Sosyal medya

Haber

Twitter ve Pinterest’e reklam vermek, BTK kararıyla yasaklandı!

Twitter, Pinterest ve Twitter’a bağlı Periscope/Scope olmak üzere üç sosyal medya platformuna reklam yasağı getiren BTK kararı Resmî Gazete’de yayımlandı. Söz konusu karara göre, Türkiye’de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler bu sosyal ağ sağlayıcılara reklam veremeyecekler. Yasağa rağmen halâ Twitter, Pinterest ve Scope’a reklam verdiği tespit edilen tüzel kişilere de ayrıca ceza kesilecek.


İlginizi çekebilir: Facebook ve Instagram, Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etti!

reklam
Aorus reklamı

1 Ekim 2020’den itibaren yürürlüğe giren 7253 sayılı yeni sosyal medya yasası gereği VK, YouTube, Dailymotion, TikTok, LinkedIn, Facebook ve Instagram Türkiye’ye temsilci atayacaklarını açıklamışlardı. Temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılara ise 5 kademeden oluşan yaptırımlar silsilesinin üçüncü aşaması olan reklam yasağı bugünden itibaren resmen başladı.

İlk iki aşamada 10’ar ve 30’ar milyon TL’lik para cezasına maruz kalan sosyal ağ sağlayıcıları, verilen süreye rağmen temsilci atamadıkları için artık Türkiye’de hiçbir tüzel kişilik tarafından reklam alamayacak ve yayınlayamayacaklar.

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Twitter ve Pinterest, reklam yasağı ile cebelleşmek zorunda!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen reklam yasağı cezası Pinterest, Twitter ve Twitter’a bağlı Periscope (Türkiye’deki adıyla Scope) platformlarını kapsıyor. Örneğin X adında bir şirketiniz var ve bu şirketinizin tanıtımını sosyal ağlarda yapmak istiyorsunuz, bu tanıtımı da tabii reklamla yapmayı tercih edersiniz. BTK’nın kararına göre, işte o X adlı şirketinize ait herhangi bir reklamı Twitter, Pinterest ve Scope üzerinden yayınlamanız yasak.

Bu üç sosyal ağ sağlayıcıdan birisi eğer Nisan 2021’e kadar Türkiye’ye temsilci atamazsa, bant genişliği %50 oranında kısıtlanacak. Nisan 2021’den itibaren, bant genişliği kısıtlanan sosyal ağ sağlayıcıya 1 ay daha süre verilecek. Mayıs 2021’e kadar halâ temsilci atamamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcıların bant genişliğiyse BTK kararıyla bu kez %90 oranında kısıtlanacak.

Diyelim ki Twitter halâ Türkiye temsilcisi atamadı, bu durumda bant genişliği (bir başka deyişle Türkiye’deki hızı) %50 veya %90 azaltılacak. Bu da demek oluyor ki, Türk kullanıcılar olarak Twitter’a %90 daha yavaş gire(meye)ceğiz.

twitter pinterest reklam yasağı

Facebook ve Instagram direkten döndü!

Reklam yasağının yürürlüğe girmesine bir gün kala (18 Ocak’ta) Facebook, resmi bir açıklama yapmış ve Türkiye’de yürürlüğe giren yasa gereği yerel bir temsilci atamayı kabul etmişti. Facebook’tan önce de, Microsoft bünyesinde faaliyet gösteren LinkedIn bir açıklama yapmış ve Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmuştu.

An itibarıyla, 7253 sayılı kanun gereğince Türkiye’ye temsilci atamayı kabul eden sosyal ağ sağlayıcıların listesi şu şekilde:

 1. VK
 2. YouTube
 3. TikTok
 4. Dailymotion
 5. LinkedIn
 6. Facebook
 7. Instagram
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay - Bilim

Mars keşif görevindeki Perseverance aracına yakından bakalım

Yazan:

Mineroloji ve organik bileşenleri haritalamak için morötesi (UV) lazer kullanan ve detaylı görüntüleme sağlayan bir spektrometre.

Perseverance keşif aracı geçtiğimiz hafta Mars yüzeyine sorunsuz bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Perseverance kelimesi dilimizde azim anlamına geliyor. Mars keşif aracına ismini ABD’de düzenlenen kompozisyon yarışmasını kazanan 11 yaşındaki Alexander Mather verdi. Ayrıca Perseverance’ın Mars’da indiği Jezero Krateri de ismini benzerliğinden dolayı Bosna Hersek‘in Jezero beldesinden alıyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: NASA’nın Perseverance keşif aracı Mars’a güvenli bir şekilde indi

reklam
Aorus reklamı

Perseverance, Mars’taki keşfini 7 ayrı donanımıyla gerçekleştirecek

Perseverance

 • Mastcam-Z: Zoom özelliği ile birlikte panoramik ve stereoskopik görüntüleme yeteneğine sahip gelişmiş bir kamera sistemi. Mastcam-Z ayrıca Mars yüzeyinin mineralojisini araştıracak ve gezici operasyonlarına yardımcı olacak.
 • SuperCam: Kimyasal bileşim analizi ve mineraloji için bir görüntüleme aracı.
 • PIXL: Mars yüzeyindeki malzemelerin ince ölçekli temel bileşimini haritalayacak. Malzemelerin kimyasal yapılarının daha ayrıntılı tespit ve analizine olanak sağlayacak.
 • SHERLOC: Mineroloji ve organik bileşenleri haritalamak için morötesi (UV) lazer kullanan ve detaylı görüntüleme sağlayan bir spektrometre. Organik maddeler ve kimyasallar bulmak için yaşanabilir ortamları tarayacak. Ayrıca, SHERLOC yüksek çözünürlüklü renkli bir kameraya sahip.
 • MOXIE: Mars’taki atmosferik karbondioksitten oksijen üretmeyi deneyecek. Başarılı olursa teknolojisi gelecekte astronotlar tarafından Mars’dan Dünya’ya dönmek için roket yakıtını yakmak için kullanılabilecek.
 • MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer): Sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, basınç, bağıl nem ve toz boyutu ve şekli ölçümlerini yapacak bir dizi sensör.
 • RIMFAX: Mars’da yeraltını analiz edecek bir radar görüntüleyici. Yeraltındaki jeolojik yapının santimetre ölçeğindeki çözünürlüğünü sağlayacak ve ek olarak zemine nüfuz edebilen bir radar.

Son olarak helikopter Ingenuity’den bahsedelim. Ingenuity, Mars’ın az yoğunluklu havasında uçmak için tasarlanan ilk hava aracı.

Adventure İstanbul

Perseverance. 2012 yılında Mars’a inen ve hala analizlerini sürdüren Curiosity aracı ile yaklaşık olarak aynı boyutlarda. Buna karşın Curiosity 126 kilogram daha hafifti. Araç 10 feet (3,04 mt) uzunluğunda, 9 feet (2,74 mt) genişliğinde ve 7 feet (2,13 mt) boyunda.

Perseverance‘nin çektiği fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.


Hepsiburada.com akıllı telefon alışveriş listemize buradan bakabilirsiniz.

Trendyol.com alışveriş listemize buradan göz atabilirsiniz.


 

Devamını oku

Akıllı TV

Samsung, üst üste 15. kez küresel televizyon pazarında lider oldu!

Samsung

Samsung Electronics, Omdia araştırma raporuna göre 2020 yılıyla birlikte üst üste 15. kez küresel televizyon pazarının lideri oldu. Yayınlanan raporda, LG ve Sony ise Samsung‘un ardından 2. ve 3. sırada yer alıyor. Bununla birlikte, şirketlerin pazar payları ve yıllık büyümeleri de ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Meizu 18 serisi, 2K çözünürlüklü ekran ile gelecek!

reklam
Aorus reklamı

Samsung, 2020 yılı içinde televizyon pazarında ne kadar büyüdü?

Omdia raporuna göre Samsung, televizyon pazarında geçtiğimiz 15 yılda liderliğini sürdürdü. Şirket, 2020‘de televizyon sektöründe satış geliri olarak %31.9’luk bir pazar payı elde etti. Bu, önceki yıl raporlarda belirtilen %30.9’a göre satış gelirlerinde artış olduğunu gösteriyor. Ancak maalesef raporda kesin satış sayısı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Firma, 2006 yılında “Bordeaux” tasarımlı LCD televizyonları piyasaya sürdüğünde pazarın lideri konumuna geldi. O zamandan beri Samsung, yoğun yatırımlar ve pazarlama stratejileri ile pazara liderlik ediyor.

Samsung

Adventure İstanbul

Yayınlanan raporda, LG‘nin %16.5’lik pazar payı ile ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor. Sony ise %9.1’lik küresel pazar payı ile üçüncü oldu. Bununla birlikte Güney Koreli televizyon üreticileri, geçtiğimiz yılın verilerine göre tüm televizyon pazarının yaklaşık %50’sini oluşturuyor. Omdia‘ya göre şirket, geçtiğimiz yıl 7.79 milyon QLED LCD televizyon sattı. LG ise sadece 2.04 milyon OLED televizyon satışı gerçekleştirdi. Samsung‘un hem üst hem de alt segmentte oldukça başarılı olduğu raporda belirtiliyor. Özellikle 80 inç ve üzeri televizyonlarda, Samsung‘un %50’nin üzerinde pazar payı mevcut.

Devamını oku

Genel

Samsung Galaxy Tab S7 Lite Geekbench üzerinde görüntülendi!

Yazan:

Samsung Galaxy Tab S7 Lite, Geekbench‘te ortaya çıktı. Orta seviye tabletin bazı teknik özellikleri de böylece ortaya çıkmış oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Samsung Galaxy S21 Ultra, DxOMark’a göre en iyi ekrana sahip

reklam
Aorus reklamı

Samsung Galaxy Tab S7 Lite Snapdragon 750G ile piyasaya çıkacak!

Samsung tablet piyasasında var olmaya devam ediyor. Güney Kore devi oldukça önemsediği bu rekabette daha fazla kullanıcıya ulaşma hedefinde. Özellikle Apple‘ın baskın olduğu bu yarışta firma, daha fazla ürün çıkartıyor. Bu sayede teknoloji devi daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Galaxy Tab S7 Lite modelini geliştiren firma, cihazı ile birlikte Geekbench platformuna uğradı. Tablet, tekli çekirdek performansında, 650 puan alırken, çoklu çekirdek performansında ise 1694 puanı hanesine yazdırdı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy Tab S7 Lite

Ayrıca Geekbench sayesinde cihazın bazı teknik özellikleri de belli oldu. Samsung Galaxy Tab S7 Lite Snapdragon 750G işlemcisi ile piyasaya çıkacak. Öte yandan Geebench‘te listelenen tabletin, S7 Lite modelinin 5G‘li versiyonu olacağı iddia ediliyor. Ancak şu an için 4G‘li versiyon ile alakalı bir bilgi ortaya çıkmadı. Bununla birlikte tablet 4 GB RAM kapasitesine sahip olacak. Yine de tabletin 6 ve 8 GB RAM kapasitesi başka versiyonlarının da olacağı tahmin ediliyor. Android 11 ile piyasaya çıkacak tablet, bakalım beklentileri karşılayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler