. İsterseniz 15 MP kalitesinde 360 derece fotoğraflar da çekebilirsiniz. Öne çıkarılan özellikse canlı yayın desteği. Facebook ve YouTube üzerinden 360 derece video akışına geçebilirsiniz ama bunun için öncelikli şart uyumlu bir Samsung akıllı telefona sahip olmanız! Bu yüzden Samsung Galaxy S8 alanlara belirli bir indirim uygulanıyor ve 299 dolara alınabiliyor. Eğer Samsung telefonunuz yoksa da videoları YouTube’a aktarmanız mümkün ama çetrefilli yöntemleri olduğunu söyleyelim.

 

Garmin VIRB 360

 

360 Derece Kameralar

Navigasyon ürünleriyle tanınan Garmin’in 360 derece kamera alanına giriş modeli VIRB 360 oldu. Üst sınıf seçeneklerden biri olduğunu belli edercesine 5,7 K çözünürlükte 30 FPS çekim yapabiliyor. 15 MP fotoğraflar çekebilen kamerada dört ayrı mikrofon bulunuyor ve her yandan gelen sesi yakalayabiliyor. Sağlam gövdeye sahip dayanıklı cihazın 30 metreye kadar su geçirmezlik iddiası var. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklara karşı gelebiliyor. GPS ve GLONASS üzerinden uydulara bağlanabilen VIRB 360 bu sayede konum bilgisini katman olarak videolar üzerine ekleyebiliyor. 699 dolar fiyatıyla en pahalı seçeneklerden biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

Başlangıçtan profesyonele drone seçimi | Hangi drone size göre?

Başlangıçtan profesyonele drone seçimi | Hangi drone size göre?

MediaMarkt için hazırladığımız video serimizde bu sefer drone konusunu ele alıyoruz. Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom, Tello, Mavic Mini ve Mavic Air gibi çeşitli ürün skalasına sahip olan DJI standından aktarıyoruz.


İlginizi çekebilir; MediaMarkt’tan Sevgililer Günü kampanyası başladı!

reklam

Hangi drone modeli kime göre?

  • Yeni drone öğrenenler ve çocuklar için ideal olan Tello, ufak yapısı neticesinde hem rahat taşınabilir hem de izin gerektirmeden uçurabileceğiniz bir cihaz. İlk heves açısından ya da çocuk yaştaki meraklı kullanıcılar için fazlasıyla ideal.
  • Mavic Mini’ye gelecek olursak tam bir meraklı ve eğlence aracı diyebiliriz. Mavic ailesinin birçok özelliğini barındıran ve taşınabilir olan Mavic Mini, drone seçiminde tam bir fiyat/performans canavarı.
  • Mavic Air ise bireysel olarak profesyonel çekimleriniz için yanınızda. Klip ve özel çekimler dahil herhangi bir çekimde kullanabilirsiniz.
  • Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom, ya da kısaca Mavic 2 ailesi ise tam bir profesyonel kullanım aracı. Kullandıkça sizi etkileyen ve yeteneklerinizi sonuna kadar gösterebileceğiniz cihaz olan Mavic 2 ile belgesel bile çekebilirsiniz. İyi seyirler…
Devamını oku

İnternet

Facebook geçmiş temizleme aracını kullanıma sundu!

Facebook geçmiş temizleme aracını tüm ülkeler için kullanıma sundu. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg‘in kişisel bloğunda yayınladığı “Gizliliğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağınız bir 10 yıl başlıyor” başlıklı makalesi ile tanıtılan özellik bakalım bizlere neler sunuyor ?

Özellikle gizlilik konusunda endişesi bulunan kullanıcıları sevindirecek özellik, ülkemizde Facebook Dışı Hareketler adıyla kullanıma sunuldu. Özellik kapsamında hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz 3. parti oyun, uygulama ve internet siteleri üzerinden Facebook’ a sağlanan kişisel verilere erişim sağlayabilir, istemediklerinizi Facebook veri tabanından temizleyebilir veya cihazlarınıza indirebilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: WhatsApp için karanlık mod nihayet yayınlandı!

Kişisel veriler Facebook ile neden paylaşılıyor ?

Sosyal medya platformlarının çoğu ücretsizdir ve gelir kaynaklarının büyük bir kısmını reklam servisleri oluşturur. Tabii ki doğru kişiye doğru reklamı doğru zamanda göstermenin en kolay yolu kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini ve kullanım alışkanlıklarını bilmek olacaktır. Veri paylaşımı elbette kullanıcılara da avantajlar sağlıyor. Örneğin; aralık ayında vantilatör reklamı görmemek veya ilgilendiği bir ürün ile ilgili fırsatlarla karşılaşmak . Bu bilgilere ek olarak bu verilerin sizin onayınız alınmadan paylaşılmadığını da belirtelim.

Facebook dışı hareketler özelliği nasıl kullanılır ?

Bu özelliği Facebook’un masaüstü sürümünde kullanmak için Ayarlar-Facebook Bilgilerin-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izleyebilir veya linke tıklayabilirsiniz.

 

Uygulamanın Android ve iOS sürümlerinde ise Ayarlar-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izlemelisiniz.

Devamını oku

Rehber

Modem ve router seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Modem ve router seçiminde nelere dikkat edilmeli?

MediaMarkt desteğiyle hazırladığımız yeni videomuzda modem ve router seçimine odaklandık. Modem ve router tercihinde elbette bağlı olduğunuz internet bağlantınız önem arz ediyor.


İlginizi çekebilir; Kablosuz kulaklık alırken bilinmesi gerekenler – Tavsiye ettiklerimiz

reklam

ADSL, VDSL, VDSL 2 ve fiber bağlantılarınız neticesinde satın aldığınız pakete uygun hızda modem almanız önemli. Yeni nesil internet bağlantılarında eski bir modemi kullanmak internet hattınız iyi olsa da düşük ya da sık sık bağlantı problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Aynı zamanda modem ya da router modelinin desteklediği hız kadar bağlantı desteği, sunduğu özellikler ve port sayısı da önemli bir konumda. Evin büyüklüğüne göre menzili geniş bir modem/router tercih etmeniz gerekebilirken bunu menzil genişletici ya da mesh adı verilen sistem ile halledebilirsiniz.

Konunun detaylarını videomuzda görebilirsiniz. İyi seyirler…

Devamını oku