Sosyal medya

Haber

Facebook ve Instagram, Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etti!

Facebook, izinsiz kullanıcı verilerini paylaştığı için 6,1 milyon dolar ceza ödedi

Facebook ve Instagram, 19 Ocak 2021 itibarıyla resmî olarak yürürlüğe girecek olan reklam yasağı öncesinde Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı tarafından duyurulan habere göre artık Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de yasal açıdan herhangi bir problemi olmayacak.


İlginizi çekebilir: LinkedIn Türkiye’ye temsilci atayacak

reklam
Aorus reklamı

LinkedIn’den sonra Facebook ve Instagram da Türkiye temsilcisi atayacağını açıkladı

Türkiye’nin sosyal medya mecralarına yönelik yeni düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından YouTube, TikTok, Dailymotion, LinkedIn gibi platformların ardından Facebook ve Instagram da ülkemizde temsilcilik açma kararı aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook ve Instagram tarafından alınan temsilcilik atama kararını sosyal medyadan duyurdu. Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Facebook’un kararını şu ifadelerle duyurdu:

Adventure İstanbul

“Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler.”

Facebook’tan Türkiye’de temsilcilik açacağına yönelik açıklama

Konuyla alakalı olarak Facebook’tan da resmi bir açıklama hemen geldi. Facebook yaptığı açıklamada, “Yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” ifadelerine yer verdi. Sosyal medya yasası yürürlüğe girdikten beri çok yakın takipte olduklarını belirten Facebook yetkilileri, yasanın gerekliliklerini yerine getireceklerini ifade etti.

Facebook tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Twitter, halâ temsilci atamadı

1 Ekim 2020’den itibaren yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası gereğince Facebook ve Instagram tarafından da temsilci atanmasıyla beraber; VK, YouTube, TikTok, Dailymotion, LinkedIn de dahil toplam 7 tane sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de temsilcileri olacak. Fakat ısrarla sessizliğini koruyan ve temsilci atamayan bir sosyal medya platformu var, o da Twitter.

Twitter eğer 19 Ocak 2021’e kadar temsilci atamazsa, Türkiye’de artık reklam yayınlayamayacak ve en azından reklam gelirleri noktasında önemli bir düşüş yaşayacak. Bununla da bitmiyor; şirket, hala temsilci atamazsa kademeli olarak %50 ve %90 oranında Türkiye’deki bant genişliği kısıtlanacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Facebook’un yeni rap uygulaması: BARS

Yazan:

Facebook BARS

Facebook, kullanıcıların hazır beat’ler üzerine rap yapabilecekleri ve bu videoları paylaşabilecekleri yeni bir uygulamayı duyurdu. BARS adı verilen bu uygulamada 60 saniyeye kadar yapılabilecek olan rap videoları, TikTok’takine benzer bir akış sayfasına gönderilebilecek. Facebook, bu uygulamadaki ses efektlerinin stüdyo kalitesinde olduğunu da belirtiyor.


İlginizi çekebilir: Facebook, şimdi de akıllı saat pazarına girmeyi planlıyor

reklam
Aorus reklamı

An itibariyle kapalı beta sürümde olan bu uygulama için şimdiden kayıt olup, uygulama kullanıma girdiği anda hemen ulaşabilmek için imkanınız da bulunuyor. Uygulamanın ilk aşamada kullanıcıların seviyesini öğrenip kişiye göre içerik sunacağı da belirtilenler arasında.

Uygulamada ayrıca, otomatik önerilen kelime ipuçları ile birlikte serbest stil yapma becerisine sahip olacağınız bir Meydan Okuma moduna da yer verilmiş. Hemen aşağıda da bu uygulamayla hazırlanmış bir şarkı kesitinin videosunu görmektesiniz.

Adventure İstanbul

Bu tanıtım gönderisinin açıklamasında da “BARS uygulaması App Store’da yayında! Kullanıcı adınızı rezervasyon yaptırın ve uygulamaya ilk ulaşanlardan olun.” cümlelerine yer verilmiş. Tabii burada kastedilen, ABD’nin App Store’u oluyor.

Açıklamaların devamında da “BARS, yüzlerce farklı ücretsiz beat ile kaliteli rap müzikleri eğlenceli ve kolay bir şekilde oluşturmanızı sağlayan yeni bir uygulama. Bu uygulamada harika şarkılar çıkartabilmek için geçmiş bir rap deneyimine bile gerek yok.” cümleleri görülüyor.


İlginizi çekecek bazı uygun fiyatlı ürünleri eklediğimiz Hepsiburada listemizi de ziyaret edin!


Bu uygulama an itibariyle Android mobil işletim sistemi için sunulmadı. Fakat zaman içerisinde oraya geleceği de şüphesiz görünüyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ses sanatçılarının sektörleri büyük zarara uğradı. Bu uygulama o sanatçılar için de bir umut olabilir gibi görünüyor. Peki sizce Facebook’un bu yeni BARS adlı uygulaması TikTok’un kullanım oranını etkileyecek mi?

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Meizu 18, 44 MP selfie kamera ile gelecek!

Meizu 18

Kısa bir süre önce Meizu, 2 Mart’ta Flyme 9 konferansını ve 3 Mart’ta ise Meizu 18 serisinin lansmanını gerçekleştireceğini duyurdu. Paylaşılan posterler aracılığıyla standart modelin Snapdragon 8XX yonga seti ile geleceğini öğrendik. Serinin pro modeli ise Snapdragon 888 yonga setinden gücünü alacak. Ayrıca pro modelde bulunan UFS 3.1 depolama birimi ve LPDDR5 bellek ile cihazın tam bir amiral gemisi olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi ise ortaya çıkan yeni poster, cihazın selfie kamerası ile ilgili önemli detayları gösterdi.


İlginizi çekebilir: iPhone 13 Mini, iPhone 12 Mini’nin düşük satışlarına rağmen çıkacak!

reklam
Aorus reklamı

Meizu 18 serisi, nasıl bir ön kameraya sahip olacak?

Bugün, Meizu Technology resmi olarak Meizu 18 Pro‘nun 44 MP çözünürlüklü ön kamerasını bir posterle paylaştı. Weibo‘da paylaşılan bu posterin ardından, kameranın 3.8 mm çapında olduğu da şirketin onayından geçti. WHYLAB kaynakları, pro modelin selfie kamerasının Rainbow Soft algoritması tarafından destekleneceğini söyledi. Cihazın ön kamerasının yüksek MP’e sahip olmasının yanı sıra kaliteli bir sensör ile gelmesi oldukça önemli. Bu iki özelliğin dengelenmesi halinde gerçekten kaliteli bir ön kamera deneyimi kullanıcılara sunulacak.

Meizu 18

Adventure İstanbul

Meizu 18 serisi hakkında ortaya çıkan bilgiler her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz gün serinin pro modelinin 6.2 inçlik 2K çözünürlüklü bir ekran ile geleceği ortaya çıktı. Bununla birlikte taban modelin de aynı boyutta olacağı paylaşılan posterle kesinleşti. Qualcomm‘un 3D Sonic adını verdiği yeni nesil ultrasonik parmak izi okuyucusu da cihazlarda mevcut.

Son resmi açıklalara göre standart model, 36W hızlı şarj destekli 4000 mAh batarya ile gelecek. Pro model ise 40W hızlı şarj destekli 4500 mAh batarya bulunduracak. Bununla birlikte, cihazın kutusundan herhangi bir şarj cihazı çıkmayacak. Kamera tarafında ise cihazın 48MP+48MP+8MP+ToF sensör kamera dizilimi ile gelmesi muhtemel. 3 Mart tarihinde gerçekleşecek lansman ile cihaz hakkındaki bütün detaylar ortaya çıkacaktır.

Devamını oku

Genel

Mercedes A-Sınıfı makyajlanıyor!

“Daha yenisi geleli ne kadar oldu da makyajlanıyor?” dediğimiz araçlar kervanına Mercedes A-Sınıfı da katıldı. Fakat işin ilginç yanı, üç yıldır bu yüzüyle satışta olması. Zaman su gibi akıp geçmiş demeden edemiyor insan.


İlginizi çekebilir: Yeni Maserati GranTurismo, kamuflajlı olarak görüntülendi!

reklam
Aorus reklamı

Casus kameralara yakalanan bu prototip ile makyaj evresinin başlarında olunduğunu anlamak mümkün. Araçta göze çarpan en büyük değişiklik, siyah kamuflajla kaplanmış yeni ızgarası. Ayrıca aracın üretim modelinin ızgarasında, üzeri üç kollu yıldız logosuyla kaplı bir sensör olacağı da söyleniyor.

Makyajla birlikte Mercedes A-Sınıfı’nın görünüşünde çok büyük değişiklikler olmayacağı düşünülüyor. Olan değişikliklerin ise her makyaj operasyonundaki gibi ince tasarım detaylarında olması bekleniyor. Yenilenen tamponlar ve far gruplarını büyük ihtimalle göreceğiz.

Adventure İstanbul

Aracın kabininde de değişiklikler olacağı söyleniyor fakat detayları henüz bilinmiyor. Güncellenmiş bir bilgi-eğlence sistemi, yeni döşeme ve kaplama seçeneklerinin olması bekleniyor. Kabindeki yeniliklerin, C-Sınıfı’na gelen S-Sınıfı’ndaki büyük ekran gibi olmayacağını söylemek yanlış olmaz. Malum, dışarıdaki değişiklikler ile içeridekiler genelde benzer miktarda oluyor.

Mercedes A-Sınıfı’nın motor seçeneklerinde ise güncel ünitelerin yerini koruyacağı düşünülüyor. Yani 108 beygirlik A160‘tan 415 beygirlik A45 S modeline uzanan yelpaze devam edecek. Tabi plug-in hibrit A250e seçeneğini de unutmayalım.

Kaynak: Carscoops


Otomobillere meraklı her yaştan takipçilerimiz için seçtiğimiz ürünlerin yer aldığı Hepsiburada alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.


 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler