Sosyal medya

Google

YouTube Android TV’ler için 8K desteği getiriyor

Youtube

Youtube 8K videolara yönelik desteğini tam beş yıl önce zaten getirmiş, o zamanlar 8K özelliği henüz birçok kamera ve televizyona bile daha gelmemişti. Şimdi ise 8K televizyonlar ve birçok amiral gemisi mobil cihazlar bu çözünürlüğü destekliyor. Android TV’ler için Youtube’a gelen yeni güncelleme de bu televizyonlara 8K çözünürlüklü video oynatabilme özelliği getiriyor.


İlginizi çekebilir: YouTube, iPhone 12 için HDR desteğini aktif etti!

reklam
Aorus reklamı

Güncellemeyle birlikte gelen notta 8K desteğinin sınırlı olup Android 10 ve üstü cihazlar için geçerli olduğu belirtiliyor. Sınırlı olması nedeniyle desteğin bazı modellere özgü olması tahmin ediliyor. Ancak Android 10 desteği olan televizyonlar için denemeye değer bir güncelleme diyebiliriz. Ayrıca 8K destekli bir televizyona sahip olmayanlar için bile bu güncellemenin videolarda daha yüksek görüntü kalitesi sunması muhtemel.

Youtube

Adventure İstanbul

Android TV’ler için Youtube v2.12.08 güncellemesi ile beraber gelecek olan yeniliklerden bazıları şunlar:

  • Cast Connect desteği
  • Android 10 ve üstü içi sınırlı 8K desteği
  • Yükseltilmiş çözünürlük seçeneği
  • Yanlış tarih ve zaman sorunlarının çözümlenmesi
  • Diğer bazı platform iyileştirmeleri

Listede de belirtildiği gibi yeni uygulama aynı zamanda Cast Connect desteği sunuyor. Bu da uygulamaların televizyon kumandasıyla kontrol edilebilmesine imkan veren bir uygulama desteği. Bu destek, uygulama geliştiricileri için farklı imkanları da beraberinde getiriyor. Çözünürlük seçme ekranındaki geliştirmeler de güncellemeyle gelen yeniliklerden bir tanesi.

Youtube, Android TV için Nisan ayında eklenen AV1 desteğine bu güncellemeyle HDR özelliğini ekleyeceğini önceki içerik listesinde belirtmişti. Ancak son halinde onun yerine Cast Connect eklenmiş durumda. AV1 için HDR desteği ise biraz daha bekleyecek gibi duruyor.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Alphabet, balonlarla internet sağlama şirketi Loon’u kapatıyor

Yazan:

loon

Google‘ın çatı firması Alphabet ticari olarak istediği başarıyı elde edemeyeceğini düşündüğü Loon’u kapatmaya hazırlanıyor. Firma 1 yıl önce de fiber interneti halka açık alanlarda ücretsiz Wi-Fi olarak sunduğu Google Station isimli programını sonlandırmıştı.


İlginizi çekebilir: Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Alphabet bu kararıyla rakiplerine avantaj sağladı

Loon CEO’su Alastair Westgarth yaptığı açıklamada: “Ulaşılması çok zor, uzak kesimlerdeki topluluklara veya mevcut teknolojilerle hizmet sunmanın çok pahalı olduğu bölgelere odaklandık. Çok sayıda istekli iş ortağı bulmuş olsak da uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iş kurmak için maliyetleri yeterince düşürmeyi başaramadık. Radikal yeni teknolojileri geliştirmek doğası gereği risklidir,” dedi.

loon

Adventure İstanbul

Kapatma işlemi sonrasında Loon çalışanları diğer Alphabet şirketlerinde istihdam edilecek. Kenya’daki hizmetler ise mart ayına kadar sürdürülecek. Kenya’daki faaliyetlerin sonlanmasından etkileneceklere destek için kar amacı gütmeyen bazı kuruluşlara ve işletmelere 10 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.

Alphabet, Loon’u Haziran 2013’de kurdu. Firma ilk ticari internet hizmetini Kenya’da temmuz ayında başlattı. Bu projede 35 adet balon 50.000 kilometrekarelik alanda havada konumlandırıldı. Loon, 2017 yılında yaşanan Maria Kasırgası’ndan sonra Porto Riko’da ve 2019 depreminin ardından Peru’da balonlar aracılığıyla afetlerden etkilenen bölgelere internet hizmeti sağlamıştı.

SpaceX ve Amazon gibi dev firmaların da bu alana yatırımlarının olması Alphabet’in Loon’u kapatma kararında etkili olan faktörlerden biri gibi görünüyor. Firmanın bu kararı projelerini sürdürdükleri takdirde rakiplerine avantaj sağlayacak gibi.


Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerimize bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

Google

Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

Google Duo

Google’ın Skype benzeri görüntülü görüşme hizmeti Google Duo, nisan ayından itibaren Google Mobil Hizmetleri (GMS) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Benzer bir kararı Mesajlar uygulaması için de alan Google, görünüşe bakılırsa bizzat lisanslamadığı cihazlara karşı daha agresif tavırlar takınmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

reklam
Aorus reklamı

Google Duo, sertifikasız Android cihazlara veda ediyor!

XDA Developers ekibi tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgilere göre, Google’ın görüntülü görüşme uygulaması Duo nisan ayında GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda çalışmayı durduracak. Hatırlayacak olursanız birkaç gün önce, benzer bir kararın Google Mesajlar’da da uygulamaya konulacağı ortaya çıkmıştı. XDA ekibi tarafından Mesajlar’ın kodlarında yapılan incelemeler ışığında 31 Mart’tan sonra uygulamanın artık GMS sertifikalı olmayan cihazlarda çalışmayacağı anlaşılmıştı.

Google Duo uygulamasının back-end taraftaki kodlarında yapılan incelemeler ışığında tespit edilen birtakım notlarda da, açıkça “Desteklenmeyen bir cihaz kullandığınız için Duo yakında bu cihazdaki hesabınızı iptal edecek.” uyarısı yer almakta. Bu arada Google, görüşme kayıtlarını kaybetmek istemeyen kullanıcılara da küçük bir güzellik yaparak, kayıtlarını indirmeleri için 14 gün ek süre tanıyacak.

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Google Duo

GMS nedir, neden bu kadar önemli?

Şimdilik Google konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmadı, bu nedenle Duo ve Mesajlar’ın GMS sertifikası bulunmayan cihazlarda neden desteklenmeyeceği bilinmiyor. Ancak GMS’nin var olma amacına kısa bir göz atarak, bunu kolaylıkla anlayabiliriz. GMS yani Google Mobil Hizmetleri, Google tarafından kullanıcılara sunulan bütün mobil hizmetlerin ve uygulamaların bir arada paketlendiği bir hizmettir. Şu önemli notu düşmemizde de yarar var; GMS, Android işletim sisteminden bağımsız bir yapıda çalışır, yani her Android’li telefon otomatikman GMS sertifikalı demek değildir.

Android üreticilerinin, GMS sertifikalarına sahip olabilmek için Google’dan ayrıca özel bir lisans almaları gerekiyor. Sadece Android işletim sisteminin o telefonda bulunması yeterli olmuyor. GMS sertifikası olan bir Android telefon, gizlilik ve güvenlik bakımından Google’ın gerekli tüm testlerini geçmiştir ve o cihazda önyüklü olarak hiçbir zararlı yazılım bulunmadığı Google tarafından teyit edilmiş demektir. GMS sertifikası olmayan cihazda ise bunun tam tersi, o cihazın Google tarafından güvenilirliği teyit edilmemiştir.

Bu sebepten ötürü, Google bizzat güvenilir olarak sınıflandırmadığı cihazlarda Mesajlar ve Duo gibi doğrudan kullanıcıların özel olarak mesajlaşıp görüşebildiği uygulamalarını desteklemek istemiyor.

Devamını oku

Google

Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

Yazan:

google

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor. Firma sadece Google Haberler’de yayınlanan haber makaleleri için değil arama motorunda gösterilen haberlere bağlantı vermek ve pasajları göstermek için ödeme yapmaya zorlandığını iddia ediyor.


İlginizi çekebilir: Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Avustralya yönetimi Google’ın açıklamalarına tepkili

Google Avustralya ve Yeni Zelanda Başkan Yardımcısı Mel Silva, Avustaralya Senatosu Ekonomi Yasama Komitesi’nde şu açıklamalarda bulundu: Kurallar bu haliyle yasalaşacak olursa bu bize Google Search’ü Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka seçenek bırakmıyor. Mevzuata detaylı bir şekilde baktıktan sonra, finansal ve operasyonel risklerle ülkede bir hizmet sunmaya devam edebilmenin bir yolunu görmediğimiz sonucuna vardık.

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor.

Adventure İstanbul

Yasayı hazırlayan ACCC-Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’ndan ağustos ayında yapılan açıklamaya göre bu yasa tasarısı Google’ın arama motoru hizmetini kapsamaması gerekiyordu. Firma haziran ayında yaptığı açıklamada Google Haberler üzerinde yayıncılara ödeme yapmayı taahhüt ediyordu. Avustralya, Almanya ve Brezilya’daki yayıncılara ödeme yapma programını duyurmuştu. Ancak ACCC, yasa tasarısının Avustralya haber medyası işletmeleri ile dev internet firmaları arasındaki pazarlık gücü dengesizliğini ele aldığını düşünüyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise: “Tehditlere yanıt vermiyoruz. Avustralya Devleti ülkede yapabilecekleriniz için kuralları koyar. Bu da bizim parlamentomuzda yapılır. Avustralya’da işler böyle yürüyor” dedi. Ülkedeki resmi raporlara göre ülkedeki çevrimiçi aramaların en az %94’ü Google’ın servisleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Facebook da benzer davranarak haberlerinin Avustralya’da paylaşılmasını engelleyebileceğini belirtiyor. Ülkede gelinen şu noktada internet devi ve Avustralya yönetimi arasındaki anlaşmazlık devam edecek belki de Google’ın ülkeden çıkmasıyla sonuçlanacak gibi.


Sizler için hazırladığımız Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerine bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler