Sosyal medya
MSI reklamı

Konu dışı

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ücreti

Pasaport

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 10 kat zamlanan, yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ücreti ve zam tarihçesine haberimizden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışından alınan ve SIM kart desteği sunan elektronik cihazların ülkemizde kullanımı için yapılması gereken IMEI kayıt işlemi ücreti son 2 yılda oldukça büyük zamalar aldı. 2018 yılının Kasım ayından önce 170 TL olan yurt dışı telefon kayıt harcı bu tarihten sonra 500 TL olmuştu. Harç ücreti Haziran 2019’da 2. zam ile 619 TL’ye çıkmıştı. Aynı yıl içinde tekrar zamlanan ücret Temmuz 2019’da 1500 TL seviyesine çıktı.

reklam

İlginizi çekebilir: Yurt dışı telefon kayıt harcı, bir kez daha zamlandı!


Yurt dışı telefon kayıt harcı 1 Ocak 2020’den itibaren 1838 TL oldu. Buna ek olarak cihaz özelinde bir kereye mahsus olarak 20 avro “TRT Bandrol Ücreti” ödenmesi zorunluluğu getirildi. Son zamlar ve TRT Bandrol Ücreti ile birlikte yurt dışından telefon getirmek, garanti olmaması durumu ve mevcut döviz kurları hesaba katıldığında pek de avantajlı durmuyor. Zira bazı istisnalar hariç yurt dışından alınan cihazlar için ülkemizde garanti hakları bulunmuyor. Aynı zamanda yüksek döviz kuru nedeniyle ülkemizde gelir kazanan bir kullanıcı için yurt dışı fiyatları da oldukça yüksek hale geldi. Çoğu markanın döviz kurunun yüksekliği sebebiyle ülkemize özel fiyatlandırma politikaları izlemesi Türkiye garantili cihazları oldukça cazip hale getiriyor. Bunlara ek olarak yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ve öncesi ücretlerinin zamana göre değişim grafiğine aşağıda ki görselden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı telefon IMEI kayıt harç ücreti

Harç ücreti ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Tavla Stars, sokak hayvanları yararına tavla turnuvası düzenliyor!

Tavla Stars, sokak havyanları yararına turnuva düzenleyecek. Turnuva kapsamında, mobil cihazlar üzerinden bir rekor denemesine imza atılacak.


İlginizi çekebilir: OnePlus Nord, kamera özellikleriyle ortaya çıktı!

reklam

Tavla turnuvasına, Alex de Souza, Fernando Muslera ve Burcu Esmersoy gibi birçok ünlü isim destek verecek. Öte yandan katılımcılar, bu isimlerle tavla da oynama fırsatı yakalayacak. 5.000 yıllık bir geleneği mobil cihazlara taşıyan firma, İstanbul Tavla Turnuvası’ndan kazanılan geliri, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanacak.

Dünyanın en büyük tavla turnuvası olarak belirtilen İstanbul Tavla Turnuvası, 18 Temmuz’da başlayacak. Turnuvanın yetkilileri, Dünya Rekoru plaketini birlikte almak için Alex de Souza‘yı da İstanbul’a davet etti.

Sokak hayvanları

İstanbul Tavla Turnuvası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Tavla Federasyonu, Vodafone Türkiye, Passo ve Atölye Grup iş birliğiyle gerçekleşecek.

Turnuvaya katılım sağlayanları, ödüller bekliyor!

Turnuvaya tamamen ücretsiz biçimde katılmak için Tavla Stars oyununu iOS ya da Android mobil cihazlardan ya da Apple bilgisayarlardan indirip kayıt olmak yetiyor. İstanbul Tavla Turnuvası, birinciye 10 bin lira ve Melek Hotels Bozburun’da bir hafta tatil, ikinciye 5 bin lira, üçüncüye 3 bin lira ve dördüncüye 2 bin lira ödül vadediyor.

Devamını oku

Konu dışı

Noter bilgi mesajları nasıl iptal edilir?

Noter bilgi mesajları, her ne kadar bilgilendirici mesajlar da olsa, bazen sorun yaratabiliyorlar. Özellikle gelen mesajlar, sadece işlemin yapıldığı kimlik sahibine değil, yakın çevresinde bulunan akrabalarına da gidebiliyor.


İlginizi çekebilir: Redmi K40, Snapdragon 775 işlemci ile satışa sunulacak

reklam

Türkiye Noterler Birliği, 2018 yılında, Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) ile, hakkında işlem yapılan T.C. vatandaşlarına, bilgilendirme amaçlı mesaj gönderimi için anlaşmada bulundu. Anlaşma kapsamında; Turkcell, Türk Telekom ve Vodofone olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren cep telefonu operatörleri, bu bilgilendirici mesajları göndermeye başladılar.

 

Noter bilgi mesajları

Noter bilgi mesajları almak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Noterlikten gelen mesajlardan kurtulmak, aslında pek de kolay değil. Çünkü, gönderilen bu mesajlar zorunlu mesajlar kapsamında, cep telefonu operatörleri tarafından gönderiliyor. Bu mesajların iptali konusunda, gönderilen mesaj içerisinde bir bilgi mevcut değil.

Yine de bu mesajlardan kurtulmanın bir yolu mevcut. T.C. Ticaret Bakanlığı’na “Türkiye Noterler Birliği”nin veri havuzundan gönderilen mesajdaki, B ile başlayan SMS kodu, numara ve SMS saati ile şikayet edilebiliyor. Şikayet işleme alınıp size bir daha mesaj ulaştırılmaması adına çalışmalar yürütülüyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı Online Şikayet Sistemi: https://tiss.gtb.gov.tr/

Operatörünüzün müşteri hizmetlerini aramayı deneyin!

Noter bilgi hizmetini kendinizin veya herhangi bir aile ferdinizin almasını istemiyorsanız, kullanmış olduğunuz operatörün çağrı merkezini arayarak yardım talep edebilirsiniz. Tüm operatörlerin müşteri hizmetleri için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz:

  • Turkcell: 0532 532 00 00
  • Türk Telekom (Avea): 444 1 444
  • Vodafone: 0542 542 00 00

Dipnot: Cep telefonu operatörlerinin çağrı merkezi numaraları “07.07.2020” tarihi ile haberleştirilmiştir. Numaralar, zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

Devamını oku

Apple

Apple, 2020’nin ilk çeyreğinde en çok amiral gemisi satan marka oldu

Apple counterpoint research

Counterpoint Research isimli şirket tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok amiral gemisi model satışı yapabilen marka, Apple oldu. Bu, Apple için iyi bir haber olsa da; aynı araştırmada belirtilen bir diğer bilgi ise, amiral gemisi model satışlarının dünya çapında %13 oranında azaldığı yönünde.


İlginizi çekebilir: Apple, bilgisayarlarında Intel işlemciler yerine kendi işlemcilerini kullanacak

reklam

2020 yılının 1. çeyreğinde en çok satan 5 amiral gemisi modelinin 4’ü, Apple markasına ait

Amiral gemisi satışlarının %57’lik kısmını kapsayarak 2020 yılının ilk çeyreğinde segmentini domine eden Apple, liderlik koltuğuna oturmuş durumda. Öte yandan salgın sürecinin de etkilerini hisseden Samsung için ise, haberler pek de iyi gözükmüyor. Amiral gemisi segmentinde pazarın %19’unu yakalayan Samsung; Huawei ile de ciddi bir rekabet içinde. Huawei için ise bu rakam, %12 olarak belirlenmiş durumda. Huawei’nin hemen arkasında arkasında ise, Oppo ve Xiaomi bulunuyor.

apple

İlginç bir şekilde en çok satan 5 amiral gemisi modelinin 4’ü Apple markasına ait. 2020 yılının ilk çeyreğinde açık ara fark ile en çok satış rakamı yakalayan amiral gemisi model ise, iPhone 11. Apple, iPhone 11 modeli ile, en yakın rakibi iPhone 11 Pro Max modeline göre 3 kattan daha fazla satış adedi yakalayabilmiş. Bizce bunun sebebi, 2 model arasında fiyat / performans dengesinin iPhone 11 modelinde daha iyi bir seviyede bulunması. Apple hariç listeye girebilmeyi başaran tek model ise Huawei’ye ait. Huawei Mate 30 Pro 5G, %3’lük pay ile listenin 5. sırasında kendine yer edinmiş durumda.

apple

Counterpoint Research tarafından yayınlanan verilere göre bir diğer dikkat çeken detay ise, Samsung’un bütün pazarlarda 2. sırada konumlanmış olması. Bu, birçokları için bir başarı sayılsa da; aynı zamanda Samsung gibi büyük bir markanın hiçbir pazarda lider konumda bulunamadığını da gösteriyor. Farklı pazarlardaki farklı rekabetleri göz önüne seren bu tabloları görmek, akıllı telefon sektörünün gidişatı ile ilgili yeni fikirler veriyor. Peki siz yayınlanan veriler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku