Sosyal medya

Genel

Silikon Vadisi nerede kuruluyor ?

Silikon Vadisi
Darüşşafaka

Silikon Vadisi 1930’lardan beri teknoloji dünyasının atan kalbi ve benzersiz başkenti konumundadır. Ancak Silikon Vadisi’nin endüstrinin merkez üssü konumundaki konumu, Covid salgınının etkisiyle birlikte geçtiğimiz haftalarda birçok güçlü darbe aldı.


İlginizi çekebilir :Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti


 

Yeni Silikon Vadisi nerede kuruluyor ?

Küçük ama yüksek profilli sözde “Texit” şirketleri, Kuzey Kaliforniya’daki üslerini terk etmeye karar verdi ve Teksas’ta yeni bir merkez kurdu. Facebook, Apple ve Google hiçbir yere gitmezken, diğer eski firmalar, teknoloji liderleri ve risk sermayedarları hareket halinde. Geçen yıl San Francisco Giants Beyzbol Stadyumu Oracle Park adını vermek için 20 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzalayan veritabanı devi Oracle Corp, Redwood City, California’dan Austin, Texas’a taşınacağını duyurdu. Sözcü Deborah Hellinger CNN’e verdiği demeçte, “Bu hareketlerin Oracle’ı büyüme için en iyi konumlandırdığına ve personelimize nerede ve nasıl çalıştıkları konusunda daha fazla esneklik sağladığına inanıyoruz” dedi.

reklam
Aorus reklamı

Uzun ve beğenilen bir Silikon Vadisi geçmişine sahip olan Hewlett Packard Enterprise, merkezini Houston, Teksas’a taşıdığını da duyurdu.Ve bu ayın başlarında Los Angeles’ta yaşayan ve şirketin Fremont, California’daki genel merkezine ve fabrikasına giden Tesla’nın kurucusu Elon Musk, şahsen Austin’e taşındığını duyurdu.“Bir takım çok uzun süredir kazanıyorsa, kayıtsız kalma eğilimindedirler ve artık şampiyonluğu kazanamazlar. Wall Street Journal CEO Konseyi zirvesinde Bay Musk, California çok uzun süredir kazanıyor ”dedi.

Musk, “Her şeyden önce Tesla ve SpaceX’in California’da büyük operasyonları olduğu açıkça görülüyor” dedi.”Tesla, California’da hala otomobil üreten son otomobil şirketidir. SpaceX hala California’da üretim yapan son havacılık şirketidir.“Kaliforniya eskiden havacılık üretiminin merkeziydi. Şirketim kalan son iki şirket. Bu, belirtilmesi gereken çok önemli bir nokta. ” diyerek sözlerine devam etmişti. Bazı gözlemciler, hamlelerin kısmen koronavirüs salgını ve işyerlerini değiştirmesi ile açıklanabileceğini, çalışanların artık evden katkıda bulunmaya alıştığını söylüyor. Bazı teknoloji firmaları, halk sağlığı krizi sona erdikten sonra çalışanların kalıcı olarak evden çalışmasına izin vereceklerini söyledi.Miami, Florida’ya taşınan San Francisco merkezli girişim kapitalisti Keith Rabois, “Covid, insanları uzaktan çalışmaya ve yaşayacakları diğer yerlerle deney yapmaya teşvik etti” dedi. PayPal ve LinkedIn’de eski bir yönetici olan Bay Rabois, “Kaliforniya’nın yüksek vergilerinden, yaşam maliyetinden ve evsizlik gibi sorunlardan bıktığını da söyledi. Wall Street Journal’a “Yaşanacak çok daha iyi yerler olduğu ortaya çıktı” dedi. Silikon Vadisi yüksek maliyetlere sahip olduğu gerçek.

Silikon Vadisi nerede kuruluyor

Yüksek maliyetler başrolde olabilir

California’da ayrıca yüksek kişisel eyalet gelir vergisinin olması bu kararlarda etkili olduğu çok açık. Bu vergi ne Florida ne de Teksas’ta yoktur. $155 milyarlık kişisel serveti ile şu anda dünyanın en zengin ikinci adamı olan Musk gibi bir girişimci, bu nedenle Teksas’a taşınmasının ardından vergilerde büyük miktarda tasarruf sağlayacaktır. Eyalet gelir vergisi avantajı sadece girişimcileri etkilemiyor. Kaliforniya’dan ayrıldıklarında, üst düzey vergi dilimindeki yöneticilere yüzde 13,3’lük bir maaş artışı sağlayacaktır. Musk ve diğer üst düzey yöneticiler 2020’de California yetkilileri tarafından uygulanan Covid kısıtlamalarının ve işyeri kapatmalarını sert şekilde eleştirmişlerdi.  Florida hem de Teksas daha az kısıtlayıcı kuralların olmasını vurgulamışlardı. Bir diğer etmen ise Silikon Vadisi yaklaşık 144.800 $ (106.000 £) ile en yüksek yıllık ortalama yüksek teknoloji maaşına sahipken, bölgedeki ünlü yüksek konut fiyatları, ABD’deki en pahalı emlak piyasası haline gelmesidir. Kasım ayında bölgede satılan evlerin ortalama fiyatı 1.38 milyon dolar oldu ve Teksas’taki konut maliyetleri ise bu  fiyatın üçte biri.

Son dönemde neler oldu ?

Kasım ayı itibarıyla, teknoloji ve diğer sektörlerden 39 şirket, bilgisayar şirketi Dell ve yarı iletken devi American Micro Devices’ın bulunduğu bölgeye taşındı. Tesla, Teksas’tan 4 milyon metrekarelik fabrikasının temelini attı ve şirketin Model Y ve Cybertruck modellerini inşa edecek. Teknoloji yatırımcısı Joe Lonsdale, 8VC finans şirketini Silikon Vadisi yerine Austin’e taşıdı.

Bay Lonsdale, Austin American’a verdiği demeçte, “Yaşama maliyeti, yetenek ve diğer her türlü şey, kültür ve neyin olmaması nedeniyle sadece Silikon Vadisi değil, ülke çapında inşa edilecek çok fazla yer olduğu çok açık hale geldi” dedi.

Austin bu durumu nasıl karşılıyor ?

25 kolej ve üniversiteye sahip bölgenin Austin Ticaret Odası başkanı ve başkanı Laura Huffman, “İnsanlığın Başkenti olarak Austin’i görüyoruz” dedi.Bayan Huffman, “Yaşam kalitesinin önemini de küçümsemeyeceğim” dedi.

 

Silikon Vadisi ne diyor ?

Silikon Vadisi firmaların temelli ayrılmadıkları ve bölgede insanları istihdam etmeye devam edeceklerni iddaa ediyor. Silikon Vadisi komple kayıp yaşamadı.  Hala burada insanları istihdam etmeye devam ediyorlar. Silikon Vadisi liderlik grubu teknoloji endüstrisinin savunuculuk organizasyonu Peter Leroe-Munoz, “Silikon Vadisi’nde hala yenilik yapmaya devam ediyorlar ”dedi. San Francisco’nun KTVU istasyonuna “Dünya standartlarında üniversitelerin, bol risk sermayesinin eşsiz bir karışımına sahibiz ve dünyanın her yerinden göçmenleri diğer bölgelerden daha yüksek bir oranda çekiyoruz” dedi. Silikon Vadisi Liderlik Grubu’nun eski genel müdürü Carl Guardino, yenilikçileri ve liderleri kaybetmenin hiçbir zaman yardımcı olmadığını söyledi. Guardino, “Bu, en iyi entelektüel yeteneklerin bir kısmını başka bir yere götürüyor. Her iki durumda da bölgemiz ve devletimiz için iyi değil,” dedi.

Silikon Vadisi

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Yeni OPPO Reno 5: 50W Hızlı Şarjın Hikayesi

Yazan:

oppo
Darüşşafaka

OPPO, daha hızlı, daha güvenli ve daha rahat bir şarj deneyimi sunmak için hayata geçirdiği inovasyonları ve uygulamalarla, hızlı şarj konusunda sürekli atılımlar yapıyor. OPPO Reno5’te sunulan 50W hızlı şarj, bu teknolojinin toplumun daha geniş kitleleri için erişilebilir olmasını sağlayan yeni teknolojik gelişme olarak öne çıkıyor.


Bakmakta fayda var: OPPO Reno 5 vs OPPO Reno 4 | Kamera performansı ne kadar iyileşti?


Sürekli hareket halinde olmak, yaşantımızı değiştiriyor ve telefonlarımızı şarj etmek için bize daha az zaman bırakıyor. Aynı zamanda, bağlantı hızlarındaki hızlı artış ile oyun, canlı yayın ve HD video görüntüleme için uygulamaların daha sık kullanılması, daha uzun pil ömrü gerektiriyor. Kullanıcılar daha hızlı ve daha verimli şarj etmeye ihtiyaç duyuyor. OPPO araştırmalarına göre, çoğu kullanıcı sabah uyandığında akıllı telefonunu şarj ediyor. Yine birçok kullanıcı akıllı telefonunu yalnızca yarım saat şarj ettiğini ve yaklaşık %50’si telefonlarını yalnızca 15 dakika şarjda tuttuğunu belirtiyor. Yeni akıllı telefonların birçoğunun 4000mAh veya daha büyük bir pile sahip olması, şarj teknolojisinde daha büyük talepler doğuruyor.

reklam
Aorus reklamı

Kullanıcı ihtiyaçlarını net bir şekilde gören OPPO, şarj teknolojisindeki profesyonel bilgisini OPPO Reno5 modelinde kullandığı 50W hızlı şarj ile gözler önüne serdi. OPPO’nun sektörde vurgu yapan ve hızlı şarj teknolojisinin ürün yelpazesini daha da genişleten bu gelişme, tüm dünyada akıllı telefon kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayan yeni ve üstün bir şarj deneyimi sunuyor.

48 dakikada %100 şarj

OPPO’nun Reno5 modelinde kullandığı 50W hızlı şarj, çok kısa bir şarj süresiyle yeterli bir pil ömrü sağlıyor. Örneğin, pili 31 dakika gibi kısa bir sürede %80’e kadar şarj edebiliyorsunuz. Reno5’in 50W hızlı şarj özelliğine sahip 4310 mAh pili, yalnızca 5 dakikalık şarjla bile 3 saate kadar video oynatmayı destekleyebiliyor. Reno5’in pilini %100’e kadar şarj etmek ise yalnızca 48 dakika sürüyor. Ayrıca Reno5, Süper Güç Tasarruf Modu ile yalnızca %5 pil ile 2,5 saat WhatsApp sohbet süresi veya 38,5 saat bekleme süresi sunuyor.

Hedef verimlilik, öncelik güvenlik

OPPO, 50W hızlı şarj teknolojisiyle daha hızlı şarj imkanları sunarken güvenlik konusunda da bazı katı yükümlülükleri yerine getirdi:

TÜV Rheinland Güvenli Hızlı Şarj Sistemi Sertifikası

50W hızlı şarj, kapsamlı uçtan uca koruma için 5 katmanlı şarj koruması sağlıyor. Adaptör, USB kablosu, cep telefonu ve pil dahil tüm parçalar özel çiplerle korunuyor. TÜV Rheinland Güvenli Hızlı Şarj Sistemi Sertifikası ile Reno5’in 50W hızlı şarjı, sektörel otoriteler tarafından güvenli olarak onaylanarak güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

Yüksek standartta şarj bileşenleri

Buna ek olarak, ürünlerinin en üst düzeyde güvenliğini sağlamak için OPPO, pil hücreleri, kablolar ve şarj portu dahil olmak üzere şarj sistemindeki tüm bileşenlerde sıkı gereksinimleri yerine getiriyor. Örneğin Reno5, yüksek standartlı 3C hücresini kullanıyor.

Çoklu soğutma sistemi

Cihaz yüzeyindeki sıcaklığı sürekli olarak izleyen ve şarj akımını buna göre ayarlayan 8 sıcaklık sensörüne sahip Reno5’te, Çoklu Soğutma Sistemi entegrasyonu bulunuyor. Bu sistemde anakart alanına termal olarak iletken jel uygulanıyor, pilin ve ön muhafazanın yüzeyine üç kat grafit ekleniyor. Bu sayede Reno5, aşırı ısınma sorunlarının önüne geçerken şarj verimliliğini artırabiliyor.

Reno5 gece şarj korumasıyla birlikte geliyor

Oppo Reno5 unboxing, camera, antutu, gaming test - YouTube

Uyurken telefonunu gece boyunca şarjda bırakmak yaygın bir durum. Ancak birçok kullanıcı gece şarjının pil ömrünü kısaltacağından endişe duyuyor. Bu konuda Reno5, sistem korumalarının yanı sıra, ek bir gece şarj korumasına sahip. Bu özellik, şarj hızını ve şarj süresini otomatik olarak ayarlamak için kullanıcının uyku ve şarj alışkanlıklarını akıllıca takip ediyor. Bu da çoğu zaman kullanıcıların endişelenmesine neden olan, pilin tam güçteyken şarj olmaya devam etmesinin önüne geçiyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Bethesda bayram indirimleri boyunca kaçmaması gereken 5 oyun!

Yazan:

Bethesda bayram indirimlerinde
Darüşşafaka

Bethesda bayram indirimleri ile oyunculara sürprizler sunmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı’nın gelişi ile birlikte geliştirici firma PC oyuncularına güzel bir jest yapma kararı aldı. Firmanın Steam platformunda yer alan çoğu oyununa hatırı sayılır indirimler geldi. Oldukça önemli serilerde %75‘e varan indirim oranları dikkat çekiyor. 16 Mayıs tarihine kadar sürecek indirim günleri ile birlikte oyuncuların büyük kazanç elde etmesi bekleniyor. Bizde sizler için kaçırmamanız gereken beş oyunu listeledik.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Xiaomi İspanya’nın En Çok Satan Telefon Markası Oldu!


Bethesda bayram indirimleri boyunca almanız gereken 5 oyun!

Bethesda oyun dünyasına sunduğu kaliteli yapımlarla adından sıkça söz ettirdi. The Elder Scrolls, Fallout gibi kült serilerin yapımcısı olan firma, Microsoft bünyesine dahil oldu. Hikaye odaklı oyunları ile adından söz ettiren firma, oyunculara küçük bir jest yapmayı ihmal etmedi. Bethesda Steam platformu üzerinden yeni bir indirim dönemi başlattı. Bethesda bayram indirimleri olarak adlandırılan indirim günlerinde, önemli yapımlar önemli oranda fiyat değişimine gitti. İndirim günleri 16 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Tam bu noktada sizler için bu indirim döneminde kaçırmamanız gereken 5 oyunu listeledik. Bununla birlikte, listede yer alan oyunların birçoğu Xbox Game Pass PC sistemine dahil. Ancak oyunların Steam sürümleri belli başlı konularda büyük avantajlara sahip.

Bethesda bayram indirimlerinde

reklam
Aorus reklamı

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Kimilerine göre dünyanın en iyi oyunu olarak adlandırılan Skyrim, tabi ki de listemizin bir numarasında yerini alıyor. 2011 yılında piyasaya çıkan serinin son oyununu, aktif olarak deneyimleyen pek çok oyuncu bulunmakta. 2016 yılında modernize edilen Special Edition %50 indirimle 114.99 TL yerine 57.49 TL‘den satılmakta. Xbox Game Pass abonelik sisteminde de yer alan oyunun Steam sürümünde ise büyük bir avantaj yer almakta. Oyuncular Steam‘den aldıkları Skyrim‘i diledikleri gibi modlama imkanına sahipler. Ancak Game Pass sürümünde böyle bir durum söz konusu değil.

Fallout 4

Rol yapma oyunları dünyasının vazgeçilmez serilerinden biri olan Fallout, bu indirim döneminde uygun bir fiyata alıcılarını bekliyor. Atompunk dönemi atmosferi ile dikkatleri çeken serinin dördüncü oyunu %50‘lik indirim ile oyuncuları karşılıyor. Fallout 4 standart sürümü 133.00 TL yerine sadece 66.50 TL. Bununla birlikte The Elder Scrolls V: Skyrim SE ve Fallout 4 G.O.T.Y oyunlarını içeren pakete de sadece 152.39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ayrıca Skyrim Special Edition‘da olduğu gibi Fallout 4‘ün Steam versiyonu oyuncuların dilediği gibi modlama imkanına uygun.

Fallout New Vegas

Fallout serisinin belki de en sevilen oyunu olabilir Fallout New Vegas. Rol yapma ögeleri ve derin hikayesi ile oyuncuların beğenisini kazanan yapım, oldukça uygun bir fiyata inmiş. %50′lik indirme uğrayan oyun 9.00 TL‘den satılmakta. Bununla birlikte tüm ek paketlerin ver aldığı Ultimate sürümüne de yine %50 indirim sayesinde 15.50 TL‘den sahip olabilirsiniz.

Dishonored 1-2

Dishonored serisi farklı oynanış tarzıyla yine oyun dünyasında uzun bir süre gündemde kaldı. Arkane Studios tarafından geliştirilen oyun serisi, yine bayram indirimleri kapsamında uygun fiyatıyla oyuncuların karşısına çıktı. Serinin iki oyununa da %50′lik indirim uygulandı. İlk oyun 14.49 TL‘ye, ikinci oyun ise 57.49 TL‘ye oyuncuları bekliyor. Bununla birlikte tüm seriyi almak isteyen kullanıcılara özel Complete Collection ek paketi yine %50 indirim ile 177.00 TL‘ye satılmakta. Seriyi özellikle yenilikçi oynanışı ile farklı bir tat arayan oyuncular için şiddetle tavsiye edebiliriz.

Doom Eternal

Eski tip FPS oyunlarını seven oyuncuların aradığı neredeyse her şey Doom Eternal‘da yer alıyor. Yüksek temposu ile adrenalini doruklarda hissettiğiniz serinin son oyunu yine kayda değer bir indirim ile karşımıza çıktı. Doom Eternal %67‘lik indirim ile sadece 65.67 TL‘ye satılıyor. Ayrıca bugüne kadar çıkmış tüm oyunların yer aldığı Doom Franchise Bundle paketi de %65‘lik indirimle 164.84 TLye satılmakta. Özellikle aksiyonu doruklarına kadar yaşamak isteyen oyuncuların kaçırmaması gereken bir deneyim.

bethesda indiana jones

Bu tavsiye listesinin yanı sıra birçok kaliteli oyunda da ciddi indirimler bulunmakta. Örneğin Prey %50 indirim ile 57.49 TL‘den satılıyor. Bununla birlikte Wolfenstein serisinde de ciddi indirimler oyuncuları karşılamakta. Bayrama özel indirimler ile birlikte Bethesda, daha fazla PC oyuncusuna ulaşma hedefini gerçekleştirmek istiyor. Bakalım Game Pass sisteminde yer alan oyunlar Steam’de ne kadar tercih edilecek bekleyip göreceğiz.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Bu iki telefon aynı mı? | Galaxy A52 vs Realme 7 Pro | Hangisini almalı? #6

Yazan:

samsung
Darüşşafaka

Orta seviyenin neredeyse aynı özellikleri barındıran telefonlardan olan Samsung Galaxy A52 ve Realme 7 Pro’nun karşılaştırması ile sizlerleyiz. Samsung 2021 yılıyla beraber orta seviyede konumlandırdığı A sersinin ortanca üyesi A52, kullanıcılar ve teknoloji severlerin fazlasıyla merak edilen bir model oldu.


Bakmakta fayda var: Samsung Kulaklıklar Kulak İltihabı Yapıyor İddiası!


2020 yılında çıkmış olan realme 7 Pro ise geçen senenin en iyi orta seviyesi olarak adlandırılan bir model oldu. Özellikle 65W destekli hızlı şarjıyla dikkatleri üstüne çeken model bakalım 2021 senesinin en çok konuşulan telefonlarından Galaxy A52 ile birçok özellikleri aynıyken sizin tercihiniz hangisi olurdu?

reklam
Aorus reklamı

İki telefonun da sırasıyla teknik özelliklerine bakacak olursak:

Samsung Galaxy A52

Samsung Yeni Akıllı Telefonları Galaxy A52 ve A72'yi Tanıttı - Technopat
6.5 inç FHD Super AMOLED 90hz 407 PPİ 800NİT GG5
159.9 x 75.1 x 8.4 mm 189 gram
Qualcomm Snapdragon 720G Adreno 618
8GB Ram/ 128GB Depolama
64 MP, f1.8, OIS /12 MP, f/2.2, 123 derece/ 5 MP, f2.4, (makro) / 5 MP, f2.4 (derinlik)
32 MP, f/2.2 ön kamera
Stereo hoparlör ve 3.5mm
4500 mAh 15W/25W destekli şarj
IP67 Sertifikası
Bluetooth 5.0

Realme 7 Pro

Realme 7, 7 Pro launched with sharper cameras, faster charging - revü

6.4 inç FHD Super Amoled 60hz 411 ppi GG3+
160.9 x 74.3 x 8.7 mm 182 gram
Qualcomm Snapdragon 720G Adreno 618
8GB Ram/ 128GB Depolama
64 MP, f1.8/ 8 MP, f2.3, 119 derece/ 2 MP, f2.4 (makro) / 2 MP, f2.4 (derinlik)
32 MP, f/2.2 ön kamera
Stereo hoparlör ve 3.5mm
4500 mAh 65W destekli şarj
Bluetooth 5.0

Samsung Galaxy A52 ve realme 7 Pro modellerine Hepsiburada üzerinde göz atmak ve satın almak isterseniz; https://app.hps.im/d7ct/f1c1c1ca
Samsung Galaxy A52 ve realme 7 Pro modellerine Trendyol üzerinde göz atmak ve satın almak isterseniz; https://ty.gl/buydlfrf

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler