Sosyal medya

Konu dışı

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ücreti

Pasaport

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 10 kat zamlanan, yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ücreti ve zam tarihçesine haberimizden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışından alınan ve SIM kart desteği sunan elektronik cihazların ülkemizde kullanımı için yapılması gereken IMEI kayıt işlemi ücreti son 2 yılda oldukça büyük zamalar aldı. 2018 yılının Kasım ayından önce 170 TL olan yurt dışı telefon kayıt harcı bu tarihten sonra 500 TL olmuştu. Harç ücreti Haziran 2019’da 2. zam ile 619 TL’ye çıkmıştı. Aynı yıl içinde tekrar zamlanan ücret Temmuz 2019’da 1500 TL seviyesine çıktı.


İlginizi çekebilir: Yurt dışı telefon kayıt harcı, bir kez daha zamlandı!


Yurt dışı telefon kayıt harcı 1 Ocak 2020’den itibaren 1838 TL oldu. Buna ek olarak cihaz özelinde bir kereye mahsus olarak 20 avro “TRT Bandrol Ücreti” ödenmesi zorunluluğu getirildi. Son zamlar ve TRT Bandrol Ücreti ile birlikte yurt dışından telefon getirmek, garanti olmaması durumu ve mevcut döviz kurları hesaba katıldığında pek de avantajlı durmuyor. Zira bazı istisnalar hariç yurt dışından alınan cihazlar için ülkemizde garanti hakları bulunmuyor. Aynı zamanda yüksek döviz kuru nedeniyle ülkemizde gelir kazanan bir kullanıcı için yurt dışı fiyatları da oldukça yüksek hale geldi. Çoğu markanın döviz kurunun yüksekliği sebebiyle ülkemize özel fiyatlandırma politikaları izlemesi Türkiye garantili cihazları oldukça cazip hale getiriyor. Bunlara ek olarak yurt dışı telefon kayıt harcı 2020 ve öncesi ücretlerinin zamana göre değişim grafiğine aşağıda ki görselden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı telefon IMEI kayıt harç ücreti

Harç ücreti ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sony Pictures filmleri önümüzdeki yıla kadar ertelendi

Sony Pictures

Birçok firma Covid-19 salgınının etkileriyle baş etmeye çalışıyor. Sony Pictures ise bu yıl vizyona girecek filmlerini 2021’e erteleme kararı aldı.

ghostbusters afterlife


İlginizi çekebilir: Sony FDR-AX43 4K Handycam Hindistan’da tanıtıldı


morbius çizgi film

Merakla beklenen Sony Pictures filmlerini önümüzdeki yıl izlemek zorunda kalacağız

Sony Pictures, heyecanla beklediğimiz yapımlarını erteleyeceğini duyurdu. İzlemek için 2021’i beklemek zorunda kalacağımız filmler ‘Morbius’, ‘Ghostbusters: Afterlife’, ‘Uncharted’ ve ‘Peter Rabbit 2’. Şahsen, kendi çocukluk yıllarımda izlemekten keyif aldığım; Spider-Man çizgi film serisinde sıkça karşımıza çıkan Morbius karakteri, o zamanlarda da büyük beğeni toplamıştı. Sinemaya uyarlanacağını öğrendiğimizde ben ve benim gibi 30’larına adım atmakta olan birçok kişiyi de heyecanlandırdığını ve merakla beklendiğini düşündüğüm “Morbius” filminin, vizyon tarihi 31 Temmuz 2020’den; 19 Mart 2021’e ertelendi. Yine benim gibi geçkinlerin 90’lı yıllardaki favori çizgi filmlerinden olan ve aynı zamanda yeni Ghostbusters filmi olacak olan “Ghostbusters: Afterlife” ise, 10 Temmuz 2020’den 5 Mart 2021’e ertelendi. Geçkinler olarak bu ertelemeler bizleri üzdü. Fakat düşününce Sony’e de hak vermiyor değiliz; yarasaların antipati topladığı şu dönemlerde, yarasalardan şifa arayan Michael Morbius’un hikayesi biraz sarkastik olabilirdi değil mi? Bir sonraki Sony ve Marvel ortak yapımı olacak olan ve 16 Temmuz 2021’de vizyona girecek olan yeni Spider-Man filmi ile ilgili ise henüz bir erteleme durumu mevcut değil.

morbius ii

Morbius karakterini Jared Leto canlandırıyor

Diğer ertelemeler ise, oyundan uyarlama olan “Uncharted” filminin 5 Mart 2021’den 8 Ekim 2021’e ertelenmesi. “Peter Rabbit 2: The Runaway” filminin ise 7 Ağustos 2020’den 15 Ocak 2021’e ertelenmesi oldu. Bildiğimiz üzere erteleme kararları alan tek şirket Sony değil. Warner Bros ise “Wonder Woman 1984” filmini, Disney ise “Mulan” filmini ertelemiş idi; ayrıca bunlardan bağımsız olarak, yeni çıkacak olan James Bond filmi de ertelenmişti.

ghostbusters afterlife

Fragmandan gördüğüm kadarı ile başrole Jared Leto’nun çok yakıştığını düşünmekle beraber; fragmanı henüz izlememiş olanlar ve 30’larına merdiven dayamış geçkinleri heyecanlandırması adına “Morbius” filminin fragmanını aşağıya bırakıyorum. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Konu dışı

Steam, otomatik güncelleme hizmetlerini kısıtladı

Steam güncelleme

Covid-19 salgını sırasında insanların eve kapanmasıyla beraber artan ağ trafiğinin yüküne karşı önlem almaya çalışan şirketlere, bir yenisi daha eklendi. Daha önce Netflix, ve Youtube’un birtakım önlemler aldığını duyurmuştuk. Şimdi ise bu kervana Steam de katıldı. Steam, otomatik güncelleme hizmetlerini kısmi olarak askıya aldı.


İlginizi çekebilir: Netflix ve YouTube Avrupa’da yayın kalitesini düşürüyor!


Steam üzerinden güncelleme yapmak istediğinizde, bu işlemi manuel olarak gerçekleştirebileceksiniz

Muhtemelen Valve, Covid-19 salgını sırasında insanların evde vakit geçirmeye başlamasıyla artan ağ trafiğindeki yük ile baş edebilmek ve sunucularının artan yük altında sağlıklı hizmet vermeye devam edebilmesi için; otomatik güncelleme hizmetlerini kısmen devre dışı bıraktı. Fakat bu tabiki de güncelleme yapamayacaksınız anlamına gelmiyor. Hala manuel olarak kendinize bir güncelleme takvimi belirleyebilir veya güncellemeleri yüklemek istediğiniz zaman bu işlemi yine manuel olarak çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama ile Steam, kullanımın pik yaptığı dönemlerde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebileceğini düşünüyor. Yalnızca, Steam eskisi gibi otomatik olarak bütün güncellemeleri anında işleme koymak yerine bant trafiğinin yoğun olmadığı zaman dilimlerini tercih edecek. O yüzden oyunseverler için korkulacak bir durum yok; fakat güncellemelerinizi gözden kaçırmamanız için bu durumu sizlere aktaralım istedik.

Kaynak: Steam Duyuru Panosu

Siz bu durum ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Konu dışı

Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye Koronavirüs haritasını yayınladı!

Koronavirüs

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye Koronavirüs haritasını nihayet yayınladı. Günlük olarak site içerisinden Koronavirüs vaka sayısını, ölüm sayısını ve iyileşen hastaların sayısını anlık olarak görüntüleyebiliyorsunuz.


İlginizi çekebilir: Bosch, koronavirüs için hızlı test geliştirdi


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye içerisinde yer alan vakaların anlık olarak takip edilebileceği bir internet sitesi faaliyete geçirileceği belirtilmişti.

Site içerisinden Koronavirüs’le ilgili tanı sayısı, iyileşen sayısı ve ölen vaka sayıları yayınlanıyor. Ülkemizdeki vakaları takip edebileceğiniz gibi dünya üzerindeki vakaları da bu adres üzerinden takip edebilmeniz mümkün.

Dünya üzerindeki bazı ülkeler içerisinde yer alan şehirlerdeki rakamları da görebiliyorken Türkiye’de henüz şehir veya ilçe bazlı herhangi bir resmi açıklama yapılmış durumda değil.

An itibarıyla ülkemizde; 7.402 konulmuş tanı, 70 iyileşen vaka ve 108 can kaybı bulunuyor. Dünyada ise salgının etkileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 29.03.2020 tarihi itibarıyla 657.691 tanı konulan hasta, 139.263 iyileşen insan ve de 30.438 ölüm rakamı bulunuyor.

Ayrıca site içerisinde günlük istatistikler dışında sağ üst taraftaki tuşa basarsanız çeşitli seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Türkiye ve dünyadan ilk vakaların çıkış tarihleri, ilk ölen ve ilk iyileşen hastaların istatistikleri de sırasıyla paylaşılmış. Bunların dışında virüsün tarihçesini ve ölüm oranlarını da görebiliyorsuz elbette.

Anlık Koronavirüs tablosunun harita eşliğinde yayınlandığı siteye erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını oku