Sosyal medya

Oyun

The Outer Worlds, Nintendo Switch’e geliyor

The Outer Worlds

Private Division ve Obsidian Entertainment, The Outer Worlds‘ün diğer platformların ardından Nintendo Switch’te de piyasaya sürüleceğini açıkladı.

The Outer Worlds için Nintendo Switch müjdesi

Obsidian Entertainment’ın Kıdemli Yapımcısı Matthew Singh’ın, The Outer Worlds‘ü Virtous ortaklığı ile Nintendo Switch platformuna taşınmasının hikayesini YouTube’da yayınlan bir video ile anlattı.

The Outer Worlds, Obsidian Entertainment ve Private Division tarafından sunulacak olan yeni bir tek kişilik birinci şahıs bilim kurgu RPG oyunu.

Galaksinin en uzak ucuna yolculuk eden bir koloni gemisinde kaybolmuşken, kendinizi Halcyon kolonisini yok etme tehdidinde bulunan derin bir komplonun ortasında bulmak için onlarca yıl sonra uyanmış bulacaksınız. Uzayın en uzak yerlerini keşfedip birbirleri arasında güç savaşları olan farklı gruplarla karşılaştıkça olmaya karar verdiğiniz karakter bu oyuncu odaklı hikayenin nasıl devam ettiğini belirleyecek. Koloninin kurumsal denkleminde, siz plansız değişkensiniz.

Oyun, 25 Ekim 2019’da Xbox One, PlayStation 4 ve PC (Microsoft Windows Mağazası ve Epic Games mağazası aracılığıyla) için piyasaya sürülecek. Bu platformlarda yayımlanmasının ardından The Outer Worlds, Nintendo Switch’e gelecek; net çıkış tarihi daha sonra açıklanacak.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul’a gidiyoruz!

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul'a gidiyoruz!

Euro Truck Simulator 2 için beklenen ek paket Türkiye haritası çıktı! Road to the Black Sea ek paketi ile resmi olarak Türkiye haritası da ETS 2’ye eklenmiş oldu.


İlginizi çekebilir; ETS 2 için Türkiye haritası 5 Aralık’ta geliyor!


İstanbul’un Avrupa yakası, Edirne ve Tekirdağ şehirlerimizi ve Kapıkule sınır kapısını ekleyen ETS 2 Türkiye haritası DLC paketine Logitech G29 direksiyon seti ve vites ile beraber göz atıyoruz.

Road to the Black Sea ek paketi; https://hwp.to/ETS2Turkiye
F-MAx SimulasyonTürk ana konu; https://hwp.to/FMax
F-Max Steam atölye; https://hwp.to/FMaxSteam
SiSL mod Steam atölye; https://hwp.to/SiSL

ETS 2 Road to the Black Sea ek paketi ile beraber Romanya, Bulgaristan ve Türkiye haritaları ekleniyor. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ dışında 17 şehir eklenen oyunda 10.000 km’den fazla yol eklenmiş olacak.

22 yeni firma ve 11 yerel firmanın eklendiği DLC paketinde tramvay, metrobüs gibi farklı ve hareketlı toplu ulaşım araçları da yer alacak. Bulgaristan’da ise at arabaları da görmek mümkün.

Devamını oku

Haber

Football Manager 2020: Daha gerçekçi menajerlik

Football Manager 2020

Football Manager 2020, 19 Kasım itibari ile merakla bekleyen futbol severlerin karşısına çıktı. Peki FM 2019 ile FM 2020 arasında ne gibi farklar var, FM 2020‘nin yeni özellikleri neler? Bu soruların cevabı yazımızın devamında.


İlginizi çekebilir: Football Manager 2020 satışa çıktı!


Oyunun detaylarını azaltın!

Football Manager 2020 sürümü ile birlikte 500 binden fazla futbolcuyu içerinde barındırmaya başladı. Kırmızı ön planda oyun tasarımı ile bu yıl karşımıza çıkan FM 20’nin giriş ekranına da yeni özellikler eklendi. Kişisel profil bilgilerini girdiğimiz kısımda “Tecrübeli bir menajer misin?” sorusunu bizlere yönelten oyun, tecrübeliyim kısmını seçtiğinizde ek sorumluluklar ekranını bizlere açıyor. Bu sorumluluklar ekranı ile birçok sorumluluğu üzerinizden ekibinize devredebiliyorsunuz. Peki bu özellik ne işimize yarayacak? Bildiğiniz gibi FM 2012‘den sonra oyun içi birçok sorumluluk bizlere bırakılmış durumda. Bu da bazı oyun severlerin oyundan uzaklaşmasına neden olmuştu. Eğer sizde çok fazla detaydan sıkılıyorsanız oyun içi sorumluluklarınızı buradan ayarlayıp detayları minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Football Manager 2020

Football Manager 2019‘da olduğu gibi bir ana ekran bizleri bu oyunda karşılıyor. Sağ tarafa dizilmiş menü seçeneklerinden zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde yeni kariyerinizi başlatabiliyorsunuz. İstediğiniz takımı seçip, ligleri ekleyip gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, oyunu başlatırken FM 2019 ile arasındaki hız farkını anlayacaksınız. Tabi bu bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak değişiyor. Biz iki sürümü de aynı bilgisayarda test ettiğimiz için bu aradaki farklı anlayabiliyoruz.

Oyunun dikkatleri üzerine çeken kısımlarından birisi, başlangıçta karşınıza çıkan ekran olmuş diyebiliriz. Eski sürümlerde “gelen kutusu” bizleri karşılarken bu sürümde kendinizi bir toplantı odasında görüşmenin içinde buluyorsunuz. Karşınızda adınızın yazıldığı ve hangi takımla oynuyorsanız onunla imzaladığınız sözleşme ve haber duruyor.

Football Manager 2020

Football Manager 2020 detaylarıyla birlikte oynamaya başladığınızda, sözleşmelerde bulunan yenilikler, artık monotonlaşmış oyuncu görüşmelerinin değişikliği ve gözlemleme kısmındaki farklılıkları görebiliyorsunuz. Alışılmışın dışında gözlemleme bölümünde birçok farklılık bizleri karşılıyor. Bu farklılıklardan ilki teknik ekibinizi yönetecek bir teknik müdürü işe alabiliyor olmanız. Diğer bir değişiklik ise kiralama yapacağınız durumlarda size yardımcı olması için kiralama görevlisini işe alabiliyor olmanız.

Daha keyifli maç motoru

Tüm bunları geçip, yenilikleri gördükten sonra maç motorundaki değişiklere biraz değinelim. Herkesin en çok beklediği kısımlardan biri olan maç motorunda da bazı değişiklikler yapılmış. Bunda ilk göze çarpan kısım, hava durumlarına göre statlarda olan değişiklikler. Bazı statlarda artık yağmurlu havada stat zemininde olan su birikintilerini görebilecek, karlı havalarda oluşan buzlanmaları takip edebileceksiniz. Ayrıca oyuncu hakaretlerinde yapılan düzenlemeler, daha gerçekçi bir deneyimi bizlere sunmak için hazırlanmış. Gol yediğinizde oyuncuların hareketleri ile oyuncu sevinmelerinde de birçok yeni düzenleme yapılmış.

Bahsettiğim kısımlar 3D maç motoru ile alakalı olduğunu söyleyeyim. Gelelim 2B oyun motoru kısmına, burada da birçok yenilik yapılmış. Yukarıda bahsettiğim tüm yenilikler, 2B maç motorunda da geçerli. Maçta bulunan su birikintileri ve buzlu alanlar 2B olarak gördüğümüz sahada da bizlerin karşısına çıkıyor. Ayrıca 2B maç motorunun daha akıcı bir hale getirildiğini söyleyelim.

Genişletilmiş kulüp vizyonu ile gerçekçi kariyerler yaratın

Football Manager 2020 sürümünde yapılan köklü bir değişiklik bulunmasa da, kulüp vizyonunda yapılan değişiklik neredeyse köklü bir değişiklik olarak kabul edilebilir. Genişletilmiş kulüp vizyonu ile birlikte, yöneticilerle daha fazla haşır neşir oluyorsunuz. Sezon öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda yönetimden bir harf notu alıyorsunuz. Bu aldığınız harf notu ile gözleminiz de bulunan futbolcuların maliyetini yönetime ödettirmeniz mümkün oluyor.

Yani gözlemlediğiniz, wonderkid oyuncularını kulüp bütçeniz yeterli olmasa bile yönetime kabul ettirip teklif gönderebiliyorsunuz. Ayrıca hayallerinizi süsleyen yıldız oyuncularla görüşmeleriniz olumlu geçse de, yönetime takılan oyuncular olabiliyor. Bu şekilde almak için gün saydığınız oyunculara, yöneticiler tarafından ambargo koyulabiliyor. Bu yenilik ise oyundaki gerçekçiliği artırmış olarak görünüyor. Siz siz olun yönetimin ambargo koyabileceği oyuncu için umut beslemeyin.

Daha detaylı kişilik bilgileri

Football Manager 2020 içerisinde bulunan sezon öncesi yeniliklerinden bir tanesi ile daha tanışalım. Olaylara verilen cezaları sezon öncesi artık belirleyebiliyorsunuz. Yani antrenmana izinsiz katılmama, bir gün boyunca kulübe gelmeme ve kartlardan doğan cezaları artık siz belirleyebiliyorsunuz. İsterseniz bir gün ile 2 hafta arasında bu cezaları değiştirebilirsiniz. Bu cezalarla birlikte katı bir teknik direktör ya da sakin bir teknik direktör olabilirsiniz.

Football Manager 2020

Zamanı gelmişken, teknik direktörlük profilinizde bulunan detaylara artık profil kısmından ulaşabildiğinizi söyleyelim.. Kullandığınız profil kısmında, nasıl bir yapıya sahip teknik direktör olduğunuz belirtiliyor ve oyuncuların gözünde yönetim biçiminiz benimseniyor. Bu şekilde oyuncularla olan görüşmeleriniz, sizi tanıdıkları için değişebiliyor. Ayrıca oyun içinde sergilediğiniz tüm tutumlar kaydedilebiliyor ve bu oyun profilinize yansıtılıyor.

Juventus’u bulamadım nerede Juventus?

Football Manager 2020‘de bir lisans sorunu da Juventus ile çıktı. Eğer sizde oyunda Juventus‘u bulamıyorsanız İtalya liginde Zebre adında bir takım görüyor olacaksınız. Teknik ekip ve takım ismi değişik olarak karşımıza çıkan Juventus’ta, Andrea Barzagli’nin adı Federico Ranucci olmuş durumda.Lakin kormanıza gerek yok çünkü sadece antrenör ve takım ismi farklı olarak yapılmış, oyuncu isimleri orijinal olarak duruyor.

Football Manager 2020

Ülkemiz için beklenen özellik olarak karşımıza çıkan VAR sistemi, Beta sürümünde sadece Türkiye Kupası‘nda uygulanmış olsa da tam sürümle birlikte ligimize de eklenmiş durumda. Yani Türkiye liglerinde oynuyorsanız, gerçekte olduğu gibi VAR sistemi de oyuna eklenmiş.

Football Manager 2020 Türkiye fiyatı

Sonuç olarak, birçok farklı noktada yeniliklerle karşımıza çıkan FM 2020, futbol sevenlerin beklentilerini karşılayacak gibi görünüyor. Eğer sizde detaylardan hoşlanıyorsanız, yeni sürümü oynamaya başlayabilirsiniz. Oyun şu anda Steam‘de 179 TL gibi bir fiyattan satışa çıkmış durumda. Oyun içinde kullanacağınız, Football Manager 2020 Editor uygulamasını ise 18 TL‘ye satın alabiliyorsunuz. İyi kariyerler..

Devamını oku

İnceleme

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Call of Duty: Modern Warfare nihayet ülkemizde tartışmalar eşliğinde çıkışını gerçekleştirdi. Biz de bu yazımızda merakla beklenen Call of Duty’nin düzgün bir hikaye akışına sahip olan yeni oyunu Modern Warfare incelemesi ile karşınızdayız.


İlginizi çekebilir; Call of Duty Mobile oynadık! | Akıllı telefonda COD deneyimi!


Call of Duty: Modern Warfare 25 Ekim tarihiyle oyuncularla buluştu. Özellikle FPS oyuncuların büyük bir çoğunluğu sadece çoklu oyuncu modu yerine hikaye modu isterken sonunda bunun karşılığını alabilecekler.

Remastered ya da remake değil!

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Öncelikle Modern Warfare adını duyunca 2007 yılındaki klasik ve FPS dünyasına bomba gibi düşen MW ile karıştırmamak gerektiğini belirtmek gerek. Bu nedenle 2019 yılında çıkan Modern Warfare’ı Call of Duty: Modern Warfare (2019) olarak düşünebiliriz. Bir yeniden yapım, yani remastered ve remake değil, reboot olarak adlandırılan serinin yeniden başlaması diyebiliriz.

Call of Duty: Modern Warfare ile merhaba hikaye modu!

Call of Duty: Modern Warfare özellikle CoD ve Battlefield serisinin uzaklaştığı hikaye moduna yeniden merhaba diyor. 6 saat civarında bir deneyim sunan bu hikaye modu, özellikle FPS ve savaş oyunlarında elle tutulur bir senaryo arayanlar için ideal konumda.

Bu sefer işimiz zor

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

İlk olarak oynanıştan ve mekaniklerinden bahsetmek gerekirse vuruş hissi oldukça iyi olan ve oynanışı zevk veren Call of Duty: Modern Warfare, sizi savaş moduna sokmayı başarıyor. CoD serilerinde pata küte dalarak ortamlara dalmayı seven bir yapınız varsa geçmiş olsun. Bu oyunda imkansız olduğunu söyleyelim. Az da olsa taktiksel tarafı olan oyunda bazı kararlar size bırakılmış durumda. Ancak genel oynanışta siper almak, dikkatli oynamak ve tuzaklara dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse neredeyse CoD serisinin tamamını oynamış biri olarak Hardened, yani zorda başladığım oyunda Regular, yani normal seviyeye dönmek zorunda kaldım. Yoksa oyun ilerlemiyor… Hatta regular bile yer yer sinir edebilecek seviyede zorladığını gördüm ama en azından “O kadar CoD oyuncusuyuz, easy bize yakışmaz” edasıyla bir seviye daha düşürmeyi gururuma yediremedim diyelim 🙂

Bu sefer gerçekçiliğe odaklandığını belirten ekip, dediğini yapmış hissi verdi. düşmanlar ve sizin takım arkadaşlarınız artık açık tabir ile mal mal ortalıkta dolaşmak yerine hızlı tepkiler verebiliyor. Elbette ekipte lider siz olun ya da olmayın nereye hareket edecekleri sizinle beraber olsa da karşı taraftaki düşmanların arkasına geçtiğinizde ilk kurşunda sizi fark edebiliyorlar.

Gelelim fasulyenin faydalarına… Hikaye modu sıkıntılı mı?

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Şimdi Call of Duty: Modern Warfare’ın ülkemizde en çok konuşulan tarafına gelelim. Hikayesinin detaylarına geçeceğiz ancak öncelikle niye ülkemizde tepki gördüğünü anlatmak istiyorum. Oyunda Al-Qatala adındaki bir terörist grup ile Urzikistan Kurtuluş Gücü adındaki yerel direniş grubu yer alıyor. Hikayede ABD (CIA) ve İngiliz (SAS) ekibi olarak ortak çıkarlar nedeniyle Kurtuluş Gücü lideri Farah Karim ile ortak operasyonlar yaparak bölgede etkili olan Rus kuvvetleri ve Al-Qatala ile savaşıyoruz.

Sahnelere baktığımızda Al-Qatala IŞİD benzeri bir yapı ile Londra’da bombalama, çoluk çocuk fark etmeden sivilleri öldürme gibi aktiviteler yaptığı görülüyor. Rusların Uzikistan’daki acımasız faaliyetlere karşı direniş örgütü olarak çıkan Al-Qatara, tam bir terörist grup olarak gösteriliyor.

Ancak Urzikistan Kurtuluş Gücü de aynı sebepten çıkan bir örgüt olsa da amaçları sivillere karşı değil, sadece Ruslara ve Al-Qatara’ya karşı savaşan bir direniş grubu olarak gösteriliyor. Özellikle Farah Amir liderdiğindeki bu ekip oyunda iyi niyetli ve sebepleri olan bir örgüt olarak gösteriliyor. Farah ve Hadir kardeşler küçükken ailesi Ruslar tarafından katledilince karşı bir birlik kurdukları ve sebepleri ve faaliyetleri ile sorunsuz gösteriliyor.

Unutulmamalı: “Bu oyun kurgusal”

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Bu ekip de ülkemizde YPG/PYD’de benzetildi. Özellikle Hadir’in bilekliğinin PKK’nın renklerine benziyor olması da bu algıya tuz biber ekti diyebiliriz. Bu nedenle birçok kesim Farah’ın ekibini YPG/PYD, Al-Qatara’yı ise IŞİD gibi algıladı.

Bu konuda ise asıl vurgulanması gereken konu olayın “kurgusal” olması. Elbette oyunlar, filmler bazı konulardan etkilenir ya da esinlenir. Bu tarz bir durum söz konusu olmuş olabilir. Fakat oyunda ne bahsi geçen terör örgütlerine ne de ortam ve durum olarak isimlendirme geçiyor. Hatta Türkiye ya da Türkler hakkında en ufak bir söz ya da gönderme dahi bulunmuyor. Olay Al-Qatara, Urzikistan Kurtuluş Gücü, SAS, CIA ve Rus birlikleri arasında geçiyor. Hatta Urzikistan bir Kürt bölgesi değil, Arap ülkesi olarak konumlandırılmış.

Hikayenin kendisine dönecek olursak Rusların bu baskısı ve bölgedeki etkisini kırmak adına kurulan iki Urziki güç olan Urzikistan Kurtuluş Gücü ve Al-Qatara faaliyetlerini aslen Ruslara karşı işliyor olsa da Al-Qatara daha acımasız ve genç, yaşlı, sivil dinlemeden herkesi öldürmeye odaklı olarak ilerliyor. Sesini duyurmak adına Londra’da bomba ve canlı bomba terör eylemleri yapan Al-Qatara’nın lideri Omar “The Wolf” Sulaman, kimyasal silah kullanmaktan bile çekinmeyen biri olarak dikkat çekiyor.

Yani oyunun döngüsü Rus kuvvetlerinin lideri Roman Barkov ve Al-Qatara lideri Sulaman’a karşı yapılan savaşı aktarıyor. Farah Amir ile ortak düşman çerçevesinde ise ortak operasyonlar ve yardımlaşma olduğunu görüyoruz.

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Konunun güncel olaylara benzemesi neticesinde etkilemesi güçlü olsa da oyun bir Urzikistan, bir Londra ve Alex ile Kyle Garrick kontrolleri arasında geçmesi nedeniyle biraz kopuk ve “Ne oluyor?” düşüncesine itiyor. Hikaye ilerledikçe taşlar yerine oturuyor düşüncesiyle hazırlanan hikaye modu bizi tatmin etti diyebiliriz. Genel açıdan süper diyemeyiz ama Call of Duty: Modern Warfare oyunu BF ve CoD ailesinde en azından düzgün bir hikaye modu görmüş olmanın tatmini bulunuyor.

Genel değerlendirme: Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare, hem hikayesi, hem oynanış ve vuruş hissiyatı olarak güzel bir iş olarak ortaya çıkmış. Multiplayer moduna değinecek olursak biraz daha gelişmiş bir CoD multiplayer modu olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Hikaye modunda ise yeniden Captain Price’ı görmek sevindirici.

Call of Duty: Modern Warfare İnceleme

Sonuç olarak eğer CoD ve özellikle MW serisini seviyorsanız bu oyun da sizin hoşunuza gidecek ve aldığınıza değecek bir hissiyat sağlayacağını düşünüyorum. Call of Duty: Modern Warfare için Puanlama yapmak gerekirse 80/100 de diyebiliriz.  Kutulu olarak PS4 ve XBO’da 549 TL gerçekten pahalı bir ücret olduğunu elbette biliyoruz. Dijital fiyatlandırmada ise PS4 için 469 TL normal, 569 TL Operatör versiyonu ve 669 TL ise Operatör Genişletilmiş sürümü veriliyor. XBO’da ise 472,5 TL, 572 TL ve 670 TL fiyatlandırma yapılmış. PC için Blizzard üzerinden almanız gerekiyor ve 60 Euro, 80 Euro ve 100 Euro fiyatlandırma ile satın alınabilir durumda. Aral ve D&R mağazalarından ise oyun hikaye modu nedeniyle kaldırıldı.

Devamını oku