Sosyal medya

YouTube

YouTube’un Sinir Bozucu 30 Saniyelik Reklamları Kaldırılıyor!

YouTube’da oldukça sinir bozucu kıvama gelen 30 saniye süren reklam gösterimini kaldırma kararı aldı. Ancak biraz vakti var.

Günümüzün en popüler video servis sağlayıcısı konumundaki YouTube, her gün daha fazla video izlendiği bir platform olarak büyümeye devam ederken özellikle videolardaki reklamlar da can sıkmaya başladı. Video girişinde, ortasında ve aralarda gibi neredeyse her yerinde dolan reklamlar kullanıcıların video izleme keyfini kaçırırken, aynı zamanda reklam engelleyici kullanımına da yol açıyor. Bunun farkına sonunda varan Google ise YouTube’daki video öncesi 30sn reklam durumunu kaldırdı.

Youtube reklam

reklam
Aorus reklamı

Ancak bunun iki farklı açıklaması mevcut. Bildiğiniz gibi video girişlerinde 5-10sn sonra geçilebilen farklı uzunluklarda reklamlar mevcut. Bu sistem devam edecekken yüksek ödeme yapılmış olup geçilemeyen 30sn uzunluğundaki videolar artık olmayacak. Yani her video önü reklamları maksimum 10sn sonra geçilebilecek. Diğer bir durum ise bu 30nlik geçilemeyen reklamların kaldırılması işleminin 2019’da başlayacak olması. Yani YouTube bu bahsettiğimiz geçilemeyen reklamları kaldırma işlemini önümüzdeki yıl hayata geçirecek.

Her ne kadar daha vakti olsa da YouTube’dan kullanıcılara yönelik bir adım atması da sevindirici. Umarız ilerleyen dönemlerde bazı sınırlamalar getirilir ve rahat bir video izleme deneyimi sunar.

Adventure İstanbul

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

YouTube.com sitesini artık uygulama olarak yüklemek mümkün!

Günümüzde birçok web sitesinin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan PC uygulaması var. YouTube.com da, bu yüzlerce web sitesinin arasında kendisine yer edinen sitelerden birisi oldu. Artık YouTube.com’u bilgisayarınıza direkt olarak tarayıcı üzerinden yükleyebilir ve kullanmak istediğiniz takdirde hızlıca açabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: YouTube etiket kullanımda değişikliğe gitti

reklam
Aorus reklamı

Günümüzde YouTube Müzik, Twitter gibi çok kullanılan servislerin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan uygulamaları bulunuyor. Son kullanıcılar olarak bizlere en büyük faydasını kullanışlılık noktasında gösteren bu uygulamalar, görev çubuğuna ve masaüstüne yerleştirilebilmeleri yönüyle çokça zaman kazandırıyorlar.

PWA uygulaması bulunan yüzlerce web sitesi var, bugünlerdeyse YouTube.com sitesinin PWA teknolojisiyle hazırlanmış bir uygulaması çıktı. Tarayıcınızdan YouTube’a giriyorsanız, üst kısımdaki sekme çubuğunda küçük bir + işareti görmüşsünüzdür. Bu artı işaretine tıkladığınızda da sizi “Uygulama yüklensin mi?” diye bir soru penceresi karşılamıştır. Eğer YouTube’un PWA uygulamasını yüklemek istiyorsanız, karşınıza çıkan penceredeki “Yükle” butonuna basmanız gerekiyor.

Adventure İstanbul

YouTube, PWA uygulaması olarak yüklenebiliyor

youtube.com pwa uygulama

Hemen akabinde YouTube.com, yeni bir pencerede açılmış edasıyla karşınızda olacak. Yeni bir tarayıcı penceresinde açılmış gibi gözükse de, aslında açılan şeyin teorik olarak YouTube’un tarayıcı uygulaması olduğunu belirtmemizde fayda var. İster tarayıcıdan ister bu uygulamadan kullanabileceğiniz YouTube’u isterseniz de başlat menüsündeki ikonuna sağ tıklayarak görev çubuğuna veya masaüstüne de yerleştirebilirsiniz.

YouTube.com sitesini PWA uygulaması olarak kullanmaktan vazgeçtiğinizde de, bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Bunun için uygulamayı açıp sağ üst köşedeki menü işaretinden “Yüklemeyi kaldır” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

Haber

YouTube, Trump’ın kanalından video yükleme özelliğini kapattı

YouTube, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Donald J. Trump kanalının yeni video yükleme özelliğini 7 gün süreyle kapattığını söyledi. Şirket, buna gerekçe olaraksa artan şiddet çağrılarını gösterdi ve bu sebeple Trump’ın YouTube kurallarını ihlal ettiğini dile getirdi.


İlginizi çekebilir: Twitter Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı!

reklam
Aorus reklamı

Geçtiğimiz haftta sosyal medya devi Twitter, atmış olduğu son tweetleri nedeniyle Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya almıştı. Aynı gün benzer hamleler Facebook kanadından gelmiş, Trump’ın Facebook ve Instagram hesapları süresiz olarak kapatılmıştı. Bugünse YouTube’un yetkilileri, şiddete yönelik artan eğilimler konusundaki endişeleri nedeniyle Donald Trump’ın kanalına yaptırım uyguladıklarını duyurdu.

Donald Trump’a posta koyan son platform: YouTube

YouTube, bugün (13 Ocak) erken saatlerde Donald Trump’ın kanalına yüklediği bazı videoları kaldırdığını açıkladı. Şu an itibarıyla Trump’ın kanalına 9 saat önce yüklenmiş videolar gözüküyor, YouTube’un tam olarak hangi videoları kaldırdığı ise bilinmiyor. Bu arada YouTube sadece videoları kaldırmakla kalmayıp, Donald J. Trump kanalındaki yorumları da süresiz olarak devre dışı bıraktığını duyurdu. YouTube’dan yeni bir açıklama gelene kadar, Trump’ın videolarının altına yorum yapmak mümkün görünmüyor.

Adventure İstanbul

youtube donald trump

Bunların yanı sıra YouTube’un yaptığı açıklamaya göre Donald Trump kanalına yeni videolar da yükleyemeyecek. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu an itibarıyla Trump’ın 1 ihtarı olduğunu söyleyen YouTube, önümüzdeki 7 gün boyunca Donald J. Trump kanalındaki video yükleme özelliğinin devre dışı olacağını açıkladı. Şirket bütün bunlara gerekçe olarak, artan nefret ve şiddet eğilimlerine yönelik endişelerini gösteriyor. Görünen o ki başkanlık koltuğu devredilmeden ABD’deki sular durulmayacak.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


YouTube’dan Donald Trump açıklaması

1/ İncelemelerimiz ışığında, artan şiddet eğilimlerine ilişkin endişelerimizi de göz önünde bulundurarak, politikalarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Donald J. Trump’ın kanalına yüklenen yeni içerikleri kaldırdık. Şu anda kanalın 1 ihtarı var ve yeni içerik yükleme özelliği *en az* 7 gün süreyle geçici olarak yasaklanmıştır.

2/ Artan şiddet eğilimlerine ilişkin süregelen endişelerimizi göz önünde bulundurarak, yorumlar kısmında güvenlik endişeleri tespit ettik ve bunun gibi bütün kanallara yaptığımız gibi, Başkan Trump’ın kanalındaki yorumları da süresiz olarak devre dışı bırakıyoruz.

Devamını oku

Sosyal Medya

2020’nin en çok kazanan YouTuberları belli oldu!

en çok kazanan

Forbes, 2020 yılında en çok kazanan 10 YouTuber’ı açıkladı. Youtube’un en çok kazananı, 2 yılın ardından tekrar 29.5 milyon dolar gelir elde eden 9 yaşındaki Ryan Kaji oldu.


İlginizi çekebilir: Konuşanlar programı YouTube’dan kaldırıldı!

reklam
Aorus reklamı

2020 yılında en çok kazanan 10 YouTuber

10. Jeffree Star – 15 milyon dolar

16.9 milyon abonesi bulunan Jefree Star, 600 milyon görüntülenme ile YouTube’dan 15 milyon dolar gelir elde etti.

Adventure İstanbul

9. David Dobrik – 15.5 milyon dolar

18 milyon abonesi bulunan David Dobrik, 2.7 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 15.5 milyon dolar gelir elde etti.

8. Blippi (Stevin John) – 17 milyon dolar

27.4 milyon abonesi bulunan Blippi, 8.2 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 17 milyon dolar gelir elde etti.

7. Nastya (Anastasia Radzinskaya) – 18.5 milyon dolar

65.9 milyon abonesi bulunan 6 yaşındaki Nastya, 39 milyar görüntülenme alarak YouTube’dan 18.5 milyon dolar gelir elde etti.

6. Preston Arsement – 19 milyon dolar

33.4 milyon abonesi bulunan Preston Arsement, 3.3 milyar görüntülenme ile Youtube’dan 19 milyon dolar gelir elde etti.

5. Markiplier (Mark Fischbach) – 19.5 milyon dolar

27.8 milyon abonesi bulunan Markiplier, 3.1 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 19.5 milyon dolar gelir elde etti.

4. Rhett and Link – 20 milyon dolar

41.8 milyon abonesi bulunan Rhett and Link, 1.9 milyar görüntülenme ile Youtube’dan 20 milyon dolar gelir elde etti.

3. Dude Perfect – 23 milyon dolar

57.5 milyon abonesi bulunan Dude Perfect, 2.77 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 23 milyon dolar gelir elde etti.

2. Mr. Beast – 24 milyon dolar

47.8 milyon abonesi bulunan Mr. Beast, 3 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 24 milyar dolar gelir elde etti.

1.  Ryan Kanji -29.5 milyon dolar

41.7 milyon abonesi bulunan 9 yaşındaki Ryan Kanji, 12.2 milyar görüntülenme ile YouTube’dan 29.5 milyon dolar gelir elde ederek 2020 yılında en çok kazanan YouTuber oldu.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler