Sosyal medya

Oyun

2018 Yılında Merakla Beklenen Oyunlar | HWP Özel

2018 Yılında Merakla Beklenen Oyunlar

2017 yılını geride bıkmamızın ardından oyun dünyasında da gözler 2018 yılına çevrildi. Özellikle PlayStation kanadında çok sağlam oyunların beklediği bu yeni yılda acaba hangi önemli oyunlar bizleri bekliyor? Bu listemizde 2018 yılında merakla beklenen oyunları ele alıyoruz.

2018 yılına girmemizin ardından oyun dünyasında da yavaştan hareketlenmeler başladı. İşte 2018 yılında merakla beklenen oyunlar!

Not: Oyunlar için verilen tarihlerde firmalar tarafından değişiklikler olabilir. Tarih verdiğimiz oyunlarda ertelemeler, tarih verilmemiş oyunlarda bu dergiyi elinize aldığınız tarihe kadar bir çıkış tarihi lanse edilebileceğini göz önüne almanızı tavsiye ediyoruz. Bu nedenle önemsediğiniz oyunun çıkış tarihi için Google’a ufak bir sorgu ile teyit alabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

1- Monster Hunter: World (26 Ocak 2018)
CAPCOM / PS4, XBO, PC

Monster Hunter World

Capcom’un 2004 yılından bu yana süregelen serisi Monster Hunter, yepyeni oyunu Monster Hunter: World ile geri dödü. PS4, PC ve Xbox’a gelecek bu yapım, 26 Ocak 2018’de yılın hemen başında bizlerle buluştu. Canavar Avcısı temasını yıllardan beri mükemmel şekilde işleyen seri, şimdiden fazlasıyla popüler olmaya başladı bile.

Adventure İstanbul

2- Shadow of the Colossus – (7 Şubat 2018)
SONY / PS4

Shadow of Colossus

Serimize bir remake yapım ile devam ediyoruz. Shadow of Colossus, 2005 yılında piyasaya çıkmış ve dönemin en iyi oyunlarından biri olarak oyun tarihindeki yerini almıştı. PlayStation 2 ve PlayStation 3’te gördüğümüz Shadow of Colossus, artık PlayStation 4 ve PS4 Pro’da bizlere muhteşem grafikler sunarak gelidi. 7 Şubat tarihinde yeni nesil grafikler ile oldukça etkileyici görünen Shadow of Colossus, PS4 için çıkmış en iyi oyunlardan biri olmaya aday olduğunu bir kere daha kanıtlamayı başardı.

3- A Way Out – (23 Mart 2018)
EA / PS4 – XBO – PC

A Way Out

Brothers: A Tale of Two Sons’ı yapan Hazelight ekibinin ürettiği ve sırf bu sebeple bile ilgi çekici olan A Way Out, size Prison Break’i anımsatacak oyun yapısı ile dikkat çekiyor. İki farklı karakteri co-op olarak beraber oynayacağımız A Way Out, kardeşler, eşler, ev arkadaşları ve sevgililer için harika bir oyun seçimi olacak gibi. Hem aksiyonu, hem gerilimi hem de beraber hareket etme zorunluluğu ile dikkat çeken yapım, 23 Mart’ta oyun dünyasındaki yerini alacak.

4- Far Cry 5 – (27 Mart 2018)
Ubisoft / PS4 – XBO – PC

Far Cry 5

Yerli kardeşlerin markası olan Crytek’ten çıkan, ardından Ubisoft’un aldığı Far Cry, bu sefer birden fazla karakter ile oynayacağımız bir deneyim sunacak. Tematik olarak ilginç ve eli silahlı tarikat ile uğraşacağımız yapım umarım artık ezberlediğimiz Far Cry temasına birçok yenilik getirmiş gibi görünüyor. Açık dünya deneyimi de sunmasıyla dikkat çeken yapım, etkileyici grafikleri ve zorlu görevleri ile yine bu yılın en sevilenlerinden olacak gibi. Özellikle GTA oyunlarında gördüğümüz şehirde kendi istediğin gibi hareket edebilme rahatlığı Far Cry 5’te de buluyor olması bakalım nasıl bir sonuç doğuracak.

5- God of War – (20 Nisan 2018)
SONY / PS4

God of War

Ve geldik belki de PlayStation dünyası efsanesinin yeniden doğuşuna. God of War geri dönüyor! Nors, yani İskandinav mitolojisine dalacağımız bu yapımda efsane karakterimiz Kratos yanındaki oğluna bir babalık şansı da yakalıyor. Görünüşe göre hem aksiyon dolu hem de duygusallığı içerecek God of War, gelse de oynasak dediğimiz yegane yapımların başında geliyor. Bahar aylarında görmeyi beklediğimiz God of War, en geç yaz aylarında çıkmış olur diye düşünüyoruz. Ancak ortaya çıkan detaylar 22 Mart tarihini de gösterdiğini belirtmeden geçmeyelim, fakat bu tarih dergiyi hazırladığımız dönemde resmileşmedi.

6- World of Warcraft: Battle for Azeroth (21 Eylül 2018)
Blizzard Entertainment / PC – MacOS

World of Warcraft: Battle for Azeroth

Aslında bir ek paket olsa da World of Warcraft hayranlarının birçok oyundan daha fazla merakla beklediği yapım olacak Battle for Azeroth, bu yanıyla beraber listemizdeki yerini alıyor. Yeni bölgeler, yeni ırklar gibi birçok yeniliğin geleceği BfA’da Legion’un bitişinden sadece birkaç yıl sonrasını göstermesi ile tam bir devam paketi olacak.

7- Red Dead Redemption 2 – (26 Ekim 2018)
Rockstar Games / PS4 – XBO

Red Dead Redemption 2

Çok beklediğimiz Vahşi Batı teması yeniden Red Dead Redemption ile geri dönüyor. Rockstar’ın hala PC’ye çıkıp çıkmayacağını söylemediği, ama belki de yılın en merakla beklenen oyunu diyebileceğimiz RDR 2, hakkında fazla söze de gerek yok. Ama şu anda PC konusu belli olmamasına rağmen PC oyuncularının en bekledikleri oyunun RDR 2 olduğunu biliyoruz. GTA V ile ne kadar ileri gittiğini bizlere gösteren Rockstar, RDR 2 ile beraber grafik ve oynanışta bizi fazlasıyla etkileyecektir.

8- Anno 1800 – (Q1 2018)
Ubisoft / PC

Anno 1800

Anno serisi bu sefer Sanayi Devri’ne gidiyor. Strateji oyunlarının tutkunlarının ilgisini fazlasıyla çekeceğini düşündüğümüz Anno 1800, daha yenilikçi daha farklı bir oynanış sunacak gibi görünüyor. Grafik kalitesi olarak da önemli gelişmeler sunan Anno, bu yıl strateji oyunu arayanların derdine derman olacak yegane yapımlardan biri olacağı aşikar.

9- The Crew 2 – (Q3 2018)
Ubisoft / PS4 – XBO – PC

The Crew 2

Yarış oyunlarına yepyeni bir tarz ekleyecek olan The Crew 2, hem karada hem havada hem de denizde yarışmamızı sağlayacak. Açık dünyasında bir anda yerde motosiklet ya da otomobillerle giderken tek bir tuş yardımı ile havada uçak ile gidebileceğimiz, ardından sürat teknesi ile denizde açılabileceğimiz garip ve ilgi çekici yapıya sahip. Normal şartlarda bir çıkış tarihi olsa da erteleme alan yapım, yarış oyunun severlerin ilgi odağı konumunda kalmaya devam edecek.

10- Spider-Man – (Q2 2018)
SONY / PS4

Spider-Man

Bildiğimiz tüm Spider-Man oyunlarından daha farklı ve çok daha iyi geleceğini hissettiren Spider-Man, grafik kalitesi ve oynanışıyla şimdiden heyecan yaratmaya başladı bile. Daha gelişmiş dövüş mekanikleri, çevre ile etkileşim gibi detaylar ile gelecek Spider-Man, bu yılın en tutulan PS4 oyunu olmaya aday. Marvel evreninden birçok farklı karakteri de göreceğimiz Spider-Man, Infinity War filmi öncesi Marvel tutkunlarının zaman harcayabileceği bir yapım olacağı açık ve net.

 

11- Vampyr – (Q2 2018)
Focus Home Interactive / PS4 – XBO – PC

Vampyr

Son dönemde pek dönüp bakmadığımız vampir temasını işleyen Vampyr, ilgi çekici fragmanları ile dikkat çekiyor. Oynanış hakkında fazla bir bilgimiz olmasa da grafikleri ile bizleri etkileyen Vampyr, 2018’in sürprizlerinden biri olacak gibi hissediyoruz. İlk olarak 2017 yılında çıkacağı söylense de erteleme alan Vampyr, sunacağı oynanış ile kendini yılın oyunlarından biri yapabilme kabiliyetini bizlere gösteriyor.

12- Days Gone (Q2 2018)
SONY / PS4

Days Gone

Ve bir PS özel oyunu daha. Kıyamet sonrası senaryoya sahip olan, zombilere karşı tek başımıza olacağımız, biraz Dying Light havası estiren Days Gone, ilgi çekici fragmanlarıyla listemizdeki yerini alıyor. Biraz sert ve acımasız yapıda olduğunu gördüğümüz Days Gone, yine başarılı bir yapım olacak gibi görünüyor. Özellikle aksiyonu bol oyun severlerin bu seneki favorilerinden olmaya aday.

 

13- Darksiders 3 – (Q3 2018)
THQ Nordic / PS4 – XBO – PC

Darksiders 3

Sevilen Darksiders serisi, üçüncü oyunu ile tam gaz devam ediyor. 2018 yılında geleceği belli olsa da tarih ve yılın hangi bölümünde geleceği açıklanmayan Darksiders 3, mahşerin dört atlısından bu sefer üçüncüsünü konu alacak. İlk oyunda War, yani Savaş’ı, ikincisinde Death, yani Ölüm’ü konu alan Darksiders, bu sefer Fury, yani Öfke’yi konu alıyor. Hack and slash severlerin merakla beklediği D3, atmosferi ile büyüleyici olmaya devam edecek gibi görünüyor.

14- Detroit: Become Human (Q3 2018)
SONY / PS4

Detroit: Become Human

En merak edilen oyun dediğimizde belki de adını tepeye yazdıracak Detroit: Become Human, insansı robotların seçimlerini yapacağımız gerçek manada ilgi çekici bir yapım olacak. PS4 tarafında gördüğümüz Heavy Rain, Beyond: Two Souls, Last of Us ve Until Dawn gibi kararları sizin vereceğiniz ve sonuçlarına da elbette katlanmanız gereken tarzdaki yapımlardan biri olacak Detroit: Become Human, birden fazla hikayeyi işleyecek gibi görünüyor. Ortalama üzeri bir oynanış süresi vadeden yapımı merakla bekliyoruz.

15- Gwent: The Witcher Card Game (Q3 2018)
CD Projekt RED / PS4 – XBO – PC

Gwent: The Witcher Card Game

Polonya’nın yükselen yıldızı CD Projekt RED’in oyun dünyasına sunduğu The Witcher serisinin son oyunu W3’e gördüğümüz Gwent, bir anda Witcher kadar sevilen bir kart oyunu olmayı başardı. Son dönemlerin popüler oyun türü olan kart oyunlarına farklı bir örnek olacak Gwent, bakalım bu tarzın lideri diyebileceğimiz Hearthstone karşısında neler yapacak.

16- Metro Exodus (Q3 2018)
Deep Silver / PS4 – XBO – PC

Metro Exodus

Küçük paralarla büyük işler yapmak dediğimizde aklımıza gelecek en önemli yapımlardan biri olan Metro serisi, 3. oyunu ile geri dönüyor. Bu sefer sağlam para desteği de alan ekip, bakalım kısıtlı bütçe ile efsane yaratırken büyük para desteği olunca neler yapacak. Grafikler şahane görünmesiyle bizi bir gaza getiren yapım yıl sonlarına doğru gelecek gibi düşünüyoruz. Bir anda yılın oyunu başta olmak üzere birçok ödülü silip süpürebilecek yapıda olduğunu da önemle belirtmiş olalım.

17- Battlefield – (Q4 2018)
EA / PS4 – XBO – PC

Battlefield

Grafik kalitesi muazzam olması beklenen yeni Battlefield oyunu hakkında daha bir şey bilinmiyor. Söylentiler İkinci Dünya Savaşı’nı konu alacağını söylese de elimize geçtiğinde nasıl bir oyun göreceğimizi bilmiyoruz. Normalde 2018’de beklenen Anthem’ın ertelenmesinin sebebi ise halen tam açıklama getirilmeyen BF oyunu olduğunu da belirtelim.

18- Tropico 6 (Q4 2018)
Kalypso / PC

Tropico 6

Strateji türünün şehir kurma temalı yapımlarının en başarılarından biri olarak kabul edilen Tropico serisi, altıncı yapımı ile geliyor. Eğlenceli bir diktatörlük oyunu da diyebileceğimiz Tropico’da El Presidente olarak çalışmalarımıza ve ülkemizi kalkındırmaya devam ediyoruz. Hem stratejik planlar yapmak hemde eğlenmek istiyorsanız Tropico 6 tam da size göre bir yapım olacak.

 

19- Death Stranding (Q4 2018 – 2019)
SONY / PS4

Death Stranding

Oyun dünyasında efsanevi bir marka haline gelen Hideo Kojima’nın KONAMI’den ayrılmasının ardından Kojima Productions’ın ilk ürünü olacak Death Stranding, şimdiye kadar çıkan tanıtım filmleri ile bizlere bir şeyleri açıklamak yerine kafa karıştırdı. Muhteşem grafiklerin yanı sıra Norman Reedus, Mads Mikkelsen ve Guillermo del Toro gibi isimleri dahi göreceğimiz yapım bu konuda beklentilerimizi de iyice arttırmış durumda. Tam bir bilim kurgu yapımı olmasının yanı sıra karanlık atmosferi ile bizleri gerim gerim gerecek Death Stranding, 2019’a kalabilecek oyunlardan biri. Ama umarız bu yıl içerisinde görmüş oluruz diyelim.

20- Last of Us Part II (Q4 2018 – 2019)
SONY / PS4

Last of Us Part II

Birçok otoriteye göre PlayStation tarihinin en iyi oyunu olan Last of Us, devam oyunu ile karşımıza çıkacak. 2019’a sarkma ihtimali yüksek olan yapımın herhangi bir çıkış tarihi açıklanmamış olsa da bu yıl çıkması halinde birçok ödülü süpürecektir. Daha sert ve daha acımasız bir temaya hakim olacağı yayımlanan fragmanlarda anlaşılan LoU:P2, PlayStation tarafının en güçlü markalarından biri. Tahminimize göre Death Stranding ile bu yapım 2018’de çıkacak birçok PS4 oyunu neticesinde 2019’a bırakılacaktır, fakat ne zaman çıkarsa çıksın satış rekorlarını kıracağından eminiz.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

  1. İsmail

    12 Şubat 2018 at 11:10

    eeeey aydoğan. Tomb raider shadow of the tomb nerede?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

AB Komisyonu oyun platformlarına ceza yağdırdı!

Yazan:

AB Komisyonu

AB Komisyonu çok konuşulacak bir karara imza attı. İçerisinde Valve‘ın da bulunduğu altı oyun platformunda toplam 7.8 milyon euro para cezası kesildi.


İlginizi çekebilir; OnePlus 7 ve 7T serisi için OxygenOS 11 Açık Betası yayınlandı

reklam
Aorus reklamı

AB Komisyonu “coğrafi engelleme” nedeniyle platformlara ceza yağdırdı!

Oyun dünyasının önemli çarklarından biri olan platformlar, her zaman iyi yönleriyle bizleri karşılamıyorlar ne yazık ki. Dijital oyun satın alınan bu platformlar özellikle son dönemlerde artan bazı kısıtlamalar ile oyuncuların canını sıkmaya başlamışlardı. Bu kısıtlamaların en meşhuru ise bildiğiniz üzere coğrafi engel uygulaması. Oyunculara kendi ülkelerinde aldıkları oyunlar dışında ürün etkinleştirme imkanı tanımayan bu uygulama AB Komisyonu‘nun da gündemine geldi. Komisyon, 100’den fazla oyunun kurallara uyulmadan coğrafi kısıtlama sürecine girdiğini belirtirken, sorumlu platformlara ceza yağdırdı.

Adventure İstanbul

AB ülkeleri arasında coğrafi engelleme uygulamasının kullanılamayacağını belirten komisyon, içerisinde Valve‘ın da bulunduğu toplamda altı firmaya 7.8 milyon euro para cezası kesti. Rekabete aykırı olarak tespit edilen bu uygulama karşısında firmaların atacakları adımlar ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Firmalar arasında en dikkat çeken isim olan Valve, komisyon ile herhangi bir iş birliğine gitmeyerek cezanın 1.6 milyon euroluk kısmını ödeme kararı aldı. Diğer beş firmanın bir şekilde anlaşma yoluna gideceği öğrenildi. Bakalım oyun dünyası en “oyuncu dostu” haline ne zaman ulaşmayı başarabilecek bekleyip göreceğiz.


Herhangi bir coğrafi kısıtlama sorunu ile uğraşmadan oynayabileceğiniz kutu oyunlarına, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

Genel

Fortnite oyuncuları yakında haritada futbol oynayabilecek!

Yazan:

Fortnite

Fortnite oyuncularına futbol modu müjdesi. Epic Games, oyunun içine futbol modu ekleyerek oyuncuların dörde dört maç yapmasını sağlayacak.


İlginizi çekebilir; American Robotics firmasına ait drone, güvenlik pilotsuz uçuş onayı aldı

reklam
Aorus reklamı

Fortnite futbol modunun başrolünde Pele var!

Oyun dünyasının son dönemlerde yaptığı atılımlarla önemli markalarından biri olan Fortnite, oyuncularına farklılıklar sunmaya devam ediyor. Epic Games yapımı çok oyunculu yapım, şimdi de futbol modu ile hayranlarını karşılamaya hazırlanıyor. 23 Ocak tarihinde yayınlanacak güncelleme ile oyuncular dörde dört futbol oynama imkanına sahip olacaklar. Yapı itibariyle gol atmanın ana hedef olduğu mod içerisinde FIFA ve PES serilerinden aşina olduğumuz mekanikler yer almayacak. Bunun yerine oyuncular oyun içi animasyonlar ile rakiplerini geride bırakmaya çalışacaklar.

Adventure İstanbul

Başrolünde efsanevi futbolcu Pele‘nin yer aldığı modun birde The Pele Cup isimli bir etkinliği de olacak. Oyunculara çeşitli ödüllerin verileceği etkinlikte, maç kazanma sayınız yer alacağınız lige doğrudan etki yapacak. Tüm bunların dışında 23 adet dünya çapından futbol takımı ile anlaşan Epic Games, anlaştığı kulüplerin formalarını da mağazasından oyunculara satacak. Kozmetik ürün olarak forma satın alabilecek olan oyuncuların, aynı zamanda Pele‘nin ünlü gol sevincinin bir animasyonunu da kataloglarına ekleyebilecekleri öğrenildi. Çeşit çeşit modlar ile Fortnite için daha fazla kullanıcıya ulaşmayı planlayan Epic Games bakalım hedefine ulaşmayı başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.


Dijital dünyanın oyunlarından sıkıldıysanız, aileniz ve arkadaşlarınız ile sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla oynayabileceğiniz kutu oyunlarına, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.


 

Devamını oku

Genel

Valorant turnuvası, Casper Excalibur sponsorluğunda başladı!

Valorant

Casper Excalibur sponsorluğunda merakla beklenen Valorant turnuvası resmen başladı. 15-30 Ocak tarihleri arasında herkesin katılımına açık olan turnuva tüm Valorant tutkunlarını bir araya getiriyor.

İlginizi çekebilir: Google Stadia kullanıcıları Hitman 3’te URL ile senaryo paylaşacak!

reklam
Aorus reklamı

Valorant

Oyun dünyasının öncü markalarından Excalibur ve NVDIA iş birliği ile “Valorant Reflex Masters” turnuvası oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. 17 bin 500 liranın ödül olarak dağıtılacağı bu turnuvada eleme grupları 3 gruptan oluşuyor ve kayıtlar herkese açık.

Adventure İstanbul

Her elemeden 4 takım büyük finallere çıkıyor, davetli yayıncıların takımlarının da yarışacağı 4. gruptan çıkan 4 takımla beraber toplamda 16 takım, 29-30 Ocak tarihinde büyük ödül için birbirlerini eleyip ödülü kazanmaya çalışacak.

Valorant turnuvası finalleri 29-30 Ocak’ta

Valorant

İlk elemede 9 takımın yarıştığı ve Overwatch isimli takımın birinci olduğu turnuvanın 2. elemesi 18-19 Ocak‘ta, 3. elemesi ise 21-22 Ocak‘ta yapılacak. 2. ve 3. elemelerden istenilene katılım sağlanabilecek turnuvada; 64 takım arasından ilk 4’e girildiğinde, 29-30 Ocak’ta düzenlenecek canlı finallere katılmaya ve 17 bin 500 TL’lik ödül havuzundan yararlanmaya hak kazanılabiliyor.

Kıyasıya rekabetin yaşanacağı ““Valorant Reflex Masters” by NVDIA & EXCALIBUR turnuvası için Valorant hesabınızı eşleştirin, takımınızı oluşturun ve açık elemlerden istediğinize katılım sağlayın. Açık elemelerde grubunuzda 64 takım arasından ilk 4’e girerseniz finallere katılıp 17.500 TL’lik oyun havuzundan ödül kazabilirsiniz.

Valorant Twitch

Ünlü fenomen Kendine Müzisyenin sunacağı Valorant turnuvası için finalde katılımcıları ve izleyicileri bir çok sürpriz bekliyor. Final canlı yayınını twitch.tv/ExcaliburClann, twitch.tv/nvidiageforcetr ve twitch.tv/kendinemuzisyen kanallarından izleyebilirsiniz.

Turnuva ile ilgili detaylı bilgi almak ve katılım sağlamak için buradaki adresi ziyaret edebilir, Valorant dünyasındaki rekabete siz de katılabilirsiniz.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler