Sosyal medya

Basın Bülteni

Vodafone’dan upload hızında rekor

Vodafone Logo

Ülkemiz operatörlerinin iletişim teknolojilerindeki rekabeti tüm hızıyla devam ediyor. Tabii bu rekabet en çok da müşterilere yarıyor. 3G yarışındaki son adım Vodafone’dan geldi. Noter huzurunda gerçekleştirilen denemede Huawei işbirliği ile Vodafone 11.3 Mbps upload hızına ulaştı. HSUPA 16QAM 11.5 Mbps teknolojisi de ülkemizde ilk kez test edilmiş oldu.

[quote type=”large” align=”left”]

Dünyadaki son teknolojileri müşteriye sunmayı hedefleyen ve şebeke altyapısını son teknolojilerle modernize eden Vodafone Türkiye, Şebeke Operasyon Merkezi’nde gerçekleştirdiği hız testinde, “HSUPA 16QAM 11.5 Mbps” teknolojisini noter huzurunda test etti. Çinli dünya devi Huawei işbirliğiyle test edilen teknolojiyle Vodafone Türkiye, 3G’de 11.3 Mbps veri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi.

3G şebeke ağını 2009’da Avrupa’nın en ileri 3G teknolojisi HSPA+ ile kuran ve “Akıllı Kapsama Teknolojisi”ni Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda hizmete sokan Vodafone Türkiye, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G’de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi.

Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt’lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede, 2 kat daha hızlı video paylaşım sitelerine yüklenebilecek. Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece; Huawei’nin geliştirdiği “3G’de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi”ni de test eden ilk operatör oldu.

MOBİL İNTERNETTE TREND VERİ YÜKLEME!

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mobil internette; resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor. Biz de Vodafone Türkiye olarak ‘son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma’ amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımıza da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz.” 

Jorge Fernandes şöyle devam etti; “Vodafone olarak Türkiye’de faaliyete başladığımız 2006 yılından bu yana 12 milyar TL’ye yaklaşan yatırım yaptık, ülkemizi kesintisiz iletişim çağına taşıma hedefiyle altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize edip güçlendirdik. 3G’nin hizmete girdiği 2009 yılından 2012’nin ilk yarısına kadar geçen sürede şebekeye 4 milyar TL’ye yaklaşan yatırım yaptık, şebeke ekipman sayımızı ikiye katladık. Ülkemizin katma değerli hizmetlerden daha fazla yararlanabilmesi adına ekosistemimizdeki paydaşlarımızla dirsek dirseğe çalıştık. İnovasyon üreten bir kurum olarak, en önemli paydaşlarımızdan Huawei ile en son teknolojilerinden biri olan ‘HSUPA 16QAM 11.5 Mbps’ teknolojisini Türkiye’de ilk defa test ederek 11.3 Mbps veri yükleme hızına ulaşan operatör olduk. Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

[/quote]

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval