Sosyal medya

Haber

Türkiye cepte Youtube’u ikiye katladı

turkiye-nufusu-2013-cep-telefon-abone-sayisiTürkiye’de saniyede yapılan telefon görüşmesi süresi, Youtube’a yüklenen videoların tam iki katı. Bizde saniyede 2 saat’e eş değer telefon görüşmesi yapılırken, Youtube’a 1 saatlik video yükleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 2012 Türkiye nüfusunu açıklaması ortaya ilginç bir tablo çıkardı. TÜİK’in adrese dayalı bilgi sistemine göre yaptığı hesaplamada Türkiye nüfusu Ocak 2013 itibariyle 75.627.384 kişi oldu. Öte yandan BTK Başkan Yardımcısı Muhterem Çöl’ün geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de her bir GSM abonesi ayda 299 dakika telefonla konuşuyor ve Türkiye’deki GSM cep telefonu abonesi sayısı ise 2012 sonu itibariyle 67.5 milyon oldu.

Türkiye’de her 100 kişiden 90’ınında bir GSM hattı bulunuyor ve bu 299 dakikalık ortalama da sim kart başına düşen görüşme süresini ortaya koyuyor.

Pcextra.com.tr olarak bu rakamların ilginç bir gerçeği gözler önüne serdiğini açıklıyoruz:

– 75 milyonluk nüfusuna 67.5 milyon adet sim kartlı cep telefonu abonesi sığdıran Türkiye’de ayda ortalama 20 milyar dakika telefonla konuşuluyor. Söz konusu 20 milyar dakikalık aylık telefon görüşmesi, aramayı başlatan sim kartlar baz alınarak elde edilmiş bir süreyi gösteriyor.

– Aylık 20 milyar dakikalık cep telefonu görüşmesi ise günde 672 milyon ve saatte 28 milyon dakikaya eş değer. Bu da saniyede yaklaşık 7786 dakikalık telefon görüşmesi yapılması demek. Yani Youtube’a saniyede yüklenen videoların süresinin iki katı kadar telefonla görüşüyoruz.

– Youtube’un resmi olarak açıkladığı verilere göreyse, internetin bu dev video portalına saniyede 7200 dakikalık video yükleniyor. Yani Türkiye’deki saniyede yapılan telefon görüşmesinden yaklaşık 600 dakikalık daha az bir yükleme söz konusu.

– Türkiye, abone başına aylık telefon görüşmeleri klasmanında Avrupa’da birinci sırada bulunuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval