Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Konu dışı

Yurt dışı telefon kayıt harcı, bir kez daha zamlandı!

Pasaport
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Yurt dışı telefon getirmek artık tamamen hayal oldu diyebiliriz. Her sene yıl sonuna doğru hükumet tarafından vergilendirme dilimlerine belli oranlarda zam uygulanıyor. Bu sene bu oranın çok daha yükseldiği göze çarpıyor.


İlginizi çekebilir: Başkasının pasaportu ile telefon kaydettirme devri bitti!

reklam
MSI reklamı

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2017 yılına kadar 170 lira gibi cüzzi bir tutardan ibaretti. Bu konuyla ilgili, artık hükumetin bu konuda gözünü açmasıyla birlikte dördüncü zammını da almış oldu.

2018 yılında yapılan ilk değişiklikle beraber rakam 170 TL rakamından 500 TL rakamına çıkartılmıştı. 1 Ocak 2019 itibarıyla bu da yetmez dendi ve miktar 618,80 TL tutarına yükseltildi. Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Harçlar Kanunu değişikliği birlikte rakam birden 1500 TL’ye fırladı.

Yurt dışı

Bir sene de yapılan üçüncü zammın 1 Ocak itibariyle devreye girmesiyle artık yurt dışında yolcuyla gelen telefonlara 1838 TL ücret ödenecek. Yıl içerisinde yurt dışı harç ücretlerinin %200’i aşan oranlarla zam yapıldığını gördük.

Yurt dışından telefon getirmek artık tamamen tarihe karıştı demek yanlış olmaz. Hesap yapıldığı zaman, ülke dışından getirilen bir cihazın ülkeye sokulup pasaport kaydının yapılması ardından Türkiye’deki satış fiyatıyla hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

TP-Link, Gartner Magic Quadrant’ta ‘Niş Oyuncu’ olarak konumlandı

TP-Link logo
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Araştırma şirketi Gartner’ın 2020 Magic Quadrant raporuna göre TP-Link, ‘Niş Oyuncu’ olarak konumlanmış durumda.


İlginizi çekebilir: TP-Link TL-PB20000: 20.000 mAh powerbank!

reklam
MSI reklamı

TP-Link, 2 yıl üst üste aynı başarıyı yakalamayı başardı

TP-Link, araştırma ve danışmanlık firması Gartner tarafından Kasım 2020’de yayınlanan en son rapora göre, Kablolu ve Kablosuz LAN Erişim Altyapısı için Gartner Magic Quadrant’ta “Niş Oyuncu” olarak konumlandı. Gartner, kablolu ve kablosuz LAN erişim altyapısı pazarını, kuruluşlara kurumsal kablolu LAN veya Wi-Fi ağına bağlanmasını sağlayan ağ donanımı ve yazılımı sağlayan satıcılar olarak tanımlıyor. Ayrıca Önde gelen bir başka araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan WLAN Pazarı raporunda; TP-Link, arka arkaya 9 yıldan fazla süredir dünyanın 1 Numaralı Wi-Fi ürün sağlayıcısı olarak sıralanıyor.

TP-Link Gartner görsel

Şirket, Gartner’ın 2019 raporunda ‘Kritik Yetenekler’ listesinde yer almıştı. Magic Quadrant’ta son iki yıldır üst üste yer almayı başaran şirket, özellikle kurumsal çözümlerde son yıllarda elde ettiği başarıyı gözler önüne seriyor. TP-Link’in kurumsal ürünleri arasında Omada SDN, JetStream ve LiteWave ağ anahtarları (switch), SafeStream kurumsal yönlendiriciler (router) ve Pharos geniş bant çözümleri yer alıyor.

Gartner-900x400

“Herkesin mevcut olan en son teknolojinin avantajlarından yararlanarak, basit, akıllı ve bağlantılı bir yaşam tarzı yaratmaları için gerekli çözümleri sunuyoruz. Bu misyonumuz doğrultusunda ürünler geliştirmeye devam ediyoruz” diyen TP-Link Ağ İşletme Departmanı Genel Müdürü Pingji Li; hedeflerinin daha yüksek olduğunu vurgulayarak; güçlü Ar-Ge ekibi, güvenilir ve verimli ağ çözümlerini benimseyen ortakları ve müşterilerinin verdiği inanç sayesinde daha da başarılı olacaklarını belirtti. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

 

Devamını oku

İnternet

Android’de daha güvenli bir tarama deneyimi için 8 uygulama

android güvenlik
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Herkes telefonuyla internette geziniyor. Peki siz bunu güvenli bir şekilde yapıyor musunuz? İşte Android taramanızı güvende tutmanın 8 yolu.


İlginizi çekebilir: İklim değişikliği, interneti de etkiliyor!

reklam
MSI reklamı

İnternette daha güvenli nasıl gezinebiliriz

Kullandığınız cihaz ne olursa olsun, çevrimiçi ortamda güvende kalmak hayati önem taşır. Android’deki bazı kötü uygulamaların farkında olsanız da, işletim sistemi genel olarak güvenlidir. Ancak hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, ekstra önlemler almanız önemlidir. Başlamanız için işte size Android’de daha güvenli bir gezinme deneyimi sağlayacak sekiz ipucu ve uygulama.

1. Bir Sanal Özel Ağ (VPN) Kullanın

Gizliliğinizin çevrimiçi ortamda tehlikeye atılmasının kritik yollarından biri, web sitelerinin ve hatta bazı tarayıcıların dijital profilinizi oluşturmaya başlamasıdır. Bu, reklam verenlerin sizi izlemesine ve geçmiş etkinliklerinize göre içerik göstermesine olanak tanır. Bunun için en basit ve kanıtlanmış çözüm, bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır.

VPN’ler, konumunuzu ve IP adresinizi gizleyerek ve gerçek kimliğinizi gizlemenize izin vererek internette görünüşte anonim olarak gezinmenize izin verir. Ek olarak, VPN’lerin bir dizi başka faydası vardır. Örneğin, farklı bir konuma geçerek, Netflix veya YouTube gibi platformlarda coğrafi olarak engellenen içeriğe erişebilirsiniz. Hemen bir VPN indirerek gizliliğinizi korumanızı tavsiye ederiz.

2. Üçüncü Taraf DNS Çözümleyiciye Geçin

İnternet, gizliliğinizin tehlikeye atılabileceği birden fazla katmana sahiptir ve bu zincirdeki daha zayıf bağlantılardan biri DNS Çözücü olarak adlandırılan şeydir. DNS Çözümleyiciyi bir telefon rehberi olarak düşünebilirsiniz. Tüm alan adlarını (adları) ve bunlara karşılık gelen IP adreslerini (sayıları) içerir. Bir URL girdiğinizde çözümleyici, talep ettiğiniz web sitesinin IP adresini almaya çağrılır. Teslim edildikten sonra, bilgisayar tarayıcıyı ona bağlar.

DNS Çözümleyici, internetin etkinleştirilmesinde çok kritik bir rol oynadığından, çözümleyicinin kanalındaki bir sızıntı tüm geçmişinizi tehlikeye atabilir. İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) genellikle DNS Çözümleyiciyi yönetir, ancak en yüksek kalitede DNS kullanmama ihtimali vardır. Bu, zayıf şifreleme anlamına gelir ve bazı DNS hizmetlerinin, kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarını araştırdığı ve bu verileri reklam verenlere sattığı bilinmektedir. Bu, özellikle rahat internet gizlilik yasalarına sahip ülkelerde olasıdır.

İyi haber şu ki, başka bir DNS çözümleyiciye kolayca geçebilirsiniz ve üçüncü taraf bir hizmete geçtiğinizde, İSS’niz artık telefon defterinize erişemeyecek ve bu nedenle kişilerinizi kaydedemeyecektir. Güvenilir bir DNS hizmeti bulmak zor olabilir, ancak bunu yaptığınızda, büyük olasılıkla sorgularınıza yanıt vermek daha hızlı ve daha güvenli olacaktır.

3. Gizlilik Odaklı Bir Tarayıcı Kurun

firefox focus tarayıcı

Çevrimiçi olarak korunduğunuzdan emin olmanın bir başka yolu da Firefox Focus gibi gizlilik odaklı bir tarayıcı kurup bu tarayıcıya geçmektir. Focus, yalnızca dijital varlığınızı güvence altına almak amacıyla tasarlanmıştır. Modern tarayıcılardaki gibi göz atma geçmişi, sekmeler, yer imleri veya benzer özellikler bulunmaz. Bunun yerine Firefox Focus, bir web sitesinden ayrıldıktan sonra izlerinizi kapatmanıza izin veren geniş bir araç setiyle birlikte gelir. Tarayıcı bunu, aksi takdirde tarama alışkanlıklarınızı izleyebilecek izleyicileri ve çerezleri engelleyerek yapar.

4. Mevcut Tarayıcı Ayarlarınızı Yapın

do not track android gizlilik

Göz atma geçmişinizi ve sekmelerinizi daha sonra korumak isterseniz, tercih ettiğiniz mevcut tarayıcının gizlilik ayarlarını değiştirmeyi deneyin. Günümüzde çoğu tarayıcı, sizi izleyiciler gibi öğelere karşı korumak için birçok güvenlik seçeneğiyle birlikte gelir. Örneğin, Google Chrome’un Android uygulaması, tehlikeli web sitelerini otomatik olarak engellemek için etkinleştirebileceğiniz bir “Güvenli Tarama” anahtarına da sahiptir. Ayarlar > Gizlilik bölümünde mevcuttur.

5. Tarayıcının Parola Yöneticisini Kullanmayın

Google Chrome gibi birçok tarayıcı kendi şifre yöneticilerini sunmaya başladı. Ancak, aldatıcı web siteleri bunları istismar edebileceğinden, kimlik bilgilerinizi tarayıcıya kaydetmeniz genellikle önerilmez. Özel parola yöneticileri ise çok daha iyi şifrelemeye sahiptir ve her tarayıcıda veya platformda çalışır. Bu arada, zaman kazandıran otomatik doldurma aracı gibi bir şifre yöneticisine geçmenin çeşitli avantajları vardır.

6. Bilinmeyen Uygulama Kaynakları Ayarını Devre Dışı Bırakın

uygulama izinleri

Android 8.0 Oreo’dan itibaren uygulamaları kolayca yan yükleme yeteneği, popüler bir Android özelliğidir. Ancak bu aynı zamanda ciddi bir güvenlik tehlikesidir ve kötü amaçlı yazılım ajanlarının telefonunuzu ele geçirmesine izin verebilir. Bu nedenle, ayarı devre dışı bırakın ve yalnızca Play Store dışından güvenilir bir uygulama yüklemek üzereyseniz açın.

7. İndirmeler İçin Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısı Edinin

İnternetten sık sık dosya indiren biriyseniz, arka planda çalışan bir kötü amaçlı yazılım tarayıcınız olmalıdır. Bu şekilde, açtığınız paketin herhangi bir gizli virüs içermediğinden emin olabilirsiniz. Dahası, Android’deki antivirüs uygulamaları hırsızlık önleme özellikleri, performans yönetimi ve daha fazlası gibi kullanışlı bulabileceğiniz diğer araçlarla birlikte gelir. Android için mevcut onlarca antivirüs uygulamasından herhangi birini kurabilirsiniz.

8. Halka Açık Wi-Fi’yi Tarayın

wi-fi security

Halka açık Wi-Fi, iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Genellikle bağlanmakta özgür olsanız da, ana bilgisayarın trafiğinizi izleyerek bunu telafi etme şansı vardır. Ağda herhangi bir olağandışı etkinlik bulur bulmaz sizi uyaran ARP Guard gibi ayrı bir Wi-Fi güvenlik uygulaması yükleyerek bu tür uygulamalardan kaçabilirsiniz. Açık Wi-Fi kanallarında güvende kalmak için uygulamanın güvenlik yönergesini de takip edebilirsiniz.

Devamını oku

Konu dışı

Artık müzikler, kulağımızın içinde çalacak!

Noveto-Soundbeamer-6
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Eskiden sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler, artık yavaş yavaş gerçek oluyor. Bir İsrail firması olan Noveto Systems, müziği doğrudan kulağınızın içinde çalan bir teknoloji geliştirdi. Bu sayede, kulaklık takmanıza gerek kalmadan birçok şeyi dinleyebileceksiniz.


İlginizi çekebilir: YouTube Müzik yeni dinleme seçeneklerini duyurdu

reklam
MSI reklamı

Soundbeamer ile, herhangi bir hoparlör veya kulaklık olmadan müzik dinleyebilmek mümkün mü

Noveto System’in “Sound Beaming” adını verdiği teknolojiyle bir hoparlöre veya kulaklığa ihtiyaç duymadan müzik dinlemek mümkün olacak gibi gözüküyor. Bu sayede çevresel sesler olmadan; kafanızın içinde dilediğiniz müziği dinleyebilmeniz mümkün. Üstelik bu teknolojiyi oyun oynarken, navigasyon yönergeleri alırken olduğu gibi farklı amaçlarla da kullanabileceğiz.

Noveto Systems, cuma günü yapılacak lansman öncesinde SoundBeamer 1.0 adını verdiği cihazın prototipini ise basınla paylaştı. Normal bir hoparlörden çok da farklı görünmeyen SoundBeamer, 3 boyutlu sesi doğrudan kulaklarınıza göndererek; sesleri adeta kafanızın içinde duyabilmenizi sağlıyor. Ayrıca cihazı nasıl konumlandırdığınız da; sesin yönünde hiçbir fark yaratmıyor. Yani cihaz kafanızın arkasında, önünde veya başka bir noktada olsa bile; sesi 3 boyutlu olarak kulağınızın içinde duyduğunuz için akustik anlamda bir değişim yaşanmıyor. 3 boyutlu sensörlere sahip olan cihaz, sizin konumunuzu ve kulaklarınızın pozisyonunu algılayarak kulağınıza sesleri gönderiyor. Bu sayede 360 derece ses deneyimini yaşayabilmek de mümkün.

soundbeamer-one-cikarilan-gorsel-oyunhabertr

Noveto’nun, SoundBeamer için öngördüğü genel kullanım alanları ise; çalışırken telefonla konuşmak veya müzik dinlemek istenilen ofis ortamları ya da kütüphane gibi sessizliğin önemli olduğu alanlar. Ayrıca bu gibi durumlarda kulağınızda bir kulaklık olmadığı için; çevreyi duyabilmeniz de kolaylaşacak. Bakalım bu yeni teknoloji, gelecekteki ses teknolojilerini ve sektördeki gidişatı nasıl etkileyecek.

noveto-soundbeamer-1

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler