Sosyal medya

Manşet

Türkiye’de trafiğe kayıtlı elektrikli otomobil sayısı açıklandı

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı Şubat ayı sonu itibarıyla 22 milyon 940 bin 636 oldu. Peki elektrikli otomobil sayısında son durum ne?

Türkiye’deki elektrikli otomobil sayısı

Doğa dostu elektrikli otomobillerin son yıllarda gittikçe daha sık gündeme geldiğine şüphe yok. Tesla gibi öncü markaların kamuoyunda bilinirliğin artmasına katkıları her ne kadar takdiri gerekli kılsa da Nissan, Toyota gibi üreticilerin sunduğu modeller yakın coğrafyada daha fazla ilgi görüyor. Peki Türkiye’de elektrikli otomobillere yönelik tercih açısından son durum neye işaret ediyor? Yolun başında mıyız, yoksa trafikte iyiden iyiye elektrikleniyor muyuz?

İşte bu soruların en güncel yanıtları için kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerini inceledik. Şubat ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısının kamuoyuyla paylaşıldığı yeni bir bilgi paylaşımı, bu noktada dikkate değer göstergeler içeriyor.

Buna göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 940 bin 636’ya ulaştı. Bu araçların yarısından fazlası (yüzde 54,3) otomobil. Takipte yüzde 16,4’le kamyonet, yüzde 14’le motosiklet, yüzde 10’un altındaki oranlarıyla traktör, kamyon, otobüs ve özel amaçlı taşıtlar sıralanıyor.

Son olarak bir kategori daha göze çarpıyor; elektrikli veya hibrit (hem elektrik hem benzinle çalışan motora sahip) otomobiller…

TÜİK verileri, Türkiye’deki trafiğe kayıtlı araçların yüzde 0,05’inin elektrikli veya hibrit motorlu olduğuna işaret ediyor. Bu oranın rakamsal değeri ise yaklaşık 11 bin 470.

Türkiye’de yollarda 11 bin 470 adet elektrikli veya hibrit motorlu araç bulunuyor özetle.

İlerleyen dönemde bu sayının daha da artması sürpriz olmaz. Çünkü bu alanda planlanan gelecek dönem regülasyonlar, elektrikli araç satın alımını daha yoğun şekilde teşvik edici mekanizmalar barındırıyor. Üreticilerin de yine yakın vadede artan rekabetle bağlantılı olarak fiyatları daha erişilebilir noktalara taşımaları bekleniyor.

Teknolojiyi durmaksızın araştıran, öğrenen, inovasyona tutkun bir editör. Sevdiği dörtlü mü? MacBook Air, iPhone Xr, PS4'te FIFA 19 ve Mac'te Rome II Total War.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Tesla’ya Eski Çalışanlarından Şok Suçlamalar!

Yazan:

tesla

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumundaki Tesla, eski çalışanlarının yönelttiği ciddi suçlamalara mahkeme önünde cevap vermek zorunda.

Eski Tesla çalışanı Stephen Platt, firmanın, kendisinin yaratıcı çalışmalarından faydalandığını ve ona ekstra telif ücreti ödememek için 1 yıldan kısa süre içinde kovduğunu iddia etti. 27 Ağustos 2012’de işe alınıp, 26 Ağustos 2016’da kovulduğunu vurguladı. Şirket politikası gereğince, bir yıldan az çalışan kullanıcılara ek ücretler ve telif hakkı ödenmiyor.

Platt bu durumdan sadece kendisinin değil; kendisine benzer bir mevkide çalışan 200 çalışanın daha mağdur olduğunu savundu. Eski çalışana göre, 200 çalışanın yararlı fikirlerinden faydalandı ve 1 yıl dolmadan, 200 çalışan kapının önüne konuldu.

teslaTesla sözcüsü ise garip bir açıklama yaparak, “Biz daima yeni ve taze bakış açılarını tercih ediyoruz. Koşulları en iyi seviyeye getirmek başlıca prensibimiz ve yol gösterici ilkemizdir.” ifadelerini kullandı.

Ne var ki Platt ve birçok çalışan bu açıklamadan tatmin olmadı. Şimdi Tesla ve eski çalışanları arasında hukuk savaşı başlayacak.

 

Devamını oku

Kurumsal

Turkcell’in Akıllı Telefon Uygulaması SiM Kadınlara İyi Gelecek

Yazan:

Turkcell, kadınlara özel akıllı telefon uygulaması SiM ile önemli bir adım atıyor. Kadınların ihtiyaç duyduğu konularda güvenilir ve faydalı bilgiler içeren SiM uygulamasından, tüm operatör kullanıcıları faydalanabilecek. Tülin Şahin’den sadece uygulamaya özel ipuçları ve sevilen markalardan özel alışveriş fırsatları da sağlayan SiM, çocuk gelişimine dair en çok merak edilen konularda uzmanlardan bilgilerle annelere rehber olmayı hedefliyor. Üstelik Turkcell aboneleri, SiM’de yer alan tüm içeriklere ve videolara internette kota sorunu yaşamadan özgürce erişebilecek.

Kadınlara özel akıllı telefon uygulaması SiM, kişisel bakımdan astrolojiye, dekorasyondan çocuk bakımına kadınların, ihtiyaç duyduğu çoğu bilgiye kolay ve hızlı ulaşmalarını sağlayacak. SiM’de yer alan “Benim İçin” bölümünde, Tülin Şahin güzellik sırlarını paylaşacak; sağlıklı saçlar için bilgiler, uygulamalı günlük makyaj önerileri, moda, sağlıklı beslenme ve cilt bakımıyla ilgili tüyolar verecek.

“Çocuğum için” bölümünde ise anneler; Pedagoji Derneği’nden onaylı içeriklerle çocuk gelişimi hakkında pratik bilgiler ve çocukların seveceği yemek tarifleriyle buluşurken, çocukları için de eğitici videolar bulacak. Kadınlar ayrıca Loreal, Koçtaş, Lidyana, Pakolino, Mustela, E-Bebek ve Memorial Hastanesi’nden uzmanların hazırladığı içeriklerle kendilerine ve ailelerine iyi gelecek öneriler elde edebilecek.

‘Pohpohla Beni’ ile kadınlar özel hissedecek

Kadınlara yönelik geliştirilen akıllı telefon uygulaması SiM’in en eğlenceli bölümlerinden biri de ‘Pohpohla Beni’ olacak.

‘Pohpohla Beni’ butonu ile SiM, kadınlara istedikleri an tek bir tıkla iltifat edecek. Süsle-Paylaş fonksiyonu ile fotoğraf süsleme ve albüm yapma seçeneklerinin de bulunduğu uygulama ile kadınlar çocuklarının bilgilerini arşivleyebilecek, bebeklerin boy-kilo detayını girerek büyüme hızlarını takip edebilecek. SiM uygulaması, Apple Store ve Google Play üzerinden yüklenebilecek.

Turkcell Marka Yönetimi ve İletişim Direktörü Dilara Demir Kısakürek, şu ifadeleri kullandı: “İnternet artık hayatımızın her noltasında. Kadınlar akıllı telefon kullanarak hayatlarını kolaylaştıracak her türlü gelişmeyi öğrenmek ve paylaşmak istiyor. Çocuklarıyla ilgili bir sorun olduğunda ya da mutfakta yemek yaparken internete danışıyorlar, ne giyecekleri, ne yapacakları, dekorasyon seçenekleri gibi sayısız bilgi için internette vakit harcıyorlar. Ancak hayatın yoğun temposunda doğru bilgiye ulaşmak her zaman kolay olmuyor. Merak ettikleri soruların cevaplarına kolay ve hızlı ulaşmaları için kadınlara özel SiM’i geliştirdik. Özellikle annelerin çocuk gelişimi konusunda güncel bilgilere kolay ve hızlı ulaşması bizim için çok önemli.”

Devamını oku

Güvenlik

WannaCry’a karşı güvende misiniz – Hemen Kontrol Edin!

Yazan:

Kişisel bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Hemen şimdi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan WannaCry fidye yazılımının yankıları sürüyor. ESET’in erken uyarı sistemi ESET LiveGrid verilerine göre, ESET yazılımlarının kurulu bulunduğu 14 bin’den fazla kullanıcının cihazına 66 bin WannaCry saldırı denemesi yapıldı ve saldırıların tamamı püskürtüldü. 30 binin üzerinden saldırı Rusya’daki biglisayarları hedefledi. Bunu 8 bine yakın saldırı ile Ukrayna ve Tayvan’daki sistemler izledi. Toplamda ise 150 ülkede 200 binden fazla sistem saldırıya uğradı.

 Açığın adı EternalBlue

WannaCry zararlısı, Windows sistemlerde yer alan ve EternalBlue olarak tanımlanan CVE-2017-144 açığını kullanıyor. ESET, bu açığa ilişkin koruma güncellemesini 25 Nisan tarihinde gerçekleştirmişti. Lisanslı ESET kullanıcıları, söz konusu açığa ve WannaCry saldırılarına karşı korunuyor.

Ancak ESET güvenlik uzmanları, bu kez de herkese açık olacak şekilde EternalBlue Açık Denetleyicisi’ni yayınladılar.

wannacry

ESET, Wannacry’a karşı son derece bir zekice yöntem geliştirmiş

 Yamalar yüklü mü?

Bu denetleyici, bilgisayarınızdaki Windows sisteminde, en son WannaCry saldırılarında kullanılan EternalBlue açığına karşı yamaların yüklü olup olmadığını kontrol ediyor. Şu linki tıklayarak, kontrol edebilirsiniz:

//help.eset.com/eset_tools/ESETEternalBlueChecker.exe

Yüklendikten sonra ‘Çalıştır’ butonunu tıklayın. Program, güvenlik taramasını yaptıktan sonra karşınıza şu yazı çıkıyorsa, güvendesiniz:

Your computer is safe. Microsoft security update is already installed.

Eğer şu yazı çıkıyorsa:

Your computer is vulnerable

Sisteminizde güvenlik açığı var demektir, yani risklere açıksınız.

 Ne yapmalı?

Microsoft’un yayınladığı güvenlik güncellemesini yükleyin. Şu linkten, sisteminize uygun yama linklerini bulabilirsiniz:

//www.catalog.update.microsoft.com/search.aspx?q=4012598

Microsoft güvenlik güncellemesini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve EternalBlue Açık Denetleyicisi ile aynı kontrolü tekrar yapın. Ayrıca –eğer hâla yoksa- mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı edinin.

Tam bir yol haritası için şu linkteki tarifleri kullanabilirsiniz:

//support.eset.com/alert6442/?locale=en_US&viewlocale=en_US

Sorun yaşarsanız, ESET Türkiye’nin 7/24 Teknik Destek Hattı‘nı da arayabilirsiniz: 0850 221 37 38.

Devamını oku