Sosyal medya
MSI reklamı

Rehber

360 Derece Kameralar | HWP Özel

360 derece kameralar artık standart kamera sistemlerinin değişmez bir parçası haline gelmeye başladı. Hardware Plus olarak bu rehberimizde sizlere bu kameralar için en uygun seçenekleri anlatıyoruz.

Selife ile Başlayan Furya

Son yılların modası özçekimlerden ötürü üreticiler ön kamera çözünürlüğünü arttırdılar ve hatta yanına flaş eklediler. Özçekim çubuklarının popüler olmasının nedeniyse ön kameraların yakınlığından ötürü kötü çıkan yüzler. Ayrıca toplu özçekimler için de çubuk taşımak gerekebiliyor. Bazı firmalarsa ön kamera sayısını ikiye çıkardılar ve ikinci ön kameraya geniş açılı lens yerleştirip grup özçekim modunu tanıttılar. Daha geniş alanı görüntüleme imkânı veren özel lenslerdeki en belirgin sorun balık gözü efekti yani bombe oluşması. Bu sorun genelde nesnelere yaklaşınca kendini belli ediyor.

reklam

360 Derece Kameralar

Aksiyon kameralarının da sorunu bu. 135 derece gibi geniş açılı lensler kullanarak daha fazla görüntü alıyorlar ama bozulmalar var ama genelde yakın değil uzak nesneleri yani ortamları çektiğiniz için sıkıntı belirgin olmuyor. Bir zamanlar akıllı telefon kameraları açısından büyük yenilik olarak tanıtılmış olan panoramik çekim modu da benzer sorunlar içeriyor. Kamerayı belirli bir hızla yatay eksende döndürerek 360 derece panoramik çekim yapmak mümkün ama hız ve lens açısını korunmak zorunda yoksa görüntüde yırtılmalar ve atlamalar görülebiliyor. Farklı fotoğrafları birleştiren yazılımın en iyi sonucu vermesi için tripod şart.

Tripod ve Aparatlar

Panoramik fotoğraf ya da zaman aralıklı video çekerken tripod kullanılmalı dedik ama telefon ya da fotoğraf makinesi bağlantısında kullanılan yöntem de etkili çünkü kamera alıcısı dönerden merkezi bir nokta esas alınmazsa paralaks etkisi kaçınılmaz oluyor. Kamera altındaki tripod bağlantı noktası lens ile birebir örtüşmüyor. Bunu telafi eden düğüm kaydırma (nodal slide) adlı özel aparatlar var ve görevleri belirli bir kaydırmayla lensin daima merkez nokta etrafından dönmesini sağlamak. Elbette bir miktar ayar yapmanız gerekecek ama sonuçlar açısından değer.

Fotoğraf çekerken kısa sürede sonuca gidebilirsiniz ama zaman aralıklı videolarda bekleme süresi yüksek. Amacınız sürekli olarak 360 derece görüntü sunan bir video çekmek ya da akış olarak sunmaksa en az iki kameralı cihazlar kullanmanızda fayda var. Son zamanların ilgi çekici yeniliği VR gözlüklerle birlikte 360 derece kameraların sayısı hızla arttı. İşte bu sayede 360 derece kamera kullanarak eşsiz çekimler yapabilir ve sonrasında VR gözlük desteğiyle diğer kullanıcıların izlemesine olanak verebilirsiniz. Etkileşimli videolar sayesinde VR gözlük giyen kullanıcılar başlarını çevirerek sanki o ortamdaymış gibi deneyim elde edebilirler.

360 Derece Kameralar İçin En İdeal Seçimler

Genel çözüm biri öne, diğeri arkaya bakan iki kamera yerleştirmek ve bunlara 180 derece geniş açılı lensler eklemek. Ardından dahili işlemci ve yazılım sayesinde görüntüler anında birleştiriliyor ve bozulma etkisi ortadan kaldırılıyor ama şunu unutmamak gerekiyor: insan gözleri gibi belirli aralıkta iki kamera alıcısı yan yana kayıt yapmadığı için bu ucuz modellerde 3B derinlik hissini tam olarak elde edemiyoruz. Samsung Gear 360, LG 360 Cam ve diğerleri bu kategoriye giriyor. 200 dolardan başlayan ucuz seçeneklerde çözünürlük epey düşük ve 1080p altına inebiliyor. Yakından bakınca uzak kenarlarda bulanıklaşma hissedilebiliyor. Daha büyük ve pahalı modellerde başarı artıyor ama sürekli cebinizde taşımanız için uygun değiller. Siz pahalı bir modele yatırım yapıp çekim gerçekleştirseniz bile paylaşacağınız ortamlar bu çözünürlüklere destek vermiyor olabilir! YouTube ve Facebook gibi ortamlara gönderdiğiniz 360 derece çekimler sıkıştırmadan nasibini alıyor. Bir diğer sorunsa çekimler sırasında görüntüleme alanında kaçamayacak olmanız. Nerede durursanız durun siz de videolarda yer alacaksınız.

GoPro Fusion

360 Derece Kameralar

Aksiyon kamerası denince akla gelen ilk isim olan GoPro artık 360 derece çekim desteği de veriyor. İddialı seçeneklerden biri olmasını sağlayacak biçimde 5.2K kalitesinde 30 FPS çekim yapabiliyor. Diğer GoPro modelleri gibi kullanıcı dostu bir arabirime sahip. 60 FPS içinse 3K değerine inmek şart. Video kalitesi rakip seçeneklerden iyi. Bunu parlak ortamda patlamayan renkler ve karanlık ortamda kaybolmayan detaylardan anlayabiliyoruz. 18 MP kalitesinde fotoğraf çekme desteği de var. 5 metre derinliğe kadar su geçirmez ama 699 dolar olan fiyat biraz yüksek gelebilir.

Kodak Pixpro 4KVR360

360 Derece Kameralar

4K kalitesinde çekim yapabilen iki aksiyon kamerasının birleşimi gibi görülebilir. 4K@30 kalitesinde 360 derece video ve fotoğraf çekebilen cihazda 20 MP’lik çift alıcı var. Arzu ederseniz 60 FPS değerine çıkabilirsiniz ama Full HD’ye inmeniz gerekecek. 1440p seviyesindeyse 120 FPS mümkün. Kullanıcı dostu olacak biçimde birleştirme işlemini otomatik olarak gerçekleştiriyor. YouTube ve Facebook ortamlarında paylaşmak son derece kolay. Android ve iOS uyumlu uygulamalarıyla çekim sırasında canlı görüntü alınabiliyor. 599 dolar olması bekleniyor.

Ricoh Theta V 360

360 Derece Kameralar

Aksiyon kameralarından çok basit bir aksesuar görünümünde ama 4K kalitesinde kayıt desteği eksik değil. Daha önceki Theta modelinin güncellenmiş hali ve 4K dışında canlı akış ve çevresel ses desteği ekliyor. Yüksek hızlı Wi-Fi bağlantısıyla aktarımı 2,5 kata kadar hızlandırabiliyor. İyileştirilmiş parlaklık ve beyaz dengesiyle görüntüler daha net. 14 MP fotoğraflar çekebilen cihazın 19 GB dahili depolama alanı var. Buna, 40 dakika uzunluklu 4K kalitesinde H.264 video sığabiliyor. Bluetooth üzerinden akıllı telefona bağlayıp mobil uygulamalarıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz. 430 dolar olacağı söyleniyor.

LG 360 CAM

360 Derece Kameralar

Alınabilecek en uygun fiyatlı 360 derece kameralardan biri olan LG 360 CAM aslında G5’in arkadaşlarından biri olarak ilan edilmişti ve tam bir set oluşturmak adına LG 360 VR gözlüklerle kullanılması öneriliyor. 13 MP kalitesinde 200 derece geniş açılı lense sahip çift kamerası var. Pahalı seçenekler aksine en fazla 2K kalitesinde çekim yapabiliyor. 1200 mAh kapasiteli şarjlı batarya ve sadece 4 GB depolama alanı sunuyor ama microSD kartlar eklenebiliyor. Çekilen görüntüleri YouTube ve Google Street View’e gönderme desteği veriliyor. 199 dolar fiyatıyla dikkat çekiyor.

Samsung Gear 360 (2017)

Samsung’un 2016 yılında sunduğu Gear 360 güncellendi ve aynı zamanda fiyatı aşağı çekildi. Alt kısımdaki katlanır tripod veda etti ama asıl ilerleme artık 4K kalitesinde çekim yapabilen balık gözü efektli dual kamera. İsterseniz 15 MP kalitesinde 360 derece fotoğraflar da çekebilirsiniz. Öne çıkarılan özellikse canlı yayın desteği. Facebook ve YouTube üzerinden 360 derece video akışına geçebilirsiniz ama bunun için öncelikli şart uyumlu bir Samsung akıllı telefona sahip olmanız! Bu yüzden Samsung Galaxy S8 alanlara belirli bir indirim uygulanıyor ve 299 dolara alınabiliyor. Eğer Samsung telefonunuz yoksa da videoları YouTube’a aktarmanız mümkün ama çetrefilli yöntemleri olduğunu söyleyelim.

 

Garmin VIRB 360

 

360 Derece Kameralar

Navigasyon ürünleriyle tanınan Garmin’in 360 derece kamera alanına giriş modeli VIRB 360 oldu. Üst sınıf seçeneklerden biri olduğunu belli edercesine 5,7 K çözünürlükte 30 FPS çekim yapabiliyor. 15 MP fotoğraflar çekebilen kamerada dört ayrı mikrofon bulunuyor ve her yandan gelen sesi yakalayabiliyor. Sağlam gövdeye sahip dayanıklı cihazın 30 metreye kadar su geçirmezlik iddiası var. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklara karşı gelebiliyor. GPS ve GLONASS üzerinden uydulara bağlanabilen VIRB 360 bu sayede konum bilgisini katman olarak videolar üzerine ekleyebiliyor. 699 dolar fiyatıyla en pahalı seçeneklerden biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

En iyi modem modelleri – Satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Yazan:

En iyi modem modelleri makalemizde, bir modem satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz konusunu açıklıyoruz. Ayrca ihtiyacınıza göre satın alabileceğiniz modelleri de sizin için sıralıyoruz.

Bildiğiniz gibi modemler, evimizde ya da işyerimizde internet kullanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz yegane ürün. Ayrıca son dönemde akıllı TV, akıllı telefonlar, tablet, dizüstü bilgisayarlar ve diğer internet bağlantısına sahip ürünlerin artması, seçeceğimiz modemin önemini arttırdı. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantının stabil ve hızlı olabilmesi adına, güncel teknolojileri bünyesinde barındıran bir model seçmek şart. Dilerseniz ilk olarak modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken kriterleri sıralayalım.

reklam

En iyi modem modelleri için MediaMarkt modem fiyatları bağlantısına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Modem satın alırken nelere dikkat etmek gerek?

Bu konuda göz önüne almanız gereken ilk kriter, evinizde veya ofisinizde kullanacağınız internet paketinin ne olduğu. Zira modemler, destekledikleri bağlantı türlerine göre birbirlerinden ayrılıyor. Bu noktada bildiğiniz gibi ADSL, VDSL, VDSL2 ve fiber gibi farklı bağlantı türleri karşımıza çıkıyor. O nedenle eğer evinizde VDSL2 bağlantısını kullanacaksanız, bu bağlantı türüne uyumlu bir modem almanız gerekiyor.

En iyi modem modelleri -2

Modem satın alma kararı vermeden önce dikkat etmeniz bir diğer konuda hem kablolu hem de kablosuz bağlantı desteği. Zira güncel bir modem satın alıyorsanız, Ethernet bağlantısı tarafında Gigabit desteği olması önemli. Kablosuz bağlantı tarafında ise 802.11ac ve 802.11ax standartları arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer günümüzün en iyi kablosuz bağlantı desteğine, yani Wi-Fi 6’ya sahip olmak istiyorsanız bu konuda 802.11ax destekli bir model almak oldukça mantıklı olacaktır. Zira hem Wi-Fi 6 ile birlikte gelen tüm yeni özelliklere sahip olur hem de uzun süre değiştirmeden kullanabileceğiniz bir model satın almış olursunuz. Tabii ki bu noktada Wi-Fi 6 özelliklerinden faydalanabilmek için modeminizle birlikte akıllı telefon veya PC gibi ürünlerinizin de bu desteğe sahip olması gerektiğini unutmayın.

Genel hatlarıyla aslında modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken temel konular bunlar. Ancak tabii ki kişinin ihtiyacına göre dikkat etmesi gereken ek özellikleri de unutmamak lazım. Örneğin eğer çocuklu bir aileden bahsediyorsak “ebeveyn kontrol” desteği sağlayan bir modem almak, çocuklarınızın internetteki güvenliğini sağlayabilmek adına işinizi kolaylaştıracaktır.

En iyi modem modelleri

ADSL için modem tavsiyesi

Eğer ADSL bağlantısı için bir modem ihtiyacınız varsa, bu standarta uygun oldukça da bütçe dostu birçok model var. Örneğin TP-LINK TD-W8961N modeli.

ADSL2+ standartına kadar bağlantı desteği sunan modelde iki adet yüksek çekim kapasitesi sunan 5dBi Wi-Fi anten bulunuyor. Beyaz renkli sade bir tasarım anlayışına sahip model, “kolay kurulum sihirbazı” sayesinde dakikalar içerisinde hazır hâle gelebiliyor. WPS tuşu sayesinde, ağınıza dahil etmek istediğiniz farklı ağ ürünlerini tek bir tuşla birbirine eşleştirebilmek mümkün. Son olarak SPI güvenlik duvarları ve WPA2 şifreleme gibi özellikler de modemin öne çıktığı noktalar arasında.

VDSL / VDSL2 için model tavsiyesi

Eğer evinizde VDSL ya da VDSL2 standartında bir internet bağlantısı kullanacaksanız, Zyxel VMG3925 gibi bir modem almalısınız.

En iyi modem modelleri -1

802.11ac kablosuz ağ standartını destekleyem model, 1300 Mbps’e kadar kablosuz bir hız sunabiliyor. Arkasında 4 adet gigabit Ethernet yuvası barındıran cihazda ayrıca ağa dahil etmek istediğiniz farklı ürünler için bir de USB yuvası konumlandırılmış. Bu modelin ilginç yanlarından biri “G.vector” teknolojisini kullanıyor olması. Veri akış hızını düzenleyen bu teknoloji, özellikle oyun oynayan ve stabil bir bağlantıya ihtiyaç duyan insanlar için oldukça faydalı.

Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır.

Devamını oku

Akıllı Telefon

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta geçiren Aydoğan’ın Samsung telefonlarından sonra Oppo cihazlarını neden sevdiğini ve artılarını anlatıyor.


İlginizi çekebilir; Oppo Reno 3 Pro incelemesi | 6.500 TL eder mi?

reklam

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta

Bir seneyi aşkın süredir Samsung Galaxy S10+ kullanan Aydoğan, Oppo Find X2 ve Reno 3 koleksiyonu ile Oppo ile resmen tanışmasının ardından neden Oppo’yu sevdiğini, Reno 3 Pro ile tüm detayları ile aktarıyor.

Tasarımsal olarak şık ve oldukça hafif bir telefon olan Reno 3 Pro, 171 gram ağırlığında. Ayrıca 7,7 mm inceliği ile elinizi yormadan tek elle kullanıma da imkan sağlayabilecek yapısıyla dikkat çekiyor. 6.5” 2400 x 1080 piksel çözünürlüğündeki AMOLED tabanlı ekranı 90 Hz tazeleme hızı sunuyor. Bunun yanı sıra DCI-P3 renk gamut desteğiyle de dizi, film ve oyun keyfinizde oldukça farklı ve keyif verici bir deneyim vadediyor. Elbette bunun Dolby Atmos destekli stereo hoparlörleri barındırması gibi avantajı da yadsınamaz bir gerçek.

Snapdragon 765G daha önce yaptığımız testlerde zirvede yer alırken Adreno 620 grafik işlem birimi de tüm oyunları en yüksek ayarda oynayabilmenize olanak tanıyor. Bu sayede canlı bir ekranda, stereo hoparlör eşliğinde üst seviye ve 90 Hz akıcı bir oyun deneyimi sizi bekliyor. Diğer bir yandan 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ise çoklu uygulama kullanımı ve uygulamaları geri çağırma gibi birçok konuda size geniş bir bellek ve depolama alanı sağlıyor.

Üstün özellikler

48 MP çözünürlüğündeki dörtlü kamerası fotoğraf ve video performansında oldukça tatmin edici ve beklenmedik kalitede sonuçlar verirken video sabitlemesi ile rakipsiz bir noktada olduğunu da söylemek mümkün. 32 MP ön kamerası ise fazlasıyla iyi sonuçlar verebiliyor. 2x optik, 5x hibrit ve 20x’e dijital yakınlaştırma yapabilmek Oppo Reno 3 Pro ile mümkün.

4025 mAh değerindeki bataryasını 30 W VOOC 4.0 şarj ile hızlıca doldurabilen cihaz 20 dakikada %50 şarj edebiliyor. NFC ve Wi-Fi ac ile BT 5.1 bağlantı teknolojilerine sahip olan telefon şık ve başarılı bir telefon olmayı başarmış.

Ayrıca Kapalı Ekran Saati, ekran ışık efektleri, Soloop, koyu mod, akıllı kenar çubuğu, uygulama kilidi gibi Color OS 7.0 ile gelen avantajlar da kullanım deneyiminizi ileriye taşımayı başarıyor. Soloop özellikle Instagram başta olmak üzere sosyal medyada paylaşmak için videolar üretebilmeniz adına oldukça yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!

reklam

Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku