Sosyal medya

Güncelleme

2021 yılında 217 yeni emoji gelecek!

İletişim kurmanın en eğlenceli yollarından biri olan emojiler hayatımızın her yerinde. Gün içinde mesaj yazmak yerine çoğumuz duygu ve düşüncelerimizi emojilerle ifade ediyoruz. Geçtiğimiz hafta yeni emojilerin değerlendirildiği organizasyon olan Unicode Consortium bir açıklama yaparak 217 yeni emojinin yolda olduğunu duyurdu. 217 emojinin tümü yeni emoji olmayacak. 7’si daha önce hiç görmediğimiz emojiler, geri kalanı ise mevcut ifadelerin farklı ten rengi versiyonu olacak.

İlginizi çekebilir: Microsoft klavyelerine emoji seçeneği geliyor

reklam
MSI reklamı

Yeni emojiler neleri içeriyor?

Eklemeler arasında ateşli bir kalp, bulutların içinde yüz, sakallı bir kadın ve çiftler için yeni karışık cilt tonu seçenekleri yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda Unicode’un Mart sürümü, Eylül-Ekim aylarında büyük işletim sistemi güncellemeleri gönderen satıcılar için verimli geçti . Yaklaşık altı ay boyunca Unicode güncel sürümü tamamlayıp tüketicilere büyük bir işletim sistemi güncellemesi sundu. Bu yeni zaman çizelgesine göre, ilerleyen zamanlarda çok daha çeşitli yenilikler bekleyebiliriz. Web uygulamaları bu güncellemeleri önümüzdeki haftalarda veya aylarda görmeye başlayabilirken, büyük işletim sistemi güncellemeleri Ocak 2021’den Ekim 2021′e kadar potansiyel olarak herhangi bir zamanda görülebilir.

İlkokul ve ortaokul eğitimimi tamamladığım İstanbul'da doğdum. Lisede Yabancı Diller Departmanından mezun olduktan sonra, özel bir kurumda Japonca eğitimine başladım. 6 aylık Japonca eğitiminin ardından sadece kanji karakterlerine odaklanan 3 aylık bir eğitim daha aldım. Bu sırada, Anadolu Üniversitesi'nde 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimden sonra Japonca dilimi geliştirmek için Japonya'ya seyahat ettim. 4 aylık Japonya seyahatim sırasında bir Japon Budist Tapınağı'nda rahiplerle yaşayıp, Zen üzerine eğitim alma fırsatı yakaladım. Türkiye'ye dönüşümün ardından, İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine lisans eğitimimi tamamladım.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPad için önemli Office güncellemesi yayımlandı

Microsoft, iPad için Word, PowerPoint ve Excel uygulamalarının iPadOS’ta trackpad ve fare desteğini kullanmalarına izin verecek güncellemeyi aldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: EMUI 11 güncellemesi yayınlandı: Desteklenen cihazlar ve özellikler

reklam
MSI reklamı

iPad için Office güncellemesi hangi yenilikleri barındırıyor?

Microsoft, iPad’deki Office paketiyle kullanıcılara sunulan, Word, Excel ve PowerPoint  için trackpad ve fare desteğiyle birlikte başlangıç ekranlarında yapılan değişiklerle Office uygulamasını güncelledi.

Microsoft 365 müşterilerinin iPad için Excel, PowerPoint ve Word uygulamalarında deneyimlerini değiştirecek birkaç değişiklik yapıldı. Güncellemelerin, büyük özellik değişikliklerinden ziyade, uygulamaların genel olarak daha kolay kullanılmasını sağladığını ve Apple’ın kendi işletim sistemi iyileştirmelerinden yararlandığı gözüküyor.

iPad için Office

 

iPadOS 13.4’teki fare desteğinin kullanıma sunulmasının ve iPadOS 14‘te bulunan diğer geliştirmelerin ardından Microsoft, uygulamaları “kolay imleç kontrolü, akıcı gezinme ve hassas ayarlamalar” için trackpad ve fare desteğiyle güncelledi. Değişiklik, kullanıcıların öğeleri normal dokunmatik ekran arayüzünü kullanırken daha doğru seçim  ve belgelerde değişiklik yapmalarına olanak tanıyacak. Aynı zamanda uygulamaları geleneksel masaüstü tabanlı sistem deneyimiyle uyumlu hale getirecek.

iPad için Office

Uygulamalara yapılan başka bir güncelleme ise başlangıç ekranları ve özellik menüleri ile ilgili. Microsoft’un, Microsoft 365 deneyiminde kullandığı Fluent UI’nin değişikliklerini yansıtan yeni başlangıç ekranları, kullanıcıların projeler üzerinde daha hızlı çalışmasını kolaylaştıracak.

Microsoft, güncellemeyi aşamalı olarak iPad kullanıcılarına sunmaya başladı ve sürecin birkaç hafta içinde tamamlanacağını tahmin ediyor. Önümüzdeki aylarda, Excel’de çoklu belge desteği, yeni bağlamsal menüler ve bulutta depolanan belgeler için çevrimdışı dosya desteği gibi başka değişikliklerin de yapılması bekleniyor.

Microsoft Word, PowerPoint ve Excel’in sadece iOS 13.0 veya iPadOS 13.0 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’lar, iPad’ler ve iPod touch ile uyumlu olduğunu hatırlatalım. 10,1 inçten daha küçük ekran boyutuna sahip cihazlarda belge oluşturmak veya düzenlemek için uygulamaları indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak tüm özelliklere erişmek için ücretli bir Microsoft 365 aboneliği gerekiyor.

Devamını oku

Apple

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncellemesi yayımlandı!

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1

iPhone 12’nin müşterilere gönderilmesiyle birlikte Apple, en son cihazlar için destek ve bazı hata düzeltmeleri içeren iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncellemelerini yayımladı.


İlginizi çekebilir: watchOS 7.0.3 güncellemesi, Apple Watch Series 3 için yayımlandı!

reklam
MSI reklamı

iOS ve iPadOS 14.1 ne gibi değişiklikler içeriyor?

Apple’ın sürüm notlarına göre, iOS 14.1 birçok hata düzeltmesi sunuyor. iPhone 8 ve daha yenisi için Fotoğraflar’da 10-bit HDR video çalma ve düzenleme desteği sunuyor. Ayrıca, duraksız oynatılan video çözünürlüğünün oynatma başında geçici olarak düşürüldüğü bir sorunu ele alıyor ve Hesap Makinesi uygulamasında sıfırların görünmesini engelleyebilecek bir hatayı gideriyor.

Apple ayrıca geliştiricilerle birlikte iOS 14.2, iPadOS 14.2, watchOS 7.1 ve tvOS 14.2 güncellemelerini test ediyor. Şimdiye kadar, iOS 14.2 Beta 1 de performans iyileştirmelerinin yanı sıra Kontrol Merkezine yapılan kozmetik güncellemeler ve yeni bir Watch uygulaması simgesi göze çarpıyor.

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncelleme notları şu şekilde;

 • iPhone 8 ve daha yenisi için Fotoğraflar’da 10-bit HDR video çalma ve düzenleme desteği ekler
 • Bazı araç takımlarının, klasörlerin ve simgelerin Ana Ekran’da küçültülmüş büyüklükte gösterildiği bir sorunu çözer
 • Ana Ekran’da araç takımları sürüklendiğinde uygulamaların klasörlerden silinmesine neden olabilen bir sorunu çözer
 • Mail’de bazı e-postaların yanlış takma adlarından gönderildiği bir sorunu düzeltir
 • Gelen aramalarda bölge bilgisinin görüntülenmesine engel olan bir sorunu düzeltir
 • Büyütülmüş ekran modu ve alfasayısal parola seçildiğinde Kilitli Ekran’da acil arama düğmesinin metin girişi kutusuyla üst üste binmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir
 • Bazı kullanıcıların bazen bir albümü ya da listeyi görüntülerken parçaları arşivlerine indirememesine veya ekleyememesine neden olan bir sorunu çözer
 • Hesap Makinesi’nde sıfırların görünmesini engelleyen bir sorunu düzeltir
 • Duraksız oynatılan video çözünürlüğünün oynatma başında geçici olarak düşürüldüğü bir sorunu çözer
 • Bir aile üyesinin Apple Watch’unun bazı kullanıcılar için ayarlanmasını önleyen bir sorunu düzeltir
 • Apple Watch kasa malzemesinin Apple Watch uygulamasında hatalı görüntülenmesine neden olan bir sorunu çözer
 • Bazı MDM-yönetimli bulut servis sağlayıcılarının hatalı olarak içeriğin kullanılamadığını görüntülemesine neden olabilen Dosyalar uygulamasındaki bir sorunu çözer
 • Ubiquiti kablosuz erişim noktaları ile uyumluluğu iyileştirir

Yeni yazılım güncellemesini cihazınızda, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip ederek WiFi bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

 

Devamını oku

Güncelleme

WhatsApp beta sürümü yenilendi: ‘Sürekli sessize alma’ ve dahası

Yazan:

whatsapp beta

WhatsApp beta sürümünü güncelledi. Güncellenen uygulama, beraberinde her zaman sessize alma, yeni depolama yönetimi arayüzü ve doğrulanmış işletme hesaplarında arama butonunun gizlenmesi gibi birçok yenilik getiriyor.


İlginizi çekebilir: WhatsApp, çoklu cihaz desteğini yakında kullanıma sunacak!

reklam
MSI reklamı

WhatsApp, yayınlamayı planladığı yeni özellikleri beta olarak sınırlı sayıda kullanıcı kitlesi üzerinde test ediyor. Şirketin son yayınladığı 2.20.201.10 sürümü, bugüne kadar pek alışık olmadığımız şekilde bir sürü önemli yeniliği kullanıcıların hizmetine sundu. Yeni özelliklerin betadan çıkıp tam sürümüne ekleneceği zaman ise bilinmiyor.

WhatsApp beta güncellemesiyle gelen yenilikler

WhatsApp

WhatsApp görüşmelerini her zaman sessize alma

WhatsApp, bu beta sürümünde sessize alma özelliği için küçük ama çok önemli bir yenilik getirdi. Sessize alma seçenekleri arasında bulunan “1 sene”nin yerine gelen “Her zaman” seçeneği sayesinde, istediğiniz sohbeti süre sınırlaması olmaksızın sessize alabileceksiniz.

WhatsApp sessize alma

Özellikle çıkmak istemediğiniz ama kalmak da istemediğiniz gruplar için her zaman sessize alma imkanı büyük kolaylık sağlayacak. Aslında 1 sene seçeneği de gayet yeterliydi, ancak WhatsApp anlaşılan geri bildirimler doğrultusunda böyle bir yenilik yapmaya ihtiyaç duymuş.

Yeni depolama yönetim paneli

WhatsApp, yeni beta sürümünde depolama kullanımı bölümünü de tasarımsal olarak tepeden tırnağa revize ediyor. ‘Depolama alanını yönet’ olarak adlandırılan bu bölüme, ayrıca insanların WhatsApp tarafından kullanılan depolama alanları üzerinde yoğun kontrole sahip olmalarını sağlamak için de daha sadece bir biçimde yeni ayrıntılar eklendi.

WhatsApp beta

Örneğin iletilmiş mesajların ve diğer türdeki mesajların ne kadar alan kapladığını görebilir, ek olarak hangi sohbetin ne kadar depolama kullandığını ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Görebilmenin yanı sıra isterseniz sohbetleri ve medyaları çok kolay bir şekilde silebilirsiniz.

Medyaları hizalamak için kılavuz desteği

WhatsApp’ın sunduğu bir diğer yenilik de görüntüleri, videoları ve GIF’leri düzenlerken veya bir yerde paylaşırken kolayca hizalamanıza izin vermesi oldu. Örneğin durum bölümünde paylaşacağınız bir fotoğrafın üzerine GIF eklemek istediğinizde parmağınızla sağa sola doğru kaydırırken çıkan kılavuz sayesinde görüntüyü rahatça ortalayabilirsiniz.

Medya kılavuzları

İşletme hesaplarındaki arama butonu gizlendi

Bu beta sürümüyle birlikte WhatsApp, doğrulanmış işletme hesaplarındaki sesli ve görüntülü arama düğmelerini gizledi. Hatta işletme hesabının iletişim bilgilerinde bile görünmüyor. Arama düğmeleri, ancak hesabın profil simgesine dokunulduğunda karşımıza çıkıyor.

WhatsApp’ın bunu bilerek yapıp yapmadığı belli değil. Ama her halükarda yeni bir değişiklik olmadığı sürece işletme hesapları için arama düğmeleri sohbet kısmında görünmeyecek.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler