Sosyal medya

Haber

Yonga Devi BYD’ye Pekin Baskısı!

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin bilgisayar yongası yapım birimindeki hisselerini satma planı askıya alındı. En son hisse teklifi Pekin’in işletmeler üzerindeki baskısından etkilenecek.

Listeleme, şirkete danışmanlık yapan hukuk firmasına yönelik düzenleyici soruşturma nedeniyle askıya alındı.

Shenzen, Nasdaq tarzı pazarında ChiNext listeleme planını mayıs ayında sundu.

Askıya alma, Çinli yetkililer tarafından endüstri üzerinde daha geniş bir düzenleyici sıkılaştırmanın ortasında geldi.

Hafta sonu, Shenzen Menkul Kıymetler Borsası, Çin’in en büyük hukuk hizmetleri şirketlerinden biri olan Beijing Tian Yuan Hukuk Bürosu’nun listelemeyle ilgili olarak araştırıldığını söyledi. BYD Semiconductor’ın planlanan halka arzının (IPO) danışmanı olan firmanın Çin Güvenlik Düzenleme Komisyonu tarafından araştırıldığını söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

BYD Semiconductor, hisse satışından en az 421 milyon dolar toplamayı hedeflemişti. Küresel otomobil üreticileri bilgisayar yongası sıkıntısı ile mücadele ederken, parayı işletmeye geri yatırmayı planladı.

Firma, araçlar için mikro denetleyici yongalarının Çin’deki en büyük üreticisi.

Mikro denetleyiciler, modern otomobillerde koltuklar ve camlardan, direksiyon ve kilitlenme önleyici frenlere kadar her şey için kullanılan hayati bileşenlerdir.

BYD Semiconductor, Almanya’daki Infineon ve Japonya’daki Rohm Semiconductor dâhil olmak üzere büyük yonga üreticileriyle doğrudan rekabet halinde.

Ana şirket BYD, piyasa değerlendirmesinde Çin’in en büyük otomobil üreticisi. Ayrıca ABD’li yatırım emektarı Warren Buffett tarafından da desteklenmekte.

BYD, Pekin’in teknoloji devlerinden sigorta sağlayıcılarına kadar her konuda düzenlemeleri sıkılaştırırken planları alt üst edilen en son Çinli şirket oldu.

Yeni gizlilik yasası                                            

Pekin, veri gizliliğini korumak için önlemler alıyor. Cuma günü Çin’in en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, kapsamlı yeni bir gizlilik yasasını onayladı.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu, teknoloji firmaları tarafından veri toplanmasını sıkı bir şekilde kontrol etmeyi amaçlıyor. Bu sebeple, kanunun 1 Kasımdan itibaren yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

Bir dizi teknoloji şirketi, Çin’de veri gizliliğiyle ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bu yılın başlarında, ülkenin internet düzenleyicisi, kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı olarak topladığını söyleyerek çevrimiçi mağazalara Çinli araç çağırma firması Didi’nin uygulamasını önermemelerini emretti.

Emir, şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk çıkışından sadece iki gün sonra geldi. Böylece hisseleri keskin bir şekilde düşüşe uğradı.

Temmuz ayı sonlarında, Çinli çevrimiçi özel ders firmalarının hisseleri, Pekin’in onları temel dersleri öğretmekten kar elde etme gücünden yoksun bırakmasının ardından düştü.

Pekin ayrıca sektördeki yabancı yatırımı da engelledi.

Geçen kasım ayında, Pekin’in en yüksek profilli iş baskılarından birinde, teknoloji devi Ant Group’un borsadaki ilk çıkışı aniden durduruldu.

Alibaba e-ticaret platformu milyarder kurucusu Jack Ma tarafından desteklenen Ant, yaklaşık 34,4 milyar dolar değerinde hisse satacaktı.

Ancak bu, Çin’in grup üzerinde kapsamlı bir yeniden yapılanmaya zorlamasıyla beraber rekabet endişeleri nedeniyle askıya alındı.

Şanghay ve Hong Kong’daki listeler, bugüne kadarki en büyük borsa başlangıcı olabilirdi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aksa Umay Kanşıray

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Razer’dan Yeni Oyuncu Ürünü: Parmak Kılıfı

Yazan:

Razer, oyuncu ürünlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Bu sefer ki ürün ise duyanlara “yok artık” dedirtiyor. Oyuncular için parmak kılıfı satacak olan Razer, bu ürünü için mobil oyuncuları hedefliyor.

Duyduklarınız şaka değil. Razer gerçekten de yeni parmak kılıflarını satışa sunuyor. Ürün, bir eldivenin yalnızca parmak kısımlarını anımsatıyor. Oyun oynamak için parmağa geçiriliyor ve mobil cihazı kavramayı kolaylaştırması hedefleniyor.

Parmak kılıfı, Razer’dan duyduğumuz ilk saçma ürün değil. Firma daha önce de Project Hazel isminde RGB ışıklandırmalı Covid-19 yüz maskesi tanıtmıştı. Project Hazel konsept tasarım olarak tanıtılsa da parmak kılıfları Razer’ın internet sitesinde satışa çıkmış durumda. Ürün 10 dolarlık bir satış etiketine sahip.

Razer, RGB yüz maskesi projesi için beta testi kayıtlarına başlayacak.

Parmak kılıfı, genel olarak Fortnite gibi mobil oyunları oynarken mobil cihazını elinden kaydıran kişilere yönelik tasarlanmış. Ürün bu kişilere, oyun oynarken mobil cihazına sağlam bir kavrama sunmayı vaat ediyor. Ürünün satış sayfasındaki bilgilere göre parmak kılıfları yumuşak ve yüksek hassaslığa sahip bir kumaştan üretilmiş. Ve kumaşın içeriği ise %35 gümüş iplikli kumaş, %60 naylon ve %5 oranında likradan oluşuyor. Ürünün malzemesinin hafif ve nefes aldırabilir bir yapıda olduğu vurgulanıyor ve evrensel olarak tek bir boyutta sunuluyor. Parmaklarınız ne kadar büyük veya küçük olursa olsun bu ürünün de parmaklarınıza uyum sağlayacağı söyleniyor.

Mobil oyunculuk için parmak kılıfı fikri her ne kadar kulağa saçma gelse de Razer bu ürünü ilk olarak piyasaya süren firma değil. Bazı güvenilirliği düşük Amazon satıcıları, Powstro, Flydigi ve Sameo gibi marka adları altında buna benzer ürünlerin satışını yapıyorlardı. Ürünün alternatifleri olsa da Razer hali hazırda oyunculara geniş perspektifte kaliteli ürünler sunduğu için bu alanda da rakip kabul etmeyeceği bir gerçek. Razer da belki oyuncularda oluşturduğu bu güvenilirliği kullanarak buna benzer ürünleri satışa sunabiliyor ve tepki çekmiyor.

Parmak kılıfı fikri her ne kadar bizlere şu anda gülünç gelse de mobil oyun sektörü 15 milyar dolarlık bir değerlendirmeyi aşmış durumda ve bu sektör büyüdükçe buna benzer ürünlere oluşan talep de mutlaka artacaktır. Dolayısıyla Razer’a bu ürünüyle başarılar diliyoruz.

Razer, oyunculara yönelik ürünler konusundaki lider firmalardan bir tanesi. Günümüzde her ürünün başına ‘Oyuncu’ ibaresinin eklenmesinin satışları arttırdığı bir gerçek olarak bilinse de parmak kılıfı, rgb ışıklı covid maskesi gibi ürünler de artık bazı oyuncularda kendilerinin dolandırıldığı hissiyatını oluşturmaya başlamış görünüyor. Oyuncular ekipman konusunda genel olarak hassas olsa da yine de insan olarak herkesin de bir sınırı var tabi ki.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Apple’a Dava: “M1 MacBook Modellerinde Yanıltıcı Pazarlama”

Apple, geçtiğimiz yıl duyurduğu firmanın kendi üretimi olan M1 yonga setiyle MacBook eksosisteminde büyük bir yeniliğe gitmişti. Yeni nesil MacBook modelleri, görsel olarak Intel işlemcili kardeşleriyle farklılık göstermese de işlem gücü alanında Apple çıtayı hayli yüksek tutmuştu. Intel işlemcili modellerden sonra performans konusunda büyük geliştirmeler sunan M1 MacBook serisi büyük ilgi çekmişti.

Apple M1 Mac

Apple MacBook Air 2020

Bu MacBook modelleri bir süredir pazarda ve satışları iyi gidiyor. Ancak Kaliforniyalı teknoloji devi, son zamanlarda ortaya çıkan ekran sorunuyla sarsılmış durumda. Kullanıcıların bildirdiğine göre, ekranları kendiliğinden çatlamış veya siyah çizgiler oluşmuş. Servis merkezleri ise durumun kendiliğinden oluştuğu belirtilmesine rağmen çoğu kullanıcıdan onarım için ücret talep etmiş. 13 inç ekran boyutuna sahip modelleri kapsayan bu durum kullanıcıları bir hayli kızdırmış olacak ki  Amerika Birleşik Devletleri’nde harekete geçen kullanıcılar, Apple’ı mahkemeye vermişti. Epic Games ile görülen davadan sonra şirketin en büyük davalarından biri de bu olacak gibi görünüyor.

Suçlamalar Ciddi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülen davada büyük suçlamalar olduğu görülüyor. Apple bu davada kullanıcıları yanıltmakla ve sorunlu olduğu bilinen bir ürünün satışına devam etmekle suçlanıyor.

Dava dosyasında yer alan ifadelere göre Apple, ürünlerini piyasaya sürmeden önce yaptığı dayanıklılık testleriyle ilgili yanlış bilgi veriyor. Bu suçlamaya dayanak olarak ise MacBook Pro ve MacBook Air ekranlarındaki sorunun testler sırasında ortaya çıkmaması, çıksa dahi kullanıcılarla paylaşılmaması gösterilmiş. Buna ek olarak Apple’ın bu durumu bilmesine rağmen üretimi devam ettirdiği de dosyada yer alan bir başka ifade.

“Bu durum bilinmesine rağmen Apple bu konuda herhangi bir adım atmamıştır ve bu durumu kamudan saklayarak cihazlarını gelişmiş teknolojilere sahip ve dayanıklı olarak pazarlamaya devam etmiştir. Ancak, kamuya bu şekilde lanse edilen cihazların normal kullanımı bile cihazlarda büyük hasarlara yol açmış, hatta kullanılamaz hale getirmiştir.”

Bunların ciddi iddialar olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Dahası, Apple’ın açıklamaları da bu durumu destekler nitelikte. Zira dava dosyasına göre Apple Cihazlarımızın güvenilirliğinden emin olmak için 13 inç MacBook Air modellerimizi, kulllanıcıların deneyimlerini yansıtacak şekilde kapsamlı bir dayanıklılık testine soktuk. ifadesini kullanmış durumda. Bu açıklamanın, Apple’ın cihazlarındaki sorunlara kayıtsız kaldığının göstergesi olduğu da dava dosyasına eklenen bir başka iddia konumunda.

Tüketici Hakkı İhlali İddiası

Kaliforniya eyaletindeki tüketici haklarının ihlali iddiası ise davanın diğer bir odak noktası. Bu iddia ise Apple’ın onarımlar için ücret talep etmesine dayandırılmış.

Suçlamalar Apple’ın garanti kapsamındaki cihazların onarımı için ücret talep etmesiyle desteklenmiş. Davada bahsi geçen iki müşteriden biri ekran onarımı için 480 Dolar ödediğini belirtirken, ikinci müşteri ise 615 Dolar ödemiş. Davada diğer müşterilerin de benzer ücretler ödediği belirtilirken, Apple’ın bu durumu kullanıcı hatası saydığı da ekleniyor.

MacBook’ların kasası ile ekran arasında biriken tozların bu duruma neden olabileceği bilinse de, durumun yaygınlığının bir üretim hatasını işaret ettiği söyleniyor.

Değişen Ekranlar Da Bu Durumdan Etkilenebilir

apple

MacBook Pro

Davada parmak basılan bir nokta da değişen ekranların da aynı sorunu yaşama ihtimali. Ekran değişimi ücretli olsun ya da olmasın değişen ekranların da aynı sorundan etkilenme olasılığının yüksek olduğu belirtilmiş. Davada Apple’ın müşterileri sonu olmayan bir ekran değişimi döngüsüne soktuğu ifade ediliyor.

Dava Nasıl Devam Edecek ?

Kullanıcıların Apple’dan isteği aslında tazminat değil. Asıl istenenin Apple’ın MacBook ekranlarının güvenilirliği hakkındaki “yanıltıcı pazarlama” uygulamasından vazgeçmesi ve durumu düzeltmeye çalışması olarak aktarılıyor.

Son zamanlarda Epic Games ile mahkemelik olan Apple’ın bu sefer nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Apple’ın beklentileri karşılamaması durumunda, bu davanın Apple’a yaklaşık 5 milyon dolara mâl olacağı da konuşulanlar arasında. Bu rakamın şirketin ödeyeceği cezalar eklenmeden hesaplandığını da belirtelim.

 

 

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku