Sosyal medya

Kripto Para

Yerli ve yabancı kripto para borsaları

Kripto para dünyasına giriş yapmak isteyenler için belki de ilk sorun coinleri nereden alıp satabilecekleri konusudur. Sizler için en büyük yerli ve yabancı kripto para borsalarını listeliyoruz.

Yerli ve yabancı kripto para borsaları

Binance

Çin merkezli borsa olan Binance‘ın arayüzü oldukça kullanışlı. Güvenlik konusunda oldukça hassas oldukları için güvenli bir hesap için neler yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiriyorlar. Zaman zaman düzenledikleri kampanyalarla kullanıcılarına piyasaya yeni çıkan coinlerden hediye edebiliyorlar. Borsanın oldukça kullanıcı dostu bir mobil uygulaması da var. Ayrıca eğer bu borsada işlem yapacaksanız şirketin kendi kripto parası olan BNB ile çok daha düşük komisyon ödeyerek işlem yapabiliyorsunuz.
CoinMarketCap Değeri : 1,068,922,508$

CoinBase

Güvenilir yatırımcılar tarafından desteklenen ve milyonlarca müşterinin kullandığı Coinbase, dünyanın en popüler ve bilinen platformlarından biri. Platform, dijital para biriminin güvenli bir şekilde satın alınmasını, kullanılmasını, saklanmasını ve ticaretini kolaylaştırıyor. Android ve iOS‘de bulunan bir dijital cüzdan aracılığı ile Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralar alınabiliyor. Aynı zamanda daha önce de belirttiğimiz gibi serviste ABD’li kullanıcılar için ‘kripto para vergi hesaplayıcısı‘ da yer alıyor.

HitBTC

HitBTC, güvenli olarak kullanabileceğiniz, basit arayüzüyle öne çıkan bir borsa. İçinde her borsada bulamayacağız küçük ama geleceği parlak olabilecek coinleri de bulabilirsiniz. Aynı zamanda üyelik süreci basit ve uğraştırmıyor. Borsa 2013 yılında kuruldu.
CoinMarketCap Değeri : $201,728,036

Kraken

Tecrübeli kullanıcılar için marj ve diğer ticaret biçimlerini barındıran Kraken 2011 yılında kuruldu. Web sitesinde güçlü ve kullanışlı bir trade eklentisi bulundurmakta. Bitcoin’in dışında Ethereum, Monero, Augur, Zcash, Litecoin, Ripple gibi dijital para birimleri ile ticaret yapabilirsiniz.
CoinMarketCap Değeri : 165,219,644$

Poloniex

Poloniex‘in içinde birçok dijital para işlem görmektedir. Özellikle profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Ticaret yapmak borsa içinde basittir. Kullanımı detaylı ve güvenlidir. İşlem ücretleri piyasada yapıcı ve alıcı olup olmamanıza bağlıdır. Piyasa yapıcılar için komisyon oranı yüzde 0 – 0,15, alıcılar içinse yüzde 0,10 – 0,25 arasındadır. İşlem ücretlerinin düşüklüğü bu borsayı biraz da olsa ön plana çıkarıyor. Hızlı hesap oluşturma da tercih edilmesinde önemli olan özelliklerden.

Paribu

İşlem hacmi en yüksek Türk kripto para borsasıdır. Güvenlik konusunda iyiler ve son derece kullanışlı bir platforma sahipler. Paribu‘da işlem gören tek kripto para Bitcoin’dir. Üyelik gayet basittir. Zorlu kimlik doğrulama işlemleri gerektirmez. İşlem ücretleri yapıcı emirlerde yüzde 0,3 – 0,15, alıcı emirlerde 0,4 – 0,25 arasında değişmektedir.

BTCTurk

Türkiye’nin büyük kripto para borsalarından bir diğeri. BTCTurk‘te Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve Ripple da işlem görmekte. Bitcoin’in işlem hacmi borsa içinde %62 seviyelerinde. Ethereum ve Ripple ise birbirine çok yakın seviyelerde. Ether %19, Ripple ise %18. Websitesinde kullanışlı bir fiyat grafiği de bulunuyor. Komisyon ücretleri ise yapıcı emirler için 0,10 – 0,20 + KDV, alıcı emirleri 0,20 – 0,35 + KDV olarak belirlenmiş.

Koineks

Koineks, bir diğer Türkiye merkezli kripto para borsası. İçinde 9 adet dijital para işlem görmektedir. Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash, NEM, Stellar, Litecoin, Ethereum, Dogecoin, Dash bu işlem gören dijital paralardır. Borsa içinde en yüksek işlem hacmine sırasıyla Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash ve NEM sahiptir. Koineks‘in işlem ücretleri BTCTurk ile hemen hemen aynı seviyede.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Osman Özaydın

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Aorus reklamı

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval