Sosyal medya

Güvenlik

Trend Micro Titanium Security 2014 piyasaya çıktı

Dünyaca ünlü dijital güvenlik firması Trend Micro, en güçlü ve en güncel güvenlik çözümü Titanium Security 2014’ü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Eğer bilgisayarınız için kapsamlı bir güvenlik paketi almak istiyorsanız, yazılımın detayları için sizleri basın bültenine alalım.

Basın Bülteni

Trend Micro’nun Yeni Amiral Gemisi Titanium Security 2014 Piyasada

reklam
Huawei P40 reklamı

Dijital yaşam güvenliğinin dünya lideri Trend Micro, artan sosyal mühendislik, sosyal medya ve mobil tehditlere karşı geliştirdiği yeni çözümlerle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Trend Micro, sosyal medyanın “pişmanlık” yaşatmasının önüne geçmek için piyasaya sürdüğü yeni ürünü Titanium Security 2014 ile tüm ailelerin internette güvenle sörf yapmasını sağlıyor. Titanium Security 2014 çözümleri, anında mesajlaşma servisi, e-posta, sosyal ağlar ve web sitelerindeki tehlikeli bağlantıları algılayarak engelleyen endüstri lideri anti-virüs ve web tehditlerine karşı koruma sağlıyor. Titanium, kullanıcıları kandırarak kişisel verilerini çalmaya çalışan olta saldırıları da dahil olmak üzere tüm istenmeyen e-postaları (spam) tespit ediyor.

2013 yılı Ağustos ayında yayınlanan AV Comparatives raporuna göre, 31 güvenlik ürünü arasında PC ve Mac’lerde Facebook, Google Plus ve Twitter’daki web tehditlerinden ve gizliliği en kapsamlı şekilde koruyan çözüm Trend Micro Titanium tarafından veriliyor.

titan

Kimlik hırsızlığıyla mücadele için Trend Micro’nun şifre yönetim özelliği bulunan Titanium Security 2014, çevrimiçi bankacılık işlemleri için özel olarak tasarlanmış, çevrimiçi alışverişin güvenle gerçekleştirilmesini sağlayan bir de güvenli tarayıcı barındırıyor. Aynı ankette yer alan verilere göre, katılımcıların ortalama 12 tane şifresi olan hesabı bulunuyor ancak bu bir düzine hesap için sadece 8 şifre kullanılıyor. Bir kimlik hırsızının, farklı platformlarda aynı şifreyi kullanan kişiye çok daha fazla zarar verebilme tehdidi bulunuyor. 

Kayıp ya da çalınan cihazlar da Titanium ile bulunabiliyor

Trend Micro’nun kişiselleştirilmiş çözümlerinde ek olarak, internet kullanımının tehlikelerinden çocuklarını korumak isteyen aileler için özel geliştirilmiş ebeveyn kontrol paneli bulunuyor. Titanium Security 2014, çocukların erişimini kısıtlama ve filtreleme seçeneğini ebeveynlere verirken, onların uygunsuz ve zararlı web sitelerinden korunmalarını sağlıyor. Bununla birlikte güvenlik çözümü, çocukların çevrimiçi faaliyetlerinin görüntülenmesine olanak tanıyarak, ebeveynlerin çocuklarını saldırganlardan korumalarına fırsat veriyor.

Titanium Security 2014, Android akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için Facebook gizlilik yönetim uygulamasını Trend Micro Mobile Security’nin içerisinde barındırıyor. Mobile Security, kayıp ya da çalınan cihazların bulunması, veri çalan mobil uygulamaların tespiti, cihazdaki veriyi yedekleme ve kurtarma ile uzaktan kilitleme ve verinin cihazdan kurtarılmasına imkân tanıyor. 

Trend Micro Titanium Security 2014’te ne gibi yenilikler var? 

–     Kullanıcıların kişisel mahremiyetini koruyan “Gizlilik Tarayıcısı” Facebook’un yanı sıra Google Plus ve Twitter için de hizmet vermeye başladı.

–      Tek bir portal üzerinden tüm sosyal sitelerin gizlilik ayarları yönetilebiliyor.

–      6. sürümden 7. sürüme kolay geçiş deneyimi.

–      Görsel olarak bozulmuş görüntüler için ekran okuyucusu.

–      Kullanıcı davranışı üzerine açılan mesajları sunucu ile bilgisayar ağları arasında şifreleme (PMAC).

–      Artırılmış hız ve performans, raporlama, tespit ve temizleme.

–  GeoIP özelliği sayesinde ürünleri satan ancak satılmasına izin verilmeyen ülkelerin kara listeye alınarak fiyatların aşırılaşmasına sebep olan “gri piyasa”nın oluşmasının önlenmesi.

Microsoft, Windows 8.1 ön siparişlerini almaya başladı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik

Sahte 5G koruyucu USB bellekten uzak durun!

Sahte 5G koruyucu USB bellekten uzak durun! 5G‘nin olumsuz etkilerine karşı etkili olduğunu iddia eden bu üründen uzak durmak ve para kaptırmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Google Asistan, artık ödemelerde sesli onay alabilecek!

reklam
Huawei P40 reklamı

350 dolar civarında satış fiyatına sahip, sizi ve ailenizi 5G‘nin olumsuz etkilerinden koruyacağını iddia eden bir USB bellek satışa sunuldu. Birleşik Krallık‘ta satışa sunulan bu ürün 280-330 pound arasında satılmakta. Dolandırıcıların iddiasına göre bu USB bellek “kuantum holografik katalizör teknolojisi” ile ailenizi ve sizi 5G‘nin olumsuz etkilerine karşı koruyacak. Tabii ki böyle bir durum söz konusu değil, bu bellek 128 MB depolama kapasitesine sahip ve 6 dolara satılan sıradan bir USB bellek. “5GBioShield” ismiyle satışa çıkan bu ürün Glastonbury 5G Danışma Kurulu üyesi tarafından önerilince gündem oldu. Glastonbury, geleneksel Glastonbury Festivali’nin de düzenlediği bir belde. Buradaki halk 5G konusunda ciddi endişelere sahip. Burada daha önce 5G baz istasyonları yakılmış. Hatta insanlar Coronavirüs’ün de 5G etkenli olabileceğini düşünüyor. Bu komitenin raporuna göre 5G sinyali kuşları öldürecek, insanların burnunu kanatacak kadar kötü etkilere sahip. Aynı raporda da bu sıradan belleğin 5G‘nin etkilerine karşı etkili olduğu yer almış. Haliyle 128 MB belleğe sahip sıradan bir USB belleğin 5G’nin olumsuz etkilerine karşı faydalı olduğunu iddia eden bu rapor bilimsel bir veriden çok bir espri olarak değerlendiriliyor. Sözkonusu rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Google

Gmail istenmeyen e-postalar nasıl engellenir?

Gmail

Gmail, her ne kadar istenmeyen postaları engelleme konusunda başarılı olsa da oldukça rahatsız edici olan önemsiz veya istenmeyen e-postalar çoğu kullanıcının gelen kutularını dolduruyor. Yazımızda bu e-postaları nasıl engelleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Gmail üzerinde bildiğiniz bir adresten gelen e-postaları engellemek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Engellemek istediğiniz adres tarafından gönderilen bir e-postayı açın.
 • E-postanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı menüye tıklayın.
 • “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Engelle” seçeneğini seçerek engellemek istediğiniz e-posta adresini veya isim bilgisini girin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Engellediğiniz bir kullanıcının engelini kaldırmak isterseniz aynı adımları takip edin ve size sorulan engellemeyi kaldırmak istiyor musunuz sorusuna “Evet” cevabını verin.

reklam
Huawei P40 reklamı

Toplu e-posta listelerinden çıkmak isterseniz gönderen kullanıcıyı tamamen engellemek yerine yalnızca listeden çıkabilirsiniz. Bunun için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Toplu gönderilen e-postayı açın.
 • Gönderen adının yanında bulunan “Aboneliği İptal Et” butonuna tıklayın.

Gmail


İlginizi çekebilir: Google Meet yakında Gmail hesabı olan herkes için ücretsiz olacak!


Bu adımları takip etmeniz durumunda söz konusu toplu e-posta listesinden çıkmış olacaksınız.

İstenmeyen veya reklam içeren e-postaları Gmail ekibine bildirmek için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın veya yanındaki kutucuğa tıklayarak seçin.
 • Gelen kutusunun üst kısmında bulunan “Spam Bildir (Ünlem işareti)” butonuna tıklayın.

Kimlik hırsızlığı vb. bir kötü amaçla yollandığını düşündüğünüz e-postayı bildirmek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü içinden “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Kimlik avını bildir” butonuna tıklayın.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi cihazların gizli tarayıcı verilerini topladığı iddia edildi!

Xiaomi

Forbes dergisi bugün itibarıyla yapılan bir araştırmayı web sitesi üzerinden paylaştı. Yapılan araştırmaya göre Xiaomi ve Redmi markalı akıllı telefonların tarayıcı verilerini topladığı iddia edildi.

Forbes tarafından yayımlanan araştırmada Xiaomi ve Redmi markalı akıllı cihazlarda ön yüklü olarak bulunan tarayıcının veri topladığı iddia edildi. Söz konusu tarayıcının gizli modda dahi veri topladığını gösteren araştırmada, “Gizlilik” mottosuyla kullanıcılara lanse edilen DuckDuck Go arama motoru verilerinin de toplandığı söyleniyor.

Forbes ile çalışan araştırmacı Gabriel Cirlig, Redmi Note 8 modelini günlük cihazı olarak kullandığını ve cihazın tüm kullanıcı verilerini Rusya ve Singapur’da bulunan sunuculara gönderdiğini farkettiğini belirtiyor. Araştırmacı, tarayıcı verilerine ek olarak ekran görüntüleri, ziyaret edilen web siteleri, açılan klasörler, değiştirilen ayarlar, cihazda çalınan müzikler hakkında bilgilerin de Xiaomi sunucularına gönderildiğini iddia ediyor. İddialarını bir adım öteye taşıyan Cirlig, verilerin base64 biçiminde kötü bir şifrelemeye sahip olduğunu ve kolayca metin haline dönüştürülebildiğini belirtiyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

Xiaomi


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 Lite resmi olarak duyuruldu!


Elde ettiği veriler ile yetinmeyen araştırmacı Xiaomi Mi 10, Redmi K20 ve Xiaomi Mi Mix 3 modellerine ait ROM’ları da incelemiş. Söz konusu ROM’larda da aynı güvenlik açıklarına rastlamış. Bir diğer araştırmacı olan Andrew Tierney, Mi Tarayıcı Pro ve Mint Tarayıcı uygulamalarında şüpheli etkinlikler gözlemlediğini belirtiyor.

Haberimize konu olan iddialara Xiaomi tarafından gecikme olmadan bir yanıt geldi. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, markanın kullanıcı verilerinin gizliliğini koruyan tüm yerel yasa ve düzenlemelere uyduğunu ve toplanan verilerin anonim olarak saklandığını söyledi. Verilerin toplanma sebebinin kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğunu belirten şirket sözcüsü, uygulamanın standart olduğunu söylüyor. Son olarak açıklamada söz konusu verilerin son kaynağının izlenemez biçimde olduğuda belirtilmiş.

Açıklamaya karşılık olarak Gabriel Cirlig, başka bir kullanıcı tarafından çekilen bir videoyu firmaya gönderdi. Videoda gizli mod aktif iken cihazın veri gönderimi yaptığı görülüyor. Söz konusu videoyu haberimizin devamından izleyebilirsiniz.

 

Devamını oku