Sosyal medya

Finans

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti
Darüşşafaka

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti. ABD’li yazılım devi Oracle, şirket merkezini Texas’ın başkenti Austin’e taşıma kararı aldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir : ABD, TikTok ile Oracle anlaşmasını onayladı


Silikon Vadisinden ayrılan son şirket Oracle oldu

Silikon Vadisi’nin son kaybı Oracle kurucu ortağı ve dünyanın en zengin 11. kişisi Larry Ellison, Hawaii’ye taşıdığını  ve şirketin merkezinin  Austin’e taşınacağını açıkladı. Taşınma kararı ile birlikte Oracle çalışanlarına istedikleri ofis bölgesini seçme imkanı sunacağını duyurdu. Bazı çalışanlar için uzaktan çalışma imkanı tanıyan esnek çalışma modeli tasarladıklarını ve çalışanların bu model ilede çalışabileceklerini belirttiler. Oracle taşınma haberini Texas Valisi Greg Abbott, bir tweet ile haberi müjdeleyerek “Teksas gerçekten iş, iş ve fırsat ülkesidir” dedi.Bu tarz yatırımları Teksas’a kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı.43 yıl önce Santa Clara’da kurulan yazılım devi küresel çapta 135 bin çalışanı ile Silikon Vadisi şirketlerinin en eskilerinden biri . Oracle ünlü silindirik binaları ile Silikon Vadisi ikonlarından biriydi.Oracle son olarak, Çinli ByteDance’in TikTok için kuracağı küresel şirkete Walmart ile birlikte ortak olacağı konusuyla gündeme gelmişti.TikTok’ta Oracle %12.5Walmart Inc. ise %7.5 paya sahip olacaktı.Silikon Vadisi

Son dönemde Oracle dışında birçok dev firma Silikon Vadisi’nden ayrılma kararı almış durumda.Silikon Vadisi’nin temellerini atan şirketlerden biri olan Hewlett-Packard süpriz şekilde   merkezini Houston’a taşıma kararını duyurmuştu.Tesla ve SpaceX gib şirketlerin kurucularından  Elon Musk’da Kaliforniya’dan ayrılarak Texas’a taşınma kararı aldığını açıklamıştı.

reklam
Aorus reklamı

Bu durum Silikon Vadisi’nin geleceği ne olacak sorusunu akıllara getiriyor.Silikon Vadisi Kaliforniya’da bulunuyor ve Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip olurdu.Bu taşınmalar kuşkusuz Kaliforni’ya ekonomisinin mevcut durumunuda etkileyecektir.Kaliforniyadaki yüksek vergiler iş yapabilme yeteneğini kısıtladığı vurgulanıyor.Son dönemde bir çok milyarderin bölgeden ayrılmasının altında bu sebep yatıyor olabilir. Öte yandan pandemi sırasında daha fazla teknoloji yeteneğinin Austin, Texas’a taşınmaya devam etmesi Teksas ekonomisi için büyük fırsatlar yaratabilir. Yaklaşık yirmi milyon nüfusa sahip olan Teksas, Austin  2018 yılında ülkenin en hızlı büyüyen ana bölgesi olarak dikkatleri üzerine çekmişti. Austin düşük yaşam maliyeti ve şirket işletme giderleri ile ön plana çıkıyor.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bir Türk Borsası Dünyada ilk 50’nin içinde!

Yazan:

Darüşşafaka

Narkasa.com, ortalama iki yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde 156 farklı ülkenin Kripto/ Dijital para yatırımcısına hizmet veren ve dünyanın en güvenlikli 50 platformu içinde yer alarak  Türkiye’nin gururu oldu.


İlginizi Çekebilir: Facebook, kripto para biriminin adını Diem olarak değiştirdi.


Narkasa firması Kripto Para konusunda dünyanın önde gelenleri arasında yerini almayı başardı. Kuruluş çalışmalarını global ölçekte farklı pazarlar içinde başlatıp geliştiren marka, kendi ülkesine “Narkasa.com” platformuyla giriş yaptı. Bitcoin ve farklı Kripto para alım-satım işlemlerinin 12 farklı dilde gerçekleştirildiği platformun, sektörün en önemli derecelendirme kuruluşu olan “Cer.live Hacken” in denetiminden ilk 50 borsa/ platform içinde yer alarak çıkması sektörde boşluğu yaşanan güven endeksini de arttırmış oldu.

reklam
Aorus reklamı

Narkasa Yazılım Ticaret A.Ş. CEO’su Erdal Kaya, “Dolaşım değişimden kaçamaz. Bunu doğru okuyan markalardan biri de Narkasa oldu. Yerli yatırımın ve yatırımcının gücünü globale taşıyarak Türkiye’nin her türlü finans sektöründe önder sözcülerden biri olmasını sağlamak amacındayız” dedi.

2020 Temmuz ayı ile birlikte yerelden globale açılmayı hedefleyen Narkasa.com yeni nesil yatırımcının farklı, hızlı ve güvenilir adres olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ekliyor. Erdal Kaya bu adımları; “Şimdilik en güvenilir ve güvenlikli ilk 50 Kripto para alım-satım platformunun içindeyiz. Ama biliyorum ki aynı inanç ve gelişimle zirveyi görmemiz çok uzun zaman almayacak. Türkiye’nin ve dünyanın en güvenilir markalarından biri olarak bayrağımızı global pazar içinde dalgalandırmak ortak heyecanımız olacak” diye vurguladı.

Narkasa.com mevcuttaki Türk Kripto para alım-satım platformlarının yükselen performanslarını da “Rakip değil yol arkadaşıyız. Geleceğin finansal devlerinin aynı ülkeden çıkması herkesten çok bize gurur verir” ifadesiyle yer verdi.

Dijital/ Kripto para dünyasında ufuk çizgisi Türkiye için açık ve heyecan verici olmasının yanı sıra, yarına artık daha yüksek bir güvenle yakınlaşıyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Finans

Amazon yılın ikinci çeyreğindeki karını ikiye katladı!

amazon
Darüşşafaka

2020 yılının 2. çeyrek mali raporlarını açıklayan Amazon 5.2 milyar dolar net gelir açıklayarak geçtiğimiz yıla göre karını ikiye katladı.

İlginizi çekebilir: Oppo Reno 4 Pro, Snapdragon 720G ile tanıtıldı!

Amazon yılın ikinci çeyreğindeki karını ikiye katladı!

Amazon son birkaç ay içinde internet üzerinden satışlarda yaşanan büyük artış sayesinde salgından olumlu yönde faydalanan şirketlerden biri oldu. Bugün şirket yılın 2. çeyreği için 5.2 milyar dolarlık net kar açıklayarak bu durumu rakamlarla birlikte de gözler önüne sermiş oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 2.6 milyar dolar net gelir elde eden şirket karını ikiye katladı. Net satışlar ise %40 artışla birlikte 88.9 milyar dolara yükseldi. Şirket salgın ile birlikte aniden artan market alışverişlerine kapasitesini %160 artırarak yanıt verdi. Ayrıca market alışverişi teslimat noktaları sayısını 3 katına çıkardı. Amazon geçen yılın aynı dönemine göre market alışverişlerinin 3 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Amazon, depolarında termal kamera kullanıyor!

reklam
Aorus reklamı

Geçtiğimiz çeyrek Amazon satışlarında inanılmaz büyük bir artış yaşadı ancak şirketin COVID-19 ile ilgili 4 milyar doları bulan harcamaları nedeniyle karlılığının azaldığını söyleyebiliriz. Giderlerinin bu kadar artmasına rağmen 2. çeyrek karlılığının bu kadar yüksek olması son aylarda çok fazla tüketicinin Amazon’u tercih ettiğini acıkça gösteriyor.  Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos rapora ilişkin şunları söyledi: “Bu sıra dışı bir çeyrekti. Mart ayından bu yana 175 binden fazla işe alım gerçekleştirdik ve bunların 125 binini tam zamanlı görevlere getirme sürecindeyiz. Üçüncü şahıs satıcıları bu çeyrekte Amazon satışlarından daha hızlı büyüdü.”

Tüm bunlar yaşanırken Jeff Bezos açılan davalar nedeni ile dün kendisini Yargıtay Komitesi önünde savunmak zorunda kaldı. Çok ağır suçlamalar yönlendirilen Bezos, Amazon’un 3. şahıs satıcılar için de yararlı olduğunu komiteye kanıtlamaya çalıştı. Ancak Amazon markalı ürünleri daha fazla satmak için şirketin kullanıcı verilerini ve imkanlarını kötüye kullanmadığı konusunda yeterince ikna edici bulunmadı. Konuyla ilgili çalışanlarının satıcılara özgü verileri kullanmasını yasaklayan politikaların ihlal edilmediğini garanti edemeyeceğini söyledi.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Finans

LG 2. çeyrek sonuçları yine beklentilerini karşılayamadı!

Darüşşafaka

Temmuz ayının sonuna gelmemizle birlikte büyük şirketlerin art arda 2. çeyrek raporlarını yayınladıklarını görüyoruz. COVID-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu günlerde şirketlerin olağan ve beklenen çeyrek sonuçlarına ulaşamamaları gayet normal. LG 2. çeyrek raporlarını açıkladı ve şirket mobil tarafta geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %18 oranında daha az satış yapmış.

İlginizi çekebilir: Samsung, 2. çeyrekteki satış adetlerinde büyük bir düşüş yaşadı

LG 2. çeyrek sonuçları yine beklentilerini karşılayamadı!

Ticari kurumlar için bir çeyrek daha sona erdi ve şirketler bir kez daha finansal raporlarını yayınlıyorlar. LG her zamanki gibi 2. Çeyrek sonuçlarını ve performans değerlendirmelerini paylaştı ve şaşırtıcı olmayacak şekilde COVID-19 salgının etkileri LG tarafında da görülmekte. Bu yıl LG kötüye gitmekte olan mobil tarafında serilerini yenileyerek köklü bir değişikliğe gitmişti. LG G9 yerine LG Velvet 5G ile tasarımsal olarak da farklı hamleler deneyen şirket mobil taraftaki kötüye gidişini durdurmaya çalıştı. Ancak Snapdragon 765G ile tanıtılan telefon donanımına göre oldukça pahalıydı. Şirket kullanıcılardan gelen olumsuz dönüşleri aşmak için Velvet modelinin Snapdragon 845 kullanan 4G varyantını tanıttı. Tüm bu gelişmeler sırasında hepimizin de tahmin edebileceği gibi LG mobil tarafta sorunlar yaşamaya devam etti.

reklam
Aorus reklamı

LG şirketinin bünyesinde bulunan beş önemli bölümü de geçtiğimiz yıla kıyasla düşüş bildirdi. COVID-19 salgının etkileri hala devam ederken böyle bir raporla karşılaşmak oldukça normal. Mobil İletişim Şirketi yaklaşık 1.07 milyar dolar satış yaptığını açıkladı. Bu geçen yılın aynı dönemine göre %18 daha az. Güney Koreli firmaya göre yılın ilk çeyreğine kıyasla satışları %31.3 arttı ve ABD, Avrupa gibi kilit pazarlarda önlemlerin gevşetilmesi ile birlikte şirket toparlanma sürecine girdi. Şirket uzun süredir kötü gitmekte olan mobil sektöründe 3. Çeyrek ile birlikte toparlanmayı umuyor. Ancak akıllı telefon tekliflerinin kullanıcılar için yeterince ilgi çekici olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Yeni LG Velvet varyantı MediTek Dimensity 800 ile tanıtılacak. Bu işlemci içerisinde entegre edilmiş 5G modeme sahip ve 7nm üretim teknolojisi ile üretilmekte. Yonga seti 4 adet 2.0GHz hızında Cortex-A76 çekirdeğine ve 4 adet de yine 2.0GHz hızında çalışan Cortex A55 çekirdeğe sahip. Grafik birimi olarak ise Mali G-77 MC4 ile birlikte geliyor. Yeni Velvet modeli MediaTek tarafından sorunsuz bir oyun deneyimi sağlamak için geliştirilmiş HyperEngine teknolojisine de sahip olacak. Yeni varyantının Snapdragon 765G’li modelden daha ucuz olması bekleniyor ve bu sayede LG’nin daha fazla akıllı telefon sattığını görebiliriz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler